Jak złowić te duże?

/ 34 odpowiedzi
zbynio 33


Byłem ostatnio na nocce z wczoraj na dziś. Zanęta karpiowa, gruboziarnista wanilia. Do tego kukurydza. Na całą noc 3 puszki wrzuciłem pod dwa spławiki. Łowiłem raz blisko brzegu a raz dalej. Kukurydza waniliowa na haku albo zwykła. Po dwa duże ziarna na haku złotym nr 6 i nr 4. Przynęta leżała na dnie. Zestaw przegruntowany na pewno. I od 20 do 8 rano nic! :\ nawet nie skubnęło. A cały czas słyszałem cmokanie bardzo głośne. O 3.00 ustało cmokanie i zaczęły bąblować karpie. W okolicy spławików też. Ale nawet brania nie miałem . Potem o 9 zauważyłem jeszcze więcej bąblowania na całym zbiorniku w różnych miejscach. Ehh. Nie wiem co robić z tymi karpiami i amurami. Jedynie dwa dni temu rankiem wziął mi ładny karaś 35 cm na 3 ziarna kuku waniliowej... Co byście radzili koledzy wędkarze? Przecież karpii nie łowi się tylko na kulki proteinowe...



witam. jak na amura to haki za duże(nie muszą być super ostre, to nie karp, który zasysa przynętę. amur bierz delikatnie w wargi przynętę i zbiera następne ziarnka(od razu tniemy amura), jeśli się ukuję to od razu pozbędzie się haka. ma twardy pysk i przy delikatnym ukuciu nawet grot się nie wbije). może to karaś bomblowała? zmień miejscówkę, bo gdyby wszedł ci karp w łowisko to chociaż by skubnoł. spróbuj w płytkich partiach zbiornika. amur to ryba stadna, która robi wiele hałasu, ale podczas łowienia powinna być absolutna cisza. często duże sztuki łowiłem na długość wędki. spławik 1,5 g to trochę za mały, ponieważ nawet przy niewielkim wietrze będzie spływał. wg mnie minimum 6 g. najlepiej nie używać przyponów, aby ominąć słabe punkty zestawu. żyłki używam bardzo miękkie, które bardzo dobrze amortyzują szarpnięcia. 0,3, 0,35 karp, amur nie zwraca uwagi na grubość, a przy wielokrotnych odjazdach nie zniszczy nam żyłki po jednym holu. nie musi być super wytrzymała, wystarcz 10kg. amury, czy karpie nie są jakoś specjalnie mądre, trzeba po prostu znaleźć dobrą miejscówkę. nawet na stawie ta ryba nie pływa wszędzie. poszukaj miejsca od 1m do 1,5m, najlepiej gdzieś pod drzewem, ponieważ przy silnym wietrze spadają liście, które amury lubią zajadać. jeśli nie chcesz używać kulek i metody włosowej to kuku na hak to dobra metoda tylko trzeba tak zakładać, aby linia oczko-grot była wolna. przeczytałem kilka postów i mam wrażenie, że niektórzy koledzy nie łowili amurów, czy karpi(bez urazy);)pozdrawiam (2013/07/07 10:58)

pieprzuFF


Byłem ostatnio na nocce z wczoraj na dziś. Zanęta karpiowa, gruboziarnista wanilia. Do tego kukurydza. Na całą noc 3 puszki wrzuciłem pod dwa spławiki. Łowiłem raz blisko brzegu a raz dalej. Kukurydza waniliowa na haku albo zwykła. Po dwa duże ziarna na haku złotym nr 6 i nr 4. Przynęta leżała na dnie. Zestaw przegruntowany na pewno. I od 20 do 8 rano nic! :\ nawet nie skubnęło. A cały czas słyszałem cmokanie bardzo głośne. O 3.00 ustało cmokanie i zaczęły bąblować karpie. W okolicy spławików też. Ale nawet brania nie miałem . Potem o 9 zauważyłem jeszcze więcej bąblowania na całym zbiorniku w różnych miejscach. Ehh. Nie wiem co robić z tymi karpiami i amurami. Jedynie dwa dni temu rankiem wziął mi ładny karaś 35 cm na 3 ziarna kuku waniliowej... Co byście radzili koledzy wędkarze? Przecież karpii nie łowi się tylko na kulki proteinowe...



