Zaloguj się do konta

Jaka wędka na sandacze?

utworzono: 2010/09/25 09:48
Rybczan

Witam.

Proszę o pomoc w zakupie wedki na sandacze spininng jaki model , c.w itd długość to chyba 2,70 . Jeśli macie jakieś wedki na oku teleskopowe to też prosze o info. I jeszcze jedna sprawa chciałbym tą wedka również łowić szczupaki. Wędkowanie z brzegu.

Dzięki i pozdrawiam kolegów ...:)

[2010-09-25 09:48]

wedkarz2309

Teleskop odpada:)

 

Tak, 2.70, to będzie optymalna długość:)

 

Typowo sandaczowymi kijami są wklejanki:)

Najkrócej - sztywna "pała" w czułą szczytówką:)

 

Woda stojąca, czy rzeka?:)

[2010-09-25 10:11]

minus

sam się rozglądam za kijem na sandała i też myślę że najlepsza będzie mocna, szybka wklejanka

Na stronie Dragona czytałem trochę i maja dwa fajne kijki


Contact Jig

Sandaczowy przebój, wklejanka połączona z bardzo solidnym blankiem; świetna sygnalizacja najdelikatniejszych brań

indeks dł. [m] c.w. [g] akcja transp. [m] cz. waga [g] dolnik [cm] pX pS [mm] pT [mm]
22-31-240 2.40 3-20 X-Fast 1.25 2 194 25.0 8 24 6
22-31-270 2.70 3-20 X-Fast 1.39 2 228 27.5 9 24 6

*****

 

Impulse Spinn

Uniwersalne spinningi do połowu na średnie przynęty; świetne na pstrągi, okonie, do lżejszego łowienia szczupaków.

indeks dł. [m] c.w. [g] akcja transp. [m] cz. waga [g] dolnik [cm] pX pS [mm] pT [mm]
22-32-240 2.40 5-25 Fast 1.25 2 196 28.5 7 25 6
22-32-270 2.70 5-25 Fast 1.40 2 237 30.5 8 25 6

*****

 

Turbo Spinn

Spinningi do średniociężkiego łowienia szczupaków, sandaczy czy boleni; szybka akcja, mocny dolnik.

indeks dł. [m] c.w. [g] akcja transp. [m] cz. waga [g] dolnik [cm] pX pS [mm] pT [mm]
22-33-240 2.40 10-35 Fast 1.25 2 198 28.5 7 25 6
22-33-270 2.70 10-35 Fast 1.39 2 226 30.5 8 25 6




[2010-09-25 11:21]

minus

a nawet trzy.............. jeżeli ktoś coś może powiedzieć na temat tych wędzisk to chętnie wysłucham rad bo nie miałem ich w ręku

pozdrawiam
[2010-09-25 11:22]

Rybczan

Witam.

Raczej woda stojąca, czasami rzeka ale sporadycznie.

A jaki c.w. ?

[2010-09-25 11:52]

Rybczan

turbo spin wygląda zachecająco :) może ktoś coś o tym napisać ? jesli macie jeszcze jakieś sprawdzone wedki na sandacze i szcupaczki to dajcie znać, wolą kupić coś sprawdzonego przez doświadczonych spiningistów niz czytac te same opisy w necie ... bo jakoś robia mi mętlik w głowie :) [2010-09-25 11:57]

Rybczan

uzywał ktoś może wedki MITCHELL PREMIUM 270 ( SPINNING0C.W 15-40 G BO TAKA POSIADAM I KOŁOWROTEK JAXON ZX MACHINE 200. CO O TYM SĄDZICIE ?  [2010-09-25 12:01]

minus

ciekaw jestem czy można dokupić szczytówkę (wklejkę szklaną) jak się złamie


[2010-09-25 15:27]

Snajki

POWER JIG MILLENIUM HEAVY DUTY -FIRMY DRAGON SZTYWNY KIJ CZUŁA WKLEJKA TROCHĘ CIĘŻKI  TYPOWO SANDACZOWY   [2010-09-25 21:08]

wedkarz2309

Łowiłem Dragon'em Millenium i jest OK:)

