Jeśli ktoś nie posiada karty

/ 14 odpowiedzi
Witam!
Mam pytanko odnośnie łowienia ryb przez osoby nie posiadającej jeszcze karty wędkarskiej.
Wybieram się na urlop ze znajomymi i kolega chciałby spróbować połowić.Niestety nie posiada karty.Czy może wykupić jakieś dodatkowe pozwolenie i łowić na swoje wędki.Czy mamy udawać głupa że te dwie wędki są moje a kolega tylko patrzy???
Pozdrawiam kolegów po kiju.
pawelz


Jesli nie ma karty, ma obywatelstwo polskie i wiecej jak 14 lat, nie moze lowic.
Zostaje Wam rzniecie glupa :). To naklanianie do lamania prawa, ale jest ono tak glupie (np. Niemiec moze lowic bez karty ale Polak juz nie), ze nie macie innego wyjscia.
No chyba ze bedziecie lowili na wodzie prywatnej (nie dzierzawionej od skarbu panstwa). Wtedy zadna karta nie jest potrzebna (2010/08/03 16:20)

ayem


Łowienie bez karty wędkarskiej możliwe jest na łowiskach prywatnych gdzie zazwyczaj wystarczy wykupić zezwolenie (2010/08/03 16:23)

krzemo2000


Powiedziałeś że Niemiec może łowić bez karty.Tzn że obcokrajowiec nie musi posiadać karty i tylko wykupuje licencję na dany teren na którym chce wędkować.A podczas kontroli musi pokazać paszport czy jakiś inny dokument?Przecież  tego może rzadać tylko Policja Straż graniczna itd a nie rybacka. Dobrze to rozumiem? (2010/08/03 16:30)

pawelz


Dobrze zrozumiales. Np. Niemiec kupuje na dany akwen licencje (jesli to wody PZW to placi jak niezrzeszony). Polak juz tego zrobic nie moze.
Co do tego kto ma prawo sprawdzac paszporty, to do konca nie wiem. Na pewno Policja, nie wiem jak PSR. Dlatego patrole na woda sa najczesciej razem z Policja.
W sumie zadales ciekawe pytanie. Co jesli lowi obcokrajoweic i podchodzi do niego patrol zlozony wylacznie z SSR ?. (2010/08/03 16:36)

krzemo2000


Wielkie dzięki kolego za szybką i fachowa odpowiedz.
PS.Wiedziałem że żyję w dziwnym kraju ale że aż tak porąbanym to już niespodzianka.
Połamania kija.Dzięki (2010/08/03 16:40)

Gruzinek


Nie tylko policja czy straż graniczna ma takie uprawnienia (SSR i PSR też) - musi to być dokument potwierdzający jego obywatelstwo (czyli nie prawo jazdy) - w grę wchodzi paszport lub (ich) dowód osobisty (2010/08/03 17:35)

pawelz


Nie tylko policja czy straż graniczna ma takie uprawnienia (SSR i PSR też) - musi to być dokument potwierdzający jego obywatelstwo (czyli nie prawo jazdy) - w grę wchodzi paszport lub (ich) dowód osobisty

Chyba jednak nie:
"Ustawa o rybactwie śródlądowym w sposób bardzo precyzyjny określa uprawnienia przysługujące strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej. W art. 25 ust. 1 tejże ustawy wskazuje się, że strażnikowi SSR przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 23 pkt 1–3 i 4 lit. b). Są to uprawnienia do:

- kontroli dokumentów uprawniających do połowu ryb u osób dokonujących połowu oraz dokumentów stwierdzających pochodzenie ryb u osób przetwarzających lub wprowadzających ryby do obrotu;

- kontroli ilości masy i gatunków odłowionych ryb, przetwarzanych lub wprowadzanych do obrotu oraz przedmiotów służących do ich połowu;

- zabezpieczenia porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu w wypadku niemożności ustalenia ich posiadacza;

- odebrania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu, z tym że ryby należy przekazać za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa, a przedmioty zabezpieczyć."

Zaczerpnalem to z internetu. Nie ma nigdzie mowy o dowodzie osobistym czy tym bardziej paszporcie. Dokument uprawniajacy do polowu ryb to karta wedkarska i oplata u wlasciciela danej wody (w tym wypadku PZW).
(2010/08/04 08:18)

u?ytkownik38976


SSR nie ma prawa kontrolować dokumentów nie związanych z wędkarstwem. To może tylko Policja i słuzby jej podobne w strukturach i kompetencjach. (2010/08/04 11:50)

warun


SSR nie ma prawa kontrolować dokumentów nie związanych z wędkarstwem. To może tylko Policja i słuzby jej podobne w strukturach i kompetencjach.



No tak. ale skoro nie ma karty wędkarskiej, to ma dwie możliwości, okazać dokument potwierdzający, że ma mniej niż 14 lat lub brak polskiego obywatelstwa. Skoro jedynymi dokumentami potwierdzającymi brak polskiego obywatelstwa czyli możliwość połowów bez karty wędkarskiej to jak dla mnie jest to dokument związany bezpośrednio z wędkarstwem.
Poza tym kontrole faktycznie często są prowadzone wraz z Policją a jeżeli nie to nie koniec świata, zawsze można po patrol policyjny zadzwonić i ich wezwać (oczywiście mówię o Strażnikach)

Pozdrawiam
Warun (2010/08/04 13:53)

u?ytkownik38976


Oczywiscie, że tak. Poza tym jesli kontrolowany kontrolującemu sam dobrowolnie chce okazać jakiś dokument tożsamości, to kontrolujący przecież nie odmówi. W przypadku braku dokumentów u osoby kontrolowanej, lub odmowy ich okazania, a zaistnieje taka potrzeba, to SSR informuje o tym fakcie Komendanta,  PSR, lub Policję. Ale zawsze ktoś tam posiada jakieś swoje dokumenty, nawet zdarza się , że kłusownicy również :) Bywa nawet tak, że złapany kłusownik wyciąga najpierw AKTUALNĄ I OPŁACONĄ kartę wędkarską :), tak jakby chciał powiedzieć : -Panowie, wszystko jest cacy, opłacone, legalnie i se łowię rybki.... A za plecami lezy 200 m siaty i bite 20 kilo martwej ryby :)  (2010/08/04 14:11)

olgi14olgi


Mam do starostwa 20km przeczytałem w internecie żeby poprosić tam kogoś by wydrukował przepisy na kartę z pzw okazuje się że muszę jechać 40km do Białegostoku żeby wyrobić głupią kart żal na całej linii co o tym myślicie? (2010/08/05 08:40)

u?ytkownik38976


No tak bywa. Na kurs ratownika WOPR, czy opłacenie składek, czy po karty pływackie, czy na zebrania, ratownicy dojeżdżają do siedziby WOPR też po kilkadziesiąt kilometrów. Różne instytucje są w wiekszych miastach i miasteczkach i niestety trzeba sobie dojeżdżać, żeby coś załatwić, PZW też do takich należy. Takie życie..... :( (2010/08/05 08:50)

krzysiek1508


he porobany jak niespodzianka podoba mi sie (2010/08/19 21:05)

Romuald55


Zezwolenie okresowe mozna wykupic w biurze okregu lub w najblizszym kole wedkarskim i nie dotyczy to tylko cuzoziemcow. (2010/08/19 22:13)