Jaka plecionka do metody spławikowej

/ 22 odpowiedzi

• konto usunięte

Wędkarstwo spławikoweLin

Witam, należę do osób ktore jeśli łowią na spławik to używaja tylko delikatnych zestawów z możliwie jak najbardziiej cienką żyłka. lecz teraz postanowiłem przerzucić sie na plecionki. ma to swoje wady i zalety. Czy jest możliwe żeby plecionka 0.06 miała wytrzymałośc 10 kilo? 

http://allegro.pl/item884055608_plecionka_berkley_whiplash_crystal_0_06mm_274m.html

Czy to aby nie jest przechwalone. do tej pory łowiłem na żyłkę lecz czasami pękła a dodam ze łowię tylko w grążelach więc postanowiłem szukać czegoś konkretnego i cienkiego. żlka zazwyczaj 0.12 i na 4.8 kg.

http://allegro.pl/item886379891_infinity_micro_coramid_filament_0_06_12703_006_a.html

http://allegro.pl/item892350573_plecionka_berkley_whiplash_crystal_0_08mm_274m.html

Proszę o opinię na ten temat.

withanight88

wydaje mi ze ta wytzrymałośc jest sporo przesadzona... (2010/01/22 11:45)

withanight88

wydaje mi ze ta wytzrymałośc jest sporo przesadzona... (2010/01/22 11:45)

pluszowy

Od wielu lat używam do spinningu plecionki Berkley Whiplash Pro o średnicy 0,10.
Ta ma wytrzymałość określoną na 14,1 kg. Pamiętaj jednak, że jest to wytrzymałość liniowa. Wytrzymałość na prawidłowo zawiązanym węźle to około 60% wytrzymałości liniowej.
Pamiętaj też, że grubość plecionki i żyłki to zupełnie inne grubości. Skoro dopiero planujesz zacząć używać plecionkę to weź pod uwagę ten istotny fakt. Plecionka WP o grubości 0,10 ma tak na oko rzeczywistą grubość porównywalną z żyłką 0,16-0,18 (2010/01/22 13:01)

użytkownik25829

pluszowy tego sie domyśliłem. a dodam jeszcze ze łowię na bata 9 m tylko to lina. (2010/01/22 13:23)

łysy wąż

cześć,
ja używam plecionek whiplash od prawie trzech lat. Wytrzymałości nie sprawdzałem, jednak jest możliwe, że plecionka opisana jako 0,06mm wytrzymuje ponad 10kg, 0,10mm - 14 kg, a 0,17mm - 21 kg. Plecionki są naprawdę dobre jakościowo i mogę je polecić.
Celowo użyłem zwrotu " ... plecionka opisana jako ... ", ponieważ whiplash jest mocno pogrubiony. Nie mierzyłem go mikrometrem, ale podejrzewam że 0,06 mm to w rzeczywistości coś około 0,12 mm. Porównywałem któregoś dnia z Markiem Szymańskim plecionkę whiplash 0,10mm, z inną plecionką dobrej marki o grubości 0,20mm. " Na oko " dało się zauważyć, że 0,10 mm było grubsze od 0,20 mm....
Mimo to polecam whiplasha, ale do spiningu. Do metody spławikowej wg mnie żadna plecionka się nie nadaje. Co więcej - łowiąc batem, podczas stosowania plecionki możesz go bardzo łatwo uszkodzić.

pozdr. (2010/01/22 19:46)

Marabut

Co do plecionek, przegrubienie bierze się z opisu na rynek europejski. W USA gdzie produkują plecionki nie jest podawana grubość tylko wytrzymałość w funtach (1 lbs = 0,44 kg). Posłużę się  przykładem plecionki power pro której używam i uważam za jedną z najlepszych do spinningu. Firma power pro na rynek wewnetrzny (Ameryka Północna) produkuje plecionki w wytrzymałościach 5lbs, 8lbs, 10lbs, 15lbs, 20lbs itd..  Te same plecionki (o tej samej grubości) na rynek europejski mają opisy 0,10-5kg, 0,13-8kg, 0,15-9kg, 0,19-13kg, 0,23-15kg itd.. Łatwo przeliczyć jakie są podawane różnice w wytrzymałości  Pewnie ktoś zapyta jak to jest możliwe ze po przekroczeniu oceanu plecionki zyskują tak rewelacyjne parametry. Otóż wytrzymałości na rynek Europejski producent opisuje według wymogów rynku europejskiego gdyby była opisana rzetelnie po prostu by się nie sprzedawała. W USA nie zawyża się parametrów ponieważ oszukany w ten sposób klient mógłby się domagać od producenta bardzo wysokiego odszkodowania, a firma by straciła wiarygodność. 

