Zaloguj się do konta

Jaka pierwsza wędka

utworzono: 2018/09/03 18:47
D0cent

Witam prawdopodobnie zaniedługo zakupie jakąś wędke albo dwie i zastanawiam się co w moim przypadku będzie najlepsze
Gruntowa,Karpiowa,Spiningowa czy Spławikowa Teleskopowa
z tego co wiem to ta 4 jest najmniej wytrzymała a ja jestem początkujący i podejrzewam że jeślij łowił bym spławikówką na grunt to by mi wędke połamało albo nic bym nie złowił przez ciągłe zrywanie żyłki
ale zgaduje że działa to w drugą stronę że jak będę łowił gruntową na spławik to będzie mi się łowiło gorzej lub to samo z karpiówką lub spinningiem która z tych 3 metod jest najbardziej wytrzymała i najbardziej uniwersalna
i czy będę mógł z gruntu albo karpiówki łowić na błystke albo wobbler
są może jakieś konretne modele które są uniwersalne i dość wytrzymałe poniżej 100 zł ? [2018-09-03 18:47]

arxel4

Az tak uniwersalnych wedek nie ma zeby na splawik/grunt i na spinning sie nadawaly. Kup spinning i teleskopowa. Ta druga dasz rade polowic i na splawik i na grunt. Podstawa to kolowrotek z dobrym hamulcem. Bardziej ekonomicznej opcji nie widze [2018-09-03 19:25]

D0cent

czym tak właściwie różni się sama wędka do tych 3 metod bo wiem jak się na te 3 łowi ale tak właściwie patrząc na 3 wędki do 3 różnych metod widze tylko tyle że spinning jest bardziej smukły i raczej nie teleskopowy ale czy jeślij kupie teleskopową na grunt to będzie problem przy łowieniu na spławik lub na metodę karpiową ? [2018-09-03 21:57]

ryukon1975

Gdybyś wiedział jak się łowi tymi metodami to nie zadałbyś takiego pytania.
To tak jak porównać samochód osobowy, ciężarówkę i autobus niby wszystko samochody a jednak tak inne a prede wszystkim do róznych celów używane. Za dużo pisać by to tu tłumaczyć. [2018-09-04 05:31]

Sith

Dawid, na Twoim miejscu zacząłbym od spławika. Ja nie pomogę, bo ostatni raz łowiłem tą metodą ponad ćwieć wieku temu, ale poczytaj http://wedkuje.pl/metoda/wedkarstwo-splawikowe/8741 [2018-09-04 06:49]

Jest taka mozliwość, że podobnie jak ostatnio mój znajomy, który chciał się przekonać czy wędkarstwo jest dla niego, zakupisz jakiś tani kij z kompozytów z przewagą włókna szklanego ( może być teleskop ) o długości 3,3 lub 3,6 m i cw do około 60 gram - wedka będzie na tyle miekka że da się żucić nawet lekkim splawikiem, nada się do lekkiego gruntu, także do metody. Ten mój znajomy tym kijem również spininguje . [2018-09-04 08:08]

Sith

Doskonała rada na bardzo szybkie zniechęcenie do wędkowania... [2018-09-04 09:05]

AnonimDZ

Najważniejsza rada? Nie kupuj taniej wędki.
To że początkujący to nie ma znaczenia. Do teraz żałuję zakupu Mikado Thrython za 80zł. Wędka za 300zł wiem że droga, ale to klucz do przyjemności. Na tanie będziesz się tylko wkurwiać i kląć na wędkarstwo. [2018-09-04 13:55]

Sith

Dokładnie, nic dodać nic ująć.
Czasem trafiają się perełki, ale to trzeba mieć sprecyzowane "chciejstwa" i dobrze poszukać. Ostatnio trafiłem na wędki castingoweSTORMA, stosunkowo tanie, bo mieszczące sięw granicach150-200 zł. Byłem nastawiony dość sceptycznie i kupiłem najpierw jedną 3,5-7g/198cm. Byłem bardzo mile zaskoczony jej użytkowością. Z wyglądu "szara myszka" bez ozdób i udziwnień, ale nad wodą sprawdziła się bardzo dobrze. Dokupiłem drugą 7-28g/198cm, byłem z nią dopiero raz nad wodą, więc niewiele mogę o niej powiedzieć, ale jak na razie wrażenia bardzo pozytywne. Mają bardzo dobre uzbrojenie Fuji i przyzwoitą piankę. Jeszcze nie miały okazji wykazać się na ile mocne są blanki, ale powinny dać sobie radę z przyzwoitymi rybami.
Jest też ich wersja spinningowa i gdyby nie to, że moja Partnerka ma wędziska DRAGONA i OKUMY, na pewno kupilibyśmy te STORMY.
Nie warto więc kupować na szybko, pośpiech jest wskazany tylko w dwóch przypadkach - przy łapaniu pcheł i sraczce. :)) [2018-09-04 14:11]

SK Karas

Moją pierwszą wędką był teleskop Jaxon Black arrow tele allround Polecam ją na początek bo jest wytrzymała i tania używałem ją głównie na grunt ale na spławik też może się nadać... [2018-09-04 20:18]

Adi777

Tak jak panterasrc pisze. Kup kij 3m z 2,5lbs lub około 80g wyrzutu.Spławik cięzki ogarnie, lekki też, ale daleko nie rzucisz, grunt i na spinning pójdzie. Wędka do wszystkiego nie istnieje, ale jak chcesz jedną do wszystkiego to chyba też nie ma sensu wydawać dużej kwoty, bo pewnie nie wiesz jeszcze co Ci się spodoba. Jak jakaś metoda wpadnie Ci w gust wtedy wydasz większą kwotę. Jedno co to kołowrotek możesz kupić lepszy. [2018-09-04 21:30]

D0cent

Gdybyś wiedział jak się łowi tymi metodami to nie zadałbyś takiego pytania.
To tak jak porównać samochód osobowy, ciężarówkę i autobus niby wszystko samochody a jednak tak inne a prede wszystkim do róznych celów używane. Za dużo pisać by to tu tłumaczyć.
Tak się składa że łowiłem na wszystkie 3 a w pytaniu miałem na myśli żeby ktoś wypunktował najważniejsze rzeczy które mają wpływ na efektywność zacięcia i Holu ryby w metodzie spławikowej i gruntowej tak żebym miał wędke gruntową wytrzymałą ale w miare niezła na spławik [2018-09-05 00:15]

D0cent

Dawid, na Twoim miejscu zacząłbym od spławika. Ja nie pomogę, bo ostatni raz łowiłem tą metodą ponad ćwieć wieku temu, ale poczytaj http://wedkuje.pl/metoda/wedkarstwo-splawikowe/8741

Na spławik już łowie bo mam o tyle szczęścia że wujkowie zostawili mi stare wędki bo nie mieli co z nimi zrobić ale chce wiedzieć jakie wspólne cechy są ważne dla Spławikowej i gruntowej wędki [2018-09-05 00:18]

D0cent

Najważniejsza rada? Nie kupuj taniej wędki.
To że początkujący to nie ma znaczenia. Do teraz żałuję zakupu Mikado Thrython za 80zł. Wędka za 300zł wiem że droga, ale to klucz do przyjemności. Na tanie będziesz się tylko wkurwiać i kląć na wędkarstwo.
Trudno nie przyznać ci racji ale właśnie dla tego napisałem na tym forum żeby dowiedzieć się jakie są najlepsze wędki za około 100 zł a wędka za 300 zł to przerost formy nad treścią w moim przypadku gdyż mam jakieś takie czarodziejskie rączki które wszystko połamią lub zepsują :D
  [2018-09-05 00:22]

D0cent

Najważniejsza rada? Nie kupuj taniej wędki.
To że początkujący to nie ma znaczenia. Do teraz żałuję zakupu Mikado Thrython za 80zł. Wędka za 300zł wiem że droga, ale to klucz do przyjemności. Na tanie będziesz się tylko wkurwiać i kląć na wędkarstwo.
Dobrze wiedzieć że ten thrython jest nie za dobry bo jak znam życie to bym go zakupił i też bym żałował dzięki
  [2018-09-05 00:26]

Nie znam wędki mikado thrython więc nie wiem czy to dobra wędka ale mam feedery w podobnych pieniądzach Mikado Shiniu i złego słowa na nie nie powiem .Oczywiście są lepsze wędki ale do łowienia "Okazów" z wód PZW a więc leszczyków czy karpików do 3 kg się nadają.
Tylko ja nie łowie ani na spławik ,ani na spinning a wędki są tylko de łowienia "metodą"

Wiadomo są osobiste preferencje co do sprzętu i to co jednemu pasuje to niekoniecznie może pasować drugiemu,kto lubi twarde kije nie będzie z "kluski" zadowolony i odwrotnie.
Podobnie jest z długością wędki ,są zwolennicy krótkich wędek 300-330 max 360cm ,są też tacy którzy preferują długie wędki .390-420 cm.
Fakt faktem że w tanich pieniądzach przeważa tandeta i buble .tu trzeba po prostu wiedzieć czego się chce ,do jakiej metody ma być kij na jakie ryby , jakie warunki.
[2018-09-05 10:12]

Ja bym ci proponował feedera 330 cm cw ok 60 g akcja sczytowa lub pół paraboliczna. połowisz io na grunt i od biedy na spławik a nawet na spinning.
[2018-09-05 11:20]

jacekn2

poszukaj wędziska typu feeder do 90g albo 120g wyrzutu i zobacz jak się łowi na metodę :) [2018-09-05 17:40]

Jakub Woś

Jeśli już uparłeś się na trzy metody jednym kijem to poszedł bym za radą @Jarek11. Feeder 3-3,3m i cw do 45-60g. Sam zaczynałem przygodę z wędkarstwem od jednego kija i łowiłem na spławik, grunt i spinning. Do 100zł mogę polecić Robinson Stinger Method feeder https://allegro.pl/wedka-robinson-method-feeder-stinger-3-30m-15-60g-i7485077507.html [2018-09-05 18:14]

D0cent

Wpisując Mikado Shiniu wyskakuje mi tylko kołowrotek [2018-09-06 03:09]

D0cent

W sumie chyba mam gdzieś schowany jakiś mega stary spining nie teleskopowy więc jak się połamie to nawet nie zrobi różnicy bo nikt go nie używa to sobie kupie może jakąś jedną porządną do gruntu i spławika a spinning stary sobie wypróbuje [2018-09-06 03:12]

Tu masz patyk który używam ,z tym że on jest dość miękki więc pod spławik nie bardzo się nada. ja go kupiłem specjalnie dp łowienia na metod fedder
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/mikado/26855-mikado-shinju-feeder-330-100g.html [2018-09-06 08:09]

D0cent

o i dzięki tobie wiem czemu nie każdy grunt się nadaje na spławik dzięki [2018-09-07 04:44]

Adam01

Kolega od lat wielu, minimum 5, używa jednej wędki do wszystkiego: MIkado Golden Lion Feeder 3m (w budżecie się mieści). Ogarnia nią zarówno jej przeznaczenie czyli feeder, do spławika jest dobra, spinniniem najlepszym nie jest ale również macha nią i , co chyba najistotniejsze, łowi. NIe potrzeba mu kilku wędek, starcza jedna która jest stosunkowo miękka i kilka szpul żyłki o różnych średnicach. Wymieniona wędka nie jest na pewno najlepszym feederem do 100zł jaki znajdziesz, posłużyła mi jedynie za przykład. Nakłaniam do poszukania lżejszego kija aby mniej męczył. Uważam, że chcąc łowić jedną wędką najlepiej sprawdzi się feeder do max 100g. Porady, typu kup sobie kilka wędek do różnych metod są oczywisą oczywistością ale nie odpowiedzią na zadane przez Ciebie pytanie. [2018-09-07 18:06]