Jak zrobić zestaw na amura

/ 5 odpowiedzi
Witam, mam zamiar wybrac sie na nocna zasiadke za amurem i karpiem. Bede necil 1 kg parzonej kukurydzy z boosterem TB wanilia- smietanka. Nie wiem, tylko, poniewaz nie lowilem nigdy amurow jak zbudowac zestawy. O 1 myslalem: gruntowka ze sprezyna, a do tego bezposrednio na haku kuku konserwowa, bo parzonej nigdy nie zakladalem bezposrednio czy tez do gruntowki moge zastosowac przypon wlosowy? Mam pytanie odnosnie 2 zestawu, na ktorym chcialem zmontowac zestaw wlosowy. Co bede musial kupic? ( do tej pory nie lowilem na zestawy samozacinajace, jednak nie mam w tej chwili na tyle pieniedzy, zeby inwestowac w pelny sprzet karpiowy, m.in. swingery) Jak zmontowac zestaw wlosowy? Czym moge zastapic swingery?
kamil11269


Amur jest przyłowem podczas połowu karpi, więc myślę, że jak skonstruujesz zestaw tak jak na karpia to Ci się powiedzie. Ale mogę się mylić. Czekam również na inne odpowiedzi. (2013/08/10 10:15)

Roberto234


Do zestawu gruntowego możesz zamontować przypon włosowy, bo krótko mówiąc metoda włosowa jest to nic innego jak odmiana łowienia na grunt. Sprężynę odradzam, po znalezieniu się tego ustrojstwa w łowisku mało co zostaje rozsypanej zanęty co widać na wyciągniętym zestawie z wody (duża część zanęty zostaje w sprężynie), co jest mało efektywne. Radzę po pierwsze:
-zamiast sprężyny zastosować metodę, jest to nic innego jak koszyk zanętowy umieszczony w spoósb centralny na żyłke tak jak sprężyna, ale efektywniejsza w zanęcaniu i z powodu mniejszych oporów w wodzie zmniejsza ryzyko zaczepu.
-połączenie na miękko =nie wbijasz metody w krętlik, z prostego powodu amur jest bardzo delikatny w braniach więc każdy najmniejszy ruch swingera (taka bombka, tylko, że bardziej zajebista) może się klasyfikować do potencjalnego zacięcia, często było tak, że nawet sygnałek nie piknął a żyłka znajdowała się pod zupełnie innym kontem w stosunku do wędki jak na początku.
-przypon włosowy krótki  długość 8 do 10 cm
-Tandem Baitsa na przyszłość odradzam produkty dupowate
Jak chcesz coś jeszcze wiedzieć to pisz :) (2013/08/10 10:26)

matiuss


Jeszcze nie kupilem tego boostera, ale slyszalem przyzwoite opinie o nim, a sama cena nie jest jakas duza. Czyli jesli zamontuje sprezyne do metody to poprostu nie wkladac kretlika, jak do samozaciecia przy polowie amura? A co sadzisz o zanecie Stila duzy karp- lin- leszcz do metody? Zamiast swingera moze byc bombka, jak do gruntu? Mam plecionke zalozona 0,15 PP, wiec wszystkie brania widze raczej. Mam prosbe, doradzcie mi jeszcze jakas przyzwoita plecionke przyponowa i haki do kuku na wlosa. (2013/08/10 11:02)

Roberto234


Tak, a dobrze by było jakbyś dał koralik między kręta a sprężynę, jak nigdy nie miałem dobrych efektów na tandema i mu nie ufam, ale jak inni mieli to ok, bombki są kiepskie przy połowie karpia i amura, bo ich waga nie naciągnie wystarczająco żyłki niezależnie od tego czy to jest żyłka czy plecionka, proponowałbym zainwestować w przyzwoite swingery bądź hangery koszt nie więcej jak 30 zł za sztukę a dużo zmieniają, co do plecionki przyponowej ważną sprawą jest aby nie unosiła się nad dnem, ani nie nabierała średnicy pod wpływem nasiąkania, najprostrzym wyznacznikiem powinna być plecionka w tak zwanej otulinie,ale jest ona dośc droga sam używam raczej tych droższych jak Kryston czy Vogel przykładowo, więc trudno jest mi teraz powiedzieć o tańszych dobrych plecionach, choć Vogel wychodzi 33 zł za 20m, więc jest znośnie. (2013/08/10 11:33)

zbynio 33


Amur jest przyłowem podczas połowu karpi, więc myślę, że jak skonstruujesz zestaw tak jak na karpia to Ci się powiedzie. Ale mogę się mylić. Czekam również na inne odpowiedzi.

zgadza się i na odwrót, ale ja na amura robię inne zestawy(bardziej czułe), ponieważ amur bierze inaczej niż karp i występuje w innych miejscach. matiuss bardzo dobrze kombinujesz z zestawem przelotowym, a czy to będzie sprężyna czy koszyk to obojętne. możesz zastosować przypon włosowy gdzie chcesz nawet do spławika(na amura krótszy włos). zamiast swingera może być bombka możesz ją dociążyć. na amura polecam żyłkę 0,35 i nie musi być super wytrzymała tylko miękka, żeby ładnie amortyzowała. kuku jeśli na hak to ja zakładam na trzonek tak aby linia oczko grot była wolna co ułatwia zacięcie amura. co do zestawu na karpia to tu zdaje się jest podstawowy przypon karpiowy http://www.tandembaits.com/index.php?art=16&arid=241. pozdrawiam (2013/08/11 10:33)