Jaki rozmiar kołowrotka do feedera?

/ 42 odpowiedzi
Witam Serdecznie.
Szukałem, szukałem ale odpowiedzi jakoś nie znalazłem.
A więc mam problem z wyborem rozmiaru kołowrotku do mojego feedera ( 120 CW )
Dokładniej chodzi mi o: Okuma Travertine Baitfeeder
Wiem, że niektórzy z was mają ten kołowrotek, ponieważ polecaliście go innym użytkownikom.
40 czy 45?
Z tego co zauważyłem że wolny bieg ma tylko rozmiar 45 i wzwyż.
a zależałoby mi na tym wolnym biegiem .
Jeszcze w ta sobotę udam się do sklepu wedkarskiego i doradzę się sprzedawcy, ale chce znać też wasze doświadczenia i zdanie.
Pewnie wielu z was powie: " Po co wolny bieg na feeder'a ?"
Mam ograniczony środki więc kołowrotek posłuży mi też na jakieś wypady na grunt z sygnalizatorem.

Pozdrawiam, czekam na owocną dyskusję :D
Iktorn


Siema,
wybór kołowrotka będzie warunkowany m. in. odległością na jakiej będziesz łowił. Dochodzi jeszcze kwestia, czy łowisz na rzece czy w jeziorze. Łowiąc w rzece przyda się solidniejszy kręcioł, bo prąd wody to dodatkowe obciążenie mechanizmu. Kolejna kwestia, ważne, żeby łowiło ci się po prostu wygodnie. Kołowrotek nie może być ani zbyt ciężki ani za lekki. Ma współgrać z wędziskiem. Jeżeli masz taką możliwość, to przymierz do kija kołowrotek o porównywalnej masie i sprawdź, czy np. kijek nie leci ci na pysk. Jeżeli kręcioł będzie za lekki, to właśnie tak się stanie.
Pozdrawiam (2011/11/29 21:17)

u?ytkownik97004


Wszystkie rozmiary tego kołowrotka, od 20 do 65, mają wolny bieg.

Co do rozmiaru, jeżeli ma on być też na nieco cięższe gruntowanie, to poniżej 40stki bym nie schodził. W Okumie sprawa ma się tak, że kilka wielkości danego modelu bazuje na tym samym korpusie, a większy rozmiar dostaje większą szpulę i rotor. To w jakiś tam sposób może przekładać się na żywotność, chociaż nie wiem czy przy takim łowieniu warto zaprzątać sobie tym głowę. O ile się orientuję, 55 to właśnie 45 z większymi w/w elementami, ale najlepiej, gdybyś miał możliwość bezpośredniego porównania i sprawdził sam. Myślę, że jeżeli chcesz od czasu do czasu pogruntować nieco ciężej, 45 będzie w sam raz.

(2011/11/29 21:22)

Radek-c57


No dokładnie nie dalej jak tydzień temu miałem w ręce rozmiar 20 z wolnym biegiem;) (2011/11/29 21:30)

shanex


Bardzo wam dziękuję za te rady. Czasu do nowego sezonu jeszcze trochę mam :)

crusader, ja jakos na zdjęciach i na opisach nie widze aby wszytskei modele miały ten wolny bieg..
(2011/11/29 21:38)

u?ytkownik97004


Być może patrzysz na kołowrotki Travertine bez wolnego biegu (wielkości 20-40). Travertine Baitfeeder to kołowrotki w wielkościach 20-65 z w.b. :) (2011/11/29 21:43)

przemo1980


Ja mam takie zestawienie.
Mikado SCR Heavy Feeder 390/150 + Okuma Travertine Baitfeeder 45. I jak dla mnie jest to optymalna wielkość kołowrotka do tego kija. Wędkuję w dużych rzekach (Wisła,Narew), z dość dużym obciążeniem, no i zdarza się że i na dużych odległościach. (2011/11/30 17:02)

u?ytkownik64718


Wszystkie z tej seri mają wolny bieg ,popytaj w sklepie , do takiego wędziska polecam wielkośc między 30 a 40. (2011/11/30 17:16)

macros111


Witam kolege !!!

Ja kolego lowie najczesciej na Odrze w nurcie feederami 120-150g,mam ich 4szt.i uzywam kolowrotkow Daiwa i Cormoran o wielkosci 4500.

Wszystkie posiadaja wolny bieg i sie nie martwie czy dadza rade czy nie,czy wyciagne wieksza rybe czy nie.

