Zaloguj się do konta

Jak znaleźć doły w rzece?

utworzono: 2011/03/22 18:28
welek2

Mam pytanie jak rozpoznać czy wiry na powierzchni wody powstają od podwodnych dołów czy gałęzi korzeni(zaczepów) 
[2011-03-22 18:28]

witiakwicol1

Według mnie to wiry powstają na wskutek wzniesień na dnie i dlatego woda za nim wiruje no i może to być oznaką że za wirem jest dołek.Pozdrawiam.
[2011-03-22 18:33]

Mam pytanie jak rozpoznać czy wiry na powierzchni wody powstają od podwodnych dołów czy gałęzi korzeni(zaczepów) 

Matko jedyna! A kto Ci powiedział, że wiry w rzece powstają od dołów czy gałęzi, czy korzeni w wodzie?  Wirów w rzekach nie myl z wirem w wannie, który powstaje po wyciągnięciu w niej korka.

[2011-03-22 18:39]

welek2

dziękuje bardzo kiedyś słyszałem o dołach gdzie biorą sumy ale nigdy nie zainteresowałem się tym. ostatnio biegałem nad rzeką Wieprz i gdy już miałem wracać zatrzymałem się nad brzegiem i przypomniałem sobie o wirach i właśnie dlatego się zapytałem.
Może ktoś jeszcze ma inna odpowiedz.
[2011-03-22 18:44]

Wir w rzekach powstaje od połączeń nurtu, z tzw. cofką wodną. Wiry są i na głębinach i na płyciznach, na łachach. Najczęściej powstaja jak wody przybywa, szybciej płynie i najwięcej ich można zobaczyć na połączeniu warkoczy nurtu ze spokojniejszą wodą. To jest najbardziej niebezpieczna strefa na rzece dla pływajacych. [2011-03-22 18:44]

A jesli chodzi o znalezienie dołów w rzece, to znajdziesz je na spokojnej wodzie, w zatoczkach itp, bo dno w nurcie rzeki może się zmieniać, jak przybywa wody, to i w zatokach dno się zmienia bo prąd wody przynosi swój nanos. [2011-03-22 18:48]

Kristoph1

Wir w rzekach powstaje od połączeń nurtu, z tzw. cofką wodną. Wiry są i na głębinach i na płyciznach, na łachach. Najczęściej powstaja jak wody przybywa, szybciej płynie i najwięcej ich można zobaczyć na połączeniu warkoczy nurtu ze spokojniejszą wodą. To jest najbardziej niebezpieczna strefa na rzece dla pływajacych.

Wszelkie zawirowania na rzece tworzą się od nierówności na dnie, przeszkód na jakie napotyka nurt rzeki, nie wiem co ma myśli przedmówca pisząc to co powyżej. Umiejętność "czytania wody" jest wielce przydatna dla skutecznego wędkowania.
[2011-03-22 19:24]

Wszelkie zawirowania na rzece tworzą się od nierówności na dnie, przeszkód na jakie napotyka nurt rzeki, nie wiem co ma myśli przedmówca pisząc to co powyżej. Umiejętność "czytania wody" jest wielce przydatna dla skutecznego wędkowania.

Teoria ciekawa, tylko nieprawdziwa. Budowa dna nie ma nic do wirów. Wiry są i na płytkich i na głębszych poziomach dna. Nie myl zawirowań z wirami, bo to dwa różne zjawiska znane przez kazdego wodniaka. Zawirowanie jest spowodowane nawet przez słupek, słup, filar mostu, wystający
kamień, lub inną, wystającą na powierzchnę przeszkodę, a wiry powstają tak, jak napisałem powyżej.
 Mnie czytania wody nie trzeba uczyć, czytam i znam wodę nie tylko dzięki wędkowaniu.

[2011-03-22 20:11]

arekde

Kolega Kristoph1 napisał o zawirowaniach wody a nie o wirach.

I ma rację, większość zawirowań tworzy się od uskoków, górek, nierówności dna rzeki gdzie woda przy tym samym przepływie zwiększa prędkość (słup wody mniejszy)......

[2011-03-22 20:20]

Kristoph1

Nikogo nie uczę, znam rzeczną rzeczywistość i regułki z wikipedii do mnie nie przemawiają. Od dzieciństwa obcuję z dwoma rzekami, w nich uczyłem się pływać , wędkować więc wiem co piszę. Każda rzeka jest inna i nie można generalizować, niejednemu wydawało się że jest mądrzejszy od natury, niestety rzeka uczy pokory. Jeśli kolego uważasz, że jesteś ponad to, to życzę ci powodzenia. Czytanie rzeki to klucz do skutecznego wędkowania i nie tylko lecz Ty kolego nie jesteś tym kto by mi mógł coś podpowiedzieć w tym temacie, życzę Tobie powodzenia wśród laików.

