Jak złowić lina -dobre przynęty?

/ 41 odpowiedzi
u?ytkownik8030


Lin - nie linek... jest rybą, która nieufnie podchodzi do miejsc, nad którymi toczone są rozmowy. Ale czasem daje sie skusić. Natomiast na LINA nie linka, nie można zanęcać w trakcie łowienia , w szczególności waląc do wody kule zanęty. Takie plums plums, skutecznie lina odstraszy. Tak samo mozna zapomnieć o profesorze , nie profesorku, jeśli bedziemy sobie przytupywać w rytm muzy z samochodowego odtwarzacza, tańczyć, rąbać drewno na ognisko, wbijać śledzie.

Natomiast jest sposób, by zanęcać w trakcie polowania. Robię sobie takie szarpane grudki zanęty, powiedzmy wielkości 20groszówki, i co kilka, kilkanaście sekund delikatnie wrzucam je nad zestaw. Takie odgłosy generują małe gałązki, wieksze owady, owoce krzewów, nasiona roślin -wpadające do wody. Wtedy profesor w większości przypadków nie płoszy się.

Powolna i leniwa ryba???? Powiem tylko, że .... widywałem liny, które potrafiły postawić świecę w wodzie i walczyły jak lwy! Mój największy lin ważył 2,3 kilo i była to jazda jak z bajki! Powolna ryba! Hehe. (2009/08/08 20:20)

krzychu14


Arsenał przynęt wabiących liny jest bardzo szeroki i obejmuje on wszelkiego rodzaju ziarna takie jak : kukurydza ( nie żadna "KUKU " tak jak to zwykli określać kukurydzę - niektórzy - zwłaszcza młodzi wędkarze ), łubin , pszenica a nawet fasola . Należy jednak pamiętać że do przynęt roślinnych trzeba niestety lina przyzwyczaić odpowiednim nęceniem na które znany z płochliwości i kapryśnej natury lin nie zawsze reaguje.Przynęty roślinne w przypadku połowu tej pięknej i sympatycznej ryby stają się skuteczne dopiero po zanęceniu łowiska ziarnem lub innym produktem który później będziemy zakładać na haczyk. W ogóle lin to ryba , której nie da się łowić z podchodu a wszelkie próby zwabienia go w dniu łowienia na łowisko ( w którym jest on stale obecny !) - kulami zanęty wielkości grapefruita lub bombardowanie wody hurtową niemalże ilością kukurydzy - przynosi skutek odwrotny do oczekiwanego .Lin jest rybą wymagającą ogromnej cierpliwości i wytrwałości w przygotowaniu się do zasiadki - i raczej nie złowi go wędkarz mówiący : "mam wedkę ze spławikiem , kupię .................................. po co takie wypowiedzi on się pytał tylko o przynęty a nie sposoby ; itd (2009/08/08 21:52)

u?ytkownik8030


Krzychu14 - ze względu na fakt, ze kariera wędkarska dopiero otwiera sie przed Tobą, powinieneś raczej chłonąć wszystko co tu czytasz, bo moze Ci sie ta wiedza przydać w dorosłym zyciu. Nie krytykuj osób które mają jakąś tam wiedzę za to, że się nią dzielą. Raczej sam tę wiedzę absorbuj. Taka mała dygresja dla młodego Kolegi. Narazie tyle. (2009/08/08 22:04)

spokojny


Dawno nie zaglądałem do tego postu więc opiszę jeszcze jeden sposób podejżany od starego wędkarza coś a'la BATMAN
Więc ten starszy wędkarz jeśli w łowisku były grążele to po zanęceniu garścią rozgnieconej kukurydzy gdzieś po godzinie zakładał na hak kawałek ślimaka wodnego lub kukurydzy i delikatnie kładł przynętę na liścu grążela, jak pojawialo się tak zwane " pierdzenie węgorza " dla nie zorientowanych bąble na wodzie delikatnie zrzucał zestaw z liścia .
Ten to wyjmował już nawet doktorów z pełną habilitacją mnie nigdy nie wystarczyło takiego samozaparcia i cierpliwości (2009/08/09 00:13)

u?ytkownik695


TAk jak napisałeś Ghostmir - ot i cały lin. (2009/08/09 03:06)

