Zaloguj się do konta

Jak złowić płoć i leszcza?

utworzono: 2009/09/28 19:33
masmarauder

mam pytanie na temat łowienia w tym okresie płoci i leszczy, a dokładnie:
-miejsca
-przynęty
-sposoby-zanęty
-i inne porady.
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ!!! [2009-09-28 19:33]

Boberto

poczytaj znajdziesz tutaj tego cala mase ... [2009-09-28 19:38]

certa111

ryba o tej porze roku znajduje się w miejscach które latem zajmowała roślinność, płytkich i ciepłych wodach o spokojnym nurcie(jeżeli chodzi o rzeki)...
zanęta powinna być jasna( im zimniej tym jaśniejsza, im cieplej tym bardziej brązowa) przynajmniej mi się to zawsze sprawdzało, musi mieć intensywny mocny zapach najlepiej robaków np. ochotki, nie zaszkozi dodać do niej robaczków, nie może być mocno sklejona i nie może być bardzo syta,
zanęcać często ale małymi ilościami,
przynętą będzie pinka i ochotka
jak byś miał jeszcze jakieś pytania to pisz do mnie
pozdrawiam certa111 [2009-10-29 22:21]

Zgadzam się z przedmówcą . Metabolizm o tej porze roku odgrywa ważną rolę u ryb . Dodam jeszcze , że konieczne jest odchudzenie sprzętu bo podbieranie robaczka jest mniej agresywne niż latem . [2009-10-29 22:42]

szczepcio

O tej porze w naszych wodach z braniem leszcza coraz gorzej,temperatura wody spada i ryba ma mniejszy metabolizm.Pozostają nam ciepłe kanały i zb. [2009-10-30 07:36]

72jonik

Witam.
Robi się już chłodno i ryba się chowa w cieplejsze wody jeśli masz tam jakiś kanał to już prędzej.
Z przynęt to polecam białe robaki ,pinkę ,ochotkę ,czerwone robaki ,kukurydza nawet gotowany makaron w trudnych chwilach zdaje egzamin.
Zanęta to firmy"PROFES"płociową albo leszczową.
Z porad to cóż więcej jeśli wybierasz się na ryby na cały dzień to kanapeczki ciepła herbatka i dużo zapału.
Pozdrawiam;)
[2009-12-27 17:55]

Waldi Fish

Do certa111
Nie zgadzam się z wypowiedzią kolegi: "ryba o tej porze roku znajduje się w miejscach które latem zajmowała roślinność, płytkich i ciepłych wodach o spokojnym nurcie(jeżeli chodzi o rzeki)... " O tej porze roku ciepłe wody nie znajdują się w płytkich miejscach, jako że słońce, o ile pojawi się na niebie, nie jest w stanie ogrzać wody na płyciznach. Woda ma dziwną właściwość polegającą na tym, że największa gęstość ma w temperaturze +4 st w skali Celsjusza. Dlatego przy powierzchni gdzie jest lód, woda ma temp. około 0 st. C a przy dnie jest woda najcięższa o temp. +4 st. C. Dlatego o tej porze roku najcieplejszej wody należy szukać w miejscach głębszych, dołkach itp.
[2009-12-27 19:55]

Wszystko okej, ale jak widze taki blad w temacie to az mi sie serce kraja... Od czegos w koncu ten slownik jest...
[2009-12-27 19:58]

kamilek

chyba lepiej zeby robic bledy ortograficzne niz by miał pisac głupoty ktorych nie da sie czytac(chodzi mi o tresc)

 

[2010-01-06 18:50]

Przemas83

Może post nadawca miał to w założeniu taki wkrętak ;) u mnie zawsze bez interpunkcji pozdor!
[2010-01-06 19:41]

przemo1980

Pamiętam zimę jakieś 5-6 lat temu, w porcie w Górze Kalwari z pod lodu leszcze brały jak szalone,no może podleszczaki. Jak wczśniej napisałem że brały jak szalone, no ale tylko na OCHOTKĘ. Przerębli wtedy było, normalnie jeden przy drugim. Nie wiem jak jest teraz,ale zimą ochotka to chyba numer 1. [2010-01-06 20:53]

