Jaki wybrać silnik do łodzi wędakrskiej?

/ 31 odpowiedzi
Figaro

do kolegi SAW. Dane które podałeś są dnymi akumulatora rozruchowego. Takiego akumulatora nie możesz rozładować zbyt mocno bo doprowadzisz do tego że go wyrzucisz. Mówisz o stosunkowo słabym silniku, a jaką masz łódź? Pamiętaj . im większa moc (uciąg ) silnika to nie znaczy że łódź będzie szybsza.To znaczy że silnik będzie mocniejszy i więcej upcha. Należy zawsze dać moc silnika o jeden stopień wyższą niż podają tabele producentów.Pozdrawiam (2009/06/29 08:41)

saw

Firago, moja łódka jest niewielka 3,10m o wadze ok 50kg, wraz ze mną i gratami wszystko łącznie nie przekroczy 200kg, planuje silnik 36-40lbs. Zastanawiam się nad tym akumulatorem ponieważ te głębokiego rozładowania (np. żelowe) 100Ah potrafią kosztować do 700zł, to dla mnie trochę za drogo, myślałem o zakupie zwykłego samochodowego 60 do 100 Ah w kwocie ok 300zł. Poradź czy kupując taki aku. nie wyrzucę kasy w błoto? (2009/06/29 08:47)

Figaro

Witaj, powiem krótko: akumulator samochodowy nie nadaje się do silnika elektrycznego do łodzi. Dlatego że rozładowujac go dość głęboko, przy powtórnym ładowaniu nie uzyskasz jego znamionowej pojemności. I tak nastepne i następne rozładowanie i ładowanie i na koniec kiszka. Jest to wyrzucenie pieniędzy. Dlatego powstała seria akumulatorów tzw głębokiego rozładowania. Z takiego akumulatora nie wyciągniesz jednorazowo 500 A dla rozruchu silnika samochodu . Możesz go rozładować do zera podłączając odbiornik pobierający długotrwale określony prąd którego wartość będzie mniejsza niż nominalna pojemność akumulatora. Jeżeli zamierzasz kupić silnik 36 lbs - bo do opisanej przez Ciebie łodzi taki jest pożądany - to nie musisz kupić akumulatora o pojemności 100 Ah ale starczy Ci 65 Ah który będzie odpowiednio tańszy. Poszukaj na internecie "akumulatory do łodzi" i znajdziesz dostawców wśród których będziesz mógł powybrzydzać jeżeli chodzi o cenę. A dodatkowo jak kwasiak wywróci się w łódce to elektrolit nie ma zmiłuj się - wyleje się a nie daj Boże na sprzęcicho? pozdrawiam (2009/06/30 09:24)

saw

Dzięki za podpowiedź Figaro, inni mówią to samo, że samochodowy aku się nie nadaje bo jest tylko do rozruchu. Będę w takim razie się rozglądał za tym głębokiego rozładowania 65Ah, jeszcze raz dziękuję za pomoc, pozdrawiam i połamania kija! (2009/06/30 09:40)

ondrey2

witam, pozwolę się wtrącić w sprawie silnika i akumulatora.Ja do łodzi 60 kilogramów i długości 3,40 używam nerausa 46 i akumulatora kwasowego ale głębokiego rozładowania 110 Ah.Jestem bardzo zadowolony z tego zestawu.Jest tańszy od żelowego a spełnia te same funkcje.Pozdrawiam (2009/09/06 16:47)

wbercik

Świerkol to inaczej Djoblina byłem tam kiedyś ratownikiem zWOPR PIEKARY . pozdrowienia od Bercika z pomorza (2014/08/02 15:47)