Jak zbroicie uklejkę bez przeszywania??

/ 21 odpowiedzi
Witam wszystkich łowców mętnookich. Mam do was pytanko jak zbroicie uklejkę bez przeszywania? Ja zazwyczaj żywą zapinam za grzbiet a trupka u nasady ogona. Ostatnio mam problem bo sandały cały czas sciągają mi ją po krutkim np 1m pierwszym odjeździe. Łowie z gruntu łowiskiem jest kanał głębokość max 2.5m uciąg minimalny.
endzi63


najprostszy sposób to udać się do się do sklepu wędkarskiego kupic igłę i za jej pomocą przeciągnąć przypon tak aby haczyk był wbity w okolic ogona, zapewniam że żaden sandacz nie ściągnie rybkę z haczyka. (2011/09/12 09:46)

ZanderHunter


Witam wszystkich łowców mętnookich. Mam do was pytanko jak zbroicie uklejkę bez przeszywania? Ja zazwyczaj żywą zapinam za grzbiet a trupka u nasady ogona. Ostatnio mam problem bo sandały cały czas sciągają mi ją po krutkim np 1m pierwszym odjeździe. Łowie z gruntu łowiskiem jest kanał głębokość max 2.5m uciąg minimalny.



Witaj! Podczas łowienia mętnookich z gruntu stosuję jako żywca płotki wielkości 15cm (bardzo mało uklei w jeziorze) a zbroję ją w ten sposób że hak przekuwam między płetwą grzbietową a ogonową spróbuj tak z uklejami,napisałeś że po metrowym odjezdzie ściągają przynętę z haka Ja proponuję poczekaj dłużej po braniu z zacięciem,miałem już 20m odjazdy i zacięcia puste gdyż zandery trzymały żywca bardzo delikatnie i moim zdaniem dusiły go podczas odjazdów i zostawiały.Tak już z nimi jest są bardzo tajemnicze i nigdy do końca nie wiadomo jak im przypasować z podaniem przynęty i właśnie przez ich tajemniczość tak lubię na nie polować.

Pozdrawiam. (2011/09/12 11:29)

skunio87


Tak tylko że ja nie zacinam po tym metrowym odjeździe tylko czekam na drugi maxymalnie nawet 20min i tak zacięcia są puste co świadczy że rybkę zdją już po tym krótkim odjeździe. Łowie tyko na uklejki ponieważ taka jest specyfika łowiska że na płoteczke nie ma brań praktycznie. Trupka zbroję tak jak mówisz u nasady ogona czyli między płetwą grzbietową a ogonową Edii1011 i te spryciaże i tak sobie radzą z uklejami. Stosuje cienkie druciane haki rozm 1/0 i 2/0 z Mustada. Czy może byc przyczyną tego np to że uklejki są z zamrażarki a nie świerze i może są za miękkie?? Jak nie będzie wyjścia to trzeba będzie przeszywać. Dzięki za zainteresowanie tematem. (2011/09/12 13:24)

mopsik


hak za grzbiet..potwierdzam że cieńki drut...a potem plecionką robię pętlę i wokół ogona.Dlatego plecionkę bo nie jest taka sztywna jak żyłka i fajnie się wiąże,stą przypon plecionkowy.maluchy podciągają...ale nie zdejmują uklei...na 1 ukleje potrafię wyciągnąć nawet 2-3 sandacze.Czsami taka lekko wycmokana jest lepsza :) (2011/09/12 13:33)

skunio87


Mopsik też używam plecionek na przypon bo szczupaka traktuje jako przyłów więc jeśli obetnie to trudno. Możesz troche dokładniej z ta pętelka wytłumaczyć albo jakiś rysunek w paincie machnąć bo niezbyt rozumiem jak ta pętelka wygląda czy ona ma się jakoś zaciskac na ogonie czy poprostu tylko ją owijasz?? (2011/09/12 14:39)

mopsik


w paincie za długo bym siębawił :))..wbić w kark...zrobić pętlę...najlepiej obrót dodatkowy wokół osi...lepiej trzyma..zacisnąć...znajomy kupił na allegro takie gumki lateksowe kółko o średnicy ok 1 cm i zaciska na ogonie.też zdaje egzamin :)) (2011/09/12 16:50)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

mopsik


z góry proszę nie komentować mojej twórczości artystycznej :))...że to nie ukleja a rekin itd... (2011/09/12 16:52)

