Zaloguj się do konta

Jak zrobić mini tokarkę do spławików?

utworzono: 2011/12/03 15:10
Dawidbergandy

Witam tak jak w temacie  szukałem ale nic nie mogę znaleźć na ten temat konkretnego jak ktoś wie albo sam robił to będę wdzięczny za krótki chociaż opis ze zdjęciem z góry pozdrawiam
[2011-12-03 15:10]

Dawidbergandy

Może ciężko ale te linki co mi dałeś to znam szukam bardzie czegoś konkretnego bo tu tylko ogólnikowo napisane foto relacje najlepiej ale dzięki za chęci  chodzi mi o coś w tym stylu http://www.instructables.com/id/Pocket-Lathe/

[2011-12-03 16:07]


Myślałem, że TO np. Ci wystarczy..... [2011-12-03 16:13]

Dawidbergandy

Niestety nie potrzebuje coś bardzie porządnego to sie bardziej nadaje na jedno razowe toczenie
mi potrzeba coś lepszego ale i tak dziękuje za pomoc
[2011-12-03 16:14]

Dawidbergandy

jest coś tu na forum ale nie ma opisu tylko fotki Spławik jako sygnalizator brań, ważna część zestawu [2011-12-03 16:17]

Przemol34

A mi się wydaje kolego, że najlepsze są proste rozwiązania. Czemu po prostu nie korzystasz z wiertarki lub wkrętarki akumulatorowej? Szybko, tanio i bez problemu. Jakieś tokarki czy inne cuda niewidy. Ja od kilku lat spławiczki robię na normalnej wiertarce elektrycznej. Można regulować prędkość ,a jak potrzebuję obu rąk to zapinam wiertareczkę do imadła i tokarka jak się patrzy.
Pozdrawiam.
[2011-12-03 17:22]

Dawidbergandy

Wiem o tym ale po prostu chce wykonać takową tokarkę nawet taką samą jak ta w tym filmiku tylko nie mam pojęcia jaki silniczek zastosować https://www.youtube.com/watch?v=RUTw2utlGXk
[2011-12-03 17:32]

Ja zastosowałem silnik z gramofonu Bambino, na którego ośkę dopasowałem mały uchwyt wiertarski. Może być również silnik z magnetofonu.
[2011-12-03 18:41]

basiasia

W OBI kupisz gotową.
[2011-12-03 19:47]

Przemol34

To wydaje mi się proste i tanie w wykonaniu:  https://www.youtube.com/watch?NR=1&v=HB2JEV5jLTY&feature=endscreen
[2011-12-03 19:56]

Dawidbergandy

W OBI kupisz gotową.
Ale chodzi żeby zrobić a nie kupić

[2011-12-04 11:56]

Dawidbergandy

Ja zastosowałem silnik z gramofonu Bambino, na którego ośkę dopasowałem mały uchwyt wiertarski. Może być również silnik z magnetofonu.
To widze że jest jakieś wyjście ale czy taki silniczek uciągnie bo bym chciał robić z brzozy spławiki bo mam jej trochę  bo chce takie coś jak na filmiku crobić https://www.youtube.com/watch?v=RUTw2utlGXk

[2011-12-04 12:00]

Randal

Przed laty, kiedy w sklepach nie było wyboru spławików, robiłem je sam. Używałem rosyjskiej tokareczki adoptowanej do toczenia spławików. Obsługa jej była tak prosta że spławiki, przy jej pomocy pod moim okiem, potrafił zrobić kilkuletni chłopak. Materiałem do produkcji była balsa. Antenki do spławików robione były z bambusa. Spławik malowany był kilku krotnie. Po każdej warstwie farby następowało szlifowanie. Wytworzenie jednego spławika zajmowało sporo czasu, jednak przy takim sprzęcie robiłem je seryjnie. Od kiedy na rynku pojawiły się solidne spławiki i w dużym wyborze, przestałem je wytwarzać. [2011-12-04 13:45]

Ja zastosowałem silnik z gramofonu Bambino, na którego ośkę dopasowałem mały uchwyt wiertarski. Może być również silnik z magnetofonu.
To widze że jest jakieś wyjście ale czy taki silniczek uciągnie bo bym chciał robić z brzozy spławiki bo mam jej trochę  bo chce takie coś jak na filmiku crobić https://www.youtube.com/watch?v=RUTw2utlGXk


Gwarantuje Ci, że uciągnie.Ja na takim silniczku zrobiłem około 800 sztuk spławików.
[2011-12-04 16:31]

