Zaloguj się do konta

Jak złowic tołpygę i na co?

utworzono: 2012/09/02 21:17

Czy ktos wie jak zlowic topyge i czy na cos bierze piszcie na co ja mozna lowic? [2012-09-02 21:17]

jedrzej-regulsk

Bierze, bierze oczywiście. Na co? Na wszystko.. Tołpyga to śmietnik.. wpada w nią wszystko najlepiej jak jest duże i pożywne choć nie musi bo na styropian tez weźmie.. jest wiele sposobów na łapanie.. jaką metodą łowisz i jakie duże cie interesują? [2012-09-02 23:22]

nata

Łowienie tołpygi to przede wszystkim przygotowanie zanęty. Tołpyga żywi się planktonem więc nie ma możliwości założenia tego na hak. Z moich doświadczeń sprawdza się zanęta mocno pracująca zbudowana na bazie mleka w proszku. Jeśli w taką zanętę wejdzie ci tołpyga to wciągnie dosłownie wszystko co znajdzie się w jej zasięgu. Ja na hak zakładałem zazwyczaj 3-4 pinki + kulkę styropianu na przypon aby unieść przynętę nad dno. Zanęta na mleku w proszku szybko pracująca, pracuje intensywnie ale krótko więc jak przez 10-15 minut nie będzie brania to ładujesz nową porcje zanęty i rzucasz w inne miejsce. Większość tołpyg łowi się przez czysty przypadek więc i ta metoda nie da ci 100% gwarancji że złowisz tołpyge ale lepszego sposobu chyba nie ma. [2012-09-03 00:32]

getka

kurde tołpyga to jest łowiona fartem chyba bo na spining można ją złowić ale także na grunt czy spławik to jest śmietnik bez dna który pływa z otwartą mordą i wchłania wszystko to co wpadnie jej w pysk. myślę że poszukaj czegoś na bazie naturalnych glonów np może coś od rybek akwariowych?
[2012-09-03 10:13]

Przynajmiej takie od pół kilograma do 5 kilogramów [2012-09-04 21:06]

Sniper64

kurde tołpyga to jest łowiona fartem chyba bo na spining można ją złowić ale także na grunt czy spławik to jest śmietnik bez dna który pływa z otwartą mordą i wchłania wszystko to co wpadnie jej w pysk. myślę że poszukaj czegoś na bazie naturalnych glonów np może coś od rybek akwariowych?
Witam wszystkich..

Cześć Barek :) pozwolę sobie dodać pod twoim wpisem a jest ok to tylko że Tołpyga nigdy nie bierze celowo ..tak jak pisałeś to przypadek sprawia że ją się poławia! Natomiast trzeba zwrócić uwagę na żerowanie tej ryby a nie sposób tego nie zauważyć:) jak torpeda idzie po dnie robiąc i mętny i uwalnia miliony powietrznych bąbelek z dna - prawie w prostej linii...do momentu kiedy zawraca i podchodzi trochę wyżej filtrując to co pływa w toni - i teraz wystarczy na tej drodze podstawić obojętnie jaką przynętę a tołpyga ją po prostu zasysa...jak wszystko co jej wpadnie go gęby..:) Pozdrawiam
[2012-09-04 22:10]

Kwinto76

trochę nie na temat bo ciągle nie wiem na co złowić tołpygę bo np. pływało w stawie stado 6-8 sztuk - pod samą powierzchnią i do metra pod lustrem i mimo podawania na minimalnym gruncie... przepływały 5 cm od nich i nic - zero zainteresowania :)

a teraz do meritum - czym się żywi tołpyga - plankton oczywiście tak bo pływają i filtrują wodę ale narybek i nawet małe (i nie takie małe) ryby chętnie - w ciągu 2 lat stado 12 szt wycięlo całą drobnicę karasi, karpi i płoci... a przyrost ma następujący: 2 lata temu wpuszczone 30 dag... teraz wyciągnięte o wadze od 3 do 3,5 kg!!!! więc jeśli ktoś myśli o wpuszczeniu do stawu tołpyg to gorąco odradzam :)

[2012-10-20 23:32]

turu82

na spining

biały twister .....105 cm

 

[2012-10-20 23:41]

Kwinto76

u mnie na nic - ani na spławik, ani na grunt ani na spina... więc poszły do siatki :) [2012-10-20 23:55]

turu82

na spining

biały twister .....105 cm

 



oczywiście nie ja [2012-10-21 22:17]

GraTeFul3

U nas w Parczewie jest ich od tego i z powrotem ! W wakacje z kolegom jak byliśmy na rybkach to jak dochodziła 12:00 i wychodziło słoneczko to nie raz to nie wiedziałem co się robi Stadami pływały Amury i tołpygi jak patrzeliśmy to z kolegą Marcinem to szczęki w dół opadały.  To mój kolega z którym często jeżdżę na ryby ma zdjęcia amurów poławianych przez nas i większość jego bo on lubi łowić amury a u mnie większość to karpiki :P http://xxmarcinekxx08.wedkuje.pl/blog/index.php?ID=110789 to kumpel Marcin i u nas pan wyciągnął kilka lat temu tołpygę na spining została zahaczona za tylną płetwę ! Więc mi sie wydaje że tołpyga to tylko przypadek ! To tylko moja opinia nie wiem na co bierze a ni nic bo nie złowiłem jej jeszcze heh ! [2012-10-31 18:24]

piotras1237

Z tołpygami miałem jedynie styczność gdy zaczepiłem spiningując je za grzbiet albo za ogon.Dwa razy udało złowić mi się tołpygę.Pierwsza ok 10 kg zaczepiona za grzbiet,druga ok 12 kg zaczepiona za ogon.Za to mój tato trolingując po Odrze wyciągnął za ogon woblerem tołpygę 120cm i 38 kg.Bardzo trudna do złowienia ryba.
[2012-10-31 18:52]

Jack14

Jak to na co złowić Tołpyge?

Na łódeczkę z silnikiem :-)

http://www.wykop.pl/link/445785/inwazja-ryb/

[2012-11-01 16:43]

karolpolawiacz

dobre pytanie zawsze mnie to ciekawiło
[2012-11-01 17:56]

kurde tołpyga to jest łowiona fartem chyba bo na spining można ją złowić ale także na grunt czy spławik to jest śmietnik bez dna który pływa z otwartą mordą i wchłania wszystko to co wpadnie jej w pysk. myślę że poszukaj czegoś na bazie naturalnych glonów np może coś od rybek akwariowych?


Absolutnie się z kol. zgadzam - 2 które do tej pory złowiłem / 16 i 34 kg / były przyłowem podczas łowienia sumów na duże woblery . 
Ale z pewnością forumowi znawcy od wszystkiego wykażą się tez niebagatelną wiedzą w kwestii jej celowego połowu wykorzystując niewątpliwe swoje  doświadczenie w tej kwestii. Pozdr.

[2012-11-01 18:12]