 

Co do pozostałych zaproponowanych kijków, to nie łowiłem nimi:)

 

Sandacze i szczupaki łowię szczupakowym kijkiem Guide Select, bo nie posiadam wklejanki:)

Owszem, wklejanka jest dobra, ale przy odrobinie doświadczenia i bez tego się obejdzie:)

[2010-09-27 13:27]

wedkarz2309

Aha, jeszcze o c.w. kolega pytał:)

 

Jeśli woda stojąca i z brzegu, to 3-20 wystarczy w zupełności:)

 

A jeśli na rzeki czasami, to przyda się 5 g zapasu i wziąłbym osobiście 5-25:)

[2010-09-27 13:31]

DaNWol

Witam chciałbym zapytać która wędka była by lepsza na sandacza  na wodzie stojącej

wędka nr 1: jedynie co na niej znalazłem to cw 10-30g i długość 210cm
wędka nr 2: Abu Garcia Five Star Pacific 61 2A 250cm  ACTION ROD  3-6 kg [2013-09-18 16:28]

Zibi60

"Jaka wędka na sandacze ?" - na tak postawione pytanie nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. Mniemam, że rozmawiamy nie o wędce lecz o wędzisku - kiju. Moim zdaniem, większością wędzisk na upartego połowisz... lecz jaka z tego przyjemność. Wszyscy doradzający polecą Ci kijki , którymi im się dobrze wędkuje, ale nie wiadomo, czy Tobie spasują.
Zakładam, że łowisz na zbiorniku z brzegu, a przynętą są gumy i koguty. Ponieważ sandacze mają dużo "kości w pysku", kijaszek powinien być sztywny i szybki: akcja X-FAST lub FAST. Kije o tej akcji nie wybaczają błędów nowicjuszom, więc nie bij głową w sosnę, jak będziesz miał "spinki". Mimo wszystko lepiej się na nich szkolić. Długość powinna oscylować między 2,70 a 3 m. Ciężar wyrzutu od 10 gram do 40 gram (np: 10/25; 15/35...).
Celowo nie podaję Ci jednej konkretnej nazwy wędziska, ponieważ każdy je dobiera według swego gustu, swych zachowań, upodobań... jak myślisz, dlaczego jest tyle rodzajów wędzisk na półkach ? Przecież są dość wyliczalne kryteria doboru wędziska do gatunku poławianych ryb, a jednak po wejściu do sklepu dostajemy oczopląsu i wychodzimy jaszcze bardziej skołowani, niż przed wejściem.
Dobrze jest mieć możliwość przetestowania kijka (znajomy sprzedawca, kolega), po jednym wypadzie jesteśmy w stanie go ocenić - czy dobrze nam leży w ręce - to jest najważniejsze kryterium.
W miarę upływu lat, nabierania doświadczenia, nasze oczekiwania wobec wędzisk się krystalizują i oczekujemy innych doznań podczas łowienia. Nie zawsze - choć w większości wypadków tak jest - kije droższe, z wyższej półki, są solidniejsze i pozwalają na doskonalsze doznania podczas wędkowania. Namawiam Cię jednak, abyś przeszedł drogę od podstaw, czyli kijek powinien się mieścić w podanych wyżej parametrach a jego cena nie powinna być wyższa niż 150 zł. Za jakiś okres kupisz drugi, na pewno droższy i wtedy dokonasz porównania.
Polecam wpis na moim blogu:
Wędziska - kryteria doboru

Rysunek zgrubnie informuje o podziale akcji wędzisk:

[2013-09-18 17:37]