witam. jak na amura to haki za duże(nie muszą być super ostre, to nie karp, który zasysa przynętę. amur bierz delikatnie w wargi przynętę i zbiera następne ziarnka(od razu tniemy amura), jeśli się ukuję to od razu pozbędzie się haka. ma twardy pysk i przy delikatnym ukuciu nawet grot się nie wbije). może to karaś bomblowała? zmień miejscówkę, bo gdyby wszedł ci karp w łowisko to chociaż by skubnoł. spróbuj w płytkich partiach zbiornika. amur to ryba stadna, która robi wiele hałasu, ale podczas łowienia powinna być absolutna cisza. często duże sztuki łowiłem na długość wędki. spławik 1,5 g to trochę za mały, ponieważ nawet przy niewielkim wietrze będzie spływał. wg mnie minimum 6 g. najlepiej nie używać przyponów, aby ominąć słabe punkty zestawu. żyłki używam bardzo miękkie, które bardzo dobrze amortyzują szarpnięcia. 0,3, 0,35 karp, amur nie zwraca uwagi na grubość, a przy wielokrotnych odjazdach nie zniszczy nam żyłki po jednym holu. nie musi być super wytrzymała, wystarcz 10kg. amury, czy karpie nie są jakoś specjalnie mądre, trzeba po prostu znaleźć dobrą miejscówkę. nawet na stawie ta ryba nie pływa wszędzie. poszukaj miejsca od 1m do 1,5m, najlepiej gdzieś pod drzewem, ponieważ przy silnym wietrze spadają liście, które amury lubią zajadać. jeśli nie chcesz używać kulek i metody włosowej to kuku na hak to dobra metoda tylko trzeba tak zakładać, aby linia oczko-grot była wolna. przeczytałem kilka postów i mam wrażenie, że niektórzy koledzy nie łowili amurów, czy karpi(bez urazy);)pozdrawiam

 witam Cię. Dzięki za rady. na pewno spróbuję łowić tak, jak mi napisałeś. może na płytkiej wodzie coś weźmie. Założę 5 g spławik taki fajny mam, będę rzucał niedaleko brzegu. Nie zastosuję przyponu tym razem. Hm,a na jakiej wysokości mam umieścić przynętę? Jak byś mi radził? i jak zanęcać? pozdro (2013/07/07 17:34)

MickeyPL


Witam. Ja łowię karpie tak . Mielę ziemniaki obrane ze skóry , wyciskam truskawki i wlewam cały ten sok to zmielonych ziemniaczków formuje z nich tak jak by kulki proteinowe ale mniejsze. wstawiam do lodówki i jak stwardnieje to gotowe zakładam na haczyk (2013/07/07 21:04)

zbynio 33


Byłem ostatnio na nocce z wczoraj na dziś. Zanęta karpiowa, gruboziarnista wanilia. Do tego kukurydza. Na całą noc 3 puszki wrzuciłem pod dwa spławiki. Łowiłem raz blisko brzegu a raz dalej. Kukurydza waniliowa na haku albo zwykła. Po dwa duże ziarna na haku złotym nr 6 i nr 4. Przynęta leżała na dnie. Zestaw przegruntowany na pewno. I od 20 do 8 rano nic! :\ nawet nie skubnęło. A cały czas słyszałem cmokanie bardzo głośne. O 3.00 ustało cmokanie i zaczęły bąblować karpie. W okolicy spławików też. Ale nawet brania nie miałem . Potem o 9 zauważyłem jeszcze więcej bąblowania na całym zbiorniku w różnych miejscach. Ehh. Nie wiem co robić z tymi karpiami i amurami. Jedynie dwa dni temu rankiem wziął mi ładny karaś 35 cm na 3 ziarna kuku waniliowej... Co byście radzili koledzy wędkarze? Przecież karpii nie łowi się tylko na kulki proteinowe...



