Zaloguj się do konta

Jak złowić na suma?

utworzono: 2013/08/25 15:23
ArturDabrowski290

Siema mam do was kilka pytań związanych z sumem. Od razu mówię że nastawiam się na suma takiego do 1m, nie większego. Będę łowił nad Sanem w okolicach Starego Miasta.

1. Czym najlepiej nęcieć suma?

2. Myślałem nad nęceniem drobiową wątrobą, tylko że tam jest bardzo duży uciąg wody i ta wątroba zaraz by spłynęła. Jak zrobić żeby nie spłynęła?

3. Co najlepiej dać na przynęte?

4. Na przypon trzeba przypon wolframwy czy wystarczy z plecionki?

5. Czy żyłka 0.40 wystarczy?

6. Jak powinien wyglądać najprostszy zestaw gruntowy na suma?

7. Dać chaczyk czy kotwiczkę? Jaki numer chaczyka/kotwiczki?

PS. Nie chcę łowić na żywca.

[2013-08-25 15:23]

danielkas

Nie wiem, jaki jest sens nastawiania się na narybek sumka!? [2013-08-26 07:48]

lynx

Nie wiem, jaki jest sens nastawiania się na narybek sumka!?

Otóż to.
[2013-08-26 07:54]

JKarp

"Nie wiem, jaki jest sens nastawiania się na narybek sumka!?"
Cześć Nie wiem jaki jest sens dawania takich porad ;-)
W łowieniu sumów jak i karpi brak reguł jest regułą. Zestaw o który pytasz jest jak najbardziej dobry. Dobrym sposobem jest użycie specjalnych siatek nierozpuszczalnych napełnionych wątróbką, obwiązanie już założonej wątróbki nitką co zapobiegnie spadaniu przynęty. Zwykły zestaw na rzekę wygląda jak zestaw gruntowy na wodę stojącą tylko jest odpowiednio mocniejszy. Należy samemu dobrać wagę ciężarka. Jako przypon oczywiście plecionka tylko nie 0,20 a co najmniej 0,30 lub grubsza.  Żyłka 0,40 jest najcieńszą jakiej bym używał. Ja preferuję duże haczyki od rozmiaru 4/0.
JK
[2013-08-26 08:35]

A1986

A jaki jest sens nastawiać się na 2-u metrowy pomnik przyrody z echosondą podrzucając owemu kolosowi przynętę pod nos? ..po to żeby dumnie nazwać się później SUMIARZEM?

Poszukałem trochę informacji na temat tarła suma i okazuje się, że te nasze kolosy składają nawet do 100 000 jaj, przy czym norma dla tego gatunku jest od 3 000 do 30 000 (http://dnr.wi.gov/topic/fishing/documents/species/catfish.pdf). Dlatego dla suma powinien być wymiar ochronny „od” i „do”.

[2013-08-26 09:10]

A1986

Informacje są dla innego gatunku suma ale wydaje mi się, że można przyjąć, że dla naszego suma sytuacja wygląda podobnie. [2013-08-26 09:18]

ArturDabrowski290

Uwirzcie mi, że na tym forum ludzie czekją tylko na sęsowne odpowiedzi, takie jaką dał np. kolegoa JKarp. A z tym że ryba powinna mieć wimar ochronny "od" i "do" w zupełności się zgadzam. [2013-08-26 10:17]

ryukon1975

Uwirzcie mi, że na tym forum ludzie czekją tylko na sęsowne odpowiedzi, takie jaką dał np. kolegoa JKarp. A z tym że ryba powinna mieć wimar ochronny "od" i "do" w zupełności się zgadzam.

Ale nie rób na suma przyponu plecionki bo się zdziwisz.:) Jak ci weźmie duży.

[2013-08-26 17:47]

JKarp

Należy tylko dodać, że przypon z plecionki nie z takiej za 10 zł ;-)
JK [2013-08-26 18:00]

ryukon1975

Należy tylko dodać, że przypon z plecionki nie z takiej za 10 zł ;-)
JK

W czasie holu który trwa 10-15 min każdą plecionkę zęby suma przetrą. A plecionka na tarcie jest strasznie podatna. Chyba że są jakieś plecionki których nie znam.

[2013-08-26 18:04]

JKarp

Nie mam przy sobie pudełka i dlatego nie napiszę jakiej firmy to plecionka. Ale jak tylko sprawdzę napiszę co to za plecionka. W każdym razie ma 45 lb i nie sądzę, żeby sum ją przetarł.JK

[2013-08-26 18:26]

ryukon1975

Nie mam przy sobie pudełka i dlatego nie napiszę jakiej firmy to plecionka. Ale jak tylko sprawdzę napiszę co to za plecionka. W każdym razie ma 45 lb i nie sądzę, żeby sum ją przetarł.JK

Janusz sum może nie przetrze ale jego zęby tak.:) Choć nie powiem 45lb robi wrażenie.:) [2013-08-26 18:35]

JKarp

To nawet nie chodzi o 45 lb ale o materiał z jakiego zrobiono plecionkę. Jest taki dziwnie śliski. Złowiłem suma 134 cm z brzegu na karpiówkę z jakąś plecionką ( specjalną ) Cormorana i nawet nie pomyślałem o tym, że plecionce miałoby coś się stać.
JK

[2013-08-26 18:46]

ryukon1975

Dziś w tym bajzlu sprzętowym można zginąć. Widziałem te plecionki Cormorana na sumy i czytałem rady fachowców że sum to tylko stal lub nawet żyłka. Wybrać i tak musiałem sam.

