Jaki robię błąd ze spławikiem w zestawie?

/ 55 odpowiedzi
Maly123


Jeżeli sytuacja wymaga zarzucania zestawu na dużą odległość to najlepszym rozwiązaniem jest spławik dalekosiężny typu waggler . Kształt strzały , obciążenie w  formie mosiężnych talerzyków ( za pomocą których można regulować obciążenie żyłki i spławika np odjąć ze spławika dając więcej na żyłkę i odwrotnie ), materiał użyty do produkcji takiego spławika - to wszystko sprawia że waggler jest jakby stworzony do metod odległościowych ( nie tylko do "metody angielskiej ). Optymalnym rozwiązaniem byłoby użycie , niezbyt długiego wagglera ( 28 cm ) o gramaturze 5+2 g Trzeba jednak pamiętać że jeżeli chcesz rzucać naprawdę daleko  to modyfikacji należy poddać cały zestaw w tym także i żyłkę a nie tylko spławik.Grubość żyłki to kwestia deprymująca - czym grubsza żyłka tym gorsze i mniej efektywne rzuty - stąd rozwiązanie tego problemu , które polega na użyciu żyłki znacznie cieńszej ( maksymalnie 0,18 - 0,20 ) ale z przyponem  strzałowym - przypon strzałowy to dwukrotna długość żyłki mocniejszej niż główna wmontowana za pomocą węzłów baryłkowych i to za tym odcinkiem  żyłki opiera się zestaw. Powinno to wyglądać mniej więcej tak (licząc od haka) - przypon 0,16 , żyłka główna główna 0,18 i na niej obciążenie ze spławikiem ,rezerwa żyłki i na końcu przypon strzałowy 0,20 mm - takim zestawem i za pomocą odległościówki, można posłać 10 g waggler na odległość 80 m. Zupełnie już nie bawiąc się w przypony strzałowy zawsze jednak warto nieco zejść z grubością żyłki co przynosi korzyść w postaci bardziej efektywnych i bardziej celnych rzutów - ot choćby 0,20 to odpowiednia grubość do "odległościówki na widok której flegmatyczny Anglik dostałby apopleksji . W opisanych przypadkach coraz częściej stosuje się wagglery typu Cralusso Rocket i Cralusso Ufo o których przeczytać i usłyszeć nad wodą można sporo dobrego. Jeżeli chcąc dosięgnąć odległych miejsc używasz zestawu bardzo topornego (choć niewątpliwie bezpiecznego w zmaganiach z silną rybą) , spławiki typu Kutzata albo po prostu ciężkie 6 - 8 g bomby bez obciążenie wstępnego to nie dziw się że ryby podchodzą do przynęty bardzo ostrożnie.


Rany ludzie zamknij cie się nie piszcie kurwa bzdur sory za słowa ale taka prawda zapytałem się co robie nie tak a Bialydida wyskakujesz z feederem kup zainwestuj więcej kupiłeś gówno trudno ie pisz więcej bo szkoda słow na cb.. Moderator mogł by zamknoc ten temat.? (2011/09/27 15:58)

JaroDaw
Rany ludzie zamknij cie się nie piszcie kurwa bzdur sory za słowa ale taka prawda zapytałem się co robie nie tak a Bialydida wyskakujesz z feederem kup zainwestuj więcej kupiłeś gówno trudno ie pisz więcej bo szkoda słow na cb.. Moderator mogł by zamknoc ten temat.?


Zamknie, wystarczy jeszcze kilka takich wpisów jak Twój. Koledzy napisali co robisz źle, napisali swoje sugestie,  a Ty masz o to pretensje ? (2011/09/27 16:10)

Bialydida


A przepraszam bardzo, nie napisałem, że feederem łowię w rzece Odrze, gdzie 150 potrafi się przesunąć, wiec co do żyłki, kupie tylko na spławikówkę, a plecionke na feederk'a, aby mi żaden sum nie porwał zestawu : )
Dziękuję za uwagę (2011/09/27 17:29)

Maly123
Rany ludzie zamknij cie się nie piszcie kurwa bzdur sory za słowa ale taka prawda zapytałem się co robie nie tak a Bialydida wyskakujesz z feederem kup zainwestuj więcej kupiłeś gówno trudno ie pisz więcej bo szkoda słow na cb.. Moderator mogł by zamknoc ten temat.?


Zamknie, wystarczy jeszcze kilka takich wpisów jak Twój. Koledzy napisali co robisz źle, napisali swoje sugestie,  a Ty masz o to pretensje ?
nie chodzi mi o to prośiłem temat wyjaśniony żeby już nie pisac a ci zaczynają o feederach gadac takim czyms mi nie pomogą zadałem pytanie jedna osoba sensownie odpowiedziała.. (2011/09/27 19:19)

użytkownik87383


Po prostu trzeba zastosować waggler 5+2 albo 6+2 (wybrać w miarę krótki ) - to pozwala rzucić zestawem daleko a przy tym odciążyć żyłkę gdyż na niej znajdują się 2 g . Jak ty to sobie wyobrażasz - że przy 6g wyporności spławika  na 6 g obciążenia na żyłce - ryby będą same wpadać na wędkę? Taki zestaw stawia rybie zbyt duży opór i w ogóle jest do bani. Kolejny element do wymiany to żyłka - wystarczy 0,20 - 0,18 mm , dzięki czemu zestaw  wyrzuca się dużo płynniej. (2011/09/28 09:12)