witam. jak na amura to haki za duże(nie muszą być super ostre, to nie karp, który zasysa przynętę. amur bierz delikatnie w wargi przynętę i zbiera następne ziarnka(od razu tniemy amura), jeśli się ukuję to od razu pozbędzie się haka. ma twardy pysk i przy delikatnym ukuciu nawet grot się nie wbije). może to karaś bomblowała? zmień miejscówkę, bo gdyby wszedł ci karp w łowisko to chociaż by skubnoł. spróbuj w płytkich partiach zbiornika. amur to ryba stadna, która robi wiele hałasu, ale podczas łowienia powinna być absolutna cisza. często duże sztuki łowiłem na długość wędki. spławik 1,5 g to trochę za mały, ponieważ nawet przy niewielkim wietrze będzie spływał. wg mnie minimum 6 g. najlepiej nie używać przyponów, aby ominąć słabe punkty zestawu. żyłki używam bardzo miękkie, które bardzo dobrze amortyzują szarpnięcia. 0,3, 0,35 karp, amur nie zwraca uwagi na grubość, a przy wielokrotnych odjazdach nie zniszczy nam żyłki po jednym holu. nie musi być super wytrzymała, wystarcz 10kg. amury, czy karpie nie są jakoś specjalnie mądre, trzeba po prostu znaleźć dobrą miejscówkę. nawet na stawie ta ryba nie pływa wszędzie. poszukaj miejsca od 1m do 1,5m, najlepiej gdzieś pod drzewem, ponieważ przy silnym wietrze spadają liście, które amury lubią zajadać. jeśli nie chcesz używać kulek i metody włosowej to kuku na hak to dobra metoda tylko trzeba tak zakładać, aby linia oczko-grot była wolna. przeczytałem kilka postów i mam wrażenie, że niektórzy koledzy nie łowili amurów, czy karpi(bez urazy);)pozdrawiam

 witam Cię. Dzięki za rady. na pewno spróbuję łowić tak, jak mi napisałeś. może na płytkiej wodzie coś weźmie. Założę 5 g spławik taki fajny mam, będę rzucał niedaleko brzegu. Nie zastosuję przyponu tym razem. Hm,a na jakiej wysokości mam umieścić przynętę? Jak byś mi radził? i jak zanęcać? pozdro

zapomniałem napisać żebyś spróbował zmienić też porę połowu. spławik 5g powinien być dobry. karpie łowimy na zestawy karpiowe, a nie na karasiowe. jeśli weźmie Ci amur 80 cm a nie będziesz miał ustawionego hamulca przy kołowrotku to możesz nie zdążyć i po rybie, ja tak miałem. jeśli łowisz z gruntu i jak napisałeś jest twarde dno to nie może być zbyt duża odległość od ciężarka, który leży na gruncie do haka max 15 cm(chodzi o czułość zestawu). nęcisz dobrze, takie nęcenie na stawie powinno wystarczyć. ja łowię głównie z gruntu, a jak widzę, że ryba chodzi pod powierzchnią nie żeruje to na mały gruncik lub z powierzchni na skórkę od chleba. nie chcę się wymądrzać na temat żerowania karpia i amura pewnie wiesz jak wygląda i jeśli Ci wszedł w łowisko to może być wina zestawu, że nic nie bierze, a przynajmniej tak wygląda. proponował bym Ci jednak na karpia metodę włosową(nie zawsze skuteczniejsza). kilka ładnych lat temu wybrałem się na komercyjne łowisko i myślałem sobie jak ryby dużo to złapie. siedziało 20 wędkarzy i żaden nic nie łapał oprócz jednego, który łapał na włos. więc zacząłem kombinować z włosem i są efekty. można na włos zakładać kuku, nie koniecznie kulki. ja przeważnie zakładam kuku z puszki i zdaje egzamin. jeśli na hak to jak pisałem wcześnie przynęta na trzonek tak aby linia oczko-grot była wolna. (2013/07/08 18:12)

