Jigi a gumy jak dobierać główki jigowe do gumek

/ 5 odpowiedzi
Niedawno rozpocząłem swoją przygodę ze spinningiem. Chciałbym zapytać jak dobierać główki jigowe do gumek. Czy chodzi o odległość wyrzutu? Pracę przynęty? Akcję? Zazwyczaj łączę kopyta i twistery z 10g i 7g główkami. Muszę dodać że efekty mam marne:/
okonilowca


Jeśli chodzi o wielkość haka to przykładasz "na oko" do przynęty. Często na stronach producentów przynęt jest podana zalecana wielkość haczyka jaki powinien być np do gumy 7,5cm haczyk 3/0. Jak dasz za duży hak to wtedy ogonek będzie źle pracował, a jak za krótki to trudniej będzie zaciąć rybę. A ciężar dobierasz do warunków łowiska :) Jak chcesz łowić z opadu to troszkę ciężką, jak w toni to lżejsza itd itp, trzeba eksperymentować i się nie poddawać :) (2012/07/13 15:25)

zjarek


Jak kolega niżej wspomniał: rozmiar haka dobierasz w zależności od wymiarów gumy. Musi w miare swobodnie wyleźć na końcu korpusu. Ogonek ma ładnie pracować, a cała przynęta wyglądać możliwie naturalnie. Doświadczony kolega wytłumaczył mi kiedyś, że trzeba sobie wyobrazić ramię haka jako kręgosłup rybki i w taki sposób go przeprowadzić przez przynęte. 

Ciężar główki to już inna sprawa. Im głębiej, tym stosuje się cięzsze główki. Generalnie trzeba też obserwować pracę gumki i śledzić jej reakcje na to robisz: podbicia, szybsze zwijanie żyłki, opad. Ja ostatnio stosuję lzejsze główki i wyniki jakby nieco lepsze. Moim zdaniem mniej dociążona guma zachowuje się naturalniej, ale to nie ja to mam oceniać tylko ryby. Eksperymentuj, angażuj wyobraźnię i kreatywność. Efekty wcześniej czy później przyjdą. Połamania.

(2012/07/13 16:31)

mm77


Potwierdzam tak jak kolega , spróbuj z główkami 5 g wtedy rzut nadal daleki a nie idzie ci tylko po dnie co zwiększa skuteczność,dodam że szczupaki są bliżej niż myślisz ostatnio brat 45 cm wytargał 2 m od brzegu,pamiętaj daleko nie znaczy dobrze ;)połamania kija (2012/07/13 17:31)

spinn12345


Ja to na oko dobieram . (2012/07/13 20:22)

pawlo83


dzieki za info, w takim razie musze sie dozbroić w lżejsze jigi. (2012/07/14 09:31)