Jak związać zestaw na takiej szczytówce bata?

/ 12 odpowiedzi
Czy znacie jakiś sposób na wiązanie zestawu na szczytówce ze sznureczkiem czy po prostu odciąć kawałek szczytówki i wkleić łącznik??

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jędrula


Widziałem już kiedyś coś takiego , jakiś facet łowił batem z takim sznurkiem ale mnie jakoś to nie przekonuje . Ja na twoim miejscu obciąłbym szczytówkę i zamontował łącznik , najlepiej dokupiłbym nowy szczyt .

(2012/02/07 20:45)

Artur z Ketrzyna


Kiedyś próbowałem tego patentu, pod tym węzykiem powinno być na szczytówce oczko do montażu zestawu. Ale nie jest to zbyt fajne rozwiązanie.
Proponuje delikatnie usunąć ten wężyk i zanontować normalny łącznik, jak zrobisz to delikatnie to szczytówki nie bedziesz musiał wymieniać. (2012/02/07 21:44)

Eryk eR


Osobiście nigdy nie ufałem oryginalnym zakończeniom i są problematyczne przy zmianie zestawu np z oczkiem,
zawsze odcinałem szczytówki albo wymieniałem ostatni element np na węglowy, ale pusty w środku. Wówczas możesz wmontować amortyzator, dzięki któremu będziesz mógł zmniejszyć średnice żyłki głównej, ale to na marginesie. ;) (2012/02/07 21:53)

LYSY


Witam. Nie trzeba niczego odcinać ani kupować szczytówki. Jak masz długi sznurek to robisz na końcu węzełek, jak krótszy to można delikatnie podgrzać zapalniczką i zrobić zgrubienie na końcu. Mając te zgrubienie lub węzełek robimy pętlę w pętli i zakładamy, zaciskamy - gotowe. Proste i skuteczne. Dla leniwych - robimy dziurkę w sznureczku przeciągamy kawałek np. plecionki i dalej dowolność węzełek do plecionki, agrafka, krętlik itp. (2012/02/07 21:54)

Jędrula


 

Tak się zastanawiam po kiego czorta ktoś zamontował ten sznurek na tej szczytówce ?

Jeżeli po to aby wydziwiać jakieś cuda z mocowaniem tam zestawu ( zapalniczki , agrafki ) no to ja mam lepszy , prostszy i szybszy sposób montażu , wszyscy go znają ( pisałem wyżej ) i używają – łącznik .

Nikt , powtarzam nikt mi nie powie , że zwykły łącznik nie jest najlepszy ? Od lat stosuję ten zmyślny patent i jeszcze nigdy ten mały plasticzek mnie nie zawiódł .

Wracając do Twojej szczytówki to gdyby ten sznurek spełniał jakąś rolę w sensie amortyzatora no to rozumiem ale w innym przypadku wywal to badziewie – relikt przeszłości do kosza i uzbrój ta szczytówkę jak należy . I ktoś tam wspomniał o gumie , to racja . Jeżeli ta szczytówka jest pusta to możesz zamontować tam amortyzator gumowy , to bardzo przydatna rzecz przy holu większych ryb .

Do tego dokupiłbym kolejną szczytówkę na '' mniejsze '' rybki i tam wkleiłbym łącznik .

Za jednym zamachem dostajesz dwie opcje wędki co czyni twego bata wielce uniwersalnym kijem .

(2012/02/08 08:41)

Romuald55


Sprzęt wędkarski jest produkowany i ulepszany na podstawie doświadczeń wędkarzy.Wszelkie zmiany,moim zdaniem,wprowadzają frustraci chcący nadrobić brak wiedzy i umiejętności wędkarskich.Po co zmieniać coś co jest już sprawdzone i  przetestowane? (2012/02/08 10:57)

Romuald55


A tak na marginesie....stosowanie amortyzatora do bata świadczy o niewiedzy do czego służy amortyzator w wędce spławikowej bez kołowrotka.Otóż amortyzator stosuje się w zestawie skróconym po to by w trakcie rozłączania topa od reszty kija,aby zestaw nie zrobił się lużny co skutkuje wypięciem się ryby.Amortyzowanie szarpnięć to rzecz drugorzędna.W bacie nie ma takiej potrzeby. (2012/02/08 11:15)

Misiekolarz


Witam, co do wypowiedzi kolegi mam mieszane odczucia, amortyzator ma za zadanie zamortyzowanie udeżeń ryby jak sama nazwa wskazuje, a to czy jest zamontowany w bacie 7 metrów czy 13 metrowej tyczce nie ma znaczenia. Ja jako osoba łowiaca batem widzę jeszcze dodatkowy plus amortyzatora w..... wiadomo wszystkim ze w bacie zestaw ma długość wędki, a amortyzator daje nam dodatkowe kilkadziesiąt centymetrów więcej żyłki poprzez wyciągnięcie się amortyzatora wczasie gdy np. nie mamy pod ręką podbieraka a ryba jest większa od 20 cm płoci. (2012/02/08 11:42)

Jędrula


 

A ja właśnie mam taką potrzebę bo to bardzo skuteczna broń na większe ryby , amortyzuje i dodaje długości zestawowi gdy zachodzi taka potrzeba . To czy ktoś uważa , że tak się nie robi wedle jakiejś tam '' sztuki wyczynowej '' mnie kompletnie nie obchodzi gdyż ja to sprawdziłem osobiście w walce z często sporymi rybami . Mnie to się sprawdza , wielu moich kolegów robi podobnie . Mało tego , widzę coraz więcej wędkarzy , którzy montują gumy w batach i chwalą sobie ten patent .

Na koniec dodam , że ta sztuczkę polecił mi wiele lat temu jeden ze znanych zawodników wyczynowych gdy obserwowałem ich – jego trening . Stwierdził , że on w batach gum nie montuje ale dla mnie jako amatora będzie to bardzo dobre rozwiązanie , takie wędkarski system ESP .

Nic dodać , nic ująć , miał 100 % racji .

(2012/02/08 11:57)

Eryk eR


Widze ze wywołałem dyskusje na temat amortyzatora...

Funkcji ma kilka jak każdy wymienił, dodatkowym plusem jest możliwość szybkiej wymiany zestawu bo na końcu gumy masz zatrzask/suwak (zwał jak zwał), twój wybór autorze tematu, rozwiązań jest wiele.

Osobiście zawsze używam amortyzatora do batów od 5 metrów wzwyż.
a np w 3metrowej uklejówce wymieniam szczyt na bardzo delikatny zakończony podobnym suwakiem jak przy gumie.

Miłego konstruowania szczytówki (2012/02/08 15:50)

tytusik


Serdeczne dzięki koledzy, pomogliście niesamowicie. Rozwiązały się moje dwa problemy za jednym pytaniem. Szczytówka i amortyzator. Pozdrawiam i udanego sezonu życzę. (2012/02/08 17:34)