Średnica plecionki na przypon

/ 17 odpowiedzi
Witam. Jaką grubość plecionki na przypon wybrać jeśli żyłka główna ma np 0,35? Z góry dzięki za odp?
Jakub Woś


Za mało danych żeby Ci odpowiedzieć jednoznacznie. Przykładem może byc znienawidzona przeze mnie żyłka Jaxon Crocodile. Podczas gdy inni poducenci przy grubości 0,2 na opakowaniach podają wytrzymałość ok 5,2 - 5,6kg. Na opakowaniu Crocodile przy tej grubości widnieje 7 kg. A i tak prędzej strzeli niż te niby mniej wytrzymałe. Z plecionkami jest tak samo. Bez znajomości producentów, modeli i rzeczywistego uciągu możemy tylko teoretyzować. A teoria jest taka aby przypon był mniej wytrzymały niż linka główna. Wyjątkiem jest przypon strzałowy. (2017/08/29 07:30)

Haryyy5


jaxon crocodile to nie żyłka ... to raczej g***o uformowane w kształt linki. ile mi zestawów poleciało do wody na początku przygody z gruntem, przygody z jaxon crocodile na szpuli ... aż mnie teraz po 10 latach nerwy biorą. zresztą wszystkie linki jaxona są takiej jakości że choćby mi płacili to bym na nie nie łowił. 
Tak jak kolega pisze nie można wierzyć temu co producenci piszą na opakowaniach, tylko kierować się własną wiedzą i najlepiej jeszcze zrobić samodzielnie test na zerwanie zestawu żeby zobaczyć co prędzej strzeli. Bo taka na przykład plecionka jaxona 12 kg na przyponie strzelała przegrywając z żyłką główną bodajże FOXa ok 5kg. Najlepiej kup sobie plecionkę tej samej firmy co żyłka główna tylko o powiedzmy 10-20% mniejszej wytrzymałości  to wtedy powinno się mniej więcej wszystko zgodzić nawet jak producent przekłamuje. No chyba że masz żyłkę jaxona  - to wtedy wyrzuć ją czym prędzej do kosza i kup nową.  (2017/08/29 09:23)

erykom


Żyłki Jaxona-największy badziew  jaki kiedyś używałem... (2017/08/29 09:57)

bryk


Koledzy a polecacie jakąś żyłkę w tych granicach 0,35 i do tego plecioneczke tej samej firmy? (2017/08/29 12:29)

u?ytkownik200880


Ja polecam shimano technium :) z tym ze 0,35 ma naprawdę 0,38. A do tego przypon jeśli ma być tani to np. Tandem baits gravity silk 25lb :) (2017/08/29 12:51)

Haryyy5


a w jakich pieniądzach chciałbyś te linki i ile metrów potrzebujesz ? 

Poleciłbym Ci z własnego doświadczenia dragon guide select lub prologic xlnt. Pierwszej używałem przez ostatnich kilka sezonów na różnych wędkach, o różnych średnicach, odcieniach i nigdy się nie zawiodłem. Druga to wybór na karpiówki na ten sezon i jak na razie jestem zadowolony, zresztą zbiera bardzo dobre opinie. Tylko to jest odpowiednio 600m i 1000m. Jak potrzebujesz na jedną wędkę to trochę szkoda bo co zrobisz z resztą. Obie firmy mają w ofercie plecionki przyponowe, z prologica używałem i było wszystko ok, dragona niestety w ręce nie miałem.

Pan karpiczek - żyłka i plecionka o wytrzymałości 25lb ? Trochę to loteria i niepotrzebne ryzyko. 

  (2017/08/29 13:26)

u?ytkownik200880


Nie widzę ryzyka, używam bezpiecznego klipsa, a z reguły gdy łapie w miejscu gdzie ryba może wejść w zaczep to mam dostęp do łódki i płyne po nią  :)  (2017/08/29 14:17)

Romuald55


jeśli mowa o przyponach karpiowych to ta różnica nie ma większego znaczenia.Plecionka w przyponach karpiowych spełnia inne zadanie niz dawanie mocy.Jest po prostu miękka.W przyponach do innych metod i na inne ryby nie zdaje egzaminu. (2017/08/29 14:19)

Haryyy5


Nie widzę ryzyka, używam bezpiecznego klipsa, a z reguły gdy łapie w miejscu gdzie ryba może wejść w zaczep to mam dostęp do łódki i płyne po nią  :) 

No chyba że tak, to rzeczywiście nie ma to żadnego znaczenia. Nie wiadomo natomiast jak łowi autor tematu,  także ja radziłbym jednak tradycyjnie przypon słabszy. A może właśnie, zapytajmy czemu koniecznie plecionka na przypon ? jaka metoda, jakie ryby, jakie warunki ? Bo radzimy radzimy a tak naprawdę nie wiemy czy nie utwierdzamy kolegi w jakimś banalnym błędzie. (2017/08/29 14:33)

jacek1987


plecionke do zestawu karpiowego nie dobiera sie do wytrzymalosci linki glownej tylko do wsrunkow w jakich lowimy. jezeli jest duxo kamieni i innych rzeczy o ktore karp moze nam przetrzec przypon to stosuje sie mocniejsze przypon. (2017/08/29 21:08)

u?ytkownik200880


Dokładnie, dlatego powstał bezpieczny klips, żeby stosować grubsze przypony :) (2017/08/29 23:07)

SlawekNikt


Strasznie gruba żyłka ... Rozumiem, że karpiska poławiasz. (2017/08/30 06:19)

bryk


Kupiłem jednak cieńszą żyłki jedną 0,30 a druga do innej wędki 0,255 firmy trabucco t force special Feeder. A jakbym zrobił przypon karpiowy z włosem właśnie z tej słabszej żyłki, odegrało by to rolę czy dużo lepiej z plecionki lub fluocarbonu? (2017/08/30 09:44)

Haryyy5


Może być jak najbardziej przypon z żyłki. Tutaj nie można powiedzieć że najlepsza jest żyłka, plecionka czy fluorocarbon. Wszystko ma swoje zalety i wady. Ja osobiście wolę przypony z żyłeczki przy bardziej finezyjnym łowieniu, a plecionke głownie na karpie stosuję i wtedy też bezpieczny klips, chociaż ja i tak robię przypony słabsze niż linka główna. Fluorocarbonu natomiast nie polecam, testowałem kilka różnych i z żadnego nie byłem zadowolony, obecnie mam sufixa i jest jak dotąd najlepszy ale nadal jakoś nie moge się przekonać. Gdybyś kiedyś chciał jednak się pobawić z fluorocarbonem to kup coś lepszego. Dragon i jaxon po krótkich testach poszły do kosza wszystkie grubości bo chłam straszny.  (2017/08/30 10:13)

jacek1987


jak chcesz kupić plecionke i nie chcesz wydawac duzo pieniedzy to fajne sa z mikado. 8 splotow 4 splotowej nie kupuj bo jest jakby kwadratowa. (2017/08/30 11:22)

bryk


Dzięki za rady. A co myślicie o tych żyłkach i czy te średnice pasują do siebie na przypon? (2017/08/31 19:57)