Jak złożyć wędkę?

/ 14 odpowiedzi / 2 zdjęć
Dzień dobry...
Jestem tu nowy, mam 14 lat. Na początek swojej wędkarskiej przygody kupiłem sobie zestaw wędkarski z Biedronki (już 100 komentarzy, że Biedronka) za 50zł. Ok, wszystko fajnie, ale mam jedno pytanie. Jak złożyć tą wędkę??? Wiem, że trzeba żyłkę przewlec przez wszystkie te otwory wzdłuż wędki... Co dalej??? Jak zamontować spławik, co się robi z haczykami??? Jestem kompletnie zielony, obszerne komentarze baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo mile widziane (oczywiście na temat).
Pozdrawiam
 
Sitownik


Na początek to zdaj test na karte a potem weź się za składanie zestawu.. Wolałbym kupić u ruskich niż w biedronce..



Pozdrawiam Filip (2012/07/03 21:01)

withanight88


Na początek to zdaj test na karte a potem weź się za składanie zestawu.. Wolałbym kupić u ruskich niż w biedronce..



Pozdrawiam Filip



A jaka to różnica? czy u ruskich czy w biedronce?Nie pamietasz, że jeszcze nie dawno i Ty zadawałeś banalne pytania?


Co do tematu . 
Tak jak napisałeś, żyłkę przewlekasz przez przelotki , zakładasz spławiki (nie wiem czy masz przelotowy czy stały?) 
Zacisakasz śruciny żeby spławik stał , zawiązujesz haczyk na końcu i zestaw gotowy :)) (2012/07/03 21:29)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

withanight88


Zdjęcia nie są moją własnością, zapożyczyłem je z innego forum. (2012/07/03 21:30)

Sitownik


Na początek to zdaj test na karte a potem weź się za składanie zestawu.. Wolałbym kupić u ruskich niż w biedronce..



Pozdrawiam Filip



A jaka to różnica? czy u ruskich czy w biedronce?Nie pamietasz, że jeszcze nie dawno i Ty zadawałeś banalne pytania?


Co do tematu . 
Tak jak napisałeś, żyłkę przewlekasz przez przelotki , zakładasz spławiki (nie wiem czy masz przelotowy czy stały?) 
Zacisakasz śruciny żeby spławik stał , zawiązujesz haczyk na końcu i zestaw gotowy :))





No nie wiem ale wędki w przerośniętym spożywczym ? Dobra. Nie ważne.. Ja bym dał jeszcze krętlik i przypon .. Co ty na to ?


PS. Ja mam 12 a nie 14 :))
(2012/07/03 21:39)

przemo1980


to na rysunku jasno widać że jest przypon i krętlik (2012/07/03 21:47)

przemo1980


to na rysunku jasno widać że jest przypon i krętlik - krętlik nie jest koniecznością ...
(2012/07/03 21:49)

marcin4321


Moja propozycja jest taka.
Najpierw zakłaadasz gumowy stoper, później spinke przypiętą do spławika (później w razie zmiany spławika na mniejszy czy wiekszy nie bedziesz musiał zmieniac całego zestawu. później znów gumowy stoper ,zeby spławik nie latał po żyłce. Następnie możesz dać jako obciążenie sruciny, ale ja raczej Ci je odradze bo na poczatku twojego łowienia będziesz duzo zmieniał ich połozenie i wgl takie tam i te sruciny beda Ci tylko żyłke niszczyć jeśli bedzie sie je przesówać. ( wiem cos o tym, sam bylem poczatkującym : D ). Wiec zamiast srucin załóz cieżarek przelotowy który swobodnie chodzi po zylce i za nim jeszcze jeden stoper lub jedna mała śrucine, ktora ma zapobiegac spadaniu tego ciazarka. po tym robisz przypon. Ja robie go w ten sposób ze : krętlik łacze z zylka głowna z jednej storny a z drugiej daje te sama zylke.. hm niech przypon ma tee np. 20-25 cm i na koncu wiązesz hak. : )
To jest moja propozycja na zestaw który bedzie nie najgorszy. A ty zrobisz jak bedziesz chciał.
W razie problemów z wiazaniem haczyka czy krętlika wejdz tu http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-szybko-wiazac-haczyki .
powodzenia. ; ) (2012/07/03 22:09)

lynx


Moja propozycja jest taka.
Najpierw zakłaadasz gumowy stoper, później spinke przypiętą do spławika (później w razie zmiany spławika na mniejszy czy wiekszy nie bedziesz musiał zmieniac całego zestawu. później znów gumowy stoper ,zeby spławik nie latał po żyłce. Następnie możesz dać jako obciążenie sruciny, ale ja raczej Ci je odradze bo na poczatku twojego łowienia będziesz duzo zmieniał ich połozenie i wgl takie tam i te sruciny beda Ci tylko żyłke niszczyć jeśli bedzie sie je przesówać. ( wiem cos o tym, sam bylem poczatkującym : D ). Wiec zamiast srucin załóz cieżarek przelotowy który swobodnie chodzi po zylce i za nim jeszcze jeden stoper lub jedna mała śrucine, ktora ma zapobiegac spadaniu tego ciazarka. po tym robisz przypon. Ja robie go w ten sposób ze : krętlik łacze z zylka głowna z jednej storny a z drugiej daje te sama zylke.. hm niech przypon ma tee np. 20-25 cm i na koncu wiązesz hak. : )
To jest moja propozycja na zestaw który bedzie nie najgorszy. A ty zrobisz jak bedziesz chciał.
W razie problemów z wiazaniem haczyka czy krętlika wejdz tu http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-szybko-wiazac-haczyki .
powodzenia. ; )

Marcin, wytłumacz mi dlaczego za krętlikiem dajesz żyłke tej samej grubości. Jezeli masz zaczep to gdzie ci się zerwie? Jezeli masz grubą żyłkę i przypon tej samej grubości to jak biorą ci płotki. Zastanawiam się poco robisz ten przypon. (2012/07/03 22:40)

mariusz260877


Witam widze że pomogliście koledze to mi się podoba a nie jakieś najpierw zdaj na karte pozwole się troszeczke wtrącić pomóż koledze ZAWSZE WYWAŻAJ SPŁAWIKI W DOMU W WIADERKU A WIELE RZECZY  SIĘ NAUCZYSZ (2012/07/03 23:05)

abra1990


myślę że niech chłopak spróbuje najpierw ze spławikiem stałym, na gumkach przypon przywiązany do krętlika, mały haczyk nr 10,12,14,16 spławik 2gramy i niech się pouczy na stojącej wodzie, poćwika załapie bakcyla a dopiero potem straszcie go kartami PSR-em i duperelami, jak się młodzież tak tępi od początku to jakie on bd miał podejście do wędkarstwa, przepisy zakazy nakazy limity , za młody jest na to...ech, a i tak 99.9 % forumowiczów , na początku swojej przygody z wedkarstwem nie wiedziało co to spławik :)
wyrozumiałości) pozdrawiam (2012/07/03 23:39)

marcin4321


ja osobiście na spławiku mam zyłkę 0,18 do 5 kg. i jak robie taki przypon to jeszcze nigdy nie puscila mi zyłka główna tylko zawsze przypon pękał. Nie słyszałeś nigdy o takim czymś ze przypon mozna tez robic z tej samej żyłki co ma się główna ? : ) (2012/07/04 10:39)

Sitownik


Witam widze że pomogliście koledze to mi się podoba a nie jakieś najpierw zdaj na karte pozwole się troszeczke wtrącić pomóż koledze ZAWSZE WYWAŻAJ SPŁAWIKI W DOMU W WIADERKU A WIELE RZECZY  SIĘ NAUCZYSZ






No przepraszam.. jednak się troche chamsko odezwałem.. Sorry do autora .. Co do pomocy.. Kolego, jaką masz żyłke główną ? ( takie pytanie dla pewności ) (2012/07/04 12:29)

lynx


ja osobiście na spławiku mam zyłkę 0,18 do 5 kg. i jak robie taki przypon to jeszcze nigdy nie puscila mi zyłka główna tylko zawsze przypon pękał. Nie słyszałeś nigdy o takim czymś ze przypon mozna tez robic z tej samej żyłki co ma się główna ? : )

Marcin.
Oczywiście, że można.  Mozna zrobic nawet z grubszej a o mniejszej wytrzymałości ale to jest ryzyko, że ci nie trzasnie przypon a duzo dalej. Przy tym spróbuj łowic płotki mając przypon 0,20, albo z plecionki. Oczywiscie, że złowisz tylko kto szybciej lub więcej /mam na myśli zawody/.
Tam ktoś doradzal haczyk 16. Dla nowicjusza chyba lepszy byłby 12. Ostatnio jeżdżę z 10cio latkiem. Jemu robię przypony z 0,10 i haczyk 10 do 12. ale i tak urywa. Generalna zasada przyponu - słabszy od żyłki. (2012/08/17 00:24)