Zestaw gruntowy-bezpieczny klips

/ 7 odpowiedzi
Na samym początku Cześć Wszystkim ! Na forum jestem nowy jako gośćspędzałem tutaj dużo czasu ; p ale do rzeczy przeszukałem chyba cały internet i niestety nie znalazłem odpowiedzi albo czegoś nie rozumiem....

Ogółnie większość lat połowów łowiłem na sprężyne - białoryb lub rurkę wygiętą antysplonteniową +cięzarek głownie węgorze,sandacze. Chce spróbować sił w wędkarstwie karpiowym kulki etc i tu powstaje mój problem wyczytałem iż istnieje coś takiego jak bezpieczny klips (na samym początku przygody chce rozpocząć klasycznie bez lead corów itp tylko mięka silikonowa rurka i klips. No i właśnie czym taknaprawdę różni się zestaw silikonowa rurka +klips od rurki antyspląteniowej wygiętej +ciężarek... Wyczytałem, że to pierwsze pozwala rybie uwolnić się z ciężarka no ale przecież przy drugim jak zyłka pęknie to także rurka wraz z ciężarkiem zsunie się z zestawu.

2. Jak już wyjaśnicie mi o co chodzi i wybiore bezpieczny klips używał ktoś tego do połowu węgorzy,sandaczy? Po co ciąć zestawy za każdym razem skoro może ten się sprawdza i tu i tu ?

Serdecznie dziękuje za odpowiedzi ; D
Haryyy5

Bezpieczny klips służy do tego żeby w razie zaczepu ciężarek się wypiął dając rybie szansę na przeżycie. Zastosowanie ma on jedynie przy zestawie samozacinającym - jak nie wiesz o co chodzi to doczytaj, a w skrócie - ciężarek zamontowany jest na stałe na żyłce, nie przesuwa się. Wówczas zerwanie żyłki nie sprawi że ciężarek się zsunie. Jak chcesz robić zestaw przelotowy to bezpieczny klips nie będzie Ci do niczego potrzebny. Do leadcorów też się tak nie zniechęcaj, wcale to nie jest bardziej skomplikowane, warto spróbować, ja się zakochałem od pierwszego użycia i obecnie w tego typu zestawach z żadnymi rurkami się nie bawię. 

2. Jak wybierzesz bezpieczny klips to jakby automatycznie decydujesz się na zestaw samozacinający bo w innym razie byłoby to bezcelowe. A na taki zestaw sandaczy nie połowisz. Sandaczowi trzeba dać odpłynąć z przynętą a tego typu zestaw to uniemożliwia. Jakbyś jednak chciał mieć jeden zestaw do wszystkiego (czego nie polecam) to przy klipsie jest taki bolec, który można wyciągnąć i wówczas zestaw robi się teoretycznie przelotowy. Teoretycznie bo w praktyce krętlik i tak wchodzi w klips i i tak się trochę klinuje. Te trochę wystarczy żeby sandacz poczuł co się święci i wypluł przynętę. Węgorza złowiłem w życiu raz i to przypadkiem bo u mnie są one już praktycznie wybite co do sztuki, także się nie wypowiadam, może ktoś próbował łowić takim zestawem, ale według mojej wiedzy w przypadku węgorza sprawdzi się również to co napisałem powyżej.  (2017/05/17 09:44)

JKarp

To nie jest zestaw samozacinający a bezpieczny. Na wielu łowiskach jest wymów jego stosowania. Oczywiście reszta się zgadza - w razie zaczepu ciężarek wypina się z klipsa i dalej spokojnie można holować rybę. Oczywiście w razie urwania przyponu ciężarek z klipsa się wypnie co da możliwość rybie na normalne uwolnienie sie od haczyka. 
JK (2017/05/17 09:55)

Haryyy5

A czym się różni bezpieczny od samozacinającego ? Tzn chodzi mi o to że tak jak pisałem wyżej i jak kolega sam zauważył jak zestaw nie jest samozacinający to ciężarek sam spadnie bez pomocy żadnych klipsów. Czy to chodzi tylko o widzimisie właścicieli że ma być bezpieczny klips i koniec nawet jak jest zestaw przelotowy ? Ten zestaw to po prostu zestaw samozacinający tyle że z wyciągniętym bolcem czy to całkiem inna konstrukcja, a jeśli tak to jakie ma zastosowanie ?  Pytam bo szczerze powiem że nie widziałem żeby ktoś stosował bezpieczny klips na zestawie innym niż samozacinający a chętnie dowiem się czegoś nowego :) edit : Dobra, przeczytałem jeszcze raz chyba zrozumiałem o co chodzi - zestaw samozacinający nie musi być bezpieczny, można go przecież zrobić bez klipsa. (2017/05/17 10:36)

JKarp

Tu chodzi raczej nie o działanie a nazewnictwo. Że do tej pory nie znalazł się żaden "pro wędkarz" mówiący, że zestaw samozacinający jest nie etyczny to się dziwię ;-) Kilka lat temu nazwanie zestawu bezpiecznego "samozacinającym" powodowało natychmiastowe pojawienie rzeszy "pro wędkarzy" ;-)
Chodzi o to, że wielu właścieili łowisk zauważa, że padało im wiele karpi z ciężarkiem centrycznym założonym na sztywno. Z resztą to samo dotyczy haków bez zadziora. Dobrych kilka lat temu na wielu łowiskach był ten wymóg ale teraz po wysłuchaniu opinii doswiadczonych karpiarzy wymowgiem jest mikrozadzior. 
JK (2017/05/17 11:38)

Haryyy5

hehe, spoko, temat świeży jeszcze zdąży ktoś napisać że trzeba siedzieć 48 godzin bez przerwy z wędką w ręku a nie zestawy samozacinające, sygnalizatory ... no kto to widział :P (2017/05/17 12:24)

tdyszyt

Dziękuje ! wyjaśniłeś mi to o co mi chodziło teraz juz czaje w pełni co do czego i jak działa, faktycznie bezpieczny klips przy karpiach ma  wiekszy sens, a sandacz wiadomo jak sandacz lekki opór i odrazu puszcza  ; p (2017/05/17 17:15)

TotalCarpBaits

Kwestai podejscia bo przecież do czegoś jednak sa stworzone sygnalizatory oraz inne rzeczy, wszystko po to aby ułatwić życie wędkarzom. Tylko do Ciebie zależy czy nieco zaufasz technologii czy też pozostaniesz przy tradycyjnych formach łowienia 
  (2017/10/12 13:39)

Wedkuje.pl poleca

Aplikacja