Dane wytrzymałościowe pochodzą z oficjalnej strony power pro. http://powerpro.com/      

(2010/01/22 21:05)

użytkownik16122

Łysy wąż ma rację co do tego bata , to się z tym nie jada , może być zgaga i z dziewiątki posypią się wiórki . (2010/01/22 21:51)

użytkownik22572

Ma rację kol. Marabut, sam używam plecionek Power Pro. Oni nie piszą cudów tylko rzeczywistą wytrzymałość i ta plecionka to wytrzymuje. Niektórzy producenci opisują parametry z księżyca ale grubość plecionki jest mocno zawyżona. Może Wiplash 0,06 faktycznie tyle wytrzymuje ale jej rzeczywistą grubość oceniłbym na 0,18-0,12. Niektórzy producenci produkują wręcz tasiemkę a nie plecionkę. Dlatego przed zakupem proponuję kolegom oglądać plecionkę i wybierać jak najbardziej okrągły przekrój. Płaskie tasiemki szybko się skręcą i będą wycierać się co kilka centymetrów. (2010/01/23 08:16)

użytkownik22572

Jak ktoś chce to może zrobić sobie eksperyment. Nawinąć na szpulę 100 m żyłki 0,10 i na taką samą szpulę nawinąć 100 m plecionki 0,10. choćby nie wiem jak ciasno nawijał to i tak plecionki wyjdzie dużo dużo więcej. A jak szpula cienka to przy takim eksperymencie może pęknąć lub jak w starszych mitchelach np Top Match nie będzie chciała wcisnąć na kołowrotek bo będzie ściśnięta przez plecionkę. (2010/01/23 08:19)

pisaq

Kol. Okonhel, z tego wynika, że na tą samą szpulę nawiniemy więcej plecionki niż żyłki o tej samej grubości. Jakże to tak?
Zdawało mi się, że jest na odwrót. (2010/01/23 08:28)

użytkownik22572

Marcinie - trochę  nie jasno napisałem plecionki będzie na szpuli wizualnie dużo więcej, (bardziej napełni szpulę) ale zmieści się o wiele mniej. 100 m żyłki 0,10 wejdzie na każdą szpulę. 100 m plecionki wejdzie tylko na te głębsze... Przepraszam wszystkich czytających  za niejasną wypowiedź, chyba jeszcze się nie obudziłem do końca... :-)
Wniosek krótki - większość plecionek jest "przegrubionych" (2010/01/23 08:34)

pisaq

Racja, kupiłem 0,16mm, wytrzymałość ~10kg, zacząłem nawijać to nie jestem pewien czy 60m weszło hahaha. Zatem nawinąłem na inny kołowrotek i teraz to wygląda tak, jakbym z kołowrotkiem karpiowym przy spinningu śmigał :D (2010/01/23 08:45)

użytkownik22572

Kiedyś ojciec poprosił mnie bym kupił mu plecionkę na dorsza. Wszedłem do sklepu, trochę mi się spieszyło, nie oglądałem tylko wziąłem coś  z "promocji" bo ojciec chciał niedrogą a tej było 300m. Starczyło na 2 kołowrotki dorszowe i jeszcze zostało - taka była taśma.... (2010/01/23 08:58)

pluszowy

To i ja napiszę o moich doświadczeniach związanych z nawijaniem Whiplash'a Pro 0,10 na ogólnie powszechnie kołowrotki:
Shimano Exage 2500 o pojemności 0,25-160 pomieścił około 80 m WP 0,10;
Ryobi Zauber 4000 o pojemności 0,33-150 pomieścił 130 m WP 0,10;

i tu mała ciekawostka
Na drugą szpulę Exage 2500 nawinąłem całą szpulkę (135m) Power Pro 0,13 i jeszcze trochę podkładu weszło :) (2010/01/23 09:31)

użytkownik6876

Ciekawy temat . Sam przymierzam się do kupna plecionki do spina , a nigdy żadnej nie używałem . Zapytam więc co możecie polecic . Przy spiningowaniu nastawiam się na szczupaki , często przyłowem są okonie . Chodzi mi o plecionki które stosowaliście i byliście z nich zadowoleni . Wiem już Waszych opisów że Berkley Whiplash Pro jest w porządku , a jakie inne jeszcze są dobre ? (2010/01/23 09:45)

Marabut

Panowie plecionka whiplash, power pro, spiderwire czy inna renomowanych firm przy tej samej grubości rzeczywistej bedzie miała bardzo podobną wytrzymałość. Ze wskazaniem na whiplash którego wytrzymałość będzie niewiele większa a jest to spowodowane tym że whiplash jest plecionką (sznurkową) i jest zbudowana z samych włókien wytrzymałościowych, bez jakichkolwiek warstw zabezpieczających.

