Zaloguj się do konta

Jaki grunt na żywca?

utworzono: 2013/09/03 21:19
damiangrzeskowiak

Panowie wędkarze powiedzcie mi jaki stosowac grunt na żywca ? od czego to zalerzy? DZIĘKI. [2013-09-03 21:19]

Bernard51

Chcesz złowić żywca czy na jakim gruncie go ustawić na korku.
Wszystko zależy od wody -rzeka, jezioro, pora roku, woda głęboka, płytka.
Trochę więcej informacji podaj.
[2013-09-03 21:30]

cousin12

ja jeżeli już łowię tą metodą a robię to sporadycznie, to zawsze ustawiam żywca na 1/3 głębokości w danym miejscu, a jeżeli w miejscu w którym łowisz jest dużo drobnicy, to musisz żywca dać pod drobnicą, szczupak atakuje z dołu więc Twoja rybka się tam znajdzie, powodzenia [2013-09-03 21:43]

damiangrzeskowiak

zestaw na szczupaka,głębokośc ok 3m! [2013-09-03 22:12]

damiangrzeskowiak

ja jeżeli już łowię tą metodą a robię to sporadycznie, to zawsze ustawiam żywca na 1/3 głębokości w danym miejscu, a jeżeli w miejscu w którym łowisz jest dużo drobnicy, to musisz żywca dać pod drobnicą, szczupak atakuje z dołu więc Twoja rybka się tam znajdzie, powodzenia


jeżeli jest gł 3m to jak głęboko może byc drobnica/ [2013-09-03 22:13]

mlodystm

drobnica zazwyczaj jest 20cm-50cm pod powierzchnią tafli wody
[2013-09-03 22:54]

ryukon1975

drobnica zazwyczaj jest 20cm-50cm pod powierzchnią tafli wody


 

 

Tylko że ta drobnica szczupaka mniej interesuje, szczególnie dużego szczupaka. Ma to związek z sposobem polowania tego gatunku i jego charakterem.

Szczupak atakuje rybę "skokiem" z kryjówki która znajduje się zazwyczaj przy dnie i nie popędzi na powierzchnię, jako odległość skutecznego i mającego sens ataku należy obrać  góra 2-3 m i to nie w pionie do powierzchni a raczej w poziomie. Dlatego żywca umieszcza się zazwyczaj 50-100cm nad dnem. Szczupak jak każda duża żerująca ryba trzyma się ogólnie dna.

Można oczywiście odchodzić od tej zasady jeśli pozwala na to charakter łowiska. Największe znaczenie ma tu chyba głębokość na płytkiej wodzie do 1,5-2 m żywiec gdziekolwiek postawiony jest w zasięgu ataku na głębokiej jest już inaczej.

[2013-09-04 07:19]

lukaszszwagier

Popieram kolegę wyżej, duże szczupaki nie są tak aktywne jak pistolety, oszczędzają energię czyhając na zdobycz przy dnie...jak dla mnie 50cm-100cm od dna jest najlepiej. Na bardzo głębokich łowiskach stosuję martwą rybkę na długim przyponie, ze styropianem w brzuchu....unosi się kusząco nad dnem, można prowokować jakimiś szarpnięciami, przeciągać co jakiś czas. Generalnie trzeba kombinować, łowisko łowisku nierówne ;]

[2013-09-04 11:17]

mlodystm

To powiem tak, niech kolega ponęci pare dni zanętą w jednym miejscu i niech udaje się w to samo miejsce na żywca, mi to przynosi rezultaty, płoć i krąp wie, że tam nęcone i będzie czekać dalej na zanęte, a jak wiadomo szczupak to cwaniak. Może i macie racje, ale jak ja łowie na zakładowym jeziorku, to tam najgłebiej 3,5-4metry, więc zawsze mam grunt na jednej 1,20cm, a na drugiej około 2metrów
[2013-09-04 22:23]

Bernard51

[2013-10-04 05:15]

Wszystko zależy od głębokości  i jakiej zanęty uzyjesz aby zwabić drobnice na którą ruszy szczupak. Jężeli łowisz na 4-5 metrach proponuję zanęte z gliną lepiącą z dodatkiem wanilii i spuszczenie żywca pod samą zanęte , to dobry sposób na upalne dni. Jeżeli łowisz przy trzcinach i nad korzeniami to wiadomo tam jest dość płytko a szczupak lubi atakować od dołu , ma oczy skierowane ku górze , w tym kierunku widzi stereoskopowo, na tle nieba widać więcej. Na płyciznach może być to na wpół sucha zanęta nawet nie zlepiona a żywiec na długość stalki od spławika.
[2013-10-04 18:14]

Gdzie zanęta tam drobnica , gdzie drobnica tam szczupak !
[2013-10-04 18:18]