Jesiotr zarybienia

/ 23 odpowiedzi
Witam!
Z książek przyrodniczych wynika, że kiedyś jesiotr był często spotykany w Polsce. Jak widać teraz jest go bardzo mało prawie wcale. Cy ktoś wie dlaczego i czy możliwe by było ewentualne zarybienie rzek i jezior tym gatunkiem?
użytkownik32021

Tak co roku jest wpuszczany na terytorium kilka ton tych ryb. Niestety jesiotr ma duże wymagania jeśli chodzi o natlenienie wód oraz o czystość. Dlatego jest go tak mało. Wiem że Drwęca była zarybiana bo kiedyś oglądałem film w TV (2011/02/28 17:07)

bobus86

Jesiotr piekna ryba!!!!faktycznie szkoda ze jest go tak malo.nieraz jak widze w programach wedkarskich jakie wielkie lowia to az dreszcze przechodza. (2011/02/28 17:12)

Jack14

Nie mogłem się powstrzymać od pisania. Też kiedyś interesowałem się tą rybą ale było to bardzo, bardzo dawno temu.

Dlaczego teraz jej nie ma w naszych wodach (może za duży "syf" lub sieci)?

Ostatnie zapiski które pamiętam z "WW" to niesamowity rekord tej ryby złapany, a raczej zabity w Polsce. Wagi nie pamiętatam długości też ale ogon ryby na samochodzie ciężarowym leżał jeszcze daleko za samochodem.

Metoda złowienia "postrzelona" z broni palnej.

Pozdrawiam.

(2011/02/28 17:13)

SpinerZbok

Witam!
Z książek przyrodniczych wynika, że kiedyś jesiotr był często spotykany w Polsce. Jak widać teraz jest go bardzo mało prawie wcale. Cy ktoś wie dlaczego i czy możliwe by było ewentualne zarybienie rzek i jezior tym gatunkiem?

z jesiotrem jest duże zamieszanie. Jeszcze kilka lat temu w prasie i w książkach wędkarskich podawano, że żył kiedyś w Polsce (i dorastał do ogromnych rozmiarów) jesiotr zachodni. Tymczasem, okazuje się, że go nigdy nie było. Występował za to jesiotr ostronosy. Jego wyginięcie spowodowane było m.in. przez to, że był masowo poławiany na kawior (za duże połowy jak na możliwości odradzania się), i kilkadziesiąt lat temu jego Polska populacja przeszła do historii. Oczywiście zarybia się wiele łowisk jesiotrem (głównie łowiska specjalne i do tego są to różne mieszańce jesiotrów), ale do wód otwartych na większą skale jak na razie podjęto tylko nieliczne próby reintrodukcji (i to błędnej bo właśnie jesiotrem zachodnim, który u nas nie występował) i minęło zbyt mało czasu, aby można mówić o porażce lub sukcesie przedsięwzięcia. Ciągle są plany co do jesiotra ostronosego (a wiec tego rodzimego) i kilka rzek od lat jest badana pod względem ich przydatności dla gatunku. W każdym razie pewnie niedługo znowu pojawią się jakieś nowości i znowu będzie mowa, że kiedyś był także u nas jesiotr zachodni, ale jak jest naprawdę jeszcze długo będą trwały dyskusje:) (2011/02/28 17:18)

jawor111

Nie mogłem się powstrzymać od pisania. Też kiedyś interesowałem się tą rybą ale było to bardzo, bardzo dawno temu.

Dlaczego teraz jej nie ma w naszych wodach (może za duży "syf" lub sieci)?

Ostatnie zapiski które pamiętam z "WW" to niesamowity rekord tej ryby złapany, a raczej zabity w Polsce. Wagi nie pamiętatam długości też ale ogon ryby na samochodzie ciężarowym leżał jeszcze daleko za samochodem.

Metoda złowienia "postrzelona" z broni palnej.

Pozdrawiam.

o kuwa hahahaha postrzelona no to nic innego jak pogratulować łowcy takie przypadki tylko w Polsce hahahaahahahahah pewnie to był ten ostatni (2011/02/28 17:29)

Jack14

Kolega wyżej słusznie dostrzegł problem.

Pierwszy to że nie ten Jesiotr w naszych wodach.

Drugie jego ikra czyli kawior (jak to się robi czyli jak wypatroszyć Jesiotra z ikry to możecie sobie sami pooglądać na innych portalach).

Jak oczywiście kogoś to interesuje to zapraszam do szukania (to jest dopiero QRE....)

Pozdrawiam.

(2011/02/28 18:45)

plotka97

Czytałem w TAJEMNICACH POLSKIEJ PRZYRODY że kiedyś jesiotr był królem Wisły czy to prawda też pojawia się wzmianka że to nie był jesiotr zachodni tylko z ostrym nosem i że nadmierne odłowy spowodowały to co jest teraz (2011/02/28 19:35)

baldhead

W łowisku naszego koła pływają dwa jesiotry zachodnie ufundowane przez jednego z członków koła. Po złowieniu są wypuszczane z powrotem do wody. Na zdjęciu jesiotr o wdzięcznym imieniu "Jędruś" złowiony (i wypuszczony) przez mojego kol. Grzesia Blacharza alias "smiechawa" (2011/02/28 20:33)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Sylwek1981

