Jaka metoda jest najlepsza dla 14-latka?

/ 19 odpowiedzi
Cześć.Odrazu na wstępie wiem panie moderatorze i Wy drodzy koledzy że mój temat nie pasuje gdzie powinien, więc panie moderatorze proszę o to by nie blokowac tego lub nie przenosić,prosiłbym Pana. A do rzeczy łowie juz 2 lata mam 14lat łowiłem spławikowo lina karasia karpia okonia ukleje. Czasami z kuzynem łowe jego wedka spinningowo powiem fajna metoda lecz droga. Ale hm.. Może lepsza metoda karpiowa łowić karpie amury ale czy ja sobie poradze poweim tak że narazie mam 13 lat w lutym bede miał 14 lat wiec wyrabiam sobie karte wedkarska koło nr. 069. Jestem dość silny. mieszkam w starogardzie gdańskim. nie wiem jak tam łowiska karpiwo-amurowe ale wiem ze są łowiska gdzie są drapieżniki jest też nasza wierzyca. wiec prosze o porade waszym zdaniem co by było dla mnie najlepsze. wiem powinienem sam wybrac ale nie moge zdecydować a jak wybiore spinning i mi sie bedzie to podobał hm.. kasa w błoto więć pomóżcie.Połamania kija drodzy koledzy.Robert O.
u?ytkownik57785


Robert, lepiej z wątkiem trafić w pokój i podtemat trafić nie mogłeś, a jedynie poprawiłem tytuł :) A co do Twojego pytania, to jak zdobędziesz już Kartę, to po prostu poobserwuj u innych,  wypróbuj wszystkich metod, lub większości i wybierz tę, która Ci się najbardziej spodoba i podpasuje i tyle :) (2011/10/10 20:46)

u?ytkownik82173


Dzięki Mastiff za odpowiedź i dobra rade. Ale jak je wypróbować bo nikogo nie znam kto łowi metoda karpiową tylko spławikowo, spinningową. (2011/10/10 20:53)

u?ytkownik57785


Na łowiskach poznasz, a ryb łowić się na ekranie monitora na pewno nie nauczysz. Przyjdzie wiosna, zaczniesz jeździć na rybki, to niejednego wędkarza będziesz miał okazję poobserwować "w akcji", karpiarzy również. Nie od razu Kraków zbudowano, spokojnie :) Wielu z nas wędkuje po 30-40 lat i nadal się uczymy wielu rzeczy. Masz sporo czasu, a technika nawet w wędkarstwie brnie do przodu jak huragan.  (2011/10/10 21:02)

u?ytkownik61983


Zagadaj rodziców o urodzinowym prezencie (wędka) gdy będziesz już na tyle zdecydowany a może ? no właśnie ............

Czas pracuje dla Ciebie, życzę Ci powodzenia :) a technika połowu przyjdzie szybciej niż się tego spodziewasz :)

(2011/10/10 21:02)

u?ytkownik82173


Dzięki Wam: Mastiff i Miru 57 za odp. i poświęcony czas, macie rację nie wiem zastanawiam się nad spinningiem bo tak szczerze pomyślałem że mogę sobie z karpiem nie poradzić są droższe wędki kołowrotki itp. przeszukałem cały internet a szczególnie wedkuje.pl i polecają taki zestaw na spina:Kołowrotek shimano catana 2500 przedni lub tylni no własnie jaki hamulec czym to się różni jaki będzie dla mnie lepszy powiem tyle że na  spławik to łowiłem kołowrotkiem który posiadał tylni hamulecwędka shimano avilio lub vengeance 270cm 10-30 gżyłka no właśnie żyłka czy pleciona a w ogóle jaka firma i grubość żeby wytrzymała szczupaka czy sandała czy to dobry wybór pomożecie mi i jeszcze raz dziękuje że poświęciliście czas dla młodego wędkarza który dopiero zaczyna swoje hobby. (2011/10/10 21:30)

Albinos


Sam nie jestem w twoim wieku i miałem podobny dylemat jak Ty. Spławik (który jest wg. wielu wędkarskim abecadłem) masz już za sobą. Po wędkowaniu spławikiem szukałem czegoś nowego. Na pierwszy ogień poszły karpie. Bawiłem się w to długo (nawet złowiłem egzemplarz 5 kg), ale uznałem że siedzenie po 3 dni przy wędce, kuchnia przynętowo-zanętowa, nie są dla mnie, dlatego pomyślałem o spinningu. Kupiłem jedna blaszkę "witch" 3, po biczowaniu wody kilka godzin zrezygnowany zacząłem się zbierać. Coś mnie jednak "tknęło" i zarzuciłem jeszcze kilka razy. W końcu coś uderzyło, był to mały okoń. Od tamtego czasu łowię tylko i wyłącznie tą metodą, mam na koncie szczupaka i masę okoni. Jeśli sądzisz że spinning jest drogi to się mylisz, chodź zależy co zamierzasz łowić. Błystki, nie zaprzeczam, często się traci,tak samo jak woblery (chodź ich obecnie nie używam)  lecz dobra alternatywą są wszelkie gumki, twistery, kopyta, predatory itp. Gumek używam do obławiania części łowiska z wieloma zaczepami, jednak blaszki i tak uważam za podstawę :) Także pozdrawiam, i życzę wybory jak najprzyjemniejszej metody, Albinos. (2011/10/10 21:53)

Albinos


A, i jeszcze jedno odnośnie tego zestawu.  Hamulec tylni będzie wygodniejszy w użyciu, np. kiedy musisz go regulować podczas holu ryby. Przedni natomiast jest precyzyjniejszy, ale jak dla mnie niewygodny w użyciu. Wędka którą podałeś jest średniawa, głównie ze względu na CW. 10-30 gram to dla mnie takie nijakie, na okonia za sztywne, na szczupaka za giętkie, ni tym rzucić 30 gramowa blachą, nie tym rzucić 5 gramowa obrotówką. No chyba że zamierzasz łowić na ciężkie gumy szczupaka, to co innego. Na szczupaka musisz szukać od CW 20-40, na sandała przynajmniej do 50. Dlaczego? Na szczupaka blachy są ciężkie, a sandała łowi się głównie na żywca. Natomiast długości wybiera się różnie. 2,4m jest dosyć uniwersalne, 2,7 kupuje się głównie wędki z małym CW na okonie, 2,1m kupuje sie natomiast do łowienia z łódki. Co do żyłki to na szczupłego kup 0,25 mm, na sandała coś koło 0,30mm. Poproś o jak najmniej rozciągliwą, daje ci to dobry "kontakt z przynętą".

Pozdrawiam, Albinos.

PS. W moim 1 poście zrobiłem błąd. Ja JESTEM w Twoim wieku. (2011/10/10 22:06)

u?ytkownik82173


Dzięki albinos za cenne rady zawarte w twoich wypowiedziach ale czy ten model kołowrotka i wędki który wybrałem jest godny polecenia? czyli wędka shimano vengeance i shimano catana 2500. A może nie wiecie czy niepełnoletni wędkarz może zarejestrować na siebie ponton i sam pływać?Dzięki Wam drodzy koledzy i połamania kija. ;) (2011/10/11 07:59)

u?ytkownik82173


a ta wędka pasuje? Vengeance 240 MH 15-40g


(2011/10/11 08:08)

89krzysztof


Ja na Twoim miejscu jeszcze poczekałbym z kupnem spinningu, skoro masz tak ograniczony budżet. Nie wiem jak wyglądają łowiska w Twojej okolicy, ale ja bym się zdecydował na jakiegoś tańszego bacika i nim się bawił.
Jeśli natomiast obstajesz przy kupnie spinu to wybierz 2.70 i coś bardziej delikatnego. Taką z cw. do 25g.
A jeśli chcesz wydać 100zł na wędkę (a do tego domyślam się, że kołowrotek), to wolałbym kupić tańszą wędkę i do tego bata.

Trzeba otwarcie powiedzieć, że tutaj na forum większość chce zaproponować coś najlepszego w danej cenie. Ja uważam, że na ryby jakie są w naszych łowiskach bez problemu można mieć nieco gorszego bata i nieco gorszy spinning.

Na własnym przykładzie - nie tak dawno kupiłem konger carbomaxx spin za trochę więcej jak 50zł i bez problemu poradziłem sobie z dużym szczupakiem czy sandaczem.
A gdyby nie to, że chcę porządnego bata, to kupiłbym za 40zł z Decathlonie taką 6m, 500g wagi. (2011/10/11 09:14)

u?ytkownik82173


89krzysztof ja mam już bata kongera i spławikówkę kupioną 3lata temu a teraz spinning wiec chodzi mi tylko o spin  (2011/10/11 15:36)

Albinos


Odnośnie wędki się nie wypowiadam. Nie jestem entuzjastą Shimano. Co do kołowrotka to nie znam parametrów, chodź na forum często czytam że takowe kołowrotki się psują itp. Polecam ci popatrzeć na wędki Jaxon Eternum lub jeśli jesteś w stanie uzbierać około 150zł to Daiwa Sweepfire Spinning (Sam na oku wędkę z twej serii 2,40m CW 10-40 na wahadłówki i ciężkie gumy). Jeśli chodzi o kołowrotek to najlepiej wybierać w firmie Dragon, Okuma i Daiwa. Ja ma dylemat pomiędzy Dragon Viper RD i Okuma Hexana RD.

Pozdrawiam, Albinos (2011/10/11 15:53)

loko9099


najlepiej kupic plyte o temetyce karpiowej, np na karpie z przemyslawem mroczkiem albo kupic ksiazke ogolno da=ostepna w internrcie allegron nowoczesne wedkarstwo karpiowe, pawel szewc jest autorem tej ksiazki, tam jest pokazane wszystko od podstaw, konstrukcje zestawow itp.
tyle ze ta ksiazeczka troszke kosztuje wiec bedziesz musial poprosic rodzicow, ja bym ci z checia pomogl tylko przez internet to duzo pisania jest, albo poszukaj w internecie.
pozdrawiam i zycze powodzenia (2011/10/11 18:41)

u?ytkownik82173


dzięki za odp sorki pomyliło mi się z tym cw. mój błąd 5-21 g (2011/10/11 20:38)

Albinos


No, szczupaka powyżej 5 kg tym nie złowisz, popatrz sobie na wędki Jaxona i Daiwy na http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/index.html Bardzo dobry sklep. Jak już chcesz coś na okonia to polecam ci Jaxon Perseus Jig Spinning 2,70m, do 10g lub Daiwa Megaforce Jigger 2,4m 2-14g. Obydwie to wklejanki, czyli wędki z bardzo czułą szczytówką do połowu okoni na małe blaszki, gumki. Poza tym polecam ci kupić jakąś książkę (najlepiej wydaną niedawno, ze względu na to że metody się zmieniają) oraz pooglądać filmy o wedkarstwie takie jak np. Seria "Sposób na (i tu nazwa ryby)", poza tym pooglądaj zdjęcia podwodne, poucz się o rybach, na czym polega równowaga w naturze, jak chwytają zdobycz (agresywnie czy ostrożnie) itp.
(2011/10/11 20:56)

u?ytkownik82173


dzięki. mam mało kasy więc chciałbym łowić szczupaki i większe okonie wiem że to w ogóle inna bajka ale czy da się to pogodzić jakąś wędką? (2011/10/11 21:37)

Albinos


Tak, CW 10-30g 2,7m (2011/10/11 21:41)

u?ytkownik82173


To powiedzcie jaki zestaw na pstrąga na rzekę na okonia i szczupaka żeby wyciągnąć ale i też inne drapieżniki.Jaką firmę i model polecacie bo mi już w głowie zrobiliście bałagan, ponieważ jedni mówią shimano catana i vengeance, drudzy jaxon,trzeci dragon a inni konger lub daiwa to powiedzcie jaki zestaw czyli wędzisko i kołowrotek pomóżcie. (2011/10/12 21:59)

szczur002


polecam Ci na początek zabawy w spiningowanie. 
Wędzisko: MIKADO SENSUAL SPIN 2,70 5-25 (nadaje się na okonie i szczupaki)
Kołowrotek: Mistrall Olympic RSX3000
Mój brat w twoim wieku się uczy na tym sprzęcie i dałem za niego 170 zł ... więc nie jest drogi a jak dla niego starczy (2011/10/12 22:21)