Jak zostać wędkarzem

/ 32 odpowiedzi

  • konto usunięte

Witam wszystkich . mam pytanie jak zostać  wędkarzem bo w wakacje  na Mazurach łapałem ryby z takim panem i mi się to spodobało  .ale nie wiem co mi  będzie potrzebne . nie mam nic .
Od czego zacząć   proszę  o pomoc .Chciałbym w to lato złapać szczupaka  i pokazać kolegom .
Draq


Po pierwsze należy wyrobić sobie kartę wędkarską :) (2011/03/04 08:11)

u?ytkownik66297


Cos słyszałem a  jak mam to zrobić , przepraszam ale  nie mam się kogo spytac.
 Ile to kosztuje ? i co mi potrzebne? (2011/03/04 08:19)

Luuki


Po pierwsze kolego Michale musisz polubić te stworzenia zwane rybami , trochę je poznać i wstąpić do dowolnego koła wędkarskiego w twoim rejonie żeby zapytać o egzamin na kartę wędkarską , mam nadzieje że trafisz do dobrego koła i zamiast cię zniechęcić poprowadzą dobrą drogą i wyjaśnią szczegóły składek , rejonizacji itd. Jak już załatwisz formalności skompletuj jakiś kijek ( porad na forum znajdziesz mnóstwo) i idź poobcować z przyrodą - dobrze by było pod okiem innego wędkarza. Później poznaj dobre strony etyki wędkarskiej ,dbaj o przyrodę i nie tylko i....i może w końcu będzie nowe pokolenie dobrych wędkarzy. Pozdrawiam i powodzenia.

P.s. Ale rypnąłem wykład:) (2011/03/04 09:13)

u?ytkownik61983


Cos słyszałem a  jak mam to zrobić , przepraszam ale  nie mam się kogo spytac.
 Ile to kosztuje ? i co mi potrzebne?


Zgłoś się młody człowieku do nalbliższego koła wędkarskiego w swojej miejscowości i tam wszystkiego na miejscu się dowiesz.

ŻYCZĘ POWODZENIA..........

(2011/03/04 09:14)

u?ytkownik66297


tak ale w Sułoszowej nie ma  żadnego PZW musiał bym jechac do Olkusza 
i sie dowiadywać   a ja mam tam kawałek więc che raz pojechać i wszystko załatwić (2011/03/04 09:20)

bluehornet


Michał , masz namiar na dwa Kola PZW w Olkuszu . ( Mała dygresja - ryby się łowi ,  a nie łapie !!) . Powodzenia . (2011/03/04 09:55)

u?ytkownik66297


Znaczy sie jak łowi  ? jak  wszyscy mówią ze złapali karpia  . Nie rozumiem  i dzienkówka za ten adres  zadzwonie jak  mama wróci   .Siedze w domu bo mam ospe  (2011/03/04 09:58)

bluehornet


Tak się mówi poprawnie - łowię ryby . Złapać , to można królika w klatce . Pozdrowienia . (2011/03/04 10:13)

u?ytkownik66297


Nie mogę mieć karty wędkarskiej bo jestem za młody  :( (2011/03/04 12:12)

JaroDaw


Nie mogę mieć karty wędkarskiej bo jestem za młody  :(

A ile masz lat ? Nikt w twojej rodzinie, lub znajomych nie posiada karty wędkarskiej ? (2011/03/04 13:26)

u?ytkownik66297


Niestety  mam 13 ze 7 miesięcy 14   , chyba nie pisane mi łowienie bo nie nikogo kto łowi ryby
klapa  musze rok poczekać   tak mnie poinformowano (2011/03/04 14:14)

JaroDaw


Niestety według przepisów do ukończenia 14- go roku życia , bez względu na to czy należy do PZW, czy nie i czy ma kartę czy nie, wędkować musi pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej Kartę Wędkarską. Jedna szansa obecnie na powędkowanie, to znaleźć kogoś z kartą i z nim się wybrać nad wodę (2011/03/04 14:35)

u?ytkownik57785


Niestety  mam 13 ze 7 miesięcy 14   , chyba nie pisane mi łowienie bo nie nikogo kto łowi ryby

klapa  musze rok poczekać   tak mnie poinformowano



Spokojnie. W tym roku kończysz 13 a zaczynasz 14 lat, idź więc do koła wędkarskiego i poproś o termin przeegzaminowania Cię na kartę wędkarską.

