Zaloguj się do konta

Jaki i ile aromatu do mixu na kulki.

utworzono: 2011/05/29 11:28
wojtas1974

Witam.

Panowie co stosujecie do wyrobu kulek proteinowych aby uzyskać pożądany zapach i w jakich ilościach ? Kulki mojego wyrobu pachną bardziej składnikami , z których są wykonane niż aromatem , który dodaje do mixu. Stosowałem atraktory, dipy i bostery - efekt zawsze taki sam.

Dodaje ok 10ml aromatu na 1kg mixu do jajek przed wsypaniem składników sypkich. Potem mieszam i do lodówki na jakieś 40-60min. Kulek nie gotuje w wodzie lecz na parze ok 3-4 min.

Nie stosuje składników , które mogą zdominować zapachem cały mix - tzn mączki rybnej lub innych śmierdziuchów.

[2011-05-29 11:28]

pokpo

ja do miksu na kulki proteinowe na ok 100g miksu (jedno jajko) daje 15, 20 ml. boosteru truskawkowego marki jaxon. odmierz strzykawką... [2011-05-30 09:10]

wojtas1974

Na 100g mixu 15-20ml aromatu ?

Na kilogram wychodzi 150-200ml to praktycznie całe opakowanie na 2 razy i koniec , czy to nie zbyt dużo , czy wszyscy tyle dają ?

[2011-05-30 17:08]

Wojtas zwykle daje sie ok 10-18mll aromaty na 1 kg mixu , zresztą na buteleczce z flavourem powinno pisać dozę .
[2011-05-30 17:39]

wojtas1974

Jarku11 właśnie dlatego pytam czemu nie pachną moje kulki może i daje trochę zbyt mało skoro pisze 10-18ml a ja daje 10ml ale żeby wogule nie było czuć to dziwne.

[2011-05-30 17:47]

pokpo booster służy do zewnętrznego aromatyzowania przynęt podobnie jak dip.  to jest rozcieńczony aromat w jakimś nośniku (glicerynowym ,alkoholowym  lub olejowym) natomiast do dodawania do ciasta są skoncentrowane aromaty .
np aromatu Tandem baits dodaje sie ok 15-20mll ma kilo mixu  http://www.tandembaits.com/index.php?do=kat&id=280&pid=1794
są też silniej stężone flavoury np http://www.zakupywedkarskie.pl/Base_Flavour_-_Japonska_kalamarnica-osmiornica_-_50ml_4212.html  

[2011-05-30 17:53]

Wojtas karp ma taki "niuch" że wyczuje nawet kulki które dla ciebie nie mają zapachu.
Zresztą w razie potrzeby zawsze można "dopalić" kulki boosterem lub zamoczyć w dipie.
ale zwykle ta doza 10-18mll na kilo starcza i kulki ładnie pachną .

[2011-05-30 18:01]

wojtas1974

Wiem że karp wyniucha takie kulki , zresztą i tak smakowicie pachną te moje nawet bez aromatu co do smaku też całkiem-całkiem bo prubowałem :)

chodziło mi tylko o to czy wszyscy maja podobny problem czy tylko minie wychodzi z tym zapachem.

Mam 2 HI-ATTRACTy z Tandema , pisze że dozować 10-20ml na 1kg mikxu no i nie pachnie :(

[2011-05-30 18:30]

Daniec

Wojtas1974, to wsyp garść kulek do pojemnika i zamknij na 15-30 min. Potem otwórz i poniuchaj.

Zdziwisz się jak pachną.

Jak wąchasz pojedynczą kulkę, to dość trudno wyczuć wyraźny zapach, ale jak poprzednicy napisali, karpiom w zupełności to wystarcza.

Nie porównuj kupnych kulek ze swoimi, bo te pierwsze mają przede wszystkim być skuteczne na karpiarzy, a nie na karpie!

Pozdrawiam

Daniec

[2011-05-31 12:27]

arbeiten100

Powiem ci, że nie ma określonej ilości aromatu, zapachu, atraktora, którą się dodaje do miksu. Po prostu im dasz więcej tym aromat będzie mocniejszy. Z kolei jak mocny ma być aromat kulki, zależy przede wszystkim od wody, jak i od pory roku. Pozdrawiam
[2011-05-31 12:40]

wojtas1974

Dzięki wszystkim za rady i sugestie.

