Jakość łożysk w kołowrotkach

/ 57 odpowiedzi / 4 zdjęć
Artur z Ketrzyna



Nie wiem czy jest dokładniejszy przedni hamulec, Bo jeden i drugi jest identycznie skonstruowany. Różnią się tym, że jeden jest umieszczony w szpuli, drugi w pokrętle z tyłu kołowrotka. Ta sama budowa, podkładki i okładziny cierne. Wszytko zależy jaki materiał i jak dokładnie to zostało wykonane.
A różnica jest taka że rdzeń przechodzi przez cały korpus i jest osadzony w tym hamulcu z tyłu. Tak więc ma lepiej usytuowane punkty podparcia.

Tylko że ten tylni hamulec ma czasem i kilkukrotnie mniejszą powierzchnię cierną tarcz. Zatem aby osiągnąć identyczną moc hamulca owe tarcze muszą być ściskane mocniej przez co rośnie ich zużycie. Przez co, w perspektywie dłuższego czasu, precyzja tylnego hamulca jest dużo mniejsza. Szybciej dochodzi do niszczenia tarcz, przegrzewania ich a to prowadzi do braku płynnego startu. Czyli zakleszczania hamulca.

I na koniec dodam. Najlepsze, najdroższe i najbardziej odpracowane kołowrotki mają przedni hamulec co jak widać na powyższym akapicie nie jest przypadkiem, prawda?

Tak Tomek, masz rację.
Tyko wytrzymałość kołowrotka jest zależna od rozwiązania technicznego i użytych materiałów, jak i użytkowania go.
Hamulec bezpieczeństwa to nie walki, i on ma pracować tylko i wyłącznie jak ryba jest duża i grozi to zerwaniem zestawi itd.
A jak ktoś używa zbyt telikatnego sprzętu, i zamiast holować rybę bawi się z nią w przeciąganie linki. To szybciej zużyje kołowrotek.
Ja jak już pisałem, dużej różnicy nie zauważyłem względem hamulca. Ale za to dużo większą z używalność takich kręciołków. (2015/04/04 09:12)

kedzio


... Poza tym wydaje mnie się, co te hamulce z przodu są szczególnie ergonomiczne przy spinningu. Jakoś lepiej mnie sie ręca układa przy pokrętle podczas holu. Tylnu jest dobry przy metodzie gruntowej, cięższej. Przy spławiku też wolę przedni hamulec. A juz o bolonce nie wspomnę!

Wędkarz już tak ma, szczególnie ten bardziej " gadżeciarz", że wystarczy mu powiedzieć iz szpula jest CARBONOWA, że korbka jest z TYTANU, że łozysk tocznych jest 60 sztuk, a kupi wszystko. A jak mu napiszą na opakowaniu " CARP COŚ TAM", to zapłaci i trzy razy więcej.

Najdroższy młynek jak posiadam, to Shimano 4000 modelu nie pamietam. Wygrałem to tutaj w konkursie. Jakieś 250-300 zeta wartości w tamtym czasie. Reszta to młynki po 100, 150, 75 złotych jakichs smiesznych Jaxonów, No Name, Robinsonów ble ble ble. Łowię ryby całe lata i nie potrzebuję myśleć o cudach po 5 stów i więcej.

Co się kurna stało, ze ludzi etak sie pozwalają nabijać w butelkę?!

Ja nie wiem.

(2015/04/04 09:13)

metelik


A to wideo doskonale podsumowuje co sie dzieje w firmie, rowniez jesli chodzi o zbudowanie kolowrotka :d

https://www.facebook.com/video.php?v=575205845941969

A na koncu to dziw, ze wogole mozna krecic korbka :D

Pozdrawiam
    Tomasz (2015/04/04 19:08)

Artur z Ketrzyna


A to wideo doskonale podsumowuje co sie dzieje w firmie, rowniez jesli chodzi o zbudowanie kolowrotka :d

https://www.facebook.com/video.php?v=575205845941969

A na koncu to dziw, ze wogole mozna krecic korbka :D

Pozdrawiam
    Tomasz

Oglądnąłem ten filnmik, i powiem że ekspert miał stalowe nerwy. A to były typowe blondyny.
Do tego trzeba podejść nie konwencjonalnie, i wszytko jest możliwe.
Linie nie są tylko proste, a kolor nie składa się tylko z jednej barwy.... (2015/04/04 23:25)

Artur z Ketrzyna


Jeden z kolegów z tego forum dał mi ciekawy link:
http://allegro.pl/lozyska-do-kolowrotkow-shimano-spro-inne-i5262105994.html
Są tam łożyska które możemy wstawić w miejsce tej felernej tulei...

Ps.
Ciekawe czy można dorwać tańszą wersję łożysk, te odkryte????? (2015/04/16 08:22)

Artur z Ketrzyna


Tu macie do tańszych, ale tylko jeden rozmiar.
http://allegro.pl/lozyska-7x11x3-zz-mr-117-zz-i5186618522.html (2015/04/16 14:32)

Artur z Ketrzyna


Potwierdzam, łożyska pasują jak ulał.
O kosztowało mnie wiele, całe 4 zł.
Oczywiście zamówiłem 5 szt i razem z przesyłką za pobraniem, wyniosły mnie 36,4 zł.
Teraz kołowrotek jest o klasę wyżej :-)

Na fotce macie po lewej tulejkę, po prawej łożysko uszczelnione. (2015/04/26 21:25)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.