Z tego co pamiętam, to bodajże 3 lata temu do Baryczy wpuszczono kilka tysięcy sztuk małego jesiotra ostronosego. Materiał zarybieniowy pochodził chyba z Kanady. Jak dobrze pójdzie, to może za kilkanaście lat wróci choć jakaś mała cząstka tych ryb. Przynajmniej w teorii tak powinno być. Cóż, pożyjemy zobaczymy... (2011/03/01 20:13)

perwer

Piękna ryba,osiąga gigantyczne rozmiary i troszke mało  o niej słychac...Niestety przez ikre bardzo porządana i przez to ciążko ja spotkac.Wiem że w Rosji specjalnie osobno choduja jesiotry na ikre.... (2011/03/01 20:43)

news34

zorganizuje zasiadke hiii

(2011/03/01 21:35)

Samotnik

Jesiotr  / Acipenser sturio /    

Niegdyś liczny w polskich rzekach,do których wchodził z  morza na tarło. Ostatni, o ktorym istnieją sprawdzone informacje,został wyłowiony u zbiegu Wisły i Narwi na początku lat sześćdziesiątych XX wieku . Wyłowiony a nie złowiony,bo dogorywał. Po śladzie kuli wywnioskowano, że jakiś barbarzyńca strzelał do niego . Okaz ważyl ponad 300 kilogram€w i miał blisko sześć metrów . Rybę przewieziono do siedziby PZW w Warszawie, skąd została przekazana do warszawskiego ZOO w celu spreparowania.         Żródło -/ Człowiek i Przyroda  RSW  Warszawa  1986 .            Pozdrawiam 

(2011/03/03 17:55)

tstaros

Kiedyś czytałem, że jeszcze jakieś 100 lat temu Wisła była krainą jesiotra i łososia.

Nie muszę chyba dodawać, iż obecnie żadna z tych ryb w Wiśle nie występuje...

(2011/03/03 18:22)

arekde

Kiedyś.......to i po naszym terytorium dinozaury biegały, mamuty chadzały, jesiotry pływały....

płaczmy wszyscy

amen

(2011/03/03 20:38)

SpinerZbok

Jesiotr  / Acipenser sturio /    

Niegdyś liczny w polskich rzekach,do których wchodził z  morza na tarło. Ostatni, o ktorym istnieją sprawdzone informacje,został wyłowiony u zbiegu Wisły i Narwi na początku lat sześćdziesiątych XX wieku . Wyłowiony a nie złowiony,bo dogorywał. Po śladzie kuli wywnioskowano, że jakiś barbarzyńca strzelał do niego . Okaz ważyl ponad 300 kilogram€w i miał blisko sześć metrów . Rybę przewieziono do siedziby PZW w Warszawie, skąd została przekazana do warszawskiego ZOO w celu spreparowania.         Żródło -/ Człowiek i Przyroda  RSW  Warszawa  1986 .            Pozdrawiam 

Maleńka uwaga. Już wcześniej była o tym mowa. Nie wprowadzajmy zamętu. Piszesz o jesiotrze, że był kiedyś liczny w naszych wodach i podajesz nazwę łacińską, która jest nazwą...jesiotra zachodniego, a więc tego, którego u nas nie było!!! Był jesiotr ostronosy czyli Acipenser oxyrinchus. To tak dla informacji... (2011/03/04 22:29)

Kangur1979

W okolicach Poznania można połowić(a przynajmniej spróbować) jesiotra w Jeziorze Babskim...Pozwolenie można wykupić niedaleko,przy trasie w lokalnym sklepie(wymagana karta wędkarska). (2011/03/05 10:48)

plotka97

Kiedyś  u mnie w Bolesławcu na stawie hodowlanym były jesiotry ale czy to prawda nikt kogo znam go tam nie widział. Chciałbym kiedyś takiego złowić (2011/03/05 16:29)

roczesla

Jesiotra można było złowić na łowisku specjalnym u P. Dylli w Sierakowicach - śląskie. W ub roku łowisko było nieczynne :(  czy będzie tam jeszcze można łowić nie wiem ... Pozdrowionka  ... (2011/03/06 21:16)

Mazak86

Witajcie koledzy
Szperałem po internecie i znalazłem coś takiego. Hehe wygląda ciekawie. Dowód na to że faktyczniew Polsce też kiedyś można było połapać takiegiganty :D szkoda tylko że nie potrafimy jakonaród dbać o nasze skarby narodowe. Poniżejlink do mojego znaleziska 
Pozdrawiam 
http://otoruniu.net/olbrzymi-jesiotr/ (2011/03/08 03:15)

pangaz4

jesiotr jest wpuszczany do naszych wód otworzono ośrodek podchowu tej ryby w Grzmiecy byłem ogladałem cała zabawe psuł fakt iz stowazyszenie rybackie o wdzięcznej nazwie troc odławiała przypadkiem nasze jesiotry w pobliżu ujścia Wisły w raz z całymi tonami troci i inych ryb szlachetnych dlaczego tak sie dzieje a nie inaczej nie wiem   i szczeze niemam juz siły by myslec nad takimi zawiłościami jesli chcecie złowic byczego jesiotra to niestety nie w naszych woda a raczej w kanadyjskiej rzece Fraser w której olbrzymów nie brakuje dorastaja tyam do 700kg i koło 6 m długości a okzy sa łowione niemal ze codziennie a unas jak to w Polsce wpuszczaja z jednej strony a z drugiej ładują juz do bagażnika    (2011/03/08 07:47)

kwasik

Jesiotr i łosoś są rybami wędrownymi dwuśrodowiskowymi. Morze, rzeka. Żeby mogły wędrować trzeba by wysadzić zaporę we Włocławku. Próby ich wypuszczania, szczególnie powyżej zapory we Włocławku są bez sensu. Powyżej zapory mają szansę przedostać się nieliczne. (2011/03/08 08:36)