Jaki popełniam błąd w łowieniu karpi i karasi?

/ 23 odpowiedzi
Witam. Mam problem ze złapaniem karpia lub dużego karasia . Łowie w dużym wiejskim stawie i wiem że są tam takie ryby. Większość wędkarzy łowi tu na kulki z chleba, białe robaki lub rosówki i wszyscy łapią tu małe i średnie karasie , moją metodą jest grunt . Łowie na koszczyczek bez denka 20gr i używam zanęty lin - karaś TRAPERA. Haczyk nr 4 i na to pęczek rosówek . Miałem na to dużo brań ale były pojedyncze ale dosyć energiczne i silne . Nie wiem co to mozliwe ze brała drobnica . Z góry dziękuje wszystkim za pomoc ;)
Dziunik

załóż haczyk 10 , 12 i słodką kukurydze lub białe robaki, pęczek rosówek może być za dużo nawet jak dla dużego karpia, na pęczek rosuwek podejrzewam że byczki się łakomiły i zacinałeś nim zdążyły połknąć, tak więc słodka kukurydza może ci pomóc, a jeśli chcesz taki duży hak to spróbuj z proteiną wanilia, czy kokos powinny dać niezłe rezultaty

pozdro (2011/08/27 16:29)

Woa-VooDoo

Ryba ciągła za koncówkę albo zwis bombki był za mały przez co ryba nie miała czasu się dobrać do przynętyPróbowałeś dawać większe zwisy ? nawet ponad metrowe ?  (2011/08/27 16:31)

użytkownik64718

Dla dużego nawet karasia pęczek rosówek to olbrzymi problem, niezmieniaj metody ,tylko zakładaj na hak jedną rosówkę. (2011/08/27 16:43)

marek-debicki

Zasada jest jedna i prosta. Łapiemy najpierw na to co miejscowi. Zrób sobie spacer wokół stawu i zobacz co się dzieje, na co się łapie, jakie zestawy się stosuje itd., itp. Wiejski staw i koszyczek? czy koniecznie? Jest tam zapewne mułu co niemiara i wszystko prawdopodobnie zapada się w to bagienko. Może zestaw spławikowy, delikatnie cicho i spokojnie. Miąkisz chleba lub bułki ugnieciony i nałożony na haczyk. Czerwony robak, gnojaczek! Zanęta prosta z suchego chleba, dodane płatki owsiane wymieszać wszystko, dodać trochę ziemi z łowiska, tak tej ziemi z brzegu stawu aby zaciemnić zanętę i nie ma co kombinować. Pamiętaj, miejscowi są zazwyczaj najmądrzejsi, a bynajmniej mają przyzwyczajoną rybę przez wiele lat do pobierania określonego pokarmu. Chyba tyle porad jak na początek. Trzymam kciuki i daj znać jak poszło.  (2011/08/27 16:51)

użytkownik89033

załóż haczyk 10 , 12 i słodką kukurydze lub białe robaki, pęczek rosówek może być za dużo nawet jak dla dużego karpia, na pęczek rosuwek podejrzewam że byczki się łakomiły i zacinałeś nim zdążyły połknąć, tak więc słodka kukurydza może ci pomóc, a jeśli chcesz taki duży hak to spróbuj z proteiną wanilia, czy kokos powinny dać niezłe rezultaty

pozdro

Tu nie łowi sie na kukurydze  , a na kulki nie bede prubowal (2011/08/27 20:40)

użytkownik89033

Zasada jest jedna i prosta. Łapiemy najpierw na to co miejscowi. Zrób sobie spacer wokół stawu i zobacz co się dzieje, na co się łapie, jakie zestawy się stosuje itd., itp. Wiejski staw i koszyczek? czy koniecznie? Jest tam zapewne mułu co niemiara i wszystko prawdopodobnie zapada się w to bagienko. Może zestaw spławikowy, delikatnie cicho i spokojnie. Miąkisz chleba lub bułki ugnieciony i nałożony na haczyk. Czerwony robak, gnojaczek! Zanęta prosta z suchego chleba, dodane płatki owsiane wymieszać wszystko, dodać trochę ziemi z łowiska, tak tej ziemi z brzegu stawu aby zaciemnić zanętę i nie ma co kombinować. Pamiętaj, miejscowi są zazwyczaj najmądrzejsi, a bynajmniej mają przyzwyczajoną rybę przez wiele lat do pobierania określonego pokarmu. Chyba tyle porad jak na początek. Trzymam kciuki i daj znać jak poszło.

Napisałem na co łąpią miejscowi: rosówki , chleb i białe robaczki . A mułu nie ma , są tylko glony ale  w małej ilości (2011/08/27 20:41)

marek-debicki

Jeżeli nie chcesz łapać na spławik to opisz jak montujesz zestaw z koszyczkiem lub poprostu ten zestaw narysuj, zrób fotkę. Napewno jak radził wcześniej kolega zmienić trzeba wielkość haczyka. Samo łapanie na chleb też ma różne chwyty. Jedni łapią na miąkisz, inni na skórkę. Dwa, trzy białe napewno będą wystarczające. Napisz jak ustawiasz cały zestaw do wędkowania, może gdzieś w tych elementach tkwią szczegóły.  (2011/08/27 20:51)

użytkownik89033

Jeżeli nie chcesz łapać na spławik to opisz jak montujesz zestaw z koszyczkiem lub poprostu ten zestaw narysuj, zrób fotkę. Napewno jak radził wcześniej kolega zmienić trzeba wielkość haczyka. Samo łapanie na chleb też ma różne chwyty. Jedni łapią na miąkisz, inni na skórkę. Dwa, trzy białe napewno będą wystarczające. Napisz jak ustawiasz cały zestaw do wędkowania, może gdzieś w tych elementach tkwią szczegóły. 

wiĘC TAK : HACZYK TEN NR4 ( Prosiłbym na o napisanie jakiej wilkosci ma byc i co na haczyk) , przypon 25cm , krętlik , stoper, rurka i  na niej koszyczek i tyle ;) (2011/08/27 21:07)

użytkownik89033

A jeśli chodzi o wędke , to na 2 podpurkach , szczytówką przy wodzie ,  staram sie aby wędka byla rownoległa do zarzuconego zestawu , łowie na drgajacą szczytówkę  , zastanawiałem sie czy nie załozyc policjanta ale zrezygonowałęm (2011/08/27 21:10)

użytkownik64718

Na twoim miejscu łowiąc na rosówkę zrezygnowałbym z drgającej szczytówki-ryba nie ma możliwości połknięcia przynęty a branie jest w tym momencie na tyle mocno sygnalizowane że po prostu tniesz na pusto, raczej polecałbym policjanta na dłuższym zwisie,  a jak chcesz koniecznie na drgającą to nie na rosówkę. (2011/08/27 21:45)

użytkownik89033

a jaki haczyk moze byc 4? a 1 ta rasowke? a jaki ma byc ten zwis?i jak to ma wygladac? (2011/08/27 21:56)

użytkownik64718

Tak może byc numer 4 , a pisząc policjant chodzi mi o zwykłą bombkę lub sygnalizator podwieszany na żyłkę,  zwis może byc nawet na 40 cm. (2011/08/27 22:04)

użytkownik89033

Dziękuje bardzo mi pomogles ;D rozumiem , ze na jedna rasowke tak? a wedke ustawiam prosto do rzuconego zestawu? (2011/08/27 22:11)

użytkownik64718

Dobra na priwa już niebędę ci piał, myślę że wyjaśnię ci o co chdzi.

Wnioskuje że wiesz jak podwiesic sygnalizator na żyłkę, haczyk numer 4 najlepiej czarny, wędkę na podpórki kładziesz równolegle , łowisz na jedną rosówkę, ryba musi miec czas na połknięcie przynęty myślę że ci pomogłem .

(2011/08/27 22:19)

marek-debicki

Rosówka i sygnalizator w taki ustawieniu, niezbyt to wszystko pasuje. Białe, inna przynęta tak ale rosówka nie. Lin66 proszę zastanów się jak to będzie fonkcjonować. Przecież zanim jakakolwiek ryba połknie rosówkę to cała wędka odjedzie. Co oznacza zwis 40cm? Nie ma co kombinować i lepiej wrócić do podstawowych zasad jakie należy stosować w metodach wędkowania poszczególnbych gatunków ryb. Tak będzie najlepiej. (2011/08/28 09:20)

sliwka15

Ja na Twoim miejscu jeśli chodzi o karpia , spróbował bym 1 wędkę na grunt na ciasto a druga na spławik na kawałek chleba z powierzchni :) (2011/08/28 10:14)

marek-debicki

Kolego śliwka15 bardzo, dobrze obie metody zapewne będą niezwykle skuteczne. Proszę opisz tylko je trochę szerzej. Jaki ciężarek do gruntu 20, 30g, ołów przelotowy czy też nie, jak montować rurkę antysplątaniową. Jeżeli chodzi o spławik to poradż jaką odległość skórki od spławika stosujesz i jak duże kawałki chleba zakładasz? (2011/08/28 11:02)

użytkownik64718

Do marek -debicki,łowię z łodzi liny na rosówkę  metr od trzciny na spławik, brania są agresywne odjazd od razu w trzciny, także reakcja na zacięcie praktycznie musi byc natychmiastowa, haczyk prtaktycznie zawsze jest głęboko w przełyku, wniosek nasuwa się sam , jeżeli polujemy na większe egzemlarze to nie ma co się bac dużej przynęty ryba potrafi błyskawicznie ją zassac. Oczywiście inna sprawa gdy mamy do czynienia z drobną rybą. (2011/08/28 11:39)

marek-debicki

Wszystko jest w porządku. Co innego łapanie na spławik i  rosówkę, a co innego na gruntówkę z sygnalizatorem. Chyba, że będzie to z wolnym biegiem kołowrotka lub odblokowaną. (2011/08/28 15:46)

użytkownik26223

Witam. Mam problem ze złapaniem karpia lub dużego karasia . Łowie w dużym wiejskim stawie i wiem że są tam takie ryby. Większość wędkarzy łowi tu na kulki z chleba, białe robaki lub rosówki i wszyscy łapią tu małe i średnie karasie , moją metodą jest grunt . Łowie na koszczyczek bez denka 20gr i używam zanęty lin - karaś TRAPERA. Haczyk nr 4 i na to pęczek rosówek . Miałem na to dużo brań ale były pojedyncze ale dosyć energiczne i silne . Nie wiem co to mozliwe ze brała drobnica . Z góry dziękuje wszystkim za pomoc ;)

Mogła to nie być drobnica lesz większe ryby podskubujące rosówkę.Według mnie rosówka to nie przynęta jak na metode feeder.załóż haczyk nr np 8 i łów na pęczek "mad" lub zmień metodę na tradycyjną gruntówkę z bombką. (2011/08/28 16:11)

maral

mam takie pytanko czy karaś ok 10 cm o tej porze roku to karaś tegoroczny, bo złapałem 130 karasi i ponad 100 to były właśnie takie (najwiekszy miał 23 cm) (2011/08/28 18:28)

JOPEK1971

Karaś tak szybko nie rośnie ;-) (2011/08/28 18:35)