Jaki smar do kołowrotka ?

/ 16 odpowiedzi
witam ,jakiego smaru najlepiej uzyc do kołowrotka ,podobno litowy cx80 jest dobry ?
u?ytkownik20737


Ja używam smaru SMARMAX 9770K i jestem mocno zadowolony z tego smaru. Niestety sprzedawany jest w dużej ilości, tj. 1 kg i jest dość drogi ponad 200 zł za 1 kg chyba. Ja go nabyłem na innym forum w dużo mniejszej ilości. (2014/04/17 16:33)

notaki


allegro.pl/listing/listing.php?string=smar+do+kołowrotka (2014/04/17 16:56)

aldente


Abu Garcia ma świetne smary i oleje do wszelkich kołowrotków (2014/04/17 21:05)

u?ytkownik102837


Ja posiadam fajny smar, kupiłem go kiedyś w wędkarskim. Dzisiaj go poszukam i podam ci nazwę ponieważ nie pamiętam. (2014/04/18 16:03)

lynx


Polecam zwykły wazelinowy taki jakim konserwuje sie broń. Jest dostepny, nie ługuje się, jest tani i sprzedawany jest w tubkach. (2014/04/18 16:22)

u?ytkownik32263


Ludzie na jerkbait'cie to zachwalają a trzeba jasno powiedzieć sobie że wymagania są tam inne:) Bo Stella czy Certate to widok tam codzienny a tu...

http://www.pirania-sklep.pl/akcesoria_spinningowe/smary_konserwacja/hot_sauce_-_grease_-_smar.html

Choć poczciwy SMARMAX też jest OK:) (2014/04/18 18:01)

notaki


Tak naprawde dowolny smar łożyskowy jest dobry. Obciązenia na elementach kołowrotka sa znikome , prędkośc pracy elementów ( a co za tym idzie grzanie się ich ) jest żadna.
Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to to, by smar zachował parametry przy temp ujemnych.
 Szkoda przepłacać za "specjalistyczne, wędkarskie" środki.
Nawiasem mowiąc, jesli kołowrotek jest nasmarowany fabrycznie i nie ma w nim wody, która może emulgowac smar sens wymywania smaru fabrycznego i powtórnego przesmarowywania kołowrotka jest watpliwy. (2014/04/18 18:37)

JOPEK1971


Jak masz starszy od węgla kołowrotek to go rozbierz,wyczyść benzyną ekstrakcyjną i daj kilka kropel oliwki do urządzeń precyzyjnych.W latach dziewięćdziesiątych używałem kołowrotka "Spinning 90",Plastikowa obudowa.kicha totalna,ale tylko stać było na taki.Ciężko chodził to zanurzałem go do wody na chwilę,działał po tym zabiegu idealnie,po prostu Kałasznikow. ;)))  (2014/04/18 18:42)

lynx


Tak naprawde dowolny smar łożyskowy jest dobry. Obciązenia na elementach kołowrotka sa znikome , prędkośc pracy elementów ( a co za tym idzie grzanie się ich ) jest żadna.
Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to to, by smar zachował parametry przy temp ujemnych.
 Szkoda przepłacać za "specjalistyczne, wędkarskie" środki.
Nawiasem mowiąc, jesli kołowrotek jest nasmarowany fabrycznie i nie ma w nim wody, która może emulgowac smar sens wymywania smaru fabrycznego i powtórnego przesmarowywania kołowrotka jest watpliwy.

Smar do łożysk jest robiony tak aby dobrze pracowal w wysokich temperaturach rzędu do 100 stopni a nawet powyżej. W takich warunkach ma spelniać swoje zadanie. W kolowrotku nigdy nie ma temperatur nawet 50 stopni. Poza tym smary do łożysk nie powinny pracować w styczności z wodą a kołowrotki często stoją na deszczu co powoduje, może nie tyle emulgowanie a ługowanie i smar robi się do kitu. Dalej ktoś pisze, że po wazelince chodzi jak kałach i to prawda. Kałachy były, są smarowane smarem wazelinowym. Dobrze pracuje i w niskich i wysokich temperaturach. Nie ulega takiemu ługowaniu. Te smary fabryczne są drogie a bazują na tym samym tylko firma laduje w swoje opakowania i winduje ceny. W przeszłości dobierałem polskie zamienniki olei i smarów do różnych maszyn min. i japonskich i spelniały swoje zadanie. Kombinowanie ze smarami, które są drogie a tylko mocno reklamowane drenują kieszen jednym a nabijają drugim.
Poza tym ,,róbta co chceta". (2014/04/20 22:55)

robert75


Witam,ja używam smaru i oliwki Abu Garcia, kolega mi przywiózł ze Stanów, powiem, że po ten zestaw spełnia swoje zadanie znakomicie. W końcu Abu to producent kołowrotków.Wcześniej próbowałem różnych smarów, w tym jeden za kilka złotych firmowany przez znaną skądinąd firmę, który skleił mi zęby przekładni......?. Kąpanie w bęzynie ekstrakcyjnej nie pomogło nawet. Żeby to cholerstwo usunąć z trybów  musiałem przeszliwofać delikatnie zęby pilnikiem do ..paznokci:).  (2014/10/18 09:22)

bluehornet


Tak naprawdę dowolny smar łożyskowy jest dobry. Obciążenia na elementach kołowrotka są znikome , prędkość pracy elementów ( a co za tym idzie grzanie się ich ) jest żadna.
Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to to, by smar zachował parametry przy temp ujemnych.
 Szkoda przepłacać za "specjalistyczne, wędkarskie" środki.
Nawiasem mówiąc, jeśli kołowrotek jest nasmarowany fabrycznie i nie ma w nim wody, która może emulgować smar sens wymywania smaru fabrycznego i powtórnego przesmarowywania kołowrotka jest wątpliwy.Tak naprawdę kołowrotek fabrycznie jest nasmarowany tak, żeby sie nazywało, że jest nasmarowany. Minimalna ilość smaru ( coś jakby " psiknięte " fluidolem ). Warto dołożyć smaru, by potem nie lamentować, że kołowrotek rzęzi. trzeszczy, zacina się i piszczy po paru wypadach nad wodę.
Zaryzykowałem smarowanie smarem do przekładni kos spalinowych i to jest to.(2014/10/18 11:07)

piotrcarp


Tak jak juz Tomek napisal najlepiej kupic http://www.pirania-sklep.pl/akcesoria_spinningowe/smary_konserwacja/hot_sauce_-_grease_-_smar.html  a tutaj cos o konserwacji kolowrotkow http://forum.wedkuje.pl/f,konserwacja-kolowrotkow,701377,0.html Troche temat ostatnio zaniedbalem ale jak znajde troche czasu to przesmaruje jakis kreciolek i wstawie fotki:) (2014/10/18 21:33)

Artur z Ketrzyna


witam ,jakiego smaru najlepiej użyć do kołowrotka ,podobno litowy cx80 jest dobry ?

ł43 lub z teflonem. Możesz nabyć w sklepach z częściami rolniczymi. (2014/10/18 22:04)

bluehornet


Jak już to ŁT-4, który nie nadaje się do przekładni kołowrotków z racji kwasowego odczynu jak również z teflonem czyli suchy smar - do przekładni nie pasuje. (2014/10/19 15:59)

Artur z Ketrzyna


Jak już to ŁT-4, który nie nadaje się do przekładni kołowrotków z racji kwasowego odczynu jak również z teflonem czyli suchy smar - do przekładni nie pasuje.

Bluechornet. dobrze napisałem, widać nie miałeś z tymi do czynienia. Jeden i drugi jest tłusty i gęstszy.

Kiedyś w motoryzacyjnym kupiłem łt 5. Do była porażka tak zadki, że odrazu kołowrotki kiszkawo chodziły... (2014/10/19 17:36)