Zaloguj się do konta

Jaką wędkę dobrać do spławika?

utworzono: 2009/05/26 20:59
zieli

Witam mam na imę Łukas zi mam 16 lat zafascynowało mnie wedkarstwo. Zamierzam łowić metodą spławikowa i niewiem jaką wędkę mam wybrać .Proszę o porady [2009-05-26 20:59]

Mateusz3107

Ja bym doradzał bata 3 - 4 metry lub wędkę teleskopową gdzieś z 2.5 metra [2009-05-26 22:00]

golden

zalerz na jakim łowisku chcesz łowic ja bym ci polecał bata 7albo 8 metrów . [2009-05-26 22:04]

mydi

zalerzy co igdzie hcesz lowec mozna urzyc bata na przyklad orion6 m czy gdy lowisko tego wymaga odleglosciuwki od 3 m do 4m [2009-05-26 22:16]

saw

Ja bym polecił prostą lekka wędkę 3,8 do 4m + prosty kołowrotek i do dzieła!:) Pozdrawiam i życzę połamania kija. [2009-05-26 22:31]

ja osobiście posiadam kij o długości 3,60m i polecam. To chyba optymalna długość... [2009-05-27 18:54]

KONIO

..ja polecam odległościówke min 3.60 m wyrzut do 25 g spokojnie wystarczy............:) [2009-05-27 21:47]

ahaj1

Witaj młody kolego w wędkarskim gronie. Jeżeli teraz zaczynasz przygodę z wędkarstwem to trafiłeś na najlepszy moment-wiosnę i lato. Zjadłem parę swoich zębów przez 30 lat z wędkami, i dlatego na początek proponuje: tzw-bat o dł 6-7m.Pozwoli to na wędkowanie tzw pełnym zestawem. Na pewno obniży to twoje wydatki, nie potrzeba kołowrotka i wielu zbędnych akcesoriów. Jeżeli masz do dyspozycji łowiska z przystępnym brzegiem, to ta metoda przyniesie Ci sporo satysfakcji i niezapomnianych wrażeń. O samej metodzie dowiesz się z książek i prasy wędkarskiej, oraz z internetu. Gorąco zachęcam Cię do tej metody, dzięki której poznasz podstawowe tajniki wędkarstwa. Pozdrawiam... [2009-05-27 22:22]

withanight88

jak mozecie 16 letniemu chlopakowi proponowac 6, 7 czy 8 metrowy bat zastanówcie sie co w ogole piszecie. Przeciez on co dopiero zaczyna swoja przygode z wedkaratwem. Kolego z mojej strony na sam poczatek polecam Ci wedke teleskopową o długosci 3,60 m - takie optimum wsrod wedkarzy, chyba ze jeszcze wogole nie miales wedki w reku to mozesz sprobowac nieco krotszej. Do tego kołowroteczek najlepiej jakby mial najmniej 3 łozyska (lepszy bedzie z tylnym hamulcem) ale mozesz tez sobie kupic taki na 6 , ale to juz zalezy jaki jest stan Twojego budzetu. Pozdrawiam jak co mozesz napisac na priv [2009-05-27 22:35]

saren1985

Po pierwsze napisz gdzie zamierzasz łowić czy to będą wody stojące czy płynące. Na wodach stojących jeżeli jesteś początkującym wędkarzem proponuje zakupić bata jak już niektórzy koledzy wskazywali. Jednak odradzam kupowanie od razu sprzetu z wyższej półki. Z kilku względów. Po pierwsze nie wiesz do końca która metoda ci się spodoba i szkoda wydawać pieniądze na profesjonalny sprzęt. Jeśli chodzi o bata to wydaje mi się że optymalną długością do nauki będzie 5 lub 6 metrów. kup sobie jakiś wynalazek Jaxona, mikado, kongera albo serta. Kije z najniższej półki które kosztują w granicach 40 zł.Nie radze dłuższych ponieważ z tego materiału będą ciężkie i bardzo elastyczne co powoduje trudniejsze zacinanie ryb. Jeśli już technika pełnego zestawu czyli połów na bata spodoba ci sie wystarczająco to zainwestuj w porządną węglówkę długości 7 metrów - to uniwersalna długość która przyda ci sie na każdym łowisku a także na większości zawodów wędkarskich jeżeli będziesz zamierzał w nich brać udział. Jednak kij taki to wydatek rzędu 250-350 zł. Ja mogę ci zaproponować Jaxona Pro turbo 7m. Mam taki i jest naprawdę bardzo dobry za przystępną cenę. Ale oferta jest ogromna wybór należy do ciebie. Batem nauczysz się ponadto odpowiednio holować ryby- zwłaszcza jeśli weźmie sztuka około 1kg - zabawa jest przednia jeżeli oczywiście używa się w miarę delikatnych zestawów. Generalnie na bata łowić będziesz małe ryby ale dzięki temu nabierzesz wprawy. Lin czy leszcz także da się skusić. Ale na te dwa gatunki ryb lepiej zaopatrzyć się w wędkę z kołowrotkiem. Dlatego proponuję do bata dokupić jedną bądź dwie wędki z kołowrotkami. Także z niższej półki firm wymienionych powyżej. Myślę że Jaxon adventure lub Konger carat będą odpowiednie. długość według mnie powinna wynosić od 3,9 do 4,5 m. Wędką taką łatwiej zatrzymywać rybę podczas holu gdy ta ucieka w zaczepy. Zresztą wędką z kołowrotkiem będziesz łowić dalej od brzegu co spowoduje łowienie na większej głębokości. kij o długości 3,6 może czasami być za krótki i wykluczy to łowienie na spławik montowany na stałe, bądź będzie powodowalo to że stoper będzie się zaczepiał o przelotki i utrudniał zarzucanie. Różnica w wagowa odgrywa tu mniejszą rolę ponieważ i tak wędkę odkłada się na podpórki. Chyba że będziesz łowił z łódki to wtedy kij krótszy będzie wygodniejszy. Do wędek kup kołowrotki z małą ilością łożysk tak do 50-60 zł. Chyba że masz dużo kasy to zakup kołowrotki lepszej jakości. Z praktyki wiem że dobre jakościowo za niewielkie pieniądze są kołowrotki Dragona. Jaxon wypuścił tez kilka dobrych modeli. Każda firma ma w swojej ofercie perełki ale wydaje mi sie że do spławikówki nie trzeba aż tak mocnych modeli jak do spinningu(tu obciążenia są znaczne). Zwróć uwagę przy zakupie na takie rzeczy jak: 1. Hamulec ( przedni bądź tylni ale zawsze z długa regulacją sprzęgła) 2. szpulę-najlepiej typu long.(odradzam szpule matchowe, ponieważ jest to sprzęt dla zaawansowanych wędkarzy stosujących naprawde cienkie żyłki) 3. zapasowe szpule(przynajmniej jedną) 4. prędkość zwijania -min. 1:5 5. I blokadę wsteczną korbki( zobacz czy przy włączonym hamulcu korbka ma luzy jeśli się ją cofa do tyłu- nie powinna mieć) Jeśli kołowrotek ma te cechy to warto go kupić . Wędki takie będą służyły i do łowienia odległościowego i do gruntówki ze spławikiem. a w razie czego można je przerobić na gruntówki bez spławika. C.w. tych wędek niech będzie oscylował w granicy 10-30 gr. Profesjonalnej odległościówki tzw. matchówek nie kupuj ponieważ wymagają już sporej wiedzy (odpowiednie zestawy)i są dość drogie. Zresztą stworzono je do łowienia odległościowego czyli połowów z odległości około 50 metrów - czasami większej. W praktyce wędkarze łowią na odległości nie większej niż 30 metrów- nie spotkałem się jeszcze z wędkarzem który łowił by na spławik dalej niż 30 metrów. Więc i po co ten sprzęt. A jeśli już coś w wędkach pęknie bądź się uszkodzi to nie będzie żal. Ja zaczynałem od 3 metrowego bata na którego czasami udawało mi się z pod nóg wyciągać większe sztuki niż tacie. Sprzęt dostosowuj zawsze do panujących warunków na wodzie! [2009-05-27 22:48]

