Zaloguj się do konta

Wędka na sandacza z opadu na Odrę.

utworzono: 2020/09/13 19:52
xlsss

Witam.
Napisałem ten wątek podirytowany straceniem 3 sandaczy przez ostatnie 2 dni łowienia z Opadu. ?Jeden wypiął się przy podbieraniu ręką (około 50cm), dwa inne dużo większe spieły się po krótkiej walce. Dopiero uczę się łowienia z opadu sandaczy (nigdy tej ryby nie złowiłem). Pierwszy spięty był moją winą - poluzowałem plecione. Ale dwa pozostałe były w miarę mocno zacięte i walka była epicka ;)
Czas w końcu wyciągnąć tego zębatego z wody. Mój sprzęt to budżetowa Okuma Safina 7-24G. Kij średnio miekki, czuję brania, cyknięcia nawet okoni, ale mam wrażenie, że jest za miękki do mocnego zacięcia.
Nie mam zamiaru kompletować wędek na każdą inną rybę, ponieważ po pierwsze szkoda mi $$, a po drugie nie mam gdzie ich składać. Łowię na tą wedkę szczupaki, bolenie, okonie i klenie.
Czy wedgług Was drodzy koledzy, moja wędka o średnio szybkiej akcji da radę na te smoki, a problem leży w zacięciu??
Proszę o pomoc, bo jeszcze kilka spiętych sandaczy i ktoś może polować na safinę z odry poniżej Wrocławia ;)
Krecioł to Daiwa Laguna 2500 [2020-09-13 19:52]

Jakub Woś

moim zdaniem za wolna, za miekka [2020-09-13 22:16]

kaban

Jakość haków też ma duże znaczenie. Co do kija się nie wypowiem bo nie miałem takiego w rękach. [2020-09-14 15:53]

amstaf358

Niestety kij jest prawdopodobnie za mięki raczej na szczupaka,sandaczowy to powinień być szybki i o mocnym dolniku jak np inazuma czy z nowszych Kamisori zander od Mikado....nie da się efektywnie łowić różnych ryb jedną wędką...tłumaczenie że brak kasy przyjmuję,natomiast że brak miejsca na trzymanie drugiego kija wybacz ale jest śmieszne......... [2020-09-14 17:23]

xlsss

Mając kilkoro dzieci każdy m3 jest na wagę złota :) Ok w takim razie Panowie, podpowiedzcie mi jaki kij do 150zł w miarę pomoże mi wyciągnąć tę rybę z wody? Jaki ciężar wyrzutu? Wiem, że akcja musi być szybka i podobno szczytowa. Łowię gumami od 5-12cm na główkach głównie 10g. Wiem że temat walkowany, różne fora czytałem, wiele reklam itp. [2020-09-14 21:59]

amstaf358

NpÂhttps://allegro.pl/oferta/spinning-robinson-cougar-zander-spin-2-70m-10-45gr-9115543446 w tej cenie do 150 zeta szału i wyboru duzego nie ma.........zresztą każdy będzie chwalił i proponował co innego...... [2020-09-15 13:32]

predator70

witam co do sandacza a łowie na odrze po zacięciu za pierwszym razem ponawiam drugi raz ponieważ sandacz ma twardy pysk może to być problem z hakami jakich używasz [2020-09-15 17:58]

superzander

Podpinam się do tematu. Łowię głównie na Wiśle z brzegu. Mimo mnogości kijów mam wrażenie, że większośc z nich nie jest optymalna do łowienia opadem na Wiśle. Pewnie dlatego, że kupowałem przeważnie kije około 3 m i z myślą głównie o innych odmianach spina niż opad. Będę wdzieczny za podpowiedzi czym Wy się posługujecie w takich warunkach i do tej metody. [2020-09-19 13:01]

amstaf358

To jest temat rzeka,jedni łowią na krótkie inni na średnie lub długie kije,,jedni na ciężko do 45g inni lżej do 25 jak ja,,,,co do mnie to z brzegu na Odrze kij pancerny daiwa powermesh 5/25cw ,240cm ze starej serii dziś już kultowy i nie do dostania,, na klenia i jazia parabellum 279cm 2/12 , z pontonu na sandacza i szczupaka st kroix mojo bass 215cm 5/17cw....i savage bushwacker xlnt 228 cm ,3/18 g........ [2020-09-20 07:46]

czeczen78

Ja jako że szukałem i trawelka na wyjazdy służbowe i jednocześnie sztywnego na odrzańskie sandacze znalazłem coś takiego - Black Rock II 2.13m 10-35g 4-sec. Czekam na dostawę. Wrażeniami z nad wody się podzielę.
[2020-11-24 11:49]

Sith

Miałem ten kijek w wersji castingowej, doskonały na szczupaki, natomiast miałbym wątpliwości w zastosowaniu go na sandacza, ale - jak radzi #predator70 - stosując podwójne zacięcie, jest szansa, że się sprawdzi. [2020-11-24 12:10]

kaziq

hm---... nie jestem ekspertem ale łowię "supergumowym" kijkiem i nie miałem problemów z zacięciem (zawsze robię to 2x) ani szczupaka, ani okonia ani sandacza a ryba jeszcze mi się nie spięła (chyba że popełniłem ewidentny błąd albo chciałem -przy małych szczupakach na błystki). No ale nie wyciągam jakichś dużych okazów to może nie mam na razie punktu odniesienia. Myślę że 2 spięte sandacze to nie jest jednak jeszcze reguła wskazująca na winę wędki. Stawiam na haki no i zatnij ponownie -na długim dystansie na pewno nie zaszkodzi. [2020-11-26 16:25]