Zgadzam się  z kolegą - nie SPOSUB  tylko sposób - nauczcie się ( co niektórzy )  wreszcie pisać po polsku gdyż na razie ze swoją masą błędów i sztubackich byków - upodabniacie się do  sławnego Czesia z "Władcy Móch " . Co się tyczy tematyki leszcza i sposobów łowienia tej ryby- to na forum WEDKUJE.PL wielokrotnie pisano o sposobach , metodach , przynętach oraz zanętach na leszcza i gdyby zebrać wszystkie informacje " do kupy " to powstała by z nich całkiem pokaźna książka . Powielanie wciąż tych samych tematów na forum ( sposób na leszcza , przynęta na leszcza ) - to zwykłe wygodnictwo początkujących dyletantów którzy wiedzę wedkarską i wszystkie jej tajniki ( są i takie ) - chcą zdobyć w przysłowiowy tydzień .
[2010-01-08 23:19]

Leszcz jako ryba stosunkowo ciepłolubna i lubiąca mieć nad sobą grubą warstwę wody - w okresie zimowym żeruje bardzo nieregularnie i kapryśnie -  w głębokich , przydennych  partiach wody - o ile rzecz jasna nie występuje silny deficyt tlenowy lub strefa beztlenowa  - czyli zjawisko nagminnie występujące w jeziorach eutroficznych a także mezotroficznych . Podstawowym pokarmem leszczy zimą są larwy ochotki - i na nie też należałoby go łowić - wszak okonie i grube płocie będące przyłowem podczas leszczowej zasiadki na pewno nie pogardzą apetycznym kąskiem  .Ochotkę nadziewa się na haczyk ( najlepiej czerwony ) z dość cienkiego drutu ( bez przesady )  pamiętając o niezwykle niskiej odporności i trwałości tej przynęty . Leszcze spod lodu łowi się również na niewielki cynowe mormyszki z nakłutymi białymi robakami lub " komosiakami " ( larwy owadów zimujące w grubych łodygach roślin ) - jest to jednak trudna sztuka gdyż jak już wcześniej wspomniałem - leszcz w okresie zimowym jest rybą bardzo kapryśną i trudną do wytropienia . Skoro znalazłem się przy tematyce przynęt - to należałoby również wspomnieć o nieco archaicznych  lecz wcale skutecznych  przynętach  a mianowicie o drobnych skrawkach mięsa wołowego ciętego wzdłuż ścięgna nożyczkami lub żyletką , drobnych kosteczkach słoniny , czy nawet o serku topionym nabitym w strzykawkę ze sciętą końcówką . Zaznaczam że nie są one ( tzn wymienione nęty ) - przynętami rewelacyjnymi ale czasem dają dobre wyniki w podlodowym  połowie leszcza  ,  płoci czy krąpia . W kwestii doboru spławika - calkowita dowolność ( można przecież podpatrzyć miejscowych , pokrzepiających się  alkoholem sinolicych  tubylców Eskimosów i  - stosować podobne zestawy  ) .Obciążenie zestawu rozmieszczaamy tak aby przynęta ulokowana została tuż nad dnem .  Osobiście radziłbym zastosować pływak klasyczny - przelotowy czyli spławik 2 - 2,5 g  będący połączeniem s . stałego i przelotowego . Spławik ma dwa oczka , przez które przewleka się żyłkę o średnicy 0 ,15 - 0,16 do 0,20 a blokuje się go maleńkim (!)  koralikiem  i specjalnym węzłem do robienia stoperów , końce żyłki  powstałe przy wiązaniu odcina się zostawiąjąc możliwie jak najkrótsze wąsy . Przypon najlepiej wykonać  z żyłki 0,14 - 0,12 mm - dlaczego tak grubo żachną się zapewne - finezyjni mistrzowie mormyszkowego grania stosujący żyłki rzędu 0,10 - 0, 08 mm -  odpowiedź jest prosta i jednoznaczna .Ano dlatego ze leszcz to nie płotka i pomimo stawianych mu zarzutów jakoby nie miał on w sobie woli walki i wigoru - nie raz po braniu dużej łopaty trzeba będzie rąbać przeręblę siekierą .. Zatem zestaw na zimowego lezszcza musi być solidny zarówno podczas łowienia na spinning jak i w przypadku spławika .
[2010-01-09 00:00]

POWSTAŁBY anie "powstała by" celowy anakolut z mojej strony ...
[2010-01-09 00:10]

ZPOSUP NA LERZDŻA
[2010-01-11 19:07]

withanight88

dał byś spokój. [2010-01-11 19:31]

