Zaloguj się do konta

Jakie i jak zrobić oczko wodne ?

utworzono: 2011/11/01 16:58
skate97

Witam ! Na mojej działce chciałem załozyc oczko wodne mniej wiecej o wymiarach 3m 4 m i jakies 1,5 głebokosci ! 

Czym zarybic czym karpic i czy obowiązkowe jest urządenie do dopuszczania powietrza ?? 
Z góry dziekuje ! 

[2011-11-01 16:58]

CZzesio

Witam :) Wszystko zależy od Ciebie ,czy chcesz tam ryby "trzymać" czy hodować :)
Też mam takie małe oczko i można powiedzieć ,że nie jednego już w nim doświadczyłem :)
Pływały w nim (bardzo krótko ) karpie po +-40 cm- 6 sztuk ...woda była syf mimo pracy filtra ,rośliny zrujnowane,potem była kolej na karasie ozdobne ponad 20 sztuk takich po
+-20 ogólnie było lepiej ale woda non stop zielona ...a w zime mimo przerębli naturalna selekcja i łzy w oczach ... Teraz w oczku pływa kilka(6) kolorowych karasi i dwa małe karpiki koi,woda jest kryształ ,roślinki rosną pięknie .W lato jak były upały włączałem fontanny i kaskadę .
Rybki karmie pokarmem dla koi ,raz na jakiś czas wrzucę troszkę posiekanego makaronu ,czy kawałek gotowanego ziemniaka.
[2011-11-01 17:43]

skate97

WItam ! Chce sobię chodowac rybki.. Najbardziej by mnie właśnie interesowały karasie i karpie i moze troche leszcza.
Chyba troszeczke nie zrozumiałem co zrobiłeś ze woda jest jak kryształ?? I kupiłeś narybek czy juz duze ryby ?? i gdzie kupiłes ?? 
Przepraszam za namolność ale jestm początkującym wedkarzem a bardzo interesuje mnie ten
temat ! 
[2011-11-01 19:12]

CZzesio

W tak małym oczku ciężko jest utrzymać tak zwaną równowagę biologiczną a wiąże się ona z ilością i wielkością ryb .Wiadomo że ryby jedzą :) to i muszą zrobić kupę , która z kolei zawiera związki azotu ,azot pobierają rośliny ale jego nadmiar w połączeniu ze słońcem i ciepłem  powoduje rozwój glonów (zielenieje woda) . Nie znam się na tym od strony naukowej ale chodzi o to ,że im więcej ryb będzie w oczku to woda bedzie w gorszym stanie a przez to ryby będą miały utrudnione oddychanie i będą zdychać . Ja po prostu ograniczyłem ilość ryb w oczku ,a właściwie to sama mi się ograniczyła po zimie jak większość zdechła.
Obecne w oczku rybki kupowałem w sklepie ,mowa o kolorowych karasiach i karpiach koi . Kupowałem malutkie,bo takie najlepiej się aklimatyzują a w razie wpadki mniejsza strata.Leszcza do oczka bym nie polecał ,bo jest delikatny a po transporcie łatwo łapie pleśniawkę .
Jak by coś to pytaj , jak tylko będę umiał to odpowiem a jak nie to będziemy szukac w necie ;) pozdrawiam Czesio
[2011-11-01 20:21]

skate97

Bardzo dziekuje za porady :D Chciałem wiedzieć jeszcze czy jest potrzebne urządenie które dostarcza rybą powietrze ?? A  i jeszcze pytanie   ile ryb mam wpuscic jak na takie małe oczko??
I czy mozna sobie w tym oczku łowic ryby i z powrotem wpuszczac.. ??  :D
I po jakim czasie te ryby sie rozmnązą ??
Bo nie chce miec właśnie przerybienia ze ryb bedzie za duzo i woda bedzie mętna !  i wogóle Skąd wziąźć wode ?? Czy moze ona byc np z jeziora ?? 