Nawet sie nie zastanawial,ja juz dawno wyleczylem sie z zakupow tandety i oszczednosci paru zlotowek" bo bedzie taniej".

(2012/01/25 12:55)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

przemo1980


Być może patrzysz na kołowrotki Travertine bez wolnego biegu (wielkości 20-40). Travertine Baitfeeder to kołowrotki w wielkościach 20-65 z w.b. :)


Dokładnie tak ! Trzeba patrzeć na pełną nazwę :)
Okuma Travertine - bez wolnego biegu, hamulec przedni lub tył .
Okuma Travertine Baitfeeder - z wolnym biegiem, hamulec przedni . (2012/01/26 14:12)

Tomek-W


Witam kolege !!!

Ja kolego lowie najczesciej na Odrze w nurcie feederami 120-150g,mam ich 4szt.i uzywam kolowrotkow Daiwa i Cormoran o wielkosci 4500.

Wszystkie posiadaja wolny bieg i sie nie martwie czy dadza rade czy nie,czy wyciagne wieksza rybe czy nie.

Nawet sie nie zastanawial,ja juz dawno wyleczylem sie z zakupow tandety i oszczednosci paru zlotowek" bo bedzie taniej".


A co masz na myśli że Okuma Travertine to tandeta ??? Ja posiadam własnie taki rozm.40 i jestem zadowolony pracuje super co prawda mam go rok.Ale test przeszedł suma wyciąnełem bez kłopotów.Teraz bede zamawiał rozmiar 45 do karpiówki.Polecam ten kolowrotek.5 lat gwarancji jest to o czymś świadczy!!! (2012/01/26 18:05)

cienki002


A do feedera z cw.90g. starczy 30? Lowie na wodach stojacych, ale na rzeczce tez sie zdarza(oczywiscie z nie za mocnym uciagiem). I czy 30 i 40 roznia sie od siebie korpusem, czy tylko szpula i mechanizmem tak jak niektore kolowrotki? (2012/01/26 18:17)

u?ytkownik97004


Różnie jest z tymi różnicami części pomiędzy rozmiarami kołowrotków w wersji z wolnym biegiem i bez. Bez WB na pewno 30 i 40 to ten sam mechanizm, 20 zdecydowanie mniejszy. Z WB trochę inaczej, tu sam dokładnie nie wiem jak, bo posiadam tylko rozmiar 65, ale to już za duży kaliber do feedera.


Do feedera z c.w. 90g wielkość 30 jak dla mnie wystarczy w zupełności. Sam łowię podobnym zestawem - feeder do 110g (nieco zawyżony) i Okuma Travertine FD 30. Nie mam zastrzeżeń.

(2012/01/26 18:25)

przemo1980


Jeśli bym łowił tym feederm na wodach stojących to może i 30 , ale jak na wiekszych rzekach to raczej 40.  Patrząc na wagę 30 ,to w zestawie z feederem może nie być to dobrze wyważone :) Takie moje zdanie. (2012/01/26 18:29)

macros111


Kolego Tomku  !

A kto tu ma na mysli ze OKUMA to tandeta ?????

Bo ja napewno nie.

(2012/01/27 22:05)

jabajaba


Może nie będę konwencjonalny ale napiszę, że pomimo super opinii w necie mnie Travertine nie powalił na kolana. Miałem też dragona Maximę 1040 oraz Okumę 40 do feedera 100g wyrzutu.
Dragon jak dla mnie lepszy niż Okuma. Miałem wrażenie, że Okuma ma mniejszą szpulę, wolniej zwija żyłkę. Dragon masywniejszy, lepiej wykonany, żadego platiku, dobrze spasowany z każdą wędką.

Nie polecam również Okumy dla osób (jak ja), które posiadają feedery Dragona serii SE. Z powodu wąskiej stopy kołowrotek wykazuje luzy po wkręceniu go w uchwyt wędki. Reklamowałem nawet w Dragonie ale mnie delikatnie mówiąc ol... :(

Reasumując, nie polecam Okumy z wolnym biegiem. (2012/01/29 18:51)

przemo1980


Może nie będę konwencjonalny ale napiszę, że pomimo super opinii w necie mnie Travertine nie powalił na kolana. Miałem też dragona Maximę 1040 oraz Okumę 40 do feedera 100g wyrzutu.
Dragon jak dla mnie lepszy niż Okuma. Miałem wrażenie, że Okuma ma mniejszą szpulę, wolniej zwija żyłkę. Dragon masywniejszy, lepiej wykonany, żadego platiku, dobrze spasowany z każdą wędką.