NIE NIE BĘDZIE SPOKOJU! JAKI cholerka SPOSUB? To dla mnie jest dramat... aż mi się na wymioty zbiera.... i to w tytule...
[2010-01-11 20:48]

kamilek

gratuluje poczucia humory:) kolega ktory zalożył ten watem ma dopiero 15 lat i moze nie jest humanista ale to nie powod zeby wysmiewac sie z niego na forum publicznym, szczegolnie jezeli robia to starsi koledzy. celem tego forum miała byc pomoc a nie wysmiewanie sie z innych.

pozdrawiam "pomagajacych inaczej"

[2010-01-12 15:49]

withanight88.Dobrze napisał. Daj na luz .Wszak najlepiej jest krytykować .Natomiast ,zamiast krytykować, trzeba nauczać i to uważam za słuszne.Krytyk ,czy cenzor pojawia się na forum,zrozumiałe ,bo polszczyzna wymaga poprawnej pisowni.Natomiast trzeba nauczać nie wyśmiewać się z  narybku.
[2010-01-12 17:03]

~Dodam jeszcze, ze najlepiej zgnoić kogoś.Miodków  nie ma więcej ,jest tylko jeden.Jezeli już jesteśmy tacy Ę ,Ą .TO RADZĘ UWAŻAĆ NA TEGO JEDYNEGO Miodka,bo niejednemu by miał co przygarnąć i ośmieszyć ,Takiego, Ę Ą   .
[2010-01-12 17:09]

Miodek jest jeden, Bralczyk jeden itd. A co mnie to interesuje, że ma 15 lat? To dorosły chłopak już - dawno skończył podstawówkę która uczy podstaw ortografii i pisowni polskiej.
To jest podstawowy ciężki błąd więc nie wybaczam.
Chętnie w wielu sprawach pomogę ale nie będę pobłażał w takich podstawach wiele można wybaczyć ale to jest przesada - mnie to i jak się okazuje innym też przeszkadza.
[2010-01-12 17:20]

I jaki narybek wychowasz takie ryby będziesz miał a ja nie chcę rodaków analfabetów - może Ty to dopuszczasz ale ja nie!
[2010-01-12 17:23]

maranello.Wolno ci .Jednakże skoro podstawówka nie nauczyła ,to my uczmy .Niejednokrtotnie zdaża mi się też napisać nie dramatycznie i ortograficznie .Myślę jakby śledził wszystkich kolegów jaką mają pisownię ,było by do czego się przyczepić.Oczywiście ze trzeba pisać poprawnie ,lepiej się czyta .Wywnioskowałem z tego ze sensacja tania z braku jakiegoś pomysłu na napisanie opowiadania z wyprawy .To krytyka, co najlepiej wychodzi aby zaistnieć .Więc troszkę tolerancji nie zaszkodziło nikomu ,i nie zaszkodzi.Kiedyś ktoś powiedział nieważne jak napiszesz ,jak wyrazisz swoje myśli .Ważne aby cię ktoś zrozumiał .Rażące są błędy ortograficzne ,to normalne ,każdego to porusza .Jeżeli masz utrudnienia w czytaniu ,to napisz na prywat ddo autora  tekstu ,ale nie musisz się wywyższać na portalu .O czym gadka ,ano o tym ze każdy popełnia błędy ,ale swoich się nie widzi.
[2010-01-12 18:07]

ayem

Myślę , że liczy się treść a nie forma. Niektórzy zachowują się właśnie jak 15-sto latkowie i zapomnieli czemu służy to forum , a to co potrafią to skutecznie odstraszyć i zniechęcić do wypowiedzi lub pytań. Co taki chłopak ma sobie pomyśleć? Trafił na forum chce czegoś się dowiedzieć a tu zamiast pomocy chamstwo.Jeśli nie odpowiada mi treść lub forma to nie czytam.
[2010-01-12 19:23]

                                                                                                                             
Wydawało mi się że ten wątek dotyczył całkiem innego tematu.
Młody człowiek poprosił o poradę odnośnie sposobów którymi można złowić leszcza i płoć. 
Chyba coś wam się Panowie...delikatnie mówiąc pokićkało i zrobiliście sobie tutaj miejsce do przepychanek słownych.
Kolega Maranello założył oddzielny wątek w którym poruszył problem gramatyki, więc proponuje Wam przenieść swoje wywody i bicie piany do pokoju SPOŁECZNOŚĆ , temat - "BŁĘDY ORTOGRAFICZNE-WKURZAJĄ MNIE"
Myślę że wyraziłem się jasno i zrozumiale. Pozdrawiam serdecznie.
[2010-01-12 19:46]

Słusznie Rooster .
[2010-01-12 21:06]