Dobrze że więcej prasy nie studiowałem bo bym  zdurniał kompletnie.:)

[2013-08-26 19:02]

lynx

Wytrzymałość na zrywanie ma się nijak do przetarcia.
[2013-08-26 21:20]

zawsze stalka - i to dlugości  powyżej 50 cm - i tak sie zdarza , że ją przetrze - wiem bo mój facio czasami łowi sumy  
[2013-08-26 21:28]

JKarp

" Wytrzymałość na zrywanie ma się nijak do przetarcia. "
Jest to ściśle powiązane bo po co komu 45 lb jak byle muszelka ją przetnie. Jeśli ktoś opisuje :" Bardzo mocna plecionka o wytrzymałościach 45 oraz 35lb. Stworzona z myślą o połowie suma lecz świetnie się sprawdza jako ekstremalnie mocny i sztywniejszy materiał przyponowy."         to chyba wie o czym pisze?
W sumie każdy używa czego chce a wielu podchodzi do tematu teoretycznie.Zawsze powtarzam, że w wielu wypadkach w dobrych markowych plecionkach przyponowych nawet 15 lb czyli około 7 kilo bije na głowę " wynalazki " z opisem 12 kilo. To samo dotyczy się żyłek.
JK

[2013-08-26 22:16]

" Wytrzymałość na zrywanie ma się nijak do przetarcia. "

To prawda - to podobnie " jak wytrzymałość na ciągnięcie ma się nijak do przetarcia " 

[2013-08-26 22:26]

Siema mam do was kilka pytań związanych z sumem. Od razu mówię że nastawiam się na suma takiego do 1m, nie większego. Będę łowił nad Sanem w okolicach Starego Miasta.

1. Czym najlepiej nęcieć suma?

2. Myślałem nad nęceniem drobiową wątrobą, tylko że tam jest bardzo duży uciąg wody i ta wątroba zaraz by spłynęła. Jak zrobić żeby nie spłynęła?

3. Co najlepiej dać na przynęte?

4. Na przypon trzeba przypon wolframwy czy wystarczy z plecionki?

5. Czy żyłka 0.40 wystarczy?

6. Jak powinien wyglądać najprostszy zestaw gruntowy na suma?

7. Dać chaczyk czy kotwiczkę? Jaki numer chaczyka/kotwiczki?

PS. Nie chcę łowić na żywca.

Najlepszą przynętą do połowu sumów, zwłaszcza dużych jest żywiec, bardzo popularny, często używany  przez sumiarzy zestaw to tzw. "zrywka", jeśli nie chcesz jednak łowić na żywca i interesują cię nie duże ryby proponuje zastosować na przynęte np. wątrobę drobiową lub  sumowy pellet halibutowy, choć oczywiście nie jest powiedziane że na te przynęty nie weźmie Ci duży sum :)  i dlatego zestaw powinien  być mega wytrzymały, ale wiadomo sumiarzem nie jesteś tylko chcesz po prostu zapolować na nie dużą rybę tego gatunku więc myślę że żyłka 0,40 wystarczy, ciężarek przelotowy plus długi przypon z sumowej plecionki przyponowej zakończony dużym sumowym hakiem będzie ok ;) , w przypadku wątroby można zastosować kotwiczkę a mięsko umieścić w pończosze :), na wątrobę można łowić  również na zestaw  z podwodnym spławikiem.

[2013-08-26 22:51]

grzeweg

A wzieliście pod uwagę fakt że za przetarcie plecionki lub żyłki nie są odpowiedzialne ząbki suma a racicznica zamieszkująca zwłaszcza rzeki? [2013-08-27 09:00]

JKarp

Wzięliśmy :-)Dlatego piszę o firmowych dobrych plecionkach a nie o wynalazkach.
JK

[2013-08-27 09:02]

ryukon1975

A wzieliście pod uwagę fakt że za przetarcie plecionki lub żyłki nie są odpowiedzialne ząbki suma a racicznica zamieszkująca zwłaszcza rzeki?

W czasie holu racicznica przeciera plecionkę ?

Nie jestem fachowcem od sumów złowiłem kilka średnich ale wystarczy poczytać tych którzy łowią.

Polecają stal lub nawet żyłkę na przypony sumowe nigdy plecionkę. Mam na myśli tradycyjną plecionkę bo dziś pod nazwą plecionka kupisz w sklepie 1000 produktów które nijak mają się do siebie.

Ja szanuje zdanie człowieka który złowił setki czy nawet tysiące sumów i nie podejrzewam aby chciał mnie wprowadzić w błąd.

Zresztą wystarczy przejechać palcami po zębach takiego z 10 kg i można sobie wyobrazić co się będzie działo z przyponem który w czasie holu "jeździ" po tych zębach.

[2013-08-27 09:07]

grzeweg

Złowiłem kilka pięknych sumków a te które niestety uciekły z przynętą to z reguły po dotknięciu jakiejś przeszkody podwodnej. Obejrzyjcie pysk suma po długim holu. Przeważnie jest pocięty ale nie od żyłki a od tego co bytuje na dnie. Sum często ryje pyskiem o dno żeby pozbyć się przynęty z pyska (mowa o spinningu)  [2013-08-27 09:26]

grzeweg

Ja też jak najbardziej polecam przepony sumowe stalowe jest to nieodzowne na tą rybe tylko muszą być odpowiedniej jakości . [2013-08-27 09:36]

ryukon1975

Jeśli u Ciebie sumy tak się zachowują to możliwe że przetnie żyłkę o coś co leży na dnie.

Ktoś kto widział dno po opadnięciu wody wie ile jest na nim potencjalnych pułapek szkła, zardzewiałe puszki, kamienie itp..

[2013-08-27 09:38]

grzeweg

Łowie w Wiśle wszystko co leży na dnie dokładnie jest obrośnięte racicznicą i często prze te małe ślimaki traci się mnóstwo przynęt a już plecionka to w spotkaniu z racicznicą nie ma szans [2013-08-27 09:48]