Zaloguj się do konta

Jaki silnik elektryczny do łódki?

utworzono: 2011/10/20 09:18
aldente

Post o silniku 5 konnym to byl do kolegi Icewin , ktory chce plywac na  Narwii :-)
[2013-02-10 23:08]

PiernikTorunski

A co powiecie o silnikach Yomoto 55lbs z maximizerem z chlodzeniem elektroniki ??? Miał z was ktoś to cudo ? Podaje link do sklepu : 
http://www.sklep.phoenix-fishing.com/silnik-elektryczny-yomoto-easy-maxymizer-nowosc-2012-p-1265.html [2013-04-25 22:16]

wuran

SIlnik trzbea dobierać do akwenów, typów wód, wagi łódki z obciązeniem
Np jak ktoś łowi na jeziorze o pwoierzchni 1000 ha to polecam duży silnik z dużym 1  lub dwoma akumulatorami, ponieważ jak pisali poprzednicy, przy zmianie pogody trzeba szybko wrócić. Namniejszych akwenach np 200 ha wystarczy zapewne 30-40 lbs ciągu i mniejszy akumulator. Ale tu znowu trzeba wziąć pod uwagę wagę lodzi, do pontonów i małych łódek mniejszy wystarcza, do dużych, ciężkich łodzi z 4-5 osobami jak najbardziej większy będzie lepszy. Kolejna rzecz to jak łowimy, jeśli tylko płyniemy krótke dystanse na łowisko to mniejszy wystarczy, ale jak chcemy trollingu to już i akumulator większy będzie ptorzebny. Ja mam silnik 30 lbs, pływam w maksymalnie 3 osoby, łodki jakie się trafią ale nie wiesze niż 4,5 metra i daje radę, ale głównie na mniejszych zbiornikach. Na rzekę, gdzie jest prąd to potrzebne jak największe elektryki lub wręcz spalinowe, ale tez ważna siła prądu na rzece jak i dystanse do pływania. Proszę wziąć także pod uwagę, że jak się zrywa burza, to silnik nie zapewni bezpieczeństwa, przy wichurze ucieka się do najbliższego brzegu aby przeczekać a nie próbuje się wracać do domu. bezpieczniej jest poczekać nawet kilka godzin niz ryzykować przy silnym wietrze i dużej fali.
[2013-10-29 07:20]

borys1973

Rozmawiałem z ludźmi od serwisu silników elektrycznych kiedyś MK była najlepsza i głowę za nią dawali ale dziś oszczędzają wszyscy na wszystkim dlatego zdecydowałem się wiosna zakupić takie cacko http://www.mc-sklep.pl/silnik-elektryczny-haswing-osapian-5560lbs-max-mctuning-do-lat-gwarancji-p-231.html ,moja rada zadzwoń do serwisu a oni doradzą w co zainwestować.
[2013-10-31 09:58]

z@mela

mi w tych  osapianach nie podoba się  pod silnikiem  ta pletwa   przymocowana nia nity czy cos i  w dodatku zrobione z  jqkiegos  dziwnego trworzywa nie  to co w MK tam  calość  a  aluminium  dlatego też wybralem MK 40 LB
[2013-10-31 12:58]

piotrcarp

MK wydaje mi sie ze to jeden z lepszych producentow i dlatego dzisiaj kupilem MK endura 34 z wskaznikiem stanu akumulatora.
[2013-10-31 15:18]

Artur z Ketrzyna

Jak że wątek juz ma parę lat to go odświeżam.
Mam do Was koledzy pytanko, jakie silniki używacie i jak wam służą?
Chcę sobie taki kupić na następny sezon.
Będzie on używany do pontonu 2,7 m i łódki blaszanki 4 m. Raczej tylko na jeziorach Mazurskich.

A jako że mam kiepski budżet bo będzie mnie na razie stać na zakup samego silnika. I myślę go używać przy zwykłym akumulatorze. Kto tak używał? I jaki jest tego skutek (nie zaszkodzi to silnikowi)?
[2015-12-01 18:22]

Tomas81

Jak że wątek juz ma parę lat to go odświeżam.
Mam do Was koledzy pytanko, jakie silniki używacie i jak wam służą?
Chcę sobie taki kupić na następny sezon.
Będzie on używany do pontonu 2,7 m i łódki blaszanki 4 m. Raczej tylko na jeziorach Mazurskich.

A jako że mam kiepski budżet bo będzie mnie na razie stać na zakup samego silnika. I myślę go używać przy zwykłym akumulatorze. Kto tak używał? I jaki jest tego skutek (nie zaszkodzi to silnikowi)?

Żaden akumulator nie zaszkodzi silnikowi. Może być jedynie odwrotnie.

A jaki elektryk? To zależy ile masz do wydania. Już wcześniej pisałem i nie tylko w tym wątku że najlepsza relacja cena/jakość to obecnie Osapian. Ale gdybyś chciał świetny i zarazem drogi to Traxxis ew. Motor Guide, za to totalny wypas to Torqedo.
[2015-12-01 19:00]

Artur z Ketrzyna



Żaden akumulator nie zaszkodzi silnikowi. Może być jedynie odwrotnie.

A jaki elektryk? To zależy ile masz do wydania. Już wcześniej pisałem i nie tylko w tym wątku że najlepsza relacja cena/jakość to obecnie Osapian. Ale gdybyś chciał świetny i zarazem drogi to Traxxis ew. Motor Guide, za to totalny wypas to Torqedo.

Tak myślałem że nie szkodzi, bo chyba kiedyś tak z kumplem pływaliśmy.

Tak do 800 zł coś szukam.
Zastanawiam się też nad mocą, czy 35 lbs mi wystarczy?
[2015-12-02 18:05]

Majster 81

W tamtym roku zakupiłem Minn Kota Endura 34 lbs  C2 , zakup okazał się bardzo trafny . Użytkowany bardzo często z dużymi łodziami na dużym zbiorniku .  [2015-12-02 19:06]

jannowywpoznaniu

Jaki silnik elektryczny kupić do łodzi plastik 3.8m dł +dwie osoby na duże jezioro ?
nie musi to być demon prędkości najważniejsze żeby pozwalał sprawnie przemieszczać się po jeziorze
[2015-12-16 10:44]

jannowywpoznaniu

czy silnikiem 30lbs normalnie będę pływał łodzią 3,8m [2015-12-26 15:35]

jarek-szwemin

Moc silnika dobierasz do ciężaru łodzi z ludźmi a nie tylko do samej długości.Dodatkowo dodajesz trochę mocy ze względu na wiatr jaki Cię może spotkać.Więc dobór silnika do łódki plus trochę lbs na zapas.Poniżej post jednego z wędkarzy,to tak dla przykładu.


-Witam. Jeśli mogę wyrazić moje skromne zdanie to przy takiej łódce nie ma sensu używać silnika mniejszego jak 50 lbs uciągu. Ja mam łódź 355cm 120 kg i małe zanurzenie, mam silnik Rhino 44 lbs, wyciąga ok. 5km/h Kierując się wyborem silnika trzeba wziąć pod uwagę kształt kadłuba, głębokość zanurzenia łodzi,ciężar jaki będzie na niej (ilość osób) a przede wszystkim i co najważniejsze, to na jakich jeziorach będziesz pływał i jaki tam z reguły panują warunki pogodowe bo może pływać będziesz na małych jeziorkach i poruszanie się w żółwim tempie może nie być problemem a wręcz przyjemnością. Problem może pojawić się na dużej i rozległej wodzie gdzie warunki pogodowe mogą się szybko zmieniać a zwłaszcza siła wiatru, i wtedy mocniejszy silnik, i zapas mocy może mieć znaczenie bo tej mocy będziesz potrzebował żeby utrzymać kierunek i bezpiecznie wrócić do brzegu . Byłem już na 4 metrowej łodzi z kumplem na dużym jeziorze, silnik był tylko 36 lbs . Wypływaliśmy przy niemal flaucie a po 4 godzinach spinningowa ciśnienie zaczęło spadać, wiatr nabrał prędkości a fale były blisko metrowe, Silnik i wiosła pracowały jednocześnie a i tak nie daliśmy rady, nie można było utrzymać kierunku. a nie ma nic gorszego jak dostać boczny wiatr, i falę w burtę. Musieliśmy spłynąć z wiatrem do najbielszego brzegu i iść wzdłuż niego pchając łódkę aż do samochodu przez 3,5 godziny bo akumulator tez już padł. W tym przypadku zabrakło właśnie mocy silnika aby uciec ze strefy dużych fal! 
Zawsze dobrze jest mieć trochę zapasu mocy czy to w silniku w samochodzie, motocyklu czy na łodzi. 
Dla mnie moc mojego silnika mi wystarcza ale jest to minimum. 
Pozdrawiam. [2015-12-26 17:03]

jannowywpoznaniu

tylko że waga przy tych silnikach jest podana chyba z dużą przesadą bo 36lbs ma 1410kg uciągu jak to interpretować ?
czyli 50-55lbs będzie ok?mniejszy być nie może?jak wygląda zużycie aku ile godzin można popływać na 110ah normalnego pływania bez wyścigów