DaNWol

"Jaka wędka na sandacze ?" - na tak postawione pytanie nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi. Mniemam, że rozmawiamy nie o wędce lecz o wędzisku - kiju. Moim zdaniem, większością wędzisk na upartego połowisz... lecz jaka z tego przyjemność. Wszyscy doradzający polecą Ci kijki , którymi im się dobrze wędkuje, ale nie wiadomo, czy Tobie spasują.
Zakładam, że łowisz na zbiorniku z brzegu, a przynętą są gumy i koguty. Ponieważ sandacze mają dużo "kości w pysku", kijaszek powinien być sztywny i szybki: akcja X-FAST lub FAST. Kije o tej akcji nie wybaczają błędów nowicjuszom, więc nie bij głową w sosnę, jak będziesz miał "spinki". Mimo wszystko lepiej się na nich szkolić. Długość powinna oscylować między 2,70 a 3 m. Ciężar wyrzutu od 10 gram do 40 gram (np: 10/25; 15/35...).
Celowo nie podaję Ci jednej konkretnej nazwy wędziska, ponieważ każdy je dobiera według swego gustu, swych zachowań, upodobań... jak myślisz, dlaczego jest tyle rodzajów wędzisk na półkach ? Przecież są dość wyliczalne kryteria doboru wędziska do gatunku poławianych ryb, a jednak po wejściu do sklepu dostajemy oczopląsu i wychodzimy jaszcze bardziej skołowani, niż przed wejściem.
Dobrze jest mieć możliwość przetestowania kijka (znajomy sprzedawca, kolega), po jednym wypadzie jesteśmy w stanie go ocenić - czy dobrze nam leży w ręce - to jest najważniejsze kryterium.
W miarę upływu lat, nabierania doświadczenia, nasze oczekiwania wobec wędzisk się krystalizują i oczekujemy innych doznań podczas łowienia. Nie zawsze - choć w większości wypadków tak jest - kije droższe, z wyższej półki, są solidniejsze i pozwalają na doskonalsze doznania podczas wędkowania. Namawiam Cię jednak, abyś przeszedł drogę od podstaw, czyli kijek powinien się mieścić w podanych wyżej parametrach a jego cena nie powinna być wyższa niż 150 zł. Za jakiś okres kupisz drugi, na pewno droższy i wtedy dokonasz porównania.
Polecam wpis na moim blogu:
Wędziska - kryteria doboru

Rysunek zgrubnie informuje o podziale akcji wędzisk:

no dzięki tylko że ja na razie nie chcę kupować nowego sprzętu tylko wykorzystać te dwa wędziska które dostałem i dlatego pytam która wędka była by najbardziej dopasowana do połowu

[2013-09-18 19:05]

Zibi60

Drogi Danielu mój wpis dotyczy postu tematycznego kolegi @Rybczan... w sumie jak byś się wysilił i dokładnie przeczytał to i Twojego problemu może dotyczyć.
[2013-09-18 20:09]

Uwagi Zbyszka są jak na miejscu bo wędkę powinno się dobierać pod swoje preferencje gdyż np. jeden lubi długie dolniki, inny nie. Jednemu nie przeszkadza ciężar 200g, innemu już tak, podobie z wyważeniem i innymi sprawami, dolnik pełny, dzielony itp.

Jedyne co mogę "zarzucić" Zbyszkowi to rysunek. Niestety lecz już od dziesięcioleci jest on całkowicie nieaktualny. Obecnie nawet dość tanie wędziska mogą być szybkie ale ich ugięcie będzie stricte paraboliczne. Zbyszku zresztą sam posiadasz wędkę szybką o płynnym, głębokim ugięciu. Chodzi mi o Cannibala. Kluchą nie jest ale prawie parabolką. Mimo to dobry kij na zandery, prawda? :)

Pozdrawiam
[2013-09-18 20:22]

Zibi60

Zgadza się Tomku. Kolega jest początkujący, a nad rysunkiem dodałem wpis: "Rysunek zgrubnie informuje o podziale akcji wędzisk".
Temat jest tylko "liźnięty", aby nie zaśmiecać głowy detalami nowemu spinningiście. Czas, czas, czas... i praktyka w nim nabyta, pozwoli weryfikować i ustalić preferencje.
[2013-09-19 06:01]

grzegorz not

Podobnie jak inni, polecam, abyś wybrał się do sklepu i "pomacał" kilka wędzisk. Jest to najlepszy sposób na zakup wędziska. No i oczywiście filtruj to co usłyszysz od sprzedawców bo z nimi bywa różnie:-)

[2013-09-19 12:26]