[2011-11-02 08:15]

skate97

Chciałem jeszcze zapytac jakich wymiarów jest twoje oczko??  [2011-11-02 08:49]

zyga1949

Bardzo dziekuje za porady :D Chciałem wiedzieć jeszcze czy jest potrzebne urządenie które dostarcza rybą powietrze ?? A  i jeszcze pytanie   ile ryb mam wpuscic jak na takie małe oczko??
I czy mozna sobie w tym oczku łowic ryby i z powrotem wpuszczac.. ??  :D
I po jakim czasie te ryby sie rozmnązą ??
Bo nie chce miec właśnie przerybienia ze ryb bedzie za duzo i woda bedzie mętna !  i wogóle Skąd wziąźć wode ?? Czy moze ona byc np z jeziora ?? 



Najlepiej zrób jakąś kaskadę - gdzie woda w o biegu zamknietym bedzie krążyć i bedzie znakomicie natleniaćwode.Staraj sie nie przerybiać oczka -tak jak napisal kol,Czesiu jest ok. im mnie rybek tym wiekszy komfort dla nich ,tak samo z karmieniem im mniej tym lepiej.Rybek w tym oczku lepiej nie łowić ,bo będziesz je kaleczył i moga chorować i padać.Z rybek to najszybciej będa Ci sie wycierały karasie.Proponuje tez wpuscić stado uklei -pieknie to wyglada jak pływaja przy powierzchni wody-pozdrawiam.
[2011-11-02 11:19]

bonek18

co do czystości wody to zależy, Z moich doświadczeń wynika to w zależności od budowy oczka. Mam na myśli czy będzie foliowane czy też betonowane. Przy murowanym oczku woda tak nie zieleniała przy odpowiednim rybostanie i zarybieniu, Teraz jest foliowy w podobnych wymiarach jak chcesz zrobić i woda po zalaniu jest czysta przez tydzień, później widać ryby tylko podczas karmienia.Jeszcze nie doszedłem do tego jak zrobić by woda była przezroczysta. Natlenienie jest konieczne szczególnie przez lato jak są gorąca.
[2011-11-02 12:05]

zyga1949

co do czystości wody to zależy, Z moich doświadczeń wynika to w zależności od budowy oczka. Mam na myśli czy będzie foliowane czy też betonowane. Przy murowanym oczku woda tak nie zieleniała przy odpowiednim rybostanie i zarybieniu, Teraz jest foliowy w podobnych wymiarach jak chcesz zrobić i woda po zalaniu jest czysta przez tydzień, później widać ryby tylko podczas karmienia.Jeszcze nie doszedłem do tego jak zrobić by woda była przezroczysta. Natlenienie jest konieczne szczególnie przez lato jak są gorąca.

Woda ,żeby była czysta w małym oczku powinna byc filtrowana - ponieważ trudno utrzymac równowage biologo\iczną i przejrzystośc wody-chyba ,że jest mało ryb głownie tych kopiących w mule .Filtrów obecnie na rynku nie brakuje-sa dośc drogie ale można do oczka wykonać samemu filtr np; z platikowej beczki do kiszenia kapusty 30/50l do tego pompa zasypać całość tanim keramzytem i wtedy woda bedzie kryształowa nawet w lato jak bedzie gorąco.
[2011-11-02 12:53]

skate97

Bardzo dziekuje za wszystkie porady ! 
Chce jeszcze wiedziec czy dno musi byc odpowiednio ukształtowane czy moze byc zupełnie płaskie  i do jakiej głebokosci pokrywa lód ?? czy nie musi byc bardzo głeboko aby w zime ryby mogły przezyc ??

Moje oczko bedzie raczej na pewno foliowane..czytałem gdzie jeszcze ze oczko moze sie zawalac tz ściany mogą sie same obsówac..a tego nie chemy..

I która ryba jest najbardziej odpowiednia do takich warónków  i zeby wmiare szybko rosła ??
 Z góry Dziekuje

[2011-11-02 15:03]

skate97

Chce jeszcze dodac ze nie dysponuje duzymi kwotami..
W tej chwili na taki filtr który wacha sie od 1 do nawet 15 tysiecy mnie poprostu nie stac !
[2011-11-02 15:09]

jakubnob

to kup taki za 200zl ja mam dosyc duze oczko i to styka filter jest juz stary i nie pamietam jak sie nazywa ale spelnia swoja funkcje
[2011-11-02 17:18]

skate97

A pamietaz moze gdzie kupiłes?


