Jak zmodyfikowac ster woblera?

/ 10 odpowiedzi
Witam wszystkich. Dzisiaj czytając artykuł "Jak podrasowac stary wobler", autor Artur z Ketrzyna doszedłem do wniosku skoro mozna zmienic całkiem image woblera to czemu by nie zmienic glebokosci jego pracy??? Mam 2 fajne woblery firmy Kamatsu, obydwa plywajace, schodzace na 2,5-3,5 m. Bardzo podoba mi sie ich praca, lecz tak samo jak komentatorzy pewnego artykułu o tych że woblerach moge stwierdzic ze nie do konca schodza na ta glebokosc jaka maja przypisana. Co do woblerów nie mam tak duzej wiedzy na ich temat. Wiem tylko ze sa plywajace i tonace, plytko i gleboko schodzace. Zalezy to od kata ustawienia steru wzgledem korpusu. Lecz zauwazyłem tez ze procz roznic pomiedzy kątami sterów sa takze roznice w długosci i szerokości sterów. Moje pierwsze pytanie brzmi. Co nadaje wzgledna szerokośc i długosc steru dla pracy czy glebokosci schodzenia woblera?Oraz 2 pytanie. Jesli ktos ma sprawdzone sposoby przedłuzenia i poszerzenia jednoczesnie steru przy woblerze, prosiłbym o informacje.
Dla lepszej informacji podaje link ze zdjeciami i recenzjami woblerów ktore chce zmodyfikowac - http://fishing-test.pl/przynty/17-przynty/238-kamatsu-vibbra-pince-minnow
Pozdrawiam Ekomelek - Mariusz
Esox_lucius1988

tylko ze w modelach ktore sa opisane ster jest zlany razem z woblerem, robiac taki krok moglbym uszkodzic calego woblera (2012/01/22 12:35)

rafal05

Jeśli chcesz zmienić głębokość pracy to podgrzej go np zapalniczką i ustaw odpowiadający Tobie kąt. (2012/01/22 12:59)

Esox_lucius1988

myslalem o czyms takim zeby jakos dolac ten ster,wydluzysz i poszerzyc i pogrubic zeby zmienic ten kat (2012/01/22 13:15)

woblerl44

Ja bym tego woblera nie ruszał,bez wymiany stera na dłuższy,nie zmienisz znacząco głębokości schodzenia,wyjęcie stera mocno ryzykowne,jeśli chcesz łowić głębiej,kupuj woblery w sklepie w którym sprzedawca ma pojęcie o takich parametrach ,przypatrz się firmowym produktom,a unikniesz niespodzianek,wobler fajny za te pieniądze na płytką wodę i takim według mnie powinien pozostać (2012/01/28 19:52)

Esox_lucius1988

no dobrze, zostawie te woblerki w stanie nienaruszonym, ale temat nie został do konca zamkniety. nie dowiedziałem sie jeszcze na co ma wpływ dlugosc i szerokosc woblera (2012/01/30 18:14)

Fish-Killer

Długość i szerokość steru ma wpływ na prace woblera, szeroki i długi ster to ostra i agresywna praca dobrze wyczuwalna na kiju. Wraz ze skróceniem steru spada wyczuwalność jego pracy. Krótki i woski ster to praca drobna i migotliwa, bardziej pod małe egzemplarze (jaziowo-kleniowe) ale na okonia tez się nadadzą. (2012/01/30 21:11)

Kristoph1

Kup lepiej nowy wobler, który ma takie parametry jakie chciałbyś by miał ten wobler. który chcesz przerobić. Ten jest cały z plastiku i ster nie jest tam wklejony lecz jest jednym kawałkiem plastiku z resztą woblera. Takie modyfikacje możesz zrobić w woblerach z balsy czy pianki, w tym przypadku możesz tylko skrócić lub całkowicie wyciąć ster co wcale nie jest złym pomysłem. (2012/01/30 21:37)

karoltsu1

witam...
Tylko jeden udzielił odpowiedzi na pierwsze pytanie ?
Długość steru w stosunku do dł. korpusu wobka decyduje o szybkości 'schodzenia' pod powierzchnię,niezależnie od kąta ustawienia w samym korpusie - oraz minimalnie decyduje o jego wychyleniach bocznych.
Długi ster - szybsze schodzenie (większa odległość od kółka zaczepu) ,chociaż są stery długie z kółkiem w połowie długości samego steru.
Szerokość steru - decyduje o 'pracy' samego woblera.Jeśli jest węższy od korpusu - akcja będzie nieznaczna (migotliwa),małe wychylenia.Gdy jest szerszy niż szerokość korpusu - akcja staje się bardziej agresywna (mocna) ,zależnie od stosunku szerokości  steru w stosunku do szerokości korpusu woblera.
Rozszerzony ster w przedniej części a zwężający się do korpusu (do oczka zaczepowego),da szybkie zejście z bardzo agresywną pracą.
Wąski ster w przedniej części,poszerzający się w kierunku korpusu (do oczka) nada woblerowi drobną pracę.
Szacunek dla kol.FISH - KILER.
  (2012/01/30 22:14)

Esox_lucius1988

dziekuje za odpowiedzi, o to wlasnie mi chodzilodzieki jeszcze raz i pozdrawiamteraz przynajmniej bede wiedział na co zwracac uwage przy wyborzy woblerapozdrawiam Ekomelek (2012/01/30 22:20)