(2011/03/04 14:37)

JaroDaw


U mnie w kolę aby przystąpić do egzaminu, trzeba mieć skończone 14 lat, po drugie nawet gdyby, to ... RAPR II 5.  Nie wiem jak można by koledze w takiej sytuacji pomóc . (2011/03/04 14:47)

Mateusz997Pila


Ale możesz sobie wyrobić kartę, ale zostaniesz wtedy uczestnikiem? Ja mam kartę od 12 lub 13 roku, czy jakoś tak.. Pozdro
I wtedy możesz bodaj że łapać tylko w normalnych godzinach (od świtu do zmierzchu) a w nocy nie możesz bez opieki.
pozdro (2011/03/04 15:13)

JaroDaw


Ale możesz sobie wyrobić kartę, ale zostaniesz wtedy uczestnikiem? Ja mam kartę od 12 lub 13 roku, czy jakoś tak.. Pozdro
I wtedy możesz bodaj że łapać tylko w normalnych godzinach (od świtu do zmierzchu) a w nocy nie możesz bez opieki.
pozdro

Po co piszesz " czy jakoś tak" " bodaj że" ??????Chcesz pomóc to najpierw upewnij się czy nie piszesz głupot. (2011/03/04 16:21)

u?ytkownik66297


a co to jest uczestnik?i nie muszę miec karty (2011/03/04 16:26)

u?ytkownik66297


Ale mnie kręcicie najpierw piszecie ze muszę mieć  kartę  a ze nie mam 14 lat  to nie mogę
teraz mi wytłumaczcie jak łowią dzieci  bo widzi ze łowią  nawet takie po 10 lat .
Ale bez kitu tylko naprawde (2011/03/04 16:32)

JaroDaw


Cytat z RAPR

II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW 1. Prawo do wędkowania w wodach uŜytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po uzyskaniu zezwolenia uprawnionego do rybactwa. 2. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami. 3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce. 4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, Ŝe młodzieŜ do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki. 5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską. 6. MłodzieŜ niezrzeszona w PZW w wieku do 14 lat ma prawo wędkować: a) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień, stanowiska i dziennego limitu połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikowąmaja prawo wędkować dwie osoby, kaŜda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jednąwędkę. b) wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu, osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą spinningową i muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

OrazCytat z Ustawy o Rybactwie Śródlądowym 
6. Kartę wędkarską wydaje się osobie, która ukończyła 14 lat...... (2011/03/04 16:33)

bluehornet


5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.                                     
                  To są prawa członka uczestnika ujęte w RAPR 2011 - nigdzie nie jest napisane , że Kartę Wędkarską można mieć dopiero po skończeniu czternastu lat !!! (2011/03/04 16:36)

bluehornet


4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym,
że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru
osoby uprawnionej do opieki.                                                                    
                        Następny punkt dotyczący wędkowania niepełnoletnich z RAPR 2011 . (2011/03/04 16:38)

JaroDaw


5. Członek PZW do lat 14 ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w
ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod
opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską.                                     
                  To są prawa członka uczestnika ujęte w RAPR 2011 - nigdzie nie jest napisane , że Kartę Wędkarską można mieć dopiero po skończeniu czternastu lat !!!

W RAPR nie jest to napisane, być może dla tego że RAPR jest wydawane przez PZW, a karty nie ;)
Reguluje to znowelizowana ustawa o rybactwie śródlądowa . (2011/03/04 16:42)

bluehornet


Jarek , zgadza się , moja pomyłka , napisałem ci na priv . (2011/03/04 16:46)