ahaj1

Nie spodziewałem się aż takiego wykładu , kolega saren rozwinął w pełni to o co mnie chodziło.Więcej nawet , bowiem naprowadził Cię na sprzęt który będzie Ci potrzebny w różnych sytuacjach nad wodą.I jeszcze jedno, nikt mi nie powie że normalny szesnastolatek nie utrzyma 6cio metrowego bata. Zawsze gdyby miał problem, pozostają 5ki, i 4ki.Więcej optymizmu koledzy. Najważniejsze jest to, że wspólnie odpowiadamy na pytania, młodych i początkujących kolegów. Wybór należy i tak do nich.Pozdrawiam... [2009-05-28 08:51]

withanight88

nie mialem na mysli tego ze go nie utrzymie... [2009-05-28 18:57]

stero1

Ja osobiście proponuje odległościowke, wiadomo drozej i potrzebny kołowrotek ale taka wędka jest bardziej uniwersalna a napewno młody kolega nie będzie lowił tylko na jednym łowisku!!!! [2009-05-28 21:28]

kamil1282

Ja poradziłbym Ci dobrego 5 lub 6 metrowego bata. [2009-05-28 21:35]

wacek36

Nie napisałeś na jakich wodach chcesz łowić,czy stojących ,czy płynących.Na początek polecam bolonkę 7 m długości,spławik 2,5g. żyłka główna 18,przypon 10,haczyk 16. [2009-05-29 20:56]

Joint

Drogi kolego, wszystko zależy od tego gdzie masz zamiar łowić, jak na początek polecam Ci połowy na jeziorach, ponieważ na rzece są trudniejsze warunki do połowu. Znajdź sobie jakieś małe jeziorko w pobliżu, upewnij się czy jest ono zarybione i dowiedz się czy należy ono do PZW czy trzeba wykupić odpowiednie zezwolenie na połów. (ja zaczynałem na takich gdzie trzeba było wykupić zezwolenie ponieważ nie miałem karty, a nie chciałem jej robić bo nie wiedziałem czy spodoba mi się ten piękny sport). Ja zaczynałem od wędki teleskopowej z targu. Miała chyba 340cm. Wtedy nawet nie miałem pojęcia że są wędki odległościowe, feedery itd. Myślałem ze wędka to wędka - kij przelotki i kołowrotek. Jeśli masz zamiar łowić tylko na spławik (na początek jest to bardzo dobry wybór) To kup sobie wędkę odległościową 3,40 - 3,90m np taką http://www.okonek.com.pl/product_info.php?cPath=22_155&products_id=3962, będziesz mógł stosować bardzo lekkie zestawy jak i cięższe do 20g (na początek w zupełności wystarczy). Następnym krokiem będzie kołowrotek, jeśli nie chcesz wydawać zbyt dużo to kup sobie jakiś na targu z regulacją hamulca w tylnej części, przełożenie 5,5:1. Żyłka 0.20 - 0.25mm lub mniejsza, przypon 0,15 - 0,18mm, haczyki rożne kolory 10-12 (kolor haczyka musi być podobny do koloru przynenty), no i spławiki 2 - 6g (do połowu blisko brzegu montowane na stałe, a daleko od brzegu najlepiej przelotowe), oczywiście jeszcze ciężarki, najlepiej przelotowe lub zwykłe śruciny.