u?ytkownik695


Często chcąc donęcić łowisko i jednocześnie też nie spłoszyć "Zielonego "- podaję przy użyciu procy niewielkie ilości pęczaku .Czasami "gołym okiem można zobaczyć jak lin wznawia żer - zdradzając swą aktywność charakterystycznym bąblowaniem . (2009/08/09 17:00)

hellboy


Witam kolegów ja wiem jedno grubo nęcisz i potem tak łowisz nie mówię o sypaniu wiadrami tylko z głową o stałej porze i zanęcanie co najmniej 2 dni przed zasiadką na ryby wiadomo co lin lubi kukurydze i robaczka czerwonego 3 kanapkę najlepiej zrobić i najważniejsze to cisza lin jest płochliwy u mnie na jeziorach lin zaczyna brać tak około 7 do 11 potem spokój i zwijam kije efekty są zawsze .A ha zauważyłem że atraktor waniliowy jest dobry do wszystkiego ,aby nie przesadzić,lepiej mniej jak więcej jesteśmy po to by zwabić rybę anie ją karmić.A najlepiej poobserwować zwyczaje i samemu pokombinować może coś nowego się zaobserwuje i wtedy będzie się czym podzielić z kolegami.połamania kija. (2009/08/09 19:52)

u?ytkownik695


Jest dużo racji w tym co napisałeś . Zgadzam się z Tobą że jednym z elementów składających się na sukces w połowie lina - jest umiejętne nęcenie i dozowanie gruboziarnistej przynęty o stałej porze dnia .Pozdrawiam . (2009/08/09 20:27)

u?ytkownik21038


Witam Proponuję na linka : białe robaki, czerwone robaki, kukurydzę, (2009/08/10 11:13)

u?ytkownik695


Duży lin uwielbia świeże rosówki - jest to jednak przynęt którą na którą ryba ta bierze bardzo długo. (2009/08/10 15:17)

janush1987


Witam ja ostatnio dowiedziałem się że linom bardzo smakuje łubin ale tylko odmiana słodka. Nie próbowałem jeszcze na niego łowić gdyz mam problem ze zdobyciem takiego ziarna. (2009/08/10 20:00)

stanley584


Lin to ryba sposobem pobierania pokarmu przypomina karpia. Moją sprawdzoną przynętą jest czerwony robak. Może też być kanapka z kukurydzy i czerwonego robaka. Wszystko zależy od przyzwyczajenia ryby czyli od nęcenia łowiska. Gdy łowiska nie nęcimy, to praktycznie lin bierze na wszystko. Takie są moje spostrzeżenia. (2009/08/10 20:14)

u?ytkownik695


Gdy nie nęcimy lin bierze na wszystko albo .. na nic . Znam wiele obfitujących w liny a jednocześnie wyjątkowo "wrednych " łowisk gdzie bezskuteczne okazują się wszelkie próby nęcenia tej ryby a łowienie bez zanęty również kończy się fiaskiem . (2009/08/10 21:27)

u?ytkownik695


Na liny i duże ryby spokojnego żeru ( np parokilogramowe karpie wpływające w linową zanętę polecam wędkę .. bolonkę o nazwie COLMIC TINDAL 500 do >50 G CW i 5 kg udźwigu . Jest to bardzo mocne wędzisko do połowu w morzu ze skał a w wodach śródlądowych ( głównie w rzekach ) do łowienia dużych i silnych ryb .Wędzisko to jest dostępne w sklepie RYBI OGON .Oto link do sklepu : http://www.rybi-ogon.bartoszyce.info.pl/ (2009/08/23 20:46)

marekj86


w moich łowiskach lin najchętniej bierze na pszenicę tylko musi być tak uparowana żeby ziarna były mocno popękane, zakładamzazwyczaj 3-4 ziarna , czasami dodaje do nich 3,4 białe robaki (2009/10/21 18:30)

Tddz


Czyli reasumując to liny biorą na duże ziarna takie jak groch, kukurydza czy łubin ale także na pęczek rosówek i białych robaków na haczyku numer 6 z długim przyponem i spławikiem do 5 g, do tego jeżeli się nastawiamy na lina to lepiej abyśmy w wybranym miejscu nęcili przez jakiś okres czasu i w czasie łowienia nie nęcili ponieważ to może spłoszyć tą rybę. No cóż, może w przyszłym roku złowię swojego pierwszego lina ;). Dziękuję serdecznie za porady. Może się sprawdzą ;) i zarazem pozdrawiam wszystkich wędkarzy. (2009/10/22 21:50)