pieprzuFF


Wędkuję wieczorem w nocy i rano. W dzień chyba nie ma sensu bo za gorąco jest. Łowiłem w ten sposób już karpie i amury ale też na komercyjnym łowisku z najlepszymi efektami ze wszystkich. Jednak tu na tym stawie biorą jedynie karasie i liny około 25-40 cm. Więc zestaw chyba ok. Może po prostu potrzeba więcej cierpliwości? Tych dużych ryb nie ma tam zbyt wiele. A może przynęta wpada lekko w muł i amur nie widzi? Ale karpie powinny wygrzebać i wessać. Duże skupiska bąbli widać na tam gdzie łowię. (2013/07/08 22:13)

pieprzuFF


Witam. Ja łowię karpie tak . Mielę ziemniaki obrane ze skóry , wyciskam truskawki i wlewam cały ten sok to zmielonych ziemniaczków formuje z nich tak jak by kulki proteinowe ale mniejsze. wstawiam do lodówki i jak stwardnieje to gotowe zakładam na haczyk


Witaj. Ciekawy pomysł. Takie niekonwencjonalne przynęty też trzeba wypróbować. Może właśnie ziemniaki z truskawką będą skuteczne. Kiedyś sprawdzę. Dzięki i pozdro. (2013/07/08 22:16)

zbynio 33


Wędkuję wieczorem w nocy i rano. W dzień chyba nie ma sensu bo za gorąco jest. Łowiłem w ten sposób już karpie i amury ale też na komercyjnym łowisku z najlepszymi efektami ze wszystkich. Jednak tu na tym stawie biorą jedynie karasie i liny około 25-40 cm. Więc zestaw chyba ok. Może po prostu potrzeba więcej cierpliwości? Tych dużych ryb nie ma tam zbyt wiele. A może przynęta wpada lekko w muł i amur nie widzi? Ale karpie powinny wygrzebać i wessać. Duże skupiska bąbli widać na tam gdzie łowię.


cierpliwości to na pewno potrzeba. karp powinien znaleźć nawet w mule, ale ja jak zakładam kuku na hak blokuję ją kawałkiem np skórki od chleba. wtedy przynęta nie wbija się w muł i ładnie prezentuje, a po chwili skórka spada i zostaje sama kuku. można też z pływającą kuku. pisałem o zmianie pory połowu, ponieważ byłem ostatnio na 24h zasiadce i najlepsze brania miałem właśnie w upał o 17;00-18;00. piękne amury mi podeszły, niestety największy miał tylko nieco ponad 3kg. piszesz, że interesują Cię karpie i amury 80cm, a nie karasie 25cm więc zestaw nie ok. skoro miałeś najlepsze efekty ze wszystkich to wystarczy wykorzystać swoją wiedzę i łowić duże sztuki. na dzikich wodach, na których łowię procentowo karpi i amurów jest zaledwie ułamek procenta i jakoś udaję mi się i innym coś tam złapać;). pozdrawiam

(2013/07/09 09:31)

MickeyPL


proszę bardzo kolego :) (2013/07/10 16:10)

u?ytkownik158964


Ja jakieś 2 tygodnie temu w dzień tak około 15 łowiłem na samą skórkę od chleba skórka pływała trochę w wodzie i duuuuuuuuuuuuuuuży amur około metr przepłynął obojętnie 5cm od chleba, chwile potem przypłynął równie duży 10 kg może mniej karp i też nic.

aż mi serce stanęło jak ujżałem tego giganta
jutro z rana może się wybiore z ziemniakami (2013/08/21 18:06)