[2011-11-02 18:11]

skate97

Bardzo dziekuje za wszystkie porady !
Chce jeszcze wiedziec czy dno musi byc odpowiednio ukształtowane czy moze byc zupełnie płaskie i do jakiej głebokosci pokrywa lód ?? czy nie musi byc bardzo głeboko aby w zime ryby mogły przezyc ??

Moje oczko bedzie raczej na pewno foliowane..czytałem gdzie jeszcze ze oczko moze sie zawalac tz ściany mogą sie same obsówac..a tego nie chemy..

I która ryba jest najbardziej odpowiednia do takich warónków i zeby wmiare szybko rosła ??
Z góry Dziekuje

[2011-11-03 14:57]

CZzesio

Cześć :) W oczku dno powinno być stopniowane ...chociaż "licencja  poetica "...jak kto che ;)
U mnie jest stopniowane ,mam za małe oczko żeby zrobić sobie łagodny spad więc zrobiłem takie schody jak na rysunku .Dzięki temu mogę sadzić rośliny na takiej głębokości jakiej potrzebują  ,na płyciznach szybciej nagrzewa się woda i są lepsze warunki do ewentualnego tarła .
Przed osuwaniem się brzegu zabezpieczyłem oczko budując murek z cegieł na "zaprawie "z piachu a właściwie to błotka .Murek jest tylko od strony "alejki" czyli tu gdzie najwięcej się chodzi .
Jak na początek to polecał bym Ci karasie , pospolitego (tak chyba się nazywa ) i karasia srebrzystego (japońca),możesz wpuścić też kilka płotek czy słonecznic ... A co do wędkowania w foliowym oczku to odradzał bym choć by ze względu na to że możesz zahaczyć haczykiem i rozerwać folię . U mnie ,jak się zbliżam do oczka to ryby podpływają pod powierzchnie i wystawiają pyszczki ;) a jak będziesz łowił  je to będą się bały .
Pompke do wody czy filtr kupisz w prawie każdym markecie typu :real ,castorama, leroy merlin na dziale ogród (za sto pare złotych kupisz całkiem fajną pompeczkę z fontanną ,tańsze też są )

Życzę powodzenia . Czesio:)
[2011-11-04 17:15]

CZzesio







Niestety nie moje koi(e) ;P [2011-11-04 17:27]

skate97

Naprawde Badzo dziekuje za wszytkie rady !
 Chciałem jeszcze tylko zapytac o małże?? Podobno jest to bardzo dobry sposób na filtracje wody??
Słyszeliscie cos na ten temat???

[2011-11-04 19:03]

CZzesio

Tu jest kilka wycinków ze strony:    http://oczkowodne.net/strony/mollusca.php


Małże skójkowate w oczku wodnym mogą, dać się we znaki naszym rybom. Ich formy młodociane tzw. glochidia (larwy) pasożytują na rybach przytwierdzając się do skrzeli i skóry. Ryby, na których występuje duża ilość larw mogą być osowiałe i osłabione. W skrajnych przypadkach ( szczególnie u młodych ryb) może się to skończyć nawet ich śmiercią. Po kilku tygodniach, gdy glochidia przeobrażą się w formy dojrzałe same odpadają od swych żywicieli. Ponieważ małże są rozdzielnopłciowe, powyższemu zjawisku możemy zapobiec trzymając w oczku tylko jeden egzempalarz z danego gatunku.

Racicznice w oczku wodnym są lokatorami niezwykle pożytecznymi i pożądanymi. Nie przenoszą żadnych chorób i nie pasożytują na rybach. Pojedynczy dorosły osobnik jest w stanie w ciągu doby przefiltrować prawie 3 litry wody. Tak więc posiadając kolonie tych małży mamy darmowy filtr, który co najważniejsze nie wymaga czyszczenia. Racicznice (podobnie jak inne małże) odfiltrowują z wody nie tylko glony, ale także fitoplankton, pierwotniaki i wymoczki powodujące mleczne zmętnienie wody.



