Jak złowić bolenia na spining ?

/ 22 odpowiedzi
Chcę złapać tą rybę lecz nie wiem jakich przynęt używać i w jakich miejscach można się tej ryby spodziewać. Złapałem kilka razy tą rybę ale to jako przyłów w łowieniu szczupaków.

Ten wątek został zablokowany - nie możesz odpowiadać na posty

ryukon1975


Skoro chcesz złowić bolenia to używaj przynęt boleniowych.
Są boleniowe woblery,gumy,błystki. (2012/09/06 18:35)

max1991


dużo mi to mówi hehe (2012/09/06 18:42)

ryukon1975


dużo mi to mówi hehe





Mam Ci wymienić nazwy firm i modeli?
Chyba dasz radę wejść do jakiegoś sklepu czy na allegro i ze znalezieniem nie ma problemu.:)
Ze sklepów w fishing -mart jest szeroki wybór woblerów. (2012/09/06 18:59)

max1991


a w jakich miejscach tzn. ja łowię na wiśle są jakieś takie miejsca specjalne np. rafki, opaski itd (2012/09/06 19:03)

ryukon1975


Zacznij od wobków Gloog Hermes i Salmo Thrill. (2012/09/06 19:05)

szkarlupnia3


żeby złowić bolenia na spina trzeba w 1 kolejności udać się nad wodę ... pewnikiem rzekę, w której on występuje, następnie tak jak Krzysztof napisał należy użyć jednej z "boleniowych" przynęt :D Ja lubię łowić bolenie na małe obrotówki (1,2) ze skrzydełkiem typu "long", ściągane dość szybko z nurtem rzeki,...  każdy atak i hol bolenia to czysta (wędkarska) poezja    (2012/09/06 19:12)

max1991


a z gum co bys polecil (2012/09/06 19:14)

ryukon1975


a w jakich miejscach tzn. ja łowię na wiśle są jakieś takie miejsca specjalne np. rafki, opaski itd




Boleń jest rybą ruchliwą i wszędobylską złowisz go i na rafce i na opasce.
Jednak nic nie zastąpi obserwacji łowiska i ataków bolenia.Ataki są dość widowiskowe i z ich namierzeniem nie ma problemów.Ogólnie boleń lubi dobrze natlenioną wodę i nurt a jak znajdziesz jakieś skupisko drobnicy na którym żerują to połowisz. (2012/09/06 19:15)

max1991


ja wedkuje przewarznie nad wisła czasami widac nawet jak bolen chodzi ganiajac drobnice probuje roznych przynet i nic dlaczego tak jest  (2012/09/06 19:18)

ryukon1975


a z gum co bys polecil




Perłowe oraz białe twistery i kopyta to u mnie podstawa jeśli chodzi o gumy.
Ale można też urozmaicić o inne kolory ale takie stonowane nie jakieś krzykliwe żółcie czy czerwienie ale brąz,czy jakaś kawa z dodatkiem brokatu jak najbardziej może być. (2012/09/06 19:23)

max1991


a prowadzenie przynety ma jakies szczegolne znaczenie (2012/09/06 19:28)

ryukon1975


ja wedkuje przewarznie nad wisła czasami widac nawet jak bolen chodzi ganiajac drobnice probuje roznych przynet i nic dlaczego tak jest 








Dlatego że boleń to dość trudna ryba i wymaga praktyki z czasem dojdziesz do wszystkiego.
Bywa czasami tak że boleń bije tylko tak dla zabawy a wcale nie łapie ryb.
Przynętę musisz podać boleniowi tak by się jej nie zdąży przyjrzeć bo jak ją zobaczy zbyt dobrze i długo to odkryje podstęp i nie weźmie. (2012/09/06 19:32)

xeio


rok czasu zajeło mi opanowanie skutecznej techniki łowienia bolenia, dużo czasu nad wodą, testowanie różnorodnej przynęty. Niełatwa sprawa, dlatego wiele ludzi ma problem ze złapaniem bolenia.
To co chciałbym Tobie doradzić, to uzbroj się w cierpliwość, staraj się być dla nich niezauważalny, osobiście łowiąc bolenie staram się chować gdzieś po krzakach, najczęsciej na kucaka :)
Używam długiego 3m kija, aby zachować jak największą odległość. (2012/09/06 19:43)

max1991


ja posiadam dragona eclipse senso jig 2.7m c.w. 3-15g na bolenia bedzie dobry czy nie (2012/09/06 19:51)

ryukon1975


ja posiadam dragona eclipse senso jig 2.7m c.w. 3-15g na bolenia bedzie dobry czy nie






