Jig a spinning ?

/ 9 odpowiedzi
Witam szanownych kolegów wędkarzy i zwracam się do Was z pytaniem. Czy duża różnica jest pomiędzy typową wędką spinningową a jigową. Czy jeśli kupiłbym Jiga to czy przy prowadzeniu blachy/woblera będzie jakaś różnica? Jak tak to jaka.Pozdrawiam Arek
jakubnob


ja mam robinsona jig clasik czy jakos tak i normalnie idzie polowic  na blachy i woblery   czuly kijek ^^   trudno mi porownac bo nie mam drogiej wyklejanki ale roznicy ch nie ma yba (2012/11/05 21:00)

fasolus


Wędki stosowane do połowu przynętami na główkach jigowych posiadajają wklejoną szczytówkę są to tzw.wklejanki,które charakteryzują się wysoką czułością i szczytową akcją wędziska.Do blach/woblerów polecałbym wędkę o parabolicznym ugięciu oraz z większym cw.Wędka przystosowana do jigowania przy prowadzeniu blachu będzie ci się wyginała a łowienie będzie nieprzyjemne,będziesz miał wrażenie,że ta wędka się zaraz złamie ;) (2012/11/05 21:01)

u?ytkownik74578


Wędki stosowane do połowu przynętami na główkach jigowych posiadajają wklejoną szczytówkę są to tzw.wklejanki,które charakteryzują się wysoką czułością i szczytową akcją wędziska.Do blach/woblerów polecałbym wędkę o parabolicznym ugięciu oraz z większym cw.Wędka przystosowana do jigowania przy prowadzeniu blachu będzie ci się wyginała a łowienie będzie nieprzyjemne,będziesz miał wrażenie,że ta wędka się zaraz złamie ;)



No Kolego radze jeszcze poczytac zanim zaczniesz udzielac porad :) Jiggery wcale nie musza miec wklejanej szczytowki. Nie wiem kto ci takie rzeczy wcisnal ;) 

(2012/11/05 21:21)

jakubnob


i nie musza miec malego cw moja wklejanka ma cw 8 - 28  (2012/11/05 21:53)

Jacoslaw


Wędki stosowane do połowu przynętami na główkach jigowych posiadajają wklejoną szczytówkę są to tzw.wklejanki,które charakteryzują się wysoką czułością i szczytową akcją wędziska.Do blach/woblerów polecałbym wędkę o parabolicznym ugięciu oraz z większym cw.Wędka przystosowana do jigowania przy prowadzeniu blachu będzie ci się wyginała a łowienie będzie nieprzyjemne,będziesz miał wrażenie,że ta wędka się zaraz złamie ;)



No Kolego radze jeszcze poczytac zanim zaczniesz udzielac porad :) Jiggery wcale nie musza miec wklejanej szczytowki. Nie wiem kto ci takie rzeczy wcisnal ;) 





Ojej, ktoś wstał lewą nogą. Przyganiał kocioł garnkowi a sam smolił.
Kolega fasolus precyzyjnie i zgodnie ze stanem faktycznym opisał różnice w charakterystyce jigowego i klasycznego kija spinningowego. W kilku słowach przybliżył zastosowanie obu wersji, które każdemu czytającemu ze zrozumieniem w zupełności wystarczy aby podjąć decyzję na który kij się zdecydować wiedząc jakim rodzajem przynęt głównie będzie się łowić.
Kolega Molki 'błysnął' ganiąc przedmówcę bo przecież jigery wcale nie muszą mieć wklejanej szczytówki.... tak jak samochody jeżdżące zaśnieżoną zakopianką wcale nie muszą mieć łańcuchów a pływający w łódkach nie muszą mieć wioseł bo przecież rękami też mogą wiosłować.  Chyba, ze kolega Molki ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem - wtedy na nic nie zdadzą się linki odsyłające do stron producentów spinningów, na których każdy z tych producentów informuje, że poleca swoje spinningi w wersji jig do połowów miękkimi przynętami gumowymi, natomiast spinningi o ugięciu parabolicznym poleca łączyć z woblerami i obrotówkami. Tak dla przykładu: http://www.firmadragon.pl/index.php/oferta/wdziska/wdziska-dragon/team-dragon
    W czasie ulewy wcale nie trzeba chodzić z parasolem ;-) Pozdrawiam. (2012/11/05 21:55)

Profesor


Jacosław dobry jesteś i jak obrazowo to wytłumaczyłeś hehe
SZACUN i w 100% zgadzam się z wypowiedzią (2012/11/05 22:10)

Artur z Ketrzyna


Koledzy, nie obrażać się i nie ubliżać... Bo tak to szybko wątek zamknął i zresztą nie kulturalnie.

Dla sprostowania. Nie wszystkie wędziska jgowe mają wklejanki czy...
Są też specjalne wędziska o wyczulonych częściach szotowych. Poprostu wędziska do tej metody powinny mieć czulszą szczytówkę, co pozwoli nam szybciej zauważyć branie...
Jak też nie zgodzę się ze klasyczny spining, powinien mieć akcję paraboliczną. Bo taka akcja opóźnia reakcję na branie. Co innego gruntówka...
Każdy kij spinningowy musi być dynamiczny. Choć nie oznacza to że sztywny. Moc kija (czułość, dynamikę, cw, akcję, itp.) dobieramy do przynęt którymi się posługujemy i do gatunku ryby, jak też metody i łowiska...

Co do samych wklejanek, zazwyczaj używane są do lekkiego spiningu. I najpopularniejsze są do połowu okoni.
Choć też są i baty z wklejankami, używane do połowu uklei...
Charakteryzują się zazwyczaj tym. Ze wędzisko jest sztywniejsze, wykonane np.; z włókna węglowego, a sama szczytówka z szklanego o dużej miękkości/czułości... (2012/11/06 09:53)

Nioloma


Szkoda że temat jest taki stary. Ja dzisiaj mam taki problem i właśnie się dowiedziałem od sprzedawcy, że jigger jest każdy zrobiony z pełnego błanku tylko szcyt ma pusty. Wiem że troche czasu upłynęło od ostatniej dyskusji ale może ktoś mądrzejszy podrzuci jakąś informację bo ja czytając katalogi i różne opinie do końca zbaraniałem. Już nie wiem na co zwrócić uwagę by kij nadawał się na sandacza a czasem można nim było pospiningować? (2019/10/16 21:34)

Sith


(...)właśnie się dowiedziałem od sprzedawcy, że jigger jest każdy zrobiony z pełnego błanku tylko szcyt ma pusty. (...)
Chyba odwrotnie. Zazwyczaj blank jest pusty (rurka) tzw tubular, a szczytówka jest monolitem tzw solid węglowym lub szklanym.
Ostatnio pojawiły się na rynku całe wędziska węglowe solid, bez kanału w środku. Są bardzo trwałe, niemal niezniszczalne, ale mają również inne zalety. Mam takie dwa - spinning 1-7g i cast 4-10g. Jeszcze mało nimi łowiłem, więc trudno napisać rzeczową opinię. Jedno mogę o nich powiedzieć, są wyjątkowo dynamiczne i odległości rzutów - przy długości wędzisk zaledwie 168cm -są zbliżone do odległości uzyskiwanych tubularami o długości 240cm.
(2019/10/17 08:11)