Nie polecam również Okumy dla osób (jak ja), które posiadają feedery Dragona serii SE. Z powodu wąskiej stopy kołowrotek wykazuje luzy po wkręceniu go w uchwyt wędki. Reklamowałem nawet w Dragonie ale mnie delikatnie mówiąc ol... :(

Reasumując, nie polecam Okumy z wolnym biegiem.

a gdzie w okumie kolega znalazł plastik ? (2012/01/29 18:55)

jabajaba


Nie sprawdzałem gwoździem ale wydawało mi się, że był plastikowy. Chyba, że się mylę...
Generalnie mnie do gustu nie przypadł, a ta wpadka z niedopasowaną stopką to totalna lipa ze strony f-my Okuma. (2012/01/29 19:01)

przemo1980


Nie sprawdzałem gwoździem ale wydawało mi się, że był plastikowy. Chyba, że się mylę...
Generalnie mnie do gustu nie przypadł, a ta wpadka z niedopasowaną stopką to totalna lipa ze strony f-my Okuma.

to chyba kolego jednak nawet nie trzymałeś w ręku tej Okumy i głupoty wypisujesz...
Jeśli chodzi o firmę to Dragon i Okuma to jedność :) (2012/01/29 19:09)

przemo1980


i żeby nie było że jakoś bronię Okumy Travertine ,czy coś takiego, bo i Dragon Maxima też byłem zainteresowany i nie twierdzę że to zły kołowrotek,ale ostatecznie zdecydowałem się na Travertine. (2012/01/29 19:12)

jabajaba


Może wiesz lepiej, ponieważ wypowiadasz się jak wyedukowany specjalista, a ja nie będę Cie przekonywał do mojej wersji bo nie o to chodzi i nie tego dotyczy postawione tutaj pytanie.

Do forumowicza, który zamierzasz kupić Okumę Travertine z wolnym biegiem - jeśli masz feedera serii Dragon SE to będziesz żałował tego zakupu.

Pozdrawiam, (2012/01/29 19:14)

u?ytkownik97004


Jeśli chodzi o zastosowane materiały (grafit i aluminium), Maxima i Travertine specjalnie się nie różnią. Dlatego twierdzenie, że jeden jest plastikowy, a drugi nie, mija się z prawdą. (2012/01/29 19:17)

jabajaba


Do stwierdzenia, że Okuma i Dragon to jedno zacytuję tylko kawałek maila z firmy Dragon w moim temacie:

"
Obawiam się, że my jako firma nie możemy klientowi pomóc, ta wędka i ten kołowrotek nie stanowią przecież kompletu, nie są tak oferowane, stąd też nie możemy gwarantować, że do siebie pasują."

Pozdrawiam, (2012/01/29 19:17)

jabajaba


Jeśli chodzi o zastosowane materiały (grafit i aluminium), Maxima i Travertine specjalnie się nie różnią. Dlatego twierdzenie, że jeden jest plastikowy, a drugi nie, mija się z prawdą.



Tak to prawda. Sprawdziłem to i rzeczywiście nie jest z plastiku. Na tym nie powinienem budować własnej argumentacji... (2012/01/29 19:19)

przemo1980


Może wiesz lepiej, ponieważ wypowiadasz się jak wyedukowany specjalista, a ja nie będę Cie przekonywał do mojej wersji bo nie o to chodzi i nie tego dotyczy postawione tutaj pytanie.








nie chodzi o to czy wiem lepiej, czy nie. Ja po prostu stwierdzam fakt.
Bo jakoś nie przekonuję mnie to co napisałeś, do tego że miałeś do czynienia z Travertine.
Natomiast jeśli chodzi o opinię, to każdy ma prawo do swojej :)
Ilu wędkarzy, tyle będzie różnych opinii na temat danego sprzętu.
(2012/01/29 19:21)

przemo1980


Do stwierdzenia, że Okuma i Dragon to jedno zacytuję tylko kawałek maila z firmy Dragon w moim temacie:

"
Obawiam się, że my jako firma nie możemy klientowi pomóc, ta wędka i ten kołowrotek nie stanowią przecież kompletu, nie są tak oferowane, stąd też nie możemy gwarantować, że do siebie pasują."

Pozdrawiam,

nie rozumiem Ciebie.
To że kołowrotek nie pasuję do jakiejś wędki, to nie znaczy że Dragon i Okuma to nie jest jedność.
(2012/01/29 19:24)