Zaloguj się do konta

Jaka plecionka na spining ?

utworzono: 2012/05/15 19:22
mario12013

Witam,własnie kupiłem sobie zestaw spiningowy tylko problem tkwi w plecionce....jaka proponujecie grubosc ? Plecionka 16 z kongera jest na 10 kg,to juz chyba wystarczajace...? Co mi doradzicie ?
[2012-05-15 19:22]

esox61

Da radę obsłużyć przynęty do 20 a nawet 30gram pod warunkiem że bedzie się uważać na moment zamknięcia kabłąka po wyrzucie i rozpoczęciu zwijania linki. Jeśli w tym momencie powstanie mini pętelka z powodu zbytniego luzu plecionki to w następnym rzucie na większą odległość cięższą przynętą powstanie niezła broda albo odstrzelimy swoj wabik w siną dal. To samo może się stać przy splątaniu linki na przelotkach lub przy samoczynnym zatrzaśnięciu się kabłąka. Im cieńsza plecionka tym opisane tu przypadki będą częstsze. Generalnie 16-tka powinna dać radę. 18-tka lepsza jest względem wytrzymałości i łatwiejsza do rozplątania ale niestety przy lżejszych wabikach zasięg rzutów spada. Trudno tu wskazać złoty środek. Wszelkich 14-tek i cieńszych staram się unikać. Plecionki jeszcze bardziej niż żyłki niszczą się podczas łowienia a ich moc spada wraz z każdym przetartym włóknem. Lepiej więc mieć ten mały zapasik mocy. I jeszcze jedno. Są takie plecionki które nie trzymają parametów podanych na opakowaniu bo producent zaoszczędził na materiale. Rdzeń takiej plecionki jest wykonany z praktycznie bezwtrzymałościowej włókniny. Jedynie płaszcz zewnętrzny jest tym za co płacimy. Taka plecionka jest z reguły tania i zachęca Nas do kupna jednak ma o 50% mniejszą wytrzymałość od deklarowanej. Jak taki typ linki rozpoznać? Wystarczy spróbować zsunąć wierzchnie sploty z rdzenia plecionki i jeśli się to udaje to mamy do czynienia z badziewiem. Dobre plecionki (choć i tu podrób nie braknie) są splatane ściśle i takiej operacji się nie wykona. Do plecionki musi być użyty porządny kołowrotek bo przy kiepskim plecionkę szlag trafi po kilku wyprawach. Ja tak załatwiłem nową 16tkę fluo na sandacze gdy użyłem złomu Shimano Nexave z rolką mosiężną dla niepoznaki pociągniętą niklem lub czymś podobnym. Plecionka rolkę przecięła i sama też uległa zniszczeniu. Co ciekawe, Poprosiłem by mi w serwisie shimano za opłatą założyli twardą stalową lub podobną rolkę by można było łowić plecionką to odmówili. Dlatego ja odmawiam współpracy z tą marką. Nigdy nie kupiłem i nie kupię kołowrotka tej firmy. Nexave łowiłem dlatego bo go wygrałem na zawodach. A co do zestawu to kij musi mieć lepsze przelotki niż ceramiczne. Na przelotkę szczytową proponuję założyć taką która ma ochronny kołnierz i każda linka ślizga się po nim a nie po metalowej obudowie przelotki. Taki typ szczytowej przelotki mam w każdym mocniejszym spinerze(są w ofercie Jaxona)   [2012-05-15 21:30]

matti073

Najlepsza jaką miałem to Daiwa 8 braid. Choć pewnie są i lepsze ale nie stać mnie na zakup czegoś co kosztuje ok 500 zł i jest dostępne tylko w Japoni więc nie testowałem. Jeśli jesteś skłonny wydać więcej kasy na plecionkę to idź do sklepu i niech Ci ją pokażą tą Daiwę a później tą z Kongera. Będziesz wiedział dlaczego ją polecam. Zwróć też uwagę na podaną średnice i faktyczną grubość plecionki. Jeśli chodzi o średnicę( tylko w Europie podaje się średnice plecionek bo tego nie da się zmierzyć) to w tej Daiwie 0,12 lub 0,14 do spinningu są idealne. Cieńszej nie polecam bo miałem 0,10 i się nie sprawdziła. Może do innej metody była by dobra ale nie do spinningu.
[2012-05-15 22:12]