Zaloguj się do konta

Jaki zestaw dla początkującego wędkarza na wędkars

utworzono: 2010/08/02 18:23
Tommy221

Witam.

Wybieram się 13 sierpnia do Władysławowa:) Tak jak 2 lata temu mam zamiar wybrać się na dorsza.Oczywiście będę musiał pożyczyć sprzęt bo wędkarstwo tego typu wymaga naprawdę konkretnego wędziska, kołowrotka itp. a to jest drogie ;/ Mam jednak zamiar zabrać ze sobą wędkę, nie wiem tylko jaką, chciałbym spróbować łapać z plaży, ale nie mam bladego pojęcia jak się za to zabrać.Tak samo chciałbym połapać śledzie bo widziałem na necie filmiki i to fajna zabawa. Ale najbardziej interesuje mnie łapanie z plaży albo z jakiegoś falochronu lub coś podobnego.Chciałbym użyć sztucznych przynęt typu woblery, pilkery, ale nie wiem czy to się w ogóle sprawdzi.W końcu łapanie z brzegu na blachę na morzu to nie to samo co łapanie na blachę w jeziorze. Mam federki do 4 m i bata. Jak można wykorzystać takie wędki i co jest mi potrzebne, ile kosztują takie zestawy do łapania z brzegu.

Pozdrawiam.
[2010-08-02 18:23]

Spec

Jak na jakiegoś porządnego dorsza no to musisz mocny sprzęt wędka nie długa 2,50m- 3,00m, ważną rzeczą też są przelotki które muszą wytrzymać duży ciężar, kołowrotek solidny.

Ale to wszystko kosztuje więc proponuję abyś wziął ze sobą wędkę nie dużą dosyć lekką i próbować na kolorowe gumowe wabiki i pilkery. Chyba że na jakiejś głębszej wodzie można spróbować na większy błyski ale wtedy warto było by mieć dosyć mocniejszą wędkę i plecionkę.
[2010-08-02 19:21]

Tommy221

Jak popłynę na dorsza to pożyczę sprzęt i już :) Trudno się mówi.Różne opinie słyszałem o tym sprzęcie który pożyczają, że jest słaba plecionka, że wędki są już konkretnie zjechane, ale cóż, może uda mi się coś fajnego pożyczyć :) Wracając do tematu połowu z plaży to mogę zastosować jakieś blachy, gumki? Do łapania z plaży potrzebny jest stojak na wędkę a ja takiego nie mam ;/ Wystarczą takie zwykłe podpórki ? Byłbym wdzięczny za jakieś ilustracje na których mógłbym zobaczyć jak wygląda taki w miarę prosty zestaw do łapania z plaży.Nie mogę nic znaleźć a chciałem zobaczyć jak taki zestaw wygląda.Muszę się zaopatrzyć wcześniej w odpowiedni sprzęt, co się da kupię u siebie zanim wyjadę a resztę nad morzem :)
[2010-08-02 20:27]

kasalka

Nie chce mi się już szukać, ale. Wpisz w szukajce Tu na forum lub w ogólnej sieci np: przywieszka dorszowa, śledziowa. Możesz używać na śledzie 5-cio hakowych zestawów (są i 7-o których nie możesz), z plaży dwa haki na bocznym troku, na końcu zestawów ciężarek. Wędka na połowy z kutra nie musi być droga ma być mocna kupisz już kijek węglowy od około 60zł w górę w zależności od dlugości i firmy. Na kutrze w sumie to tylko pompujesz i (czytaj/cie dokładnie) ciężar kija + - 200-300g nie ma znaczenia jak ciągniesz Dorsza kilka kilogramów, chyba że szyper dupa i nie umie znaleźć ryb.
[2010-08-03 01:23]

kasalka

Coś mi posta ucięło. Widzę że nastawiasz się raczej na plażę i falochrony na wyjściu z portu (śledzie). Na falochrony powiniem wystarczyć Ci feeder tak do ok 60-80g. Wędki plażowe muszą być długie na 390-450cm i około 180-250g. Sprzęt musisz dobrać sam. Wędziska plażowe mają długie, mocne dolniki. Ustawia się je tak jak w metodzie gruntowej (feeder) na rzekach-blisko pionu. podpórki z "lądu stałego" raczej nie zdadzą egzaminu. Stosuję śmieszną podporę, bardzo nawet prostacką i tanią-rurę kanalizacyjną. Długości około 120-cm, fi 50mm wkopuję/wbijam w piasek pod kątem ok 60stopni do połowy, w wystającą część wkładam dolnik. Lekki i sprawdzony sposób za grosze.
[2010-08-03 01:55]

krapiotr69

Fajna metoda. Ja jadę we wrześniu i patent wypróbuję. Dzięki za dobre rady chociaż to nie ja prosiłem o pomoc. Pozdrawiam.
[2010-08-11 16:08]

to link z opisem zestawu na dorsza, miłego wędkowania ;)
http://wedkowanie.net/topics60/owienie-dorszy-vt422.htm [2010-08-31 15:38]

kasalka

Tommy221 i jak bylo? Napisz.
krapiotr69 połamania. Po powrocie koniecznie podziel się swoimi uwagami
[2010-09-02 02:05]