Jaka wędka na jaką rybę ?

/ 12 odpowiedzi
Witam mam pytanie potrzebuje dobrać sprzęt na suma,  karpia,  lina i chciał bym że byście napisali jaki rodzaj wedziska do danej ryby czyli np. Federe na dorsza itp ale z jakiej kategorii na suma lina i karpia. Jestem zagorzalym spinningista ale w tym sezonie mam ochotę na coś innego Odp będzie krótka z waszej strony ponieważ potrzebuję krótkiej Odp.  I pytanko poza marginesie czy na spinning 40 g wyrzutu można łowić sumy czy wedka nie Podoła?  A i jeszcze jaki rodzaj kina z gruntu pozdrawiam iczekam na dobre Odp ps oraz proszę podać grarmaturę wyrzutu do danej wędki na dany rybę 
Moskvicz


Kolego, po pierwsze i najważniejsze - wędka ryb nie łowi tylko wędkarz.
Jak jesteś dobry i potrafisz holować rybę - wyciągniesz - niejednokrotnie widziałem hole dużych ryb na sprzęcie, o którym można by powiedzieć na pierwszy rzut oka, że pęknie przy byle "pierdnięciu". A jak jesteś fajtłapa to i linka stalowa Ci nie pomoże.

Wędka ma przede wszystkim Tobie pasować, wiadomo że na co innego łowi się w rzece, na co innego w stojącej wodzie. Inaczej wygląda zestaw, gdy brania są agresywne, inaczej - gdy leniwe.

Sum? Zależy jakiej wielkości i gdzie się na niego ustawiasz (rzeka, ciek, staw, jezioro?)
Karp? J.w.

Lin jest chyba najmniej wymagający z tej trójki ;) (2015/04/05 11:56)

Maciek1982


Właśnie oto chodzi ze czasem na rzece czasem na jeziorze a czasem na kanale i pytanie czy wedka na karpia mogę łowić też suma czy spinningista z gruntu czy Karpiowka na rzece też można chciał bym mieć 3 wędki na suma karpia i lina ale na rzekę jezioro i kanał tak się da nie chcem tele spinow ponieważ chcę mocne wedziska interesuje mnie tylko rodzaj danej grupy wódek do jw wymienionych ryb resztę odbiorę sam i gramatura do danej ryby.  Jaki sum nie mam pojęcia jakie sam w danym akwenie a wegorza też mogę na karpiowke lub spinning z gruntu  (2015/04/05 12:10)

Maciek1982


Właśnie oto chodzi ze czasem na rzece czasem na jeziorze a czasem na kanale i pytanie czy wedka na karpia mogę łowić też suma czy spiningiem z gruntu czy Karpiowka na rzece też można chciał bym mieć 3 wędki na suma karpia i lina ale na rzekę jezioro i kanał tak się da nie chcem tele spinow ponieważ chcę mocne wedziska interesuje mnie tylko rodzaj danej grupy wedek do jw wymienionych ryb resztę odbiorę sam i gramatura do danej ryby.  Jaki sum nie mam pojęcia jakie sam w danym akwenie a wegorza też mogę na karpiowke lub spinning z gruntu 
(2015/04/05 12:13)

Maciek1982


Sorki za literówke pisze z telefonu i mogą być byki  (2015/04/05 12:14)

zbynio 33


Witam mam pytanie potrzebuje dobrać sprzęt na suma,  karpia,  lina i chciał bym że byście napisali jaki rodzaj wedziska do danej ryby czyli np. Federe na dorsza itp ale z jakiej kategorii na suma lina i karpia. Jestem zagorzalym spinningista ale w tym sezonie mam ochotę na coś innego Odp będzie krótka z waszej strony ponieważ potrzebuję krótkiej Odp.  I pytanko poza marginesie czy na spinning 40 g wyrzutu można łowić sumy czy wedka nie Podoła?  A i jeszcze jaki rodzaj kina z gruntu pozdrawiam iczekam na dobre Odp ps oraz proszę podać grarmaturę wyrzutu do danej wędki na dany rybę 