Okonhel a co do wytrzymałości power pro sprawdzałem na profesonalnej zrywarce stosując różne węzły i wytrzymałość na wężle bardziej pokrywa się z podawaną w opisie Amerykańskim a nie europejskim.

(2010/01/23 09:50)

użytkownik25829

no to widzę ze nie ma sensu kupowania plecionki na bata. to rezygnuje z tego pomysłu chyba, a juz chcialem zamawiać. dzięki za informacje (2010/01/23 11:05)

pluszowy

rycerz930 - moja przygoda z plecionkami zaczęła się wiele lat temu nad Bugiem. Miałem serdecznie dosyć rwania sandaczowych gumek na starych dębach leżących na dnie, wśród których sandacze lubiły przebywać. Używałem wtedy żyłek 0,22-0,24 bo grubszą nie mogłem sięgnąć ciekawych miejsc nie przesadzając jednocześnie z ciężarem jiga. Chciałem kupić plecionkę na tyle cienką, by sięgać za jej pomocą miejsc położonych pod przeciwnym brzegiem jigami nie cięższymi niż 25g i jednocześnie na tyle mocną, by w razie zaczepu "dębowego" rozginać lub łamać haki. Zacząłem próby od niedrogich plecionek i znalazłem to czego mi było trzeba. Moje ówczesne kryteria spełniła New Concept Line ... Jaxona o średnicy 0,18 i to nie żart :) Mam już dawno wyrobioną opinię o dzisiejszych wyrobach tej firmy, ale wtedy była to naprawdę dobra plecionka. Żeby było śmieszniej dodam, że w tamtych czasach moim ulubionym kołowrotkiem boleniowym był sygnowany tą samą marką Harmony LTD 3000 o przełożeniu 6,1:1. Możliwe, że coś w tych oznaczeniach przekręciłem, ale odtwarzam nazwę z pamięci, a używałem go na przełomie wieków :)
Wracając jednak do meritum, następną plecionką był wspominany Whiplash Pro, przeplatany czasami Power Pro, której używałem tylko do lżejszego spiningu.
Podsumowując te trzy plecionki mogę polecić z czystym sumieniem, ale do użytku jak wyżej wspomniałem. Próbowałem kiedyś używać Power Pro do cięższego spiningu i stwierdziłem, że niszczy się o wiele szybciej od Berkley'owskiego Whiplasha, dlatego przestałem orać dno za jej pomocą.
Jeśli natomiast chodzi o złe doświadczenia z plecionkami - pamiętam jedno. Sygnowana marką Kamatsu rwała się niemiłosiernie, na byle zaczepie. Nie musiałem jej nawet wyrzucać, bo po jednym wyjeździe na Bug, niemal cała została w wodzie :) (2010/01/23 11:05)

użytkownik6876

Właśnie o taki opis mi chodziło Pluszowy , bardzo dziękuję . Zakup plecionki to spory wydatek ,  do tego dochodzą urwane często drogie przynęty , tu nie ma co ryzykowac .Co do jaxona , to  mam spining tej firmy od kilku lat i dobrze mi służy ( ale nia mam innych więc nie mam skali porównawczej jak spisują się inne ), co do kręciołków tej firmy to miałem kilka i mam  , i zadowolony nie jestem .Pozdro . (2010/01/23 11:33)

użytkownik22572

Z czystym sumieniem mogę polecić kolegom plecionkę Power Pro i Sufix. Używam od lat zarówno do spinningu jak i wędkarstwa morskiego. Natomiast najgorszą plecionką jaką miałem w życiu to plecionka o nazwie "Wanted" koloru szarego  z dorszem na szpuli. Nie dość że słaba mimo przegrubienia to to jeszcze po kilku wypadach na ryby wyglądała "zmechacona" jak sweter. (2010/01/23 12:14)

wedkarzradom

nie znam sie zbytnio na plecionkach ale wydaje mi sie ze plecionka firmy berkley ma taką wytrzymałość. (2010/01/23 12:23)