Na skuteczność swoich kulek nie narzekam tylko frapowało mnie to dlaczego nie czuć zapachu , który dolewam skoro kupne tak ładnie pachną a ja kupuję firmowe atraktory i stosuję się do zaleceń producenta a mimo to nie jest to to samo co gotowe kulki.

Powinno być tak że skoro producent zaleca takie a nie inne dawkowanie to po zastosowaniu się do wskazówek powinniśmy uzyskać taki efekt jak w gotowych wyrobach czyli kulkach kupionych w sklepie nota bene tego samego producenta. wtedy możemy sobie dobierać mniejsze dawki aby uzyskać efekt jaki chcemy.

Ale jak widać producenci robią chyba inne atraktory dla użytku własnego a inne do sprzedaży , a może jest to celowe działanie żeby zniechęcić ludzi do robienia własnych kulek tylko niech kupują masówkę przecież są takie kolorowe i pachnące :)

Ja tam się nie zrażam robie dalej swoje kulasy :)

[2011-05-31 15:40]

JacekLbn

Szczerze to wszystko  zależy od firmy jakiej  wyroby stosujesz. Niektóre firmy robi zapach co  nie przypominają  tych które znamy ( np: truskawka, miód itd). Kiedyś zastanawiałem się ( może ryba czuje inaczej?)  czują lepiej. Nieraz my możemy nie czuć zapachu a ryba świetnie go wyłapie.  Niektóre firmy są przereklamowane i w tej chwili nie robią rewelacyjnych zapachów, a ludzie i tak kupują. Wystarczy wyrobić markę aby potem obniżyć koszty. Ja zawsze dodaje 20-30ml liquidu na 1,6kg mieszanki z jajkami   a potem moczę w bosterze i albo mrożę albo wieczorkiem robię i stoi przez noc w lodówce a rano jadę na rybki :) i to czego nie daje liquid daje boster ( wyczuwalność dla twojego nosa) haha Pozdrawiam i powodzenia
[2011-05-31 16:08]

Daniec

Wojtas1974, prosty przykład. Przypuszczam, że wąchałeć mięso małża słodkowodnego np. racicznicy lub innego. Porównaj ten zapach z aromatem małżowym z dowolnej firmy karpiowej. Moim zdaniem nie mają ze sobą nic wspólnego, co do samej nuty zapachowej jak i co do intensywności (w gotowych kulkach).

Uwierz mi, że tu nie chodzi o to by to pachniało naturalnie. Przekraczanie dawek w gotowych kulkach ma jedynie na celu przekonanie klienta do zakupu.

Tak jak barwienie kulek. Kto robi samodzielnie kulki, ten wie, że z miksu rybnego nie da się zrobić ładnych np. czerwonych lub żółtych kulek - zawsze wyjdą brązowe z odcieniem czerwonawym lub żółtawym.

Tu też chodzi o zwabienie klienta.

Moim zdaniem wytłumaczenie jest proste. Niby wszyscy wiemy, że karpie mają wielokrotnie czulszy węch, ale jak kupujemy kulki, to muszą dość mocno pachnieć, bo inaczej większość karpiarzy takich słapo pachnących nie kupi.

Dalej. Pojawiło się swego czasu wiele artykułów o łowieniu karpi na wymoczone kulki. Dlaczego? Otóż w większości "dzikich" wód przearomatyzowane kulki skutkują początkowo 1-2 braniami, a potem siedzisz tydzień i tylko leszcze ciągają Ci za kulasy. Działa to tak, że jeśli wrzucisz kilka garści kulek w łowisko, to zanim cały aromat przedostanioe się z nich do wody, to masz to 1 lub 2 brania. Jak już te kulki leżą pół dnia w wodzie, to stężenie aromatu rozpuszczonego w wodzie w miejscu nęcenia jest na poziomie odstraszającym karpie.

To by było chyba na tyle.

Daniec

[2011-06-01 09:12]