Napisałeś, że jesteś zagorzałym spiningista, a zadajesz dziwne pytania. Pewnie masz przynajmniej kilka spinow o różnym ciężarem wyrzutu i coś możesz dopasować pod lina i karpia od biedy... Kup sobie pałe i kołowrotek pod suma, a z resztą nie będziesz miał problemu i tak nie będziesz łowił na jednym zestawie wszystkiego....Sam nie wiesz, gdzie i co będziesz łowił więc przygotuj się na najgorsze, a skoro nie wiesz czego chcesz to nikt ci konkretnie nie doradzi... Z Twojego postu wnioskuje, że jesteś totalnym amatorem i powinieneś najpierw poczytać o każdym gatunku z osobna. Dowiedzieć jakich wędzisk się używa i o jakim c.w. do każdego gatunku, wtedy będziesz wiedział o co pytać, bo za chwile dodasz, że jeszcze ukleja wchodzi w grę :). Pozdrole :). (2015/04/05 13:10)

Maciek1982


Nie rozumiesz mojego posta zapytałem jakie wedziska z danej kategorii do danego gatunku ryb czyli na suma sumowka itp i ile gram wyrzutu to mnie interesuje i nie mów  że jestem laikiem tylko nigdy nie lowilem takich ryb podejrzewam że ty nie znasz części dobrego spiningu a odrazu sprowadzasz  kogoś do parteru ale nie kłócić się chcem tylko pytam o poradę pytanie jest proste i proszę o prosta Odp a odcinki proszę skomentować pod nosem a nie pisać.  (2015/04/05 13:32)

zbynio 33


Źle mnie odebrałeś kolego sympatyczny. Sorki, że cię nie zrozumiałem, ale ty zrozum, że nie było łatwo :))))). Tak trudno wbić w wyszukiwarkę kij na karpia np. ?! Nie chciałem cię sprowadzać do parteru, tylko doradzić, pomóc. Skoro zadajesz takie pytania, to znaczy, że nic nie wiesz! Co do spina, to kiedyś tylko tą metodą się zajmowałam.... (2015/04/05 13:51)

Romuald55


Na karpia jest karpiówka,na suma sumówka,uklejówka na ukleje...itd,itd. (2015/04/05 14:06)

u?ytkownik139006


W tym przypadku karpiówka 3- 3,5 lbs wydaje się najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, no chyba, że planujesz łowić rekordowe sumy. (2015/04/05 14:57)

kedzio


Kolego, po pierwsze i najważniejsze - wędka ryb nie łowi tylko wędkarz.
Jak jesteś dobry i potrafisz holować rybę - wyciągniesz - niejednokrotnie widziałem hole dużych ryb na sprzęcie, o którym można by powiedzieć na pierwszy rzut oka, że pęknie przy byle "pierdnięciu". A jak jesteś fajtłapa to i linka stalowa Ci nie pomoże.

Wędka ma przede wszystkim Tobie pasować, wiadomo że na co innego łowi się w rzece, na co innego w stojącej wodzie. Inaczej wygląda zestaw, gdy brania są agresywne, inaczej - gdy leniwe.

Sum? Zależy jakiej wielkości i gdzie się na niego ustawiasz (rzeka, ciek, staw, jezioro?)
Karp? J.w.

Lin jest chyba najmniej wymagający z tej trójki ;)


Złowiłes kiedyś lina takiego ponad 50? (2015/04/05 15:30)

notaki


Szanowny kolego... jak na razie kierownikiem tego forum nie jestes jeszcze, więc kategoryczne zyczenia możesz sobie w.........................

Ewentualnie magiczne slowo "proszę"może by coś pomoglo.

Poza tym... żaden z Ciebie spinningista ( zagorzały). W  zyciu nie miałes ryby na wędce, bowiem nie zadawałbyś tak oczywistych pytań , jak to, czy na spinning o c.w. 40 g możesz wyjąć suma.

Krecisz kolego i tyle.
Nie masz bladego pojecia o wędkarstwie i wpuszczasz w kanał ludzi, którzy chceli by Ci pomóc.
Tyle z mojej strony.

Jak zaczniesz pisać uczciwie i powaznie - w miare swojego doświadczenia coś napiszę.
Na razie Cię olewam i doradzam to innym
Pa. (2015/04/05 16:16)

puchna


Ja mam kolego Jaxon cantara carp 3,60m 3Lbs i bez problemu łowiłem nią karpie 10 kg myślę że na suma też się nada a na lina proponuje feeder CW do 120 będzie to wędka uniwersalna i na lina się nada  (2015/04/06 09:35)