Do batów jakoś nie jestem przekonany ;) [2009-05-30 11:49]

nox1

moim zdaniem na początek najlepsza jest wędka ok 2.10 do 4m.
nie ma co kupować drogiego sprzętu. [2009-05-30 16:15]

zieli

Dzięki za wasze opinie. Zaczołem od spławikówki już trochę mam doświadczenia. Jednak Aktualnie łowię na pikerki metodą gruntową.
P.S. Sprzedam wędkę teleskopową York  Safari prawie nie używana cw.20g do tego kołowrotek .
Za cały zestaw chce 150zł można negocjowac jak coś to pisać na priw lub na gg 4388023
[2009-12-12 18:50]

zieli

Witam łowiłem na spławik. Troche nabrałem doświadczenia. Jednak teraz łowię na pikerki na grunt . Mniej sie człowiek męczy.
P.S Sprzedam wędkę teleskopową cw 20g wykonana z włukna weglowego York Safari. dożucam do tego kołowrotek. Cena jaka mnie interesuje to 150ł możliwość negocjacji.
Jak coś to pisac na priv lub na gg 4388023
[2009-12-12 18:53]

JakubUrsynow

Co do wędki, to koledzy Saren i Joint napisał chyba wszystko co istotne. Ja bym tylko doradził jedną rzecz - jak już kupisz wędkę i kołowrotek i zaczniesz kompletować zestaw, to nie oszczędzaj na detalach. Kup dobrą żyłkę, dobry ołów i  dobre akcesoria ( krętliki, haczyki etc ). Słabe brania nie uprzykrzają tak łowienia jak skręcająca się i plącząca żyłka ewentualnie dodatkowo rozgnieciona przez twardy ołów. Na forum jest dużo wątków dotyczących żyłek czy ciężarków i bez problemu znajdziesz poradę, której firmy produkt kupić. Komfort łowienia naprawdę jest wart paru złotych więcej.
Pozdrawiam.
[2009-12-13 07:12]

JakubUrsynow

Napisali a nie "napisał" rzecz jasna:)
[2009-12-13 07:13]

goryl25

Ja polecam ci wędke odległościówkę Konger Carbomaxx Team Match 3,90/25 , ja ją używam i się sprawuje bardzo dobrze :) więc POLECAM ! [2009-12-13 11:01]

KYLON

No nie wiem dlaczego niektórzy wędkarze doradzają kupić bata 3 lub4metry nie wiedząc gdzie kolega bedzie łowił.Przecież trzy metrowym batem to się zarzuci pod nogi,a jeśli jest wypłycenie z ok.5m i woda 30 cm to co zrobi?Trzeba napisać,że takim batem można łowić jeśli jest pomost i woda spod nóg od razu jest głębsza.To jakieś nieporozumienie.Wiadomo dla młodego wędkarza najlepszy jest bacik,ale muszą być spełnione jakieś warunki no nie.Myślę,że najlepsza byłaby wędka Matchówka taka 4,20 lub 3,90 krótszej nie polecam,a jeśli już bacik to minimum 6m.Pozdrawiam.
[2009-12-13 17:05]

KYLON

A i jeszcze jedno nie chciałbym być uszczypliwy,ale to jest pokój o tematyce spiningowej.Siemanko
[2009-12-13 17:12]

MAVER61

Pozdrawiam Kylon ,przyznaję ci rację co do wędek i także polecam początkującemu koledze zakup bata w długości 5-6m i napewno nie z bazaru ze straganu od jakichś tam fachowców tym bardziej że się jeszcze nie znasz na sprzęcie i można ci wcisnąć wszystko.W sklepie na pewno wybierzesz kij w granicach 150-180 zł i z gwarancją polecam w batach firmę Mikado(sam łowię tymi batami) i Jaxon jeżeli masz dojścia to jeszcze firmy Colmic, Milo.Do miłego.  [2009-12-13 18:55]

zieli

Witam temat uważam za skończony bo nie poszukuje wędki. Ten temat był już dawno pisany jak zaczynałem wędkowanie a teraz juz jestem troche weteranem .
[2009-12-14 22:21]