Jaki radzicie zestaw na dorsze?

/ 5 odpowiedzi
Witam.

Mam pytanie co do sprzętu na dorsze jaka wędka,kołowrotek,żyłka czy plecionka itd.
Nigdy nie łapałem na morzu tylko jeziora i rzeki a wiec jestem trochę zielony w tym temacie a
bardzo chciałbym spróbować swoich sil.Nie chce wyporzyczac sprzetu bo mam zamiar trochę pojeździć.Proszę o porady.
zbikk24


kolego ten temat był juz poruszany wiele razy wystarczy poszukac poczytac a na pewno wiele sie dowiesz i dopasujesz sobie sprzet (2011/11/06 20:27)

NicraM


Witam koledzy wiecej zyczliwości co z tego, ze temat już był, kazdy z nas jest indywidualny i kązdy musi dopasować sprzet do siebie. Musisz uważać kolego bo jest tu wielu pseudo wędkarzy, tj. takich co tylko łowią wirtualnie i niesamowite historie wypisują. Na pewno tez jest wielu świetnych wedkarzy takich prawdziwych pasjonatów. Nie sugeruj sie wpisami na forum, gdyz już bywało że aż mnie roznosiło jak czytałem jaki sprzet polecaki co niektórzy wędkarze z tego forum. Wiem, że jest to problem, gdyż sam poczatkowo miałem dylematy i naczytełem się tez mi9edzyinnymi bzdur. Od pierwszego razu wędkarstwo morskie mnie wciagneło. Mój pierwszy sprzet był prawie trafiony, prawie gdyż nawet właściciele sklepów nie dokońca potrafią pomóc i to z naszego Olsztyna. Ja swój pierwszy sprzet dostałem na urodziny ale wybierałem sam w sklepie i co do wędki był to starzał w 10, jeślizas chodzi o kręciołek to się zasugerowałem pomocą sprzeddawcy i nie jest to do końca co lubię, choć pracuje przyzwoicie. Musisz przede wszystkim sam pomysleć jak wolisz wędkować : ciężko, czy też wolisz sprzet bardziej finezyjny, tj. delikatniejszy. Ja wolę łowić delikatniej i nieprawdą jest, że na lżejsze, czy mniejsze przynety biorą tylko małe ryby. Nie chcę cię namawiać do czegoś konkretnego, ale na poczatek zasugerowałbym sprzet z śrwednij pułki cenowej bo niestety często tanie to lipa i peka jak lipa. Ja używam niedrogiej ale dobrej we3deczki karbomaxx kongera do 200g i kołowrotka mikado NSC ( tu musisz dopasować kręciołek do wędeczki wielkością i ciężarem) niestty mój o numer zaduży. Oczywiście plecionka bo nie jest tak rozciagliwa jak żyłka, która w morzu (sól i głębokość) rozciaga się jak guma od starych gaci. Średnicę plecionki też sugeruję w rozsadnym rozmiarze, tj. adekwatnym do wielkości wielkości bałtyckich dorszy, a nie tych z norwegii.Wędkując z kutra sprawdza sie plecionka gdyż tu niechodzi o oddawanie dalekich rzutów. Łowi się najcześciej na zestaw pilker plus przywieszki. Można też jiggować ale tu też moim zdaniem lepsza bedzie plecionka. Musisz wziac pod uwagę cieżar całego zestawu, bo pilkerowanie z kutra to nie lekka zabawa i po kilku godzinach będziesz miał zdretwiałe ramię nawet łowiąc finezyjnym sprzetem. Własnie porady kolegów w tym temacie przyprawiały mnie o ból głowy i żal mi było przyszłych nabywców nowego sprzetu którzy będa mieli dośc po 15 minutach łowienia. Według mnie cały zestaw, tj. wdka kołowrotek powinien oscelować w masie do 500-600 gram góra. tak sobie myślę, że może doradzajacy koledzy chcieli sobie ewentualnie zmiejszyć konkurencję. P.S. Kolego rónież jestem z Olsztyna i mogę jak cos pomóc. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem. pozdarwiam NICRAM (2011/11/08 19:00)

NicraM


sorki

dawno nie odwiedzałem tego forum, ale dziś aż mnie głowa rozbolała od głupot jakie wypisują niektórzy formułowicze. Jest taka zasada że to co tobie lezy nie musi pasować drugiemu. Taki polski naród każdy to specjalista, ale do błędu sie nie przyzna.

Ach co do średnicy plecionki to 0,18-20 wzupełności wystarczy na bałtyk. Jeszcze jedno dobrze aby plecionka była tzw. tęczówka - rózne kolory co 10m daje to orientację co do głębokości na jakiej żeruje ryba i jie trzeba licznika, a dorsz nie zawsze bije z dna.

pozdawiam.

(2011/11/08 19:16)

coral


NICRAM a umiesz się wypowiadać po polsku? Nic mnie tak nie denerwuje na tym (i innych forach też), jak ktoś kaleczy nasz język. Co z tego, że masz więdzę w danym temacie, jeśli sposobem jej przekazania zniechęcasz odbiorców...
Pozdrawiam coral (2013/08/08 17:11)