Jaka jest właściwie wytrzymałość żyłki

/ 7 odpowiedzi
Witam planuję zmianę żyłek w swoich kręciołkach, czy mógłby mi ktoś wyjaśnić e opisy bo ja nic a nic z tego nie rozumiem średnica ta sama a wytrzymałości to kosmos.
Parametry żyłki: Dragon Guide Selekt
- średnica 0,28mm,
- długość 600m,
- wytrzymałość 9,40 kg,
Parametry żyłki: DAIWA HYPER SENSOR
- średnica 0,28mm,
- długość 1675m,
- wytrzymałość 5,44 kg,
Parametry żyłki:  JAXON MONOLITH CARP
- średnica 0,25mm,
- długość 1675m,
- wytrzymałość 13 kg,
Za wyjaśnienie bardzo dziękuję
barrakuda81


Z wytrzymałością żyłki jak i plecionki to jest tak że każdy pisze co chce - nie ma żadnych wytycznych jak to ma byc mierzone ani ograniczen w fantazjowaniu dla  producenta. Jednak: 
1.W przypadku JAXONA zastosowali w tym całym chaosie taki myk że opisuja żyłkę pod kątem wielkości ryby jaka ich zdaniem może byc tą średnicą wyholowana ( czyli według jaxona jak masz dobry kij i odpowiednio wyregulowany hamulec to dasz radę rybie do 13 kg ) co nie znaczy że ta żyłka bezpośrednio tyle wytrzyma bo napewno nie.Przeczytaj dokładnie co piszą na szpuli,opakowaniu a połapiesz się błyskawicznie.
2.Co do DRAGONA to się nie wypowiem.Może któryś z kolegów współpracujących z firmą się wypowie jeśli wiedzą jak to jest mierzone u Dragona aczkolwiek sądzę że to może być wytrzymałośc liniowa czyli nie na węźle
3.Daiwa chyba najbliżej prawdy bo pewnie podają wytrzymałość na węźle a tylko taka jest w pełni miarodajnym wskaźnikiem dla wędkarza bo żyłkę zawsze do czegoś wiążemy.

  (2018/01/11 20:51)

erykom


Żyłki Jaxona zdecydowanie odradzam a ich wytrzymałość to zwykła bujda :) (2018/01/11 21:08)

jabberwokie86


Całkiem możliwe, że Dragon i Daiwa realnie opisują wytrzymałość żyłek. Na allegro ta Daiwa chodzi po 55 zł, czyli wychodzi ok. 5 zł za 150 metrów, mało jest taki tanich żyłek, więc może nie być szczególnie wytrzymała. Dragon po 30-35, więc za 150 metrów płacisz 6-7 zł, też raczej budżetowa, ale powinna być ciut lepsza. Sam używam Guide Selecta 0,16 mm i zdarzało się rozginać małe kotwice i haki główek jigowych, więc nie jest taka słaba:) (2018/01/11 22:51)

Leszek1331


Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie jabberwokie86 masz rację co do ceny tych żyłek. Ale na tą co Ty łowisz jest jeszcze tańsza bo 600 m to 33 zł. Więc może ta "DAIWA HYPER SENSOR" się sprawdzi. Jestem do niej skłonny ponieważ u nas na zalewie dno jest brązowawe i nie będzie jej praktycznie widać. Co Ty na to? Jak uważasz, może troszeczkę za gruba ale stosuję dość długi cieńki przypon. (2018/01/11 23:47)

Julian


Na Dragonie Nigdy się nie oszukałem . Przeważnie parametry trzymaja się norm podawanych na opakowaniu. Trabucco  też nie jest złą firmą. Najczęściej sprawdzam za pomocą  zwyczajnej wędkarskiej wagi ( kto ma może manometrem) wiąże solidny węzeł  i sprawdzam żyłkę na zrywanie jak i w trakcie próby na tzw. rozciągłość czy elastyczność. Ważne jest aby żyłka była przechowywana w dobrych warunkach, dobrze konserwowana   oraz czy nie ma ,,pamięci "  czyli skręca się Zyłkę wymieniam przeważnie co sezon - może to i za często ale przynajmniej nie klnę nad wodą. Przy zakupie patrzę również na parametry  - jeśli ,,zbytnio "  wygórowane to wiadomo - lipa.  NIGDY nie używam żyłek firm na których się już raz obciełem .  Kupuję w znajomych - solidnych sklepach gdzie wiem że nie wcisną mi staroci. 
Pozdrawiam (2018/01/11 23:51)

jabberwokie86


Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie jabberwokie86 masz rację co do ceny tych żyłek. Ale na tą co Ty łowisz jest jeszcze tańsza bo 600 m to 33 zł. Więc może ta "DAIWA HYPER SENSOR" się sprawdzi. Jestem do niej skłonny ponieważ u nas na zalewie dno jest brązowawe i nie będzie jej praktycznie widać. Co Ty na to? Jak uważasz, może troszeczkę za gruba ale stosuję dość długi cieńki przypon.
Trudno mi powiedzieć, czy się sprawdzi, bo nie wiem, do jakiej metody chcesz jej używać i na jakie ryby się nastawiasz:) Ja tego Guide Selecta stosuję do lekkiego spinningu (kleń, okoń, jako przyłowy okołowymiarowe szczupaki) i jestem bardzo zadowolony. 0,28 podejrzewam, że ma być do gruntówki, a tą metodą wędkuję sporadycznie (używam średnicy 0,26 choć do tych ryb, które na razie na nią łowiłem wystarczyłaby 0,14), więc ciężko doradzić coś konkretnego.
  (2018/01/12 00:16)

Sith


Używałem żyłek Mikado, Dragona, Jaxona, Daiwy a ostatnio KAMATSU Techron Soft i polecam ją z pełną odpowiedzialnością. Trzyma parametry i przktycznie nie ma pamięci kształtu. (2018/01/12 06:11)

Wedkuje.pl poleca