Jaki cw .pod konkretną rybę?

/ 12 odpowiedzi
Witam. Nie będę się rozpisywał więc krótko. Jak w temacie. Mój plan to 3 wędki z CW od 0 do 50g max.Rybki to Sandacz,Okoń,Szczupak,Boleń,Kleń,Jaź itd. Tak żeby miało to rękę i nogę a CW wędzisk było nazwijmy "optymalne" pod konkretną rybke. Marka model wędki bez znaczenia gdyż i tak celuje w castingi.Pomógłby ktoś i doradził jak temat ugryść?? Z góry dziękuje i pozdrawiam
aldente


Marcinie...coś Ci się chyba pomyliło....CW nie dobiera się pod rybę. CW ma raczej związek z rodzajem i wagą przynęty.
Jeśli chcę np. połowić na 4 gramowego Meppsa szczupaka to jak ci się zdaje? Wybiorę kij o CW 50? Nie. Ale jak założę woblera  ważącego 35 g to raczej wybiorę cw. 50 g. W obu przypadkach złowię konkretną rybę. A zastanawiałeś się już nad tym, jaką akcję powinny posiadać Twoje kije? Jakie ugięcie? Niestety to temat rzeka i aby go ogarnąć, trzebaby się szeroko rozpisać.
Dlatego polecam Ci najpierw przeczytanie różnych  publikacji  na ten temat, aby najpierw zdobyć wiedzę. (2018/01/20 01:42)

TheBill


marka i model bez znaczenia bo cleuje w castingi ...  ? ?  ? (2018/01/20 07:55)

marcin27


Kolega Aldente. No masz racje coś mi się tam rypło. I może źle zdefiniowałem o co mi chodzi. Pisałem na szybko zaś tak jest. Ja przez ostatnie 2 lata wędkowałem u wybrzeży UK Solent,Kanał Angielski i troszke Atlantyk a tam warunki inne. Teraz jestem w Polsce i mam zamiar skąpletować sobie 3 wędeczki do 50g.Także nasze warunki Polskie dlamnie są obce a porady które czytałem do tej pory na temat sprzętu były typu "jaka wędka pod rybe" żadnych zbytnich konkretów ilu wędkarzy tyle odpowiedzi. No a jak mogę zapytać to co byś polecił??Jaki kijek o jakiej akcji?? Jakie CW?? Bo z tego co wyczytałem to np. Na okonia każdy poleca wędki delikatne z małym CW a inny poleca co innego i idzie zgłupieć. Poradzisz coś małodoświadczonemu?? Z góry dziękuje (2018/01/20 15:56)

SlawekNikt


Marcinie...coś Ci się chyba pomyliło....CW nie dobiera się pod rybę. CW ma raczej związek z rodzajem i wagą przynęty.
Jeśli chcę np. połowić na 4 gramowego Meppsa szczupaka to jak ci się zdaje? Wybiorę kij o CW 50? Nie. Ale jak założę woblera  ważącego 35 g to raczej wybiorę cw. 50 g. W obu przypadkach złowię konkretną rybę. A zastanawiałeś się już nad tym, jaką akcję powinny posiadać Twoje kije? Jakie ugięcie? Niestety to temat rzeka i aby go ogarnąć, trzebaby się szeroko rozpisać.
Dlatego polecam Ci najpierw przeczytanie różnych  publikacji  na ten temat, aby najpierw zdobyć wiedzę.
Doskonale napisane. Dodam jeszcze, że dopiero po przerzuceniu kilkunastu jak nie kilkudziesięciu wędek znajdziesz te, które będą Ci rzeczywiście pasować.
  (2018/01/20 21:30)

grisza-78


Ja nie będę się rozczulał n/t ugięć, akcji i innych dupereli. Mogę ci jedynie doradzić jeden z trzech kijów, których szukasz, ten najgrubszy. Jeśli budżet ci pozwala, sprawdź Shimano Beast Master EX Casting. 15-50 gr, o długościech, jeśli mnie pamięć nie myli, 2.1 , 2,4, i 2,7 m. Cena niecałe 5 stów. Ja czekam na przesyłkę swojego Beast Mastera, ale trochę cięższego, bo 30-70 gr. Jeśli nie Shimano, zobacz casty Daiwa Prorex, są ostatnio modne i bardzo pochlebne opinie zbierają, jak z resztą większość wędek Daiwy. Jeśli nie gustujesz w japońcach, masz spory wybór castów od SG. Ta firma zawala ostatnio rynek swoimi produktami. Wybór ogólnie masz, zwłaszcza w Polsce, gdzie sklepów stacjonarnych i online jest bez liku. Pozdrawiam. (2018/01/20 22:48)

SlawekNikt


Ja nie będę się rozczulał n/t ugięć, akcji i innych dupereli.
Czy akcja i ugięcie to duperele to bym dyskutował i to bardzo mocno. Dla mnie akcja to podstawa przy wyborze wędziska. Każdy ma jakieś preferencjie, do których się czasem dochodzi miesiącami, a może i latami. Zgadzam się natomiast, że seria beastmaster jest jak najbardziej godna polecenia. (2018/01/20 23:11)

grisza-78


Masz rację Sławek, napisałem tak, ponieważ od razu chciałem przejść do konkretów. Co do ugięć, akcji itd, pewnie, że to ważne. Nikt przecież nie będzie szukał kija castingowego z ugięciem paraboli ( nawet nie wiem, czy takie castingi istnieją), bo takim kijem niemożliwe jest agrasywne prowadzenie jerka. Nie wspomnę już o zacięciu szczupaka z dużej odległości. Sam używam kija "fast", natomiast nie mogę się doczekać swojego Beast Mastera, by sprawdzić go na brytyjskich szczupakach, które mogę łowić cały, okrągły rok ;-) (2018/01/21 21:59)

SlawekNikt


Są casty paraboliczne np. jaxon albo abu starsze (mogę poszukać co to za modele) i do gumowania na spokojnie naprawdę dają radę :-) Nie mam beasta w cascie, ale mam w spinie i czy tym agresywnie jerki poprowadzisz w górnym zakresie c.w. to chyba nie ... choć oczywiście mogę się mylić bo jak powyżej napisałem mam tylko w spinie. Gratki z możliwości łowienia, u mnie abstynencja bo zakaz jest, a na wyjazd np. na pstrągi kaski na razie brak. (2018/01/21 22:42)

Sith


Marcin, może określ gdzie będziesz łowił (rzeka, jeioro, zaporówka) i jakie ryby Cię głównie interesują, jakim dysponujesz budżetem, to może będzie można Ci coś doradzić. Zwłaszcza, że jeśli chodzi o wędziska castingowe i multiplikatory, to jest to bardzo ważne. (2018/01/22 07:01)

Julian


Nie rozumiem co ma wspólnego ryba z CW.  Od CW może być uzależniona  metoda połowu, rodzaj łowiska ( czyli np. jezioro , rzeka)  no i oczywiście harakterystyka wędki. To nie sprzęt łowi a człowiek . Wszystko zależy od umiejętności wędkarza,,,zestrojenia wędki "  kołowrotek, hamulec, żyłka  , przypon.Ludzie nie dajmy się zwariować  to wędka ma być dla Nas a nie My dla wędki. Asortyment jest szeeeetoooki  ( aby tylko kasy starczyło)  . To cały przemysł a więc olbrzymie pieniądze  za nimi różni hochsztaplerzy  i trefnisie żerujący przeważnie na młodych wędkarzach. Wytworzyła się swoista nowomoda i nowomowa wędkarstwa  za którą stoją tak jak główni naganiacze czyli celebryci wędkarscy.Fetyszyzujący sprzęt aż do przysłowiowego wyrzygu - no cóż kasa.
Kupuj wędkę taką jaka Ci pasuje a nie jaka pasuje sprzedawcy .
Pozdrawiam
Ps. Na zdjęciu mój niezawodny Jaxon cw 45 dł. 390 po złożeniu 70 cm . Stosowany do przystawki , odległościówki , lekkiej gruntówki ( koszyk do 40g)  na jezioro czy rzekę.Doskonały na krótkie wypady pod kanapę skutera. Obok mój ponoć ha,ha,ha karpiowy fotelik ma emblemat karpia - Boże tyle lat siedziałem a nie wiedziałem że na karpiowym , mam jeszcze namiot ( po za kadrem ) jak na wiosnę pojadę na karpie to spytam się któregoś czy to jego ( czy też jest karpiowy ) (2018/01/22 13:47)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Alister


Julian pisze:
"Nie rozumiem co ma wspólnego ryba z CW. Od CW może być uzależniona metoda połowu, rodzaj łowiska ( czyli np. jezioro , rzeka)  no i oczywiście harakterystyka wędki."
No tutaj Julian lekko "przegłeś pałkę", bo kupując wędzisko dajmy na to, do połowu suma z gruntu, nie wybierzesz (chyba?!) takiego z cw. 10-30g, ale raczej x10, czyli coś z zakresu 100-300g. Natomiast do połowu płoci czy leszczy, może wystarczyć pickerek ze wspomnianym wyżej cw. 10-30g. A przecież w obu przypadkach łowić będziemy metodą gruntową, zmienia się tylko cel naszego polowania. Albo wybierając spinningi, "pod szczupaka" i "pod okonia", do świadomego i celowego łowienia tych gatunków, ich zakresy cw. będą się różniły zasadniczo. Czyli ryba ma jednak coś wspólnego z cw. Oczywiście należy także uwzględnić czynniki wspomniane wyżej przez kolegów, czyli rodzaj przynęt (wielkość, masa), oraz typ i charakterystykę łowiska. Poza tym, pod Twoją oceną naszego rynku wędkarskiego, podpisuję się obiema rękoma. :) (2018/01/22 17:55)

Julian


Całkowicie się z Tobą zgadzam jeżeli chodzi o suma  ale chyba tak jak i z wędkarstwem muchowym  to specyficzny ,, sprzęt "   Nikt przy zdrowych zmysłach nie pójdzie na sumy z taką wędką jak moja . 
Sam mam 40 letniego  Tokoza  o  akcji  słupa telegraficznego  -  a jest to mój ulubiony spiner. Dostawałem różne w prezencie  teleskopy , dwuczęściowe , mniej lub bardzej finezyjne - takie okoniówki  a ja z uporem maniaka zawsze ten słup telegraficzny targam.  A wiecie dlaczego - bo mam do starego dziada sentyment  i jest  co NAJWAŻNIEJSZE !!!!    Fartowny .  I dobrze się z nim czuję. 
Pozdrawiam  i przysłowiowego połamania kija życzę.  (2018/01/22 18:30)