Zaloguj się do konta

Jak zrobić własnoręcznie woblera?

utworzono: 2008/03/03 17:36
slawek

Witam !
Mam pytanie na które szukam odpowiedzi.
Jak zrobić woblera?

Chciałbym zrobić go sam własnoręcznie, już wiele razy próbowałem i nic mi nie wychodziło.Nie wiem od czego zacząć i jak się zabrać konkretnie do roboty.
A to przeciesz wspaniałe jak się złapie rybę na własnoręcznie wykonaną przynętę (w tym wypadku chodzi mi właśnie o woblera) i trochę zaoszczędzone pieniądze...

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. [2008-03-03 17:36]

andy

Heh, bardzo dobre pytanie, sam chętnie bym się dowiedział. Może www.wobek.wedkuje.pl coś podpowie... [2008-03-04 22:47]

wobek

Cześć , woblerka zrobić nie jest prostą sprawą . Aby spełniał swoje zadanie musisz określić na jaka rybę lub grupę ryb ma ten wobek być przeznaczony. Wiąże się to z głębokością na jakiej ma pracować ,charakterem pracy woblerka,ciężarem. Najłatwiej wykonać z balsy, kory topoli i drzewa lipowego, a raczej jego cienkich gałęzi.Musi byc materiał wysuszony nie przykładaj wagi do wyglądu bo to strata czasu . Strugasz korpus nożykiem do ciecia tapet,szlifujesz,przecinasz na odpowiednia głębokość w dolnej części wobka by zamocować drut odpowiednio ukształtowany. Wklejasz drut i teraz uważaj nie kończ go tylko taki surowy wez nad wodę załóż kotwiczki a i w kilku miejscach wytnij rowek na ster. Wez kilka sterów które będziesz uważał za stosowne śruciny ołowiane i cienki drucik by zacisnąć na nim ciężarki. Wkładaj stery w rowki wcześniej wycięte i metodą prób i błędów wciskaj w rożnych miejscach ciężarki, aż sam zobaczysz jakie są parametry najodpowiedniejsze dla danego korpusu. Jak zobaczysz w których przypadkach podoba sie praca wobka, zapisz i w domu zrób nowe korpusy takie jak ten testowany i już wklej w w odpowiednich miejscach ciężarki jak będą to śruciny to możesz nawiercić otwory na nie. Samo wykończenie woblera i jego estetyka jest mało ważna, pamiętaj że praca wobka która podoba się tobie nie musi sie podobać rybom, dlatego zrób kilka różniących sie pracą o takim samym korpusie a rybki same powiedzą który jest najodpowiedniejszy. Pamiętaj by zapisać jak każdy wobler wykonałeś miejsce ciężarka jego waga kąt i kształt wklejonego steru by można było go odtworzyć . Wykonasz dziesięć takich samych wobków a ryby będą brały tylko na trzy z nich resztę możesz dać mało życzliwym kolegom twierdząc że są kilerami. [2008-03-11 19:10]

maro

Witam.
Robiłem woblery trociowe i pstrągowe,rzeczywiście złowienie ryby na własnoręcznie wystruganą przynęte to podwójna frajda.
Polecam gałązki lipowe,grubości kciuka,zalecam przygotowanie materiału teraz,zanim na dobre zaczną krążyć soki i wysezonować (wysuszyć) przez kilka miesięcy,bedą gotowe na zimowe dni.
Z wysezonowanych gałązek usuwamy korę,ucinamy kawałek o pożądanej długości,zalecam trochę dłuższy niż oczekiwana długość gotowego wyrobu.
Do strugania zalecam noże do tapet z ostrzami trapezowymi,dobrej jakości-to znacznie ułatwi pracę i jakiś ochraniacz na kciuk,może być nawet kilkakrotnie owinięty plaster.Rozwinę temat na swoim blogu! [2008-03-31 18:26]

baltasar

Witam... Pytanie takie, że można by cały artykuł wyrzeźbić, a na to nie mam w tej chwili pomysłu. Odsyłam więc do lektury: http://www.pogawedki.wedkarskie.pl/modules.php?name=All_stories&new_topic=23 [2008-05-05 12:20]

von_trzmielke

Od niedawna robie woblery. Już przetestowałem kilka modeli i większośc jest skuteczna. Na moim blogu w galerii zdjęć, w części "sprzęt" umieściłem kilka fotek. Wkrótce napiszę wpis ze szcegółami. [2009-09-02 21:43]

MARCIN8122

witaj jaj kiedys sie w to bawilem i robilem woblerki z sztyli od miotly jest to dobry material lecz dlugo sie uczylem ich robic rozne korpusy nie powiem kilka mi wyszlo i byly raczej sa 2 lowne wiec polecam ten material na nie
[2009-09-03 11:13]

Na allegro można kupić listewki z balsy lub lipy o różnych wymiarach, mniej strugania, polecam też topolę. Robiłem też z sosny ale trzeba wybrać kawałek bez wyraźnych słoi żywicy, które są cięższe i potrafią przeciążać wobler na bok. Owszem wobler pracuje ale wkurza jak zarzucisz a on się kładzie. Pozdrawiam. [2009-09-03 12:48]

Roburk4

[2010-03-11 10:17]

wLk

O produkcji woblerów jest tyle informacji w sieci, że jak bys poszukał to byś znalazł i zrobił. Ja nauczyłem się robić woblery z neta, no niewiele nauczyłem się od kogoś w realu. Mówie ci poszukaj i zrobisz. Pozdraiam.
[2010-03-11 15:20]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia