Jezioro Głębokie koło Miastka

/ 3 odpowiedzi
Witam!
Na początku pragnę się ze wszystkimi przywitać, gdyż jest to mój piewszy post.
Większość wakacji/weekendów spędzam nad jeziorem Głębokim k. Miastka.
Jezioro według mnie bardzo trudne techniczne, lodowiec ukształtował je rynnowo, więc są ostre spady i mało płycizn. Największa głębokość spokojnie przekracza 30 metrów. Woda bardzo mętna, widoczność w najlepszym okresie na 2m, przy dobrym słońcu, z nieruszonym mułem i braku zakwitu.
Łowię tam już kupę lat, bez żadnych rewelacji bo zawsze podchodziłem do tego luźno, rybki to była przyjemność i odpoczynek, a teraz chciałbym jeszcze dołożyć do tego satysfakcję wędkarską.
Na pewno jest tam ryba. Okoliczny rybak często sieciami wyciąga leszcze powyżej 2kg. Sam takiego tam nie złapałem. Wiem, że jest węgorz ( zarybienie), szczupak, dużo okoni, sielawa, ostatnio dostałem informację o kilowych siejach spod lodu, no i klasycznie, wzgręgi, ukleje itp.
Na majowym rekonesansie bez szału, osobiście nie zaciąłem szczupaka, znajomy miał pod samą łodzią, już praktycznie w podbieraku szczupaka ponad 60cm (widziałem), 1 niewymiar i 20cm okonek.
Z lat poprzednich pamiętam, że szału nie było, chociaż jednego roku, trafiłem w maju 5 szczupaków.
Co do białorybu to latem na ogólnodostępnych wędkarskich pomostach lokalni wędkarze sypią dużą ilość paszy i stoi tam drobnica, leszcze max. do 0,5kg Oczywiście jest to miejsce spadu, nie przegruntowałem nigdy go dobrze więc dokładnych danych nie mam, ale wszystko jest do zrobienia.
Jezioro jest długie, z zakrętem i wyspą zamieszkaną przez kormorany, która z jednej strony ma wypłycenie do ~0.5m, a z innych jest głębia.
Z tego co wiem, jest to bardziej rybna część jeziora, 2 lata temu lokalny wędkarz złapał szczupaka 102cm w tamtym rejonie.
Mam dostęp do całości akwenu łajbą, więc pływam wszędzie.
Temat zakładam, bo może jest tu ktoś kto coś tam łowił i zechciałby się podzielić, oraz do bardziej doświadczonych mam kilka pytań:
Jakbyście ugryźli to jezioro? Lekkie feedery, na ewentualnych wypłyceniach przybrzeżnych ~6m?
Może dobrze przegruntowany delikatny spławik w jakichś konkretnych miejscówkach?
Jeśli już to jak nęcić na tak dużym akwenie(~139 ha)? Sypać grube ziarno?
Spinningu na razie nie roztrząsam, tym zajmę się później.
Dodam, że nie mam dostępu do map batymetrycznych.

Artur z Ketrzyna


Michał fajny opis łowiska. Tylko to nie daje się na foróm jako wątek, a na swoim blogu jako opis łowiska/wpis.
Masz narazie zakładkę, musisz ją przekształcić w bloga. wtedy podzielisz się z nami swoimi przygodami, opisami łowisk i zdjęciami z wypraw wędkarskich.

SZUKAJ CZERWONEGO NAPISU ZAŁUŻ BLOGA. (2014/05/11 14:21)

Artur z Ketrzyna


Jakbyście ugryźli to jezioro? Lekkie feedery, na ewentualnych wypłyceniach przybrzeżnych ~6m?
Może dobrze przegruntowany delikatny spławik w jakichś konkretnych miejscówkach?
Jeśli już to jak nęcić na tak dużym akwenie(~139 ha)? Sypać grube ziarno?

139 ha, to nie jest jeszcze zbyt duże. W rok lub 2 dobrze możesz je poznać. Jeśli chcesz sie zastawic na spławik lub grunt. To najważniejsze jest byś dobrze wytypował miejscówkę. Bo rużne rybki lubią ruzne partie wody jak i strefy jeziora.
Co do spławika. Napewno bym nie przegruntwowywał, jak już to typowa gruntówka + spławik (bacik, bądź odległoścówka).
Metode też dobierasz pod rybę, bo jedne łowi się lepiej na grunt, inne na spławik, oczywiście uwzględniając daną miejscówkę...
(2014/05/11 14:27)

Tobezznaczenia


Opis łowiska dałem tylko po to żeby ktoś kto będzie doradzał miał jako taką podstawową wiedzę o łowisku.
Pytania dotyczą tego gdzie szukać ryby, bo wiem, że na dużych głębokościach na pewno siedzi, ale taka co na wędkę (przynajmniej latem) się nie połapie.
Pytam, gdzie mogę szukać tych leszczy i jak się na nie nastawić, czy raczej grunt w nęconym łowisku czy spławik? jeśli spławik to jak? bo przecież głębokość jebitna, więc stoperek musiałby być na szpuli. Ewentualnie bat/bolonka może dałyby radę. (2014/05/11 14:40)