tomiczek22


Od siebie dodam że do tego najlepszy jest haczyk z bocznym ramieniem. Pojedynczy hak potrafi ustawić się równo z rybką tak, że ostrze jest zaraz przy rybce i nie ma szans na zacięcie ryby. Rybkę przeszywam od pyszczka, przeszywam przez grzbiet do ogonka. Hak wychodzi przy skrzelach. Boczne ramię haka wbijam w ciało rybki i hak nie ma prawa się obrócić. Na przypony używam plecionki. Jeśli zestaw wywożę nie robię pętelki. Przy wyrzucie robię. Z przeszytej rybki potrafi zrobić się księżyc i nie wygląda zbyt naturalnie. Pętelka na ogonie zmniejsza szanse na wygięcie rybki podczas rzutu. (2011/09/12 18:40)

harnas1234


witam dosyć duży haczyk z koluszkiem zapinałem przypon wolframowy na agrafce i przy kolanku z grubej plecionki wiązałem tak jak włosa na kulkę i zakładałem agrafkę 
tak aby ją można było zakładać i ściągać. bierzesz ukleje i otwierasz  pyszczek  tam gdzie zakładasz agrafkę zapinasz igłe do żywca i przez pyszczek i skrzela przeciągasz, ściągasz igłe zakładasz agrafkę,i zapinasz   za ten plecionkę zaraz przy pysku ryby długość przyponu tak dobrać żeby ryba była 2cm od haczyka rybka jest żywa nie zraniona.Tylko nie wiem czy można żywca wiązać  na włosa musisz popytać (2011/09/12 19:32)

Iras1975


Witam wszystkich łowców mętnookich. Mam do was pytanko jak zbroicie uklejkę bez przeszywania? Ja zazwyczaj żywą zapinam za grzbiet a trupka u nasady ogona. Ostatnio mam problem bo sandały cały czas sciągają mi ją po krutkim np 1m pierwszym odjeździe. Łowie z gruntu łowiskiem jest kanał głębokość max 2.5m uciąg minimalny.


Witam, ja sandaczy nie łowię na rybki ale kiedyś łowiłem węgorze i rybkę zbroiłem w dość ciekawy sposób, przebijałem haczykiem przez pokrywy skrzelowe tak że obacał się się zawsze grotem w odpowiednią stronę bez względu na to od której strony ryba połykała przynętę. Polecam też rozdarcie rybce (martwej) brzuszka tak żeby wnętrzności smużyły SPRAWDZONE! (2011/09/12 21:24)

angij


przez pewien czas uzywalem ryb z zamrazalnika naprawde nie polecam sa rozlazle i bardzo latwo sie rozwalaja i nie blokuj oliwki , wtedy nawet przy zaczepie bedzie swobodnie wycjagal zylke ,oliwka musi byc przelotowa

(2011/09/12 21:34)

Zibi60


Sposób @mopsik jest dobry, ja używałem  (kiedyś, kiedyś) podobnego:hak wkładałem do pyszczka i wyciągałem przez skrzela, następnie wbijałem i przeszywałem u nasady ogona. Tak zbroiłem kiełbie i karasie, ale myślę, że ukleje też można. Jeśli chcesz więcej adrenaliny, to polecam spinning. (2011/09/13 06:15)

mopsik


Spinning na sandacza to esencja spinningu...bajka ...reflex i reflex !! (2011/09/13 10:31)

skunio87


Dzięki wszystkim Tobie Mopsik szczególnie. Fajnie że wrzuciłeś ten rysunek. Napewno niejednemu się przyda. Zibi60 około 2miesięcy temu kupiłem spinning 2.10 Cormoran black star cm. Łowie na niego sporadycznie z reguły wtedy gdy nie mam czasu na zasiadkę tylko godzinke czy 2. Jak narazie wyjąłem na niego 2 szczupłe takie 45cm, jednego sandała na 40cm, 5 mniejszych takich po 30cm, 2 okonie i suma coś koło 70cm ale nadal nie umiem rozgryźć jak wy to wycuwacie to branie z opadu. Jestem początkujący może z czasem się naucze. (2011/09/13 10:50)

ZanderHunter


Witajcie!

Do @skunio87 łowienie mętnookich spinningiem z opadu tylko trenning & trenning Ja żeby w miarę dobrze się nauczyć i mieć wyniki zeszło mi kilka lat,napisz na jakich wodach łowisz np.jezioro,
zaporówka czy rzeka bo to są zupełnie inne bajki postaramy Ci się w miarę możliwości pomóc.

Pozdrawiam. (2011/09/13 12:21)

skunio87


Głównie łowie na kanale wisły w miejscowości Dwory II koło Oświęcimia, głębokość wody raczej nie przekracza 2,5m uciąg jest minimalny, dno żwirowe z nie znaczną warstwą mułu, w zdłuż brzegu ciągną się zaczepy w postaci wykarczowanej wikliny w toni raczej niema zaczepów, szerokość łowiska jakieś 50m z drapieżników uważan że najwięcej jest bolenia, potem sandacz, