Jak zrobić dobrego koguta ?

/ 18 odpowiedzi / 4 zdjęć

Szanowni koledzy ,wiele filmików widziałem a jeszcze więcej rozmów przeprowadziłem ale nikt mi nie odpowiedział na co zwracać szczególną uwagę przy kręceniu kogutów .

1) Jak dobrać kotwicę do ciężaru i wielkośći główki

2)Jaką długość stosować piórka na ogon koguta ,chodzi mi ostosunek długości główki i kotwicy

3)Jakie materjały sztuczne stosować do kogutków (wiskoza i........?)

4)Czy kolor koguta ma znaczenie w nie najczystrzych wodach takich jak Wisła

5)Czy piórka z ptaków domowych takich jak kura ,kogut ,gęś ,indyk ,kaczka itp nadają się do produkcji ,jeśli tak to z której części ?

6)Jakich nici stosować w okręcaniu piórek i innych materjałów

7)I  jakich błedów nie popełniać przy kręceniu kogutów

Będe bardzo wdzięczny za wskazówki ,dopiero zaczynam zabawę z kogutami .

robban


Wszystko jest  na forum. W naszej grupie tez znajdziesz , odpowiedzi na nurtujace ciebie pytania. Kotwiczki wedle uznania, przynajmniej ja tak robie . Do glowki 6 gr. zalozylem ostatno  kotwiczke nr.2. I wydluzylem troszke koguta. A , wogole  stosuje kotwiczki 2,4,6 o takiej numeracji. Pzdr. (2012/06/02 15:04)

okiem_sandacza


Z domowych ptaków to tylko z koguta, ponieważ piórka muszą być miękkie żeby dobrze pracowały w wodzie a przy innych ptakach masz twarde pióra i raczej nie masz szans nic złowić bo piórka nie będą pracowały w wodzie.Kotwice tak jak przedmówca powiedział wdłg. uznania;) I głowki dobieraj między 8 a 15gram-ja takie stosuje i są bardzo skuteczne;) Ponizej 8gr. i powyżej 15gr. miałem marne efekty.Co do koloru piór to to polecam takie jak są naturalne -nie farbuj szkoda piór bo wtedy tracą swoje właściwości dłużej schną co skutkuje zniszczeniem główki i kotwiczki i po kilku razach kogut będzie zniszczony i ugryzie CI duży mętnooki i złamie kotwiczke a Ty będziesz wściekły na producenta kotwiczki mimo ,że to nie jego wina.Nici używaj mocnych i na wieszchu pociągnij cięką warstwą czerwonej nici i białą kryzę z czerwonym paskiem obwiń złotą nitką.

I oto skrócona wersja przepisu na mętnookiego morderce;)

 

(2012/06/03 12:51)

robban


Co do glowek , to sie nie zgodze z kolega Sandacz999. Ja ,uzywam max. 30g i padlo wiele ryb na ta gramature. Ogolnie przy kreceniu uzywam glowek 30,21,16, 10, ,6,4  gram. Wszystkie odlewam z gotowej kupnej formy.  (2012/06/03 14:35)

kiwaczek1122


Bardzo dziękuje kolegom za cenne wskazówski ale sami widzicie że co każdy nowy wpis to inne porady nie zawsze zgodne.I TO DLA MNIE JEST WIELKĄ WARTOŚCIĄ .A to dla tego że lubie wyciągać ze wszystkiego wnioski .Zagaje wątek inny niż wędkowanie z którego wyciągam wnioski. A mianowicie !!!!!. Dwadzieścia lat temu robiłem prawo jazdy na samochód a w zeszłym roku robiłem na motocykl . I przez dwadzieścia lat nabrałem złych nawyków które wyszły na kursie motocyklowym .W opini instuktora ja nie przestrzegam w 75 procentach przepisów ruchu drgogowego mimo że przez te 20 lat nigdy nie miałem nawet stłuczki a przejeżdziłem naprawdę bardzo dużo kilometrów jego opinia była jedna (mamy bardzo wiele do nardobienia żebym zdał egzamin ) Wracająć do tematu w rozmowach z wędkarzami dowiedziałem się się że grot kotwiczki powinien być na tej samej wysokośći co oczko jak również w osi . Kąt powinien być ok 45 sopni tylko nie wiem względem czego ? I jakie kolory dobierać kolory do mętniej czy brudnej wody . Czy przedłużenie korpusu ma jakieś znaczenie ?.Czy agrafka wpływa na pracę przynęty ? Jedno jest pewne, że jeśli mam ukręcić prawdziwego koguta a co za tym idzie będe zbierał wszelkie informacje jakie tylko będą dostępne  A to tylko dla tego żeby nie nabrać złych nawyków z których nie będe miał satysfakcji .Bo prawdziwa jazda to nie pokonywanie szybko prędkośći ale czerpanie przyjemności z jazdy i tego co się robi i co można przekazać innym cenne wskazówki aby było przyjemnie i bezpiecznie .Dlatego będe i jestem wdzięczny za wszystkie porady i za nie serdecznie wszystkim dziękuje !!!!!!!!!!!!!!!!

