Zaloguj się do konta

Jezioro Wysoka bielik atakuje ryby

utworzono: 2012/06/11 10:28
tomek0012

Nad jeziorem Wysoka[Pomorskie] zauważyłem polującego na ryby orła bielika.Piękne duże ptaszysko.Czy oznacza to że to jezioro jest bogate w ryby? [2012-06-11 10:28]

withanight88

.Czy oznacza to że to jezioro jest bogate w ryby?



Nie koniecznie , ryby to jeden z głównych składników w menu tego orła. 



Poczekaj  chwilę , na pewno P. Bury zaraz wyskoczy z 3 cytatami z Wikipedii i wszystkiego się dowiesz. [2012-06-11 10:43]

kwasik

Bielik nie jest orłem. A żre padlinę. [2012-06-11 12:59]

89krzysztof

Bielik nie jest orłem. A żre padlinę.


Po części masz rację. Orłem nie jest, ale ryby zjada. 



Łowi głównie ryby (w 65%) – duże leszcze, karpie, ale też szczupaki. Często wybiera te słabsze, chore i pływające przy powierzchni tafli - świeże lub śnięte do 3 kg wagi. Poluje również na ptaki (przede wszystkim wodne, do wielkości czapli/gęsi włącznie). Potrafi zapolować nawet na dorosłe łabędzie, głównie są to jednak perkozy, kaczki i łyski. Sporadycznie łapie ssaki – zające, gryzonie, a także młode sarny. Na polskim Wybrzeżu żeruje niekiedy na martwych fokach. Zimą w jego diecie wzrasta udział ptaków. Przy braku świeżej zdobyczy, głównie zimą, zjada również padlinę. Może też zjadać resztki mięsa porzucane przez inne zwierzęta i ludzi, zwłaszcza rybaków. Zdarza się też, że bielik kradnie zdobycz innym ptakom szponiastym - rybołowom, kaniom rudym, plądruje kolonie kormoranów, czapli siwych i mew[10]. Jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne pokrywa 500 g mięsa w okresie rozrodczym, a 200-300 g w okresie zimowym.
[2012-06-11 13:40]

barrakuda81

Bielik nie jest orłem?!Poważnie? Do tej pory w życiu by mi to do głowy nie przyszło.Aż sprawdze...To ciekawe.
[2012-06-11 14:07]

barrakuda81

No faktycznie...Czyli kit mi na biologii wciskali.Gniazdują gdzieś w mojej okolicy i poluje na nie z obiektywem-bezskutecznie jak na razie.Reintrodukowano tu kilka par bo jeszcze 10 lat temu takie ptaki to tylko w tv widziałem.
[2012-06-11 14:12]

mielec

Bielik jest z rodziny jastrzębiowatych. Zaliczany do orlanów.

Niemniej jednak bielik nie jest orłem i jakby nie spojrzeć - nazywanie go nim jest błędem.

Lecz nazwa zakorzeniona i wszyscy wiedzą o jakiego ptaka chodzi.
[2012-06-11 14:18]