W naszym kraju występuje w naturze 6 gatunków małży z rodziny skójkowatych (Unionidae). W naturze żyją one zagłębione w mule dennym lub piasku tak, iż wystają tylko ich syfony. Trudno je wypatrzyć, zresztą poza szczeżują pospolitą (Anodonta anatina) pozostałe gatunki są pod ochroną. A są to: Szczeżuja wielka (Anodonta cygnea), szczeżuja spłaszczona (Anodonta complanata), skójka malarska (Unio pictorum), skójka gruboskorupowa (Unio crassus) i skójka zaostrzona (Unio tumidus). Tak więc chcąc zdobyć małże, należy je zakupić - ostatnio pojawiają sie dość często w sklepach z akcesoriami do oczek wodnych. Skójki od szczeżui rozróżnimy po tym, iż są podłużne, podczas gdy szczeżuje są szersze i bardziej spłaszczone.


[2011-11-04 19:27]

skate97

I Skad wogole wziac wode??? 
I czy moge wpuscic ze dwa karpie czy to dobra ryba do takiego oczka ?

[2011-11-04 19:30]

CZzesio

Wodę możesz lać na przykład kranówę albo z jeziora  (jak pisałeś wcześniej ) tylko pamiętaj ,że woda ze źródła jest bardzo słabo natleniona ,nie wiem jak wygląda sprawa z wodą ze studni ale jeśli takimi wodami byś napełniał oczko to z wpuszczeniem ryb wstrzymaj się kilka dni a wodę intensywnie natleniaj przez utrzymywanie jej w ruchu (fontanna ,kaskada )
Widzę ,że bardzo chcesz mieć te karpiki w oczku :))) Zrób jak uważasz ;) zmniejsz liczbę karasi a wpuść na próbę karpika .....
[2011-11-04 20:01]

skate97

Poprostu bardzo chce widziec jak moje rybki rosna!
Wpuszczam jednego malego karpia a za rok albo poltora wyciagam prawie kilo..to napewno musi byc fajne uczucie!!
Nie znam sie za bardzo wiec ktore ryby najszybciej i najzdrowiej rosna?? tzn ktore sa najmniej narazone na choroby??? 
[2011-11-04 20:29]

withanight88

Czesinek , a miałeś problemy z nitkowymi ?? Bo mnie w tym roku do szału doprowadzały. nawet rogatka mi wyniszczyły , ze 3 szyszeczki na wiosnę zostały ale reszta zmarniała... [2011-11-04 21:00]

CZzesio

:) no aż tak szybko to może nie rosną w "oczkowych" warunkach hehehe  ...ale wydaje mi się ,że najszybciej rośnie karp ...najszybciej rosną ryby w pierwszym roku życia .
[2011-11-04 21:35]

CZzesio

Czesinek , a miałeś problemy z nitkowymi ?? Bo mnie w tym roku do szału doprowadzały. nawet rogatka mi wyniszczyły , ze 3 szyszeczki na wiosnę zostały ale reszta zmarniała...




Nawet mi tego koszmaru nie przypominaj ...brrrrrrrrrrr ,ze ścianek oczka rwałem go jak trawę na łące a z toni to nawijałem całe kłęby na tyczkę zakończoną "Y"


[2011-11-04 21:42]

skate97

a co to są te ,,nitkowe,, ?? [2011-11-04 21:46]

CZzesio

a co to są te ,,nitkowe,, ??





Glony nitkowate rozwijają się wyłącznie w wodzie przejrzystej, pozbawionej zielenic, nasyconej dużą ilością fosforanów. Zazwyczaj pojawiają się w zbiornikach wyposażonych w system filtracji i nasłonecznionych. Z uwagi na budowę glonów nitkowatych instalacja lampy UVC nie pomoże w walce z nimi, gdyż pompa filtracyjna umieszczona w zbiorniku nie jest w stanie ich do niej przetransportować.Jedynym sposobem walki z glonami nitkowatymi jest:


* mechaniczne usuwanie przy pompy odkurzacza Pondovac 4 lub Pondovac Classic do szlamu lub ręcznie
* zwalczenie przy pomocy środków likwidujących glony nitkowate
* absorpcja fosforanów
reszta na stronie :

http://www.oczkawodne.net/pl_walka-z-glonami-glony-nitkowate-i-sinice,141.html
[2011-11-04 22:05]