Jakie wędzisko wybrać. Feeder vs karpiówka.

/ 31 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam. Potrzebuję porady. Zamierzam kupić niedługo nowe wędzisko wraz z kołowrotkiem, i tu powstaje pytanie. Kupić karpiówkę do 110gram typu Jaxon Arcadia Carp czy może feeder 3.6m np Jaxon Arcadia feeder. Łowiska na któych łowię to głównie jeziora nizinne. Nastawiam się głównie na białoryb ale karpie też wchodzą w grę. Myślałem nad kupnem feedera, tylko że głównie łowię wraz z sygnalizatorami elektronicznymi i nie wiem czy z feederem będą spełniały swoje zadanie. Z góry dziękuję za pomoc. 
Jędrula

Jeżeli łowisz przy użyciu sygnalizatorów to oczywistym jest, że lepsza będzie karpiówka. Po drugie, nie kupuj takiego badziewia, to szajs pierwszej kategorii. (2016/11/20 11:38)

amstaf358

Zgadza się Jaxona sobie odpuść.... (2016/11/20 12:01)

użytkownik200880

Sprecyzuj czy karpie czy białoryb i jeśli karpie to jakie wielkie. Ja nie wyobrażam sobie cholowac leszczy karpiowkami ale tez i ciężko cholowac karpie 15+kg na fedeerka. Co do używania federków z sygnalizatorami to jak najbardziej, chociaż fedeer teoretycznie został stworzony by widzieć brania na szczytowce. Musisz zdać sobie sprawe ze nie ma rzeczy uniwersalnych. Jednak jesli juz to federki zwłaszcza jesli w łowiskach masz karpie do 5-8kg (2016/11/20 12:42)

cypisek97

Głównie białoryb będę łowił, ale trafiają się karpię średnio około 3kg. Nic dużego w większości. Karpiówka raczej odpada w takim razie.  (2016/11/20 14:10)

cypisek97

Kupie w kwocie 200zł feeder z kołowrotkiem? Jeśli tak to co polecacie?? (2016/11/20 14:17)

użytkownik200880

Jeśli karpie do 3 kg to tylko feeder :) za 200zł zlożysz zestaw ale raczej niskiej klasy. Jeśli mógłby być zestaw troszkę droższy to polecę kołowrotek shimano catana 4000fb. (2016/11/20 14:40)

cypisek97

http://allegro.pl/zestaw-mikado-konger-feeder-koszyk-przypon-podpork-i6018757900.html
A co z takim zestawem? (2016/11/20 14:48)

fishark

Wędzisko ujdzie, ale kołowrtotek to porażka. (2016/11/20 14:59)

użytkownik200880

Polecam dozbierac pieniądze zwłaszcza ze sezon sie kończy i kupic coś sprawdzonego jeśli zalezy ci zeby to wytrzymało kilka sezonów. Np. Wyzej wymieniony kolowrotek shimano i do tego np. Wędkę mikado ultrafiolet feeder. (2016/11/20 15:05)

notaki

Głównie białoryb będę łowił, ale trafiają się karpię średnio około 3kg. Nic dużego w większości. Karpiówka raczej odpada w takim razie. 

A dlaczego ??
Dlatego, ze ktoś nazwał tą wędkę karpiówka , to juz innych ryb łowic się nie da ??
Delikatniejsza karpiówka np. 2.5 lbs rewelacyjnie sprawdza się jako wedka gruntowa , szcególnie jesli używasz sygnalizatorów.
Gdyby nie cieszylo mnie obserwowanie zginającej się szczytowki przy braniu , w zyciu nie uzywalbym feedera.
A nie każdego cieszy wielogodzinne siedzenie z wzrokiem utkwionym w jeden punkt.
Wybór pomiędzy tymi typami wedek jest dokładnie taki sam jak wybor co kupic: sedana , czy SUV-a ?
Prawidlowa odpowiedź jest tak naprawde jedna: co się komu podoba i co kogo rajcuje ;-)

P.S Nie tak dawno lowiąc feederem na method wkurzalem się okrutnie, bowiem 80 % brań było "do brzegu", a to łatwo przegapic. Wyjałem więc własnie karpiówkę, sygnalizator , zestawilem wszystko z koszyczkiem do method i sygnalek pieknie pokazywal mi brania do brzegu :-) (2016/11/20 16:35)

pakul1206

Jeżeli łowisz z sygnalizatorami na dodatek na wodach stojących to na jaką cholere Ci feeder ???? Feeder z piszczałkami, toć to jakaś nowa metoda będzie :) Przemyśl sobie jakie duże ryby łowisz i jak daleko trzeba machnąć, dobierzesz sobie ciężar koszyka a co za tym idzie cw. wędki i tyle. Konkretnego modelu kija Ci nie podam bo to każdy powinien sobie wybrać do swojej kieszeni i swoich upodobań.