Mały cw do boleni większość przynęt jakie używam ma 8-16 g.Jeszcze ten kij to wklejka? Wklejka się nie nadaje na bolenie. (2012/09/06 20:01)

max1991


na gumy wydaje mi sie ze sie polowi (2012/09/06 20:05)

JOPEK1971


a prowadzenie przynety ma jakies szczegolne znaczenie

Nie tylko prowadzenie.Wiele czynników wpływa na skuteczne łowienie tych ryb.Trzeba dobrac odpowiednią przynętę do danego łowiska,a nawet pory roku i pory dnia.Nie zgadzam się z wędkarzami tymi którzy twierdzą że boleń czasami atakuje dla zabawy,ryby nie uprawiają fitness,tylko chcą się nażrec;-)By skutecznie łowic bolenie,jak też z resztą inne ryby,musisz je poznac będąc często nad wodą.Rapy również doskonale żerują nie dając znaku swej obecności.Rodzajów przynęt na które łowi się te drapieżniki jest wiele. (2012/09/06 20:19)

ryukon1975


Połowić możesz próbować ale takim kijem nie osiągniesz niesamowitej dynamiki jaka jest potrzebna przy łowieniu bolenia.Rzucanie ciężkiej przynęty daleko,później ostry start, a łowienie bolenia kojarzy mi się tylko z jednym słowem-dynamika. (2012/09/06 20:20)

getka


tak jak koledzy wyżej wspomnieli trzeba praktyki i szczęścia niejednokrotnie rzucałem mu pod nos spirita i nic sie nie działo a nieraz na spokojnej wodzie gdzie nie dawał oznak że sie tam znajdował atakował już po pierwszym zarzuceniu. Przynętę trzeba prowadzisz dynamicznie ze zmiennym tempem czyli tak jak zachowują się małe rybki w nurcie.. (2012/09/06 20:26)

u?ytkownik79630


podstawa to znależć dobre miejsca gdzie ryby żerują lub przebywają.drugą ważną sprawą jest podejście do łowiska staraj sie być jak najmniej widoczny wtedy jest najwieksza szansa na zdjęcie rapy nawet w kilku pierwszych rzutach.z przynęt polecam hermesy .z rękodzieł niezłe są bonito woblery miernika oraz hegemony. przynęty gumowe shadka oraz riperki manns kolor perła z ciemnym grzbietem.na bolenie z dna ukleja rh roberta hamera.to są moje podstawowe przynęty w pudełku na te ryby ,reszte to wiele godzin spędzonych nad wodą i rozpracowywanie miejscówki. (2012/09/07 10:45)

u?ytkownik123415


Kolego ja na bolenia używam gum Daiwa serii Tournament kolorek szary bądź pomarańczowy z tej serii ewentualnie coś co wyglądem i zachowaniem będzie podobne do uklei które wpieprzać ta rybka uwielbia. Gumy Daiwy dodatkowo są wzbogacone i po prostu śmierdzą ryba (jak kupisz i powąchasz to zobaczysz). Co do łowienia to Tak jak kolega pisał wyżej prowadzisz przynętę ze zmiennym tempem ale dodam do głębokości 1m najlepiej. Bolen dobrze bierze jak słoneczko świeci i drobnica odpoczywa w okolicach podwodnych górek np przy warkoczach (jeśli chodzi o rzekę). Jest o tyle trudno go złapać ponieważ jest to ryba która "czeka" aż kilka uklei skupi się w 1 miejsce na płyciźnie i wtedy atakuje. W spinningu o tyle trudno go złapać ponieważ jeśli będziesz rzucał w miejsce gdzie zeruje będziesz po prostu straszył drobnice która nie zdąży się skupić w jednym miejscu a to z kolei powoduje praktyczny zanik brania mimo ze "tam siedzi". Ile razy tak miałem ze ryba nie atakowała gumy mimo ze konsekwentnie co parę minut rzucała się na wodę jak rzucałem w inne miejsce to nie będę mówił ale jestem teraz mądrzejszy i mam obecnie sposób trochę moim zdaniem niekonwencjonalny ale skuteczny i pomyślę czy się nim podzielę bo jak wiadomo własnych tajemnic się nie zdradza :) (2012/09/07 11:24)

u?ytkownik36310


Na forum napisano na ten temat wystarczająco dużo. Zamykam (2012/09/07 11:42)