Wodom cześć
[2011-03-22 22:39]

karoltsu1

&WELEK 2

Wiry powstają jak zauważyłeś w końcowej części pytania od gałęzi i korzeni (zaczepów),lokalizacje dołu jest łatwo wykryć ze wzgledy na 'równą' taflę powierzchni wody.
Jest to spowodowane większą objętością powierzchniową koryta rzeki (więcej metrów sześciennych wody może się tam pomieścić),zwolnieniem nurtu,co 'wygładza' powierzchnie lustra.
Wzniesienia dna w dole,rynnie-pomarszczy powierzchnie.
Chyba o to Ci chodziło-prawda?
[2011-03-22 23:08]

welek2

dziękuje  karoltsu1     chociaż jeden napisze na temat a nie wyskakuje z mądrościami bo z nimi to na uczelni można się pochwalić. pozdrawiam 

[2011-03-23 10:45]

Nikogo nie uczę, znam rzeczną rzeczywistość i regułki z wikipedii do mnie nie przemawiają. Od dzieciństwa obcuję z dwoma rzekami, w nich uczyłem się pływać , wędkować więc wiem co piszę. Każda rzeka jest inna i nie można generalizować, niejednemu wydawało się że jest mądrzejszy od natury, niestety rzeka uczy pokory. Jeśli kolego uważasz, że jesteś ponad to, to życzę ci powodzenia. Czytanie rzeki to klucz do skutecznego wędkowania i nie tylko lecz Ty kolego nie jesteś tym kto by mi mógł coś podpowiedzieć w tym temacie, życzę Tobie powodzenia wśród laików.

Wodom cześć

Ani jedno moje słowo w odpowiedziach nie opierało się na wikipedii czy jakimkolwiek innym źródle, ale na DOŚWIADCZENIU z ponad 40 letnim obcowaniem z wodą (od dziecka zawodniczo, a potem zawodowo) na niej i pod nią. I jestem ostatnią osobą, która by nie miała szacunku i pokory do wody, (zresztą nie wiem po czym to wnioskujesz, że tak nie jest). Więc oby się znalazła kiedyś taka osoba, która ci w tym temacie wreszcie przetłumaczy twoją buńczuczność i bzdurne teorie na temat wirów i innych zjawisk pod i nawodnych. Z jednym laikiem widzę, że napewno powodzenia nie osiągnę i nie mam takiego zamiaru nawet, ale akurat to nie mój problem i strata. Aha, jeszcze jedna poprawka-uwaga dla laika wychowanego nad dwiema rzekami- ...nawet wanna pełna wody uczy pokory do wody, nie tylko rzeka. Więc ty napewno wody nie czytasz, ty z niej tylko korzystasz i ją oglądasz.

[2011-03-23 11:48]

&WELEK 2

Wiry powstają jak zauważyłeś w końcowej części pytania od gałęzi i korzeni (zaczepów),lokalizacje dołu jest łatwo wykryć ze wzgledy na 'równą' taflę powierzchni wody.
Jest to spowodowane większą objętością powierzchniową koryta rzeki (więcej metrów sześciennych wody może się tam pomieścić),zwolnieniem nurtu,co 'wygładza' powierzchnie lustra.
Wzniesienia dna w dole,rynnie-pomarszczy powierzchnie.

Chyba o to Ci chodziło-prawda?

Karol, to są właśnie  zawirowania, 
od gałęzi, korzeni, NIE tworzące lejów, podwodnych-wirów. A tak jak trafnie wspomniałeś, nad dołem w dnie woda jest gładka, bez nierówności. Wir-lej powstanie po spotkaniu dwóch przeciwbieżnych nurtów (woda płynąca w dół spotyka się ze wstrzymaną albo zawracającą wodą np z zatoczek, półwysepek itp). Gdyby wir był uzależniony od dołka w dnie, to Rów Mariański na Oceanie Spokojnym tworzyłby nieustający wir. A wiry powstają przez powracającą wodę z pływów, po tsunami fala powrotna łączy się ze stojącą itd. Ale jeśli dla niektórych to są wiadomości "uczelniane", to niech sądzi, że to gałązki i dołki robią wiry. Ja te wiadomości mam z autopsji.

[2011-03-23 12:56]

rafek25

Głebokich dołów w rzece szukaj na jej ostrych zakolach. Znalazlem miejsce w rzece wieprz
gdzie jest ok 9 metrów głebokosci.Złapałem tam kilkanascie sumów (35-55 cm) z gruntu na
rosówke. Najwiekszego 97cm zlapalem metodą spiningową na białą gumke relax z główką 25g.

Pozdrawiam mysle ze moja rada się przyda :D

[2011-08-14 21:04]

JOPEK1971

Wiry na wodzie oznaczają kanty,płytka woda,głębsza woda,najłatwiej rozpoznac głęboką wodę jak wiatr dmucha pod prąd,tam gdzie jest głębiej fale są wyższe,proponuję poczytac o prawie stałego przepływu wody,przeszkody w wodzie nie tworzą wirów tylko zwary. [2011-08-14 21:48]

co to jest zwara???????????????
[2011-08-15 17:02]

JOPEK1971

charakterystyczne zawirowania na wodzie. [2011-08-15 17:13]

JOPEK1971

charakterystyczne zawirowania na wodzie. [2011-08-15 17:13]

no to jednak jakieś wirki tworzą :))))))))))))dzięki za info ,będę zwracał uwagę na zwary:)))))))))))))
[2011-08-15 17:19]

DARO2165

Ciężka charakterystyka , nie wiem jak kto może, ja sprawdzam echosondą. [2011-08-15 18:58]

chrom

Ciężka charakterystyka , nie wiem jak kto może, ja sprawdzam echosondą.

;)

[2011-08-16 12:51]