Jazie i klenie w Bzurze

/ 5 odpowiedzi
witam kolegów.
w tym roku chciałbym spróbować połowić jazie i klenie na naszej kochanej Bzurze na spining.
Interesuje mnie wszystko na ten temat.Jaki sprzęt,przynęty,pora roku itd
Każda porada będzie bardzo cenna gdyż nigdy na spining nie łapałem tych ryb.
Z góry dziękuje.
Jakub Woś


Klenie można łowić praktycznie cały rok. Dla mnie najlepsze pory roku to lato i jesień. Na początek poleciłbym małe przynęty. Woblerki i obrotóweczki.  Kleni najlepiej szukać tam gdzie  są przeszkody pod wodą, kamienie, gałęzie lub też przy nawisach traw. Kleń to płochliwa ryba i trzeba być cichym i ostrożnym (2014/02/09 12:08)

nata


Klenia w bzurze jest sporo, przynęty to małe wobki 
(polecam bonito) i jak się zrobi cieplej czyli gdzieś od maja polecam smurzaki.Zamiast żyłki idealnie do tej zabawy sprawdzi się nanofil 0,08 lub 0,10.Przy przynętach 2-4cm i wadze 3-4 gramy nanofil daje możliwość naprawdędługich rzutów a to ma znaczenie przy płochych kleniach. (2014/02/09 15:02)

Glapka


W Bzurze jest sporo jazia, klenia, okonia nie mówiąc już o małych szczupaczkach. na pewno warto by było się zaopatrzyć w małe woblerki 1.5 - 3 cm, chociaż bywają chwile, gdzie akurat im się widzą woblery dość duże, 5-7 cm. Na pewno nie należy stronić od miejsc ogólnie odwiedzanych przez wędkarzy, tam ryba jest odrobinę mniej płochliwa, a do tego  trzyma się że względu na często wrzucane zanęty. Co do żyłek  ja proponuję ok 16, jak poznasz rzekę można ewentualnie pokusić się o 0.14, jednak pamiętaj że jest to rzeka, która dość zarasta i bywa, że ciężko jest przeciągnąć przynętę bez zaczepu. Jazi szukaj na takich spokojniejszych miejscach, o łagodniejszym nurcie, nie ściągaj za szybko  przynęty, rzucaj w poprzek nurtu, za kleniem poskradaj się tam gdzie większy nurt, kamyki, gdzie są głębokie rynienki, a szczególnie ze zwisającymi trawami przy brzegu, takich miejsc jest bardzo dużo. Ogólnie nie zniechęcaj się, Bzurę trzeba poznać, trzeba  nauczyć się szukania ryby, która zmienia swoje stanowiska w zależności od pory roku czy nawet od pogody. jedno jest pewne , są duże ryby, ale łatwej je czasami zobaczyć niż złowić, dlaczego ? dlatego że po pierwsze  musimy być dla nich niewidoczni, po drugie musimy umieć podać im przynętę po trzecie, często ta przynęta powinna być odpowiednia do warunków.. tak więc wszystko przed Tobą  (2014/04/01 21:14)

tomasz86


wielkie dzieki za cenne rady,napewno z nich skorzystał.
napewno będe informowało wynikach. (2014/04/02 07:23)

tomasz86


wielkie dzieki za cenne rady,napewno z nich korzystał.
napewno będe informowało wynikach.


(2014/04/02 07:23)