Pan karpiczek - " Ja nie wyobrażam sobie cholowac leszczy karpiowkami " , o co tu chodzi bo nie mogę za cholere tego rozgryzć, jedyne co mi sensownego przychodzi do glowy to to że karpie łowimy karpiówkami a leszcze leszczówkami.
  (2016/11/20 16:47)

notaki

No co Ty piszesz ??!!! Duże leszce lowimy BIG-Leszczówkami, a male SMALL-leszczowkami !!!
A jak mały weźmie na big-leszczowkę , to nalezy natychmiast ciąć zylkę przy kolowrotku!! (2016/11/20 16:56)

pakul1206

No co Ty piszesz ??!!! Duże leszce lowimy BIG-Leszczówkami, a male SMALL-leszczowkami !!!
A jak mały weźmie na big-leszczowkę , to nalezy natychmiast ciąć zylkę przy kolowrotku!!

„Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 34a)    :)))) (2016/11/20 17:19)

użytkownik200880

Racja pomyliłem sie, kup wędkę sumową najlepiej taką z wyrzutem 500g do niej używa sie elektronicznych sygnalizatorów, z pewnością sprawdzi sie wyśmienicie. Przy okazji będziesz mógł połowić na spławik ukleje a w razie wiekszego przyłowu poradzisz sobie bez problemu. A tak serio w czym problem żeby używać sygnalizatorów elektrycznych z federkami? Karpiówka to wedka raczej specjalistyczna przystosowana do polowu większych ryb na dużych dystansach(tak w skrócie) a federek powstal z myślą o łowieniu ryb mniejszych zdecydowanie mniej walecznych i właśnie na takie nastawia się kolega. (2016/11/20 17:20)

SlawekNikt

pakul1209, notaki dziękuję za okrutnego banana na gębie ha ha ha jeszcze raz dzięki ;-) (2016/11/20 17:30)

użytkownik200880

Też się uśmiałem, chyba nigdy kartkówką leszcza nie cholowali ;) Czasem jak niechciany leszcz chapnie za kulke to sam czasami nie wiem czy coś tam jest czy nie. ;) (2016/11/20 17:42)

pakul1206

Kto Ci napisał że karpiówka ma:
- 180g ?
- 150g ?
- 120g ?
-   80g ?
 Ja wiem że zaczynają się od 15g :))) (2016/11/20 18:02)

notaki

(...) chyba nigdy kartkówką leszcza nie cholowali (...)
Fakt. Nigdy nie uzywalem kartkowek syna w tym celu . , zwykle do rozpalki po totalnym wk*  służyły :D
A co do karpiówki.. powiedz.. ale tak szczerze, czy łowileś kiedyś na karpiówkę  2 czy 2,5 lbs ??. :-)

P.S Ludzie.. nie dajcie się oglupiac sprzedawcom  twierdzacym, ze kazdy gatunek ryby wymaga odrębnego wedziska !

(2016/11/20 18:20)

SlawekNikt

P.S Ludzie.. nie dajcie się oglupiac sprzedawcom  twierdzacym, ze kazdy gatunek ryby wymaga odrębnego wedziska !
I to wszystko w temacie. (2016/11/20 19:33)

Jędrula

Tak jak Koledzy wyżej napisali, karpióweczka 2- 2,5 lbs w dobrym wydaniu to świetna broń na więszkość białych ryb. To idealna gruntówka, dzięki budowie i ilości przelotek, ma większy zasięg od feedera o podobnych parametrach. Niestety, kwota 200 zł to cena tylko za wędkę. (2016/11/20 20:13)

pakul1206

Odbiegliśmy nieco od tematu ale jak nie łowisz na jakiś dużych odległościach gdzie trzeba cisnąć sporym ciężarem naprawdę daleko to poszukaj sobie jakiś gruntóweczek np. 20-60g ,długość jaka Ci tam pasuje.Przy rybkach rzędu 1-3 kg już fajnie będą pracowały i tyle chyba w temacie :))

P.S.  Mam że tak powiem dwa zestawy gruntowe jeden to dwa kijki po 15-30g drugi zestaw jeden kijek do 60g, drugi do 80g, w tym roku tego drugiego nawet nie uzbroiłem :)

Oto te już chyba zabytki :)))
  (2016/11/20 20:47)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

użytkownik200880

Nie łowilem na 2 lbs najmniej na 2,75. I nie sądzę by nadawala sie lepiej od federa. Lepiej nadaje sie ale na takie ryby jak węgorz, sandacz, ewentualnie szczupak na zywca. Taka jest moja opinia, ponadto w silnym wietrze mozemy zrezygnować z swingerow i używać feedera jak feedera ale dalej z syganlizacją elektryczną (jesli nie wiecie jak to wytłumaczę) (2016/11/20 21:00)