 

(2012/06/03 20:21)

Iras1975


"Wracająć do tematu w rozmowach z wędkarzami dowiedziałem się się że grot kotwiczki powinien być na tej samej wysokośći co oczko jak również w osi . Kąt powinien być ok 45 sopni tylko nie wiem względem czego ?"

Kto ci kolego takich głupot naopowiadał? Oczko może być pod kątem ok 45stopni ale jak będzie 90 (tak jak w główce jigowej) to nic się zbytnio nie zmieni. A co do tego że grot kotwiczki powinien być na tej samej wysokości co oczko to większej głupoty o kogutach w życiu nie czytałem.

Skup się raczej na układaniu piór i kryzy tak, żeby wyglądało to w wodzie jak najbardziej naturalnie. Czekają cię godziny kręcenia i testów nad wodą.

Życzę przyjemności.

(2012/06/03 22:34)

pluszowy


"Kąt powinien być ok 45 sopni tylko nie wiem względem czego ?"

Względem trzonu kotwicy. Takie ustawienie oczka wpływa na start koguta z dna, który jest bardziej pionowy. Ma to również ekonomiczną zaletę. Kogut ukręcony na takiej główce łapie mniej zaczepów, od koguta ukręconego na klasycznym jigu, którego start jest bliższy dna.

"Jaką długość stosować piórka na ogon koguta ,chodzi mi ostosunek długości główki i kotwicy"

Stara szkoła mówi, że pióra powinny wystawać poza kotwicę na trzy palce :)
Mi się sprawdza.

"grot kotwiczki powinien być na tej samej wysokośći co oczko jak również w osi "

Tego i ja nie rozumiem. W tej samej osi - zgoda, ale na tej samej wysokości co oczko?
Z tą osią też z resztą są dwie szkoły. Jedna, o której piszesz, czyli grot w osi oczka ma na celu ustawianie się koguta na dnie w pozycji stojącej. Jest jednak inna szkoła, która podchodzi do tematu bardziej praktycznie. Według jej wyznawców, kotwice należy wiązać odwrotnie, czyli dwa groty do góry i jeden w dół. Dlaczego - a no dlatego, że sandaczowi dość często zdarza się przyduszać przynętę od góry - często w momencie jej startu z dna, więc mamy wtedy teoretycznie dwa razy większą szansę na zacięcie.
Osobiście wiążę koguty według pierwszej szkoły, ale zdarza mi się czasami żałować, że nie mam w pudełku ukręconego odwrotnie, zwłaszcza gdy mam pstryknięcia, których nie sposób zaciąć :) (2012/06/04 08:48)

kiwaczek1122


Dziś przyszła paczka z piórkami a oto trzy koguciki które zaraz ukręciłem. (2012/06/04 13:21)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

kiwaczek1122


Jakość fotek nie najlepsza bo robiłem telefonem ale w realu koguciki są ładniejasze

(2012/06/04 13:23)

okiem_sandacza


Wyglądają zachęcająco; ) Załatw sobie jeszcze nie farbowane pióra takie prosto od kogucika -jak dla mnie takie są najskuteczniejsze. Co do 45stopni to znacznej róznicy nie ma. na 45 można powiedzieć ,że agresywniej spada podczas opadu niż przy 90stopniach ,ale tak prawdę powiedziawszy to jeśli ryba będzie miała ochotę uderzyć to uderzy ;) Następnym razem pokażę Ci moje kilerki. Ps.Co to jest ta złota nitka przy piórach Twojego koguta? Bo szukałem tego w pasmaterii i nic nie znalazłem..

(2012/06/04 16:17)

theman11


Krystal Flash - ZŁOTY - koguty, jigi !!! (2362698922)Tu masz linka a tak wogule u tego gościa są super piórka i inne rzeczy do kogutów



ja tez u niego zamawiałem i super sprawa, milo i konkretnie, jedyny ból że ma drogie piórka bo za 10 trzeba zapłacić jakies 3 zł a u gawlika za 50 - 4 zł, podobna jakość. Ma bardzo dobre chenile. U gawlika ostatnio zamówiłem i po 1 łapaniu nie wygladają jak chenile... i mniej Krystal flesha dawaj, ja daje 1 na 1 piórko :) albo mniej, zależy jakie kręce :)


(2012/06/04 20:15)

theman11


http://www.bogdangawlik.pl/index.php/cPath/322_180_196/KAT/Pi%C3%B3ra%20Siod%C5%82owe%20Kogut%C3%B3w?topSsid=bcp016phpqpupg1fufqtlb57d0

http://www.bogdangawlik.pl/index.php/cPath/322_180_185/KAT/Kapki%20Kogut%C3%B3w%20Farbowane

no i naturalne :)

http://www.bogdangawlik.pl/index.php/cPath/322_180_192/KAT/Kapki%20Siod%C5%82owe%20Kogut%C3%B3w (2012/06/04 21:37)

kiwaczek1122


Całkiem fajne a napisz z czego zrobiłeś kołnierz (2012/06/06 23:11)