Jezioro 1.4 ha - lin , szczupak , kara

/ 6 odpowiedzi
Witam Wszystkich ;)
Od jakiś 8 lat jeżdżę na pewne jeziorko które jest położone niedaleko mego miejsca zamieszkania.
Na tym jeziorku do tej pory spotkałem tylko  jedną osobą łowiącą tam (mój kolega ) w przeciągu tych lat ... Położone jest pośród drzew ( w lesie ) królują tam przeważnie liny, duże złote karasie oraz szczupak , do okoła jest teren bagnisty( chodzi się po mchu ) w wodzie jest nie dużo lilii natomiast jest trzcina oraz duże ilości podwodnej roślinności. Zazwyczaj lubię łowić metodą spinningową ale od 2 lat zacząłem też łapać na spławik także doświadczenie jako takie mam ;). Problem polega na tym, że przez ten okres czasu największego lina jakiego złapałem miał 1kg +/- a szczupaka 1,2kg. Byłem świadkiem jak kolega przy mnie wyciągnął 3,5kg szczupaczka. Dzikie łowisko, zero wędkarzy to to co lubię z tym, że potrzebuje waszej porady jak na takim łowisku zapolować na dużego szczupaka oraz lina ? dodam iż asortyment przynęt spinningowych mam bardzo duży jeśli chodzi o gumy i blachy, w tym roku kupiłem kilka woblerów i będę na nie próbował łapać. Lina zazwyczaj jak  łowiłem to uprzednio wrzucałem do wody kilka kul-mniejszych ,większych , zanęty ANPIO  lin ponieważ na nią mam najlepsze wyniki połowu  lina. Ponadto szczupaka jest tam na pewno sporo ponieważ nie raz mam takie dni ,że przez 2-3h potrafię złapać małe pistolety  do 0,5kg ... one wgl nie rosną jak je wypuszczam czy źle coś robię, że duże nie biorą ? Czekam na wasze porady i wskazówki  z góry dziękuje :)
Basia Kier


Sczęściarz z ciebie! Całe jezioro do swej dyspozycji. Gratulacje i trzymaj je w tajemnicy.
Do rzeczy. Jeziorko jest w lesie i może być ubogie w składniki odżywcze. Z tego wynika, że ryby tam nie mają co jeść i nie rosną duże. Zaobserwuj jak jest z robactwem podwodnym (ślimaki, jakieś kiełże, larwy komarów, itp.). Jak ich nie ma dużo, to ryby głodują. Czy w jeziorku jest drobnica (pokarm dla szczupaków)? Jak tylko są liny i karasie, to raczej stawiam na ubogie środowisko życia. Szczupaki polują na nie oraz na siebie nawzajem. (2019/05/16 22:22)

Basia Kier


I jeszcze jedno. Może spróbuj zanęcić czymś konkretnym, a nie samą zanętą z torebki. Kukurydza, pocięte rosówki. (2019/05/16 22:23)

hultazar


Dzieki za zainteresowanie się tematem.
Nie sądziłem, że w dzikim łowisku ryby mogą głodować ;(
Przez tak duży okres czasu który tam spędziłem nad wodą moge powiedzieć ,że komarów jest tam dużo czasami nie można się odgonić :). Poza tym widziałem nie raz jakieś wodne ślimaczki, żuczki oraz duże 10+/- centymetrowe pijawki ;)
Podczas łowienia przy brzegu pływają nie raz małe rybki 1-3cm podejrzewam, że jest to słonecznica.
Co do ryb to złowiłem tam tylko lina, karasia i szczupaka nic więcej tam nie bierze ..
Może wpuścić tam jakiś narybek płoci / wzdręgi ? ( tylko ile, żeby nie szczupak tego nie zjadł do okresu tarła )..
(2019/05/16 22:41)

bojanek123


Grubo necisz, grubo polowisz, kukurydza, kostki gotowanego ziemiaka, rosowka, i na to low, wybierz miejsce, z kawalkiem wolnym od roslin, lub takie sobie zrĂłb, pomocny pewnie bedzie srodek plywajacy moze ponton,szczupak jak duĹźo rosln, wszelkie przynety powierzchniowe, z antyzaczepem, i przy zasiadce na lina jak najxiszej na lowisku, powodzenia (2019/05/17 22:49)

51Marek


I nie będzie tam dużych ryb! Chyba, że będziesz je DOKARMIAŁ, czyli HODOWAŁ. To mały staw. I ryby żyją i rosną tylko tym, co uda im się tam zdobyć i zjeść. Najprawdopodobniej jest tam kilka - na pewno mniej niż 10 - większych szczupaków, ale one polują na coś większego niż guma czy wobler. Podobnie liny, mają dużą konkurencję pokarmową w postaci karasi. A piszę to na podstawie własnego doświadczenia z przed ponad 30 lat. Jeziorko około 1 ha. Żadnej presji wędkarskiej. I ryb sporo, zawsze coś miałem na haku. Ale wszystko drobne. Aż raz z kolegą na 2 pontony i sieć sprawdziliśmy. Ryby takie, jak łowione przeze mnie na wędkę! Dla pewności, znajdź jakiegoś ichtiologa i popytaj. ps co do ortografii i gramatyki ... też jestem informatykiem(programistą) z dobrze ponad 40 letnim stażem zawodowym. Natomiast zasad pisowni uczyłem się tylko w szkole podstawowej i liceum. W sumie 11 lat. Natomiast fachu ... zdecydowanie krócej. ;-) (2019/05/19 10:04)

hultazar


Nie mam czasu zajmować się hodowaniem , dokarmianiem tych ryb. Nie raz łapie po 1-4+ małe szczupaczki a potem je wypuszczam , dziwne tylko ze lina jest tam sporo mały i duży, karasia takze wiec co nie maja co jeść ? . Kolega wyżej wspomniał iż dużych szczupaków może być tam tylko kilka i łapać na coś wiekszego niż guma i wobler , co zatem użyć na te duże szczupaki by zachecić je do brań ? ( gdzie szukać tego dużego szczupaka ) w obecnym okresie czasu ? ;) Pozdrawiam . (2019/05/19 15:20)