Dawidbergandy

tylko pytanie czy ty robiłeś z balsy czy z twardego drewna ja chce robić z twardego drewna zastanawia mnie czy ten silnik nie stanie jak go się mocniej przyciśnie bo twarde drewno tego wymaga
[2011-12-04 17:21]

tylko pytanie czy ty robiłeś z balsy czy z twardego drewna ja chce robić z twardego drewna zastanawia mnie czy ten silnik nie stanie jak go się mocniej przyciśnie bo twarde drewno tego wymaga

Ja robiłem z balsy i dawałem antenki z bambusa, a dół robiłem z drutu fi 0.8. Myślę,że ten silniczek powinien wytrzymać też większe obciążenie.I radziłbym wstępnie obrabiać grubym papierem ściernym (np.40), a nie śrubokrętem czy innym metalem.Ten silniczek ma (chyba) 18tysięcy obrotów i trudno go zatrzymać ręką.Więc myślę, że twarde drewno też pociągnie.Pozdrawiam Bogdan.
[2011-12-04 17:56]

Papier ścierny z grubszą strukturą, albo tarniki. Są takie małe, wąskie tarniki używane np. w złotnictwie. [2011-12-04 18:12]

Dawidbergandy

a ciekawe czy z magnetofonu silnik wytrzyma
[2011-12-04 18:18]

a ciekawe czy z magnetofonu silnik wytrzyma

Myślę,że z magnetofonu będzie silniejszy. ALE! z tych starych - Wielkich, Szpulowych
[2011-12-04 18:48]

Dawidbergandy

te stare to ciężko dostać będzie a co co sądzisz o tym z nowych magnetofonów
[2011-12-04 20:18]

te stare to ciężko dostać będzie a co co sądzisz o tym z nowych magnetofonów
  
Muszę się przyznać,że tych nowych nie znam,ale jeżeli chcesz obrabiać twardsze drewno to na pewno te silniczki od starych magnetofonów będą lepsze.dlatego tak twierdzę,że mam je już wypróbowane i sprawdzone.Wklejam zdjęcie, ten silniczek nr 1 jest niskoobrotowy i dodatkowo zastosowałem przekładnię (kółko pasowe),aby uzyskać jak najmniejsze obroty (mam ich około 30/min i służy mi on do malowania kresek na spławikach.Pozostałe dwa (te z uchwytami do wierteł) służą do obróbki, wiercenia itd.P.S zdjęcie robiłem dzisiaj przy słabym oświetleniu, ale jeżeli kogoś ten temat bardziej zainteresuje to opiszę go dokładniej na moim blogu.
[2011-12-05 06:11]

te stare to ciężko dostać będzie a co co sądzisz o tym z nowych magnetofonów
  
Muszę się przyznać,że tych nowych nie znam,ale jeżeli chcesz obrabiać twardsze drewno to na pewno te silniczki od starych magnetofonów będą lepsze.dlatego tak twierdzę,że mam je już wypróbowane i sprawdzone.Wklejam zdjęcie, ten silniczek nr 1 jest niskoobrotowy i dodatkowo zastosowałem przekładnię (kółko pasowe),aby uzyskać jak najmniejsze obroty (mam ich około 30/min i służy mi on do malowania kresek na spławikach.Pozostałe dwa (te z uchwytami do wierteł) służą do obróbki, wiercenia itd.P.S zdjęcie robiłem dzisiaj przy słabym oświetleniu, ale jeżeli kogoś ten temat bardziej zainteresuje to opiszę go dokładniej na moim blogu.

Dzisiaj zrobiłem próbę.Toczyłem spławik z jakiegoś twardego drewna (chyba modrzew). Udało mi się go zrobić, ale dopiero po dwóch godzinach, (liczę tylko czas obróbki "brzuszka"). W tym samym czasie z balsy mógłbym zrobić ich co najmniej 10 sztuk. Jednak ten silniczek jest za słaby do innego drewna niż balsa. Do innego drewna proponuje wiertarkę odpowiednio przymocowaną, albo inny mocniejszy silnik. Może od miksera? Poniżej "wymęczony" spławik.
[2011-12-05 18:02]

[2011-12-05 18:08]

Dawidbergandy

Widzę spławik super ale faktycznie silnik za słaby na twarde drewno dzięki za sprawdzenie będe szukał czegoś mocniejszego
[2011-12-06 13:13]

Dawidbergandy

A co sądzicie o takim silniczku da rade mam taki w domu
 http://allegro.pl/silnik-dmuchawy-polonez-lublin-honker-nowy-st-i1935677312.html
[2011-12-07 14:20]