[2015-12-26 17:47]

jarek-szwemin

Najlepiej poczytać fora na ten temat.Ten silnik jest w stanie tyle uciągnąć przy całkowitej "gladej" i gładkim kadłubie.Ale będzie to chwilę trwało żeby rozpędzić taką jednostkę.Ale w momencie wiatru itd. jednostka stanie w miejscu.To jest na zasadzie takiej jak silnik w aucie.Jeżeli nie spalimy sprzęgła to powiedzmy pociągniemy 2 tony po prostej ale jak będzie minimalne wzniesienie to staniemy.50-55lbs to już do dużej łodzi.Chyba że pływanie będzie w warunkach gdzie ciągle wieje i są duże fale.Zbyt duży silnik nie jest wskazany gdyż będzie pobierał dużo prądu z aku a prędkość będzie podobna jak jak na mniejszym.Każdy silnik ma ograniczone obroty/prędkość.Im większy tym silniejszy ale nie koniecznie dużo szybszy.Większa moc to większy uciąg.Silnik pokonuje opór wody by rozpędzić jednostkę do danej prędkości i tyle.Więc jak silnik będzie dużo za duży to nie potrzebnie będzie zużywał prąd.A ile pływać można na danym aku to zależy od samego aku(jego pojemności,wieku i firmy oraz rodzaju) oraz od silnika,jego średniego poboru prądu.Zależy też od tego ,jaka jest waga łodzi z ludźmi.Im mniejszy ciężar tym dłużej popływasz.I teraz co najważniejsze to od pogody !!!!Powiedzmy pływasz przy normalnej pogodzie 10 godzin a przy burzowej 3 godziny.Więc nigdy nie można płynąć przykładowo 5 godzin w jedną stronę bo myślisz że masz jeszcze 5 godzin na powrót .bo jak przyjdzie wiatr to silnik stanie po godzinie.Wskaźnik napięcia jest w miarę wiarygodny przy nowym akumulatorze,natomiast już przy używanym może kłamać.Dlaczego,a dlatego że z wiekiem aku i jego używaniem jego pojemność maleje.Masz nowy aku i sobie pływasz na nim 5 godzin i wskaźnik pokazuje 40 procent zużycia więc sobie wracasz do punktu wyjścia i jest ok.Natomiast na używanym/starym już możesz nie wrócić.A dzieje się tak dlatego że nowy akumulator rozładowuje się powiedzmy "równo" czyli napięcie na nim maleje proporcjonalnie.Natomiast na używanym aku napięcie maleje do pewnej wartości też proporcjonalnie ale potem już wiele szybciej.Tak jak w aucie.Na nowym kręcisz i kręcisz i powoli maleją obroty a na starym kręcisz i kręcisz obroty maleją dość szybko w pewnym momencie aż nagle stanie.Wskaźnik pokazuje tylko napięcie mierzone na aku ale nie odczytuje jego prawdziwej pojemności.To jest tak ,że aku nowy i stary jest naładowany i powiedzmy że ma podobne napięcie czyli 14,5 volta.Gdy podłączysz do niego tester,czyli sztuczne obciążenie to na nowym tester pokaże sprawność 90% a na starym 30% a napięcia są te same ale inny jest prąd w nich zgromadzony.Musisz poczytać jaki pobór ma dany silnik i przy jakich warunkach.Aku kwasowe nie lubią silników.Są zbudowane do krótkotrwałych rozruchów ,pod dużym obciążeniem.A silnik pobiera nie przez długi czas.Dodatkowo przy bujaniu lubią się odsłaniać płyty w aku.Kiedyś tylko na jachtach były kwasowe bo po prostu nie było innych ale ich trwałość była słaba.Jak będziesz dużo pływał i masz kasę to kup żelowy a jak nie to zwykły kwas.Ja bym tak celował w 40-45lbs.Wiadomo że chodzi też o kasę.Ale skoro jezioro jest spore to niech jest zapas mocy żeby sprawnie gdzieś dopłynąć.Ekstremalne warunki są rzadko ale jakiś normalny wiaterek jest często i warto szybko się przemieszczać by łowienie się nie znudziło. [2015-12-26 19:44]

jannowywpoznaniu

to jaka wielkość będzie odpowiednia ile lbs?wymiary łodzi opisałem w postach wyżej aku będe miał kwasowe AGM
[2015-12-26 19:59]

jarek-szwemin

Proszę poczytać fora.Opisałem na co zwracać uwagę.Dla jednego 60km w aucie jest wystarczające a dla innego 160km.Większy silnik to większy wydatek na niego jak i zakup aku o dużej pojemności lub dwóch mniejszych. [2015-12-26 22:49]

ziolo452

Witajcie podepnę się do tematu szukam silnika raczej elektryka, potrzebuję pływać do pracy około 2km w jedną stronę 
a także w celach wędkarskich, co moglibyście polecić? budżet powiedzmy 700zł, łódz waży około 200kg.
pozdrawiam  [2016-06-19 19:00]

jarek-szwemin

Powyżej wszystko opisane.A za 700 zł to musisz sobie sam wybrać.Bo nowego,dobrej firmy nie kupisz a i używany problem polecić,bo jest ich za dużo ,no i stan nie znany.Często zadbany silnik,kilkuletni jest lepszy niż te nowe obecnie produkowane.Szukaj okazji i patrz na stan a nie na firmę.Aku radzę kupić nowy i nie wierzyć sprzedawcy że jest dobry.Lepiej taniej i sam silnik. [2016-06-19 19:24]

jarek-szwemin

A silniki MK to już nie to co kiedyś.Szkoda kasy na nie,płacimy tylko za firmę.Psują się często jak te najtańsze za kilkaset złoty. [2016-06-19 19:27]

amstaf358

TYLKO OSAPIAN HASWING 55/60 lbs 4lata gwarancji z możliwoscią przedłużenia co dwa lata aż do 10 lat,z maximizatorem,który jest znakomity do trolla oraz oszczędza bardzo aku,jesli się pływa na orientacyjnym 3/5 biegu,i żadnych badziewi w postaci silnika 36/.40lbs o niższej mocy,bo nigdy nie wiadomo na jakim akwenie przyjdzie nam kiedyś pływać... gdy na dużym zbiorniku powstanie burza , powieje mocny wiatr oraz fala to trzeba  s.............szybko do brzegu bo tu się konczą żarty, pływam po Solinie to kto ma jakieś pojęcie to wie, ja nieraz dmucha, na 0sapianie 55lbs .....Kotka jest dobra ale...jak ci padnie maximizer co się czasami zdaża to lipa....koszt wymiany tego elementu ZABIJA,,,bo go gwarancja nie obejmuje,a Osapian ma na wszystkie częsci...i pochlebne opinie użytków...i tyle w tym temacie! [2016-06-20 09:58]

jarek-szwemin

TYLKO OSAPIAN HASWING 55/60 lbs 4lata gwarancji z możliwoscią przedłużenia co dwa lata aż do 10 lat,z maximizatorem,który jest znakomity do trolla oraz oszczędza bardzo aku,jesli się pływa na orientacyjnym 3/5 biegu,i żadnych badziewi w postaci silnika 36/.40lbs o niższej mocy,bo nigdy nie wiadomo na jakim akwenie przyjdzie nam kiedyś pływać... gdy na dużym zbiorniku powstanie burza , powieje mocny wiatr oraz fala to trzeba  s.............szybko do brzegu bo tu się konczą żarty, pływam po Solinie to kto ma jakieś pojęcie to wie, ja nieraz dmucha, na 0sapianie 55lbs .....Kotka jest dobra ale...jak ci padnie maximizer co się czasami zdaża to lipa....koszt wymiany tego elementu ZABIJA,,,bo go gwarancja nie obejmuje,a Osapian ma na wszystkie częsci...i pochlebne opinie użytków...i tyle w tym temacie!
Tylko że gość ma 700 zł tylko.
  [2016-06-20 20:52]

amstaf358

Wobec tego TYLKO silnik Haibo z Tokarexu 5 lat gwarancji ,ma też dobre opinie i serwis gwarancyjny...testowany na bliżniaczym forum wędkarskim jerkbait. śilnik44lbs 650zł .54 lbs 750 zł.na portalu aukcyjnym ..brakuje mu tylko maximizera ale coś za coś.. [2016-06-21 09:28]

ziolo452

mówicie że minikota się popsuły a jak z hawskins np; http://allegro.pl/silnik-elektryczny-do-lodzi-osapian-45lbs-12v-fv-i5167085881.html  ?  [2016-06-27 17:00]

amstaf358

Ludzie trochę wyobrazni... zrozumcie wreszcie, ŻADNYCH silników 36/40/45 lbs,kupuje się ZAWSZE najmocniejszy śilnik na jaki nas stać,mowię tu o elektryku,w sytuacji kiedy złapie nas burza na sporym akwenie moc silnika MOŻE nam uratować życie....przy słabym silniku pod wiatr i fale będziecie stali w miejscu,..a mocny silnik będzie nas pchał może wolno ale jednak do przodu...a anomalje pogodowe są coraz częstsze i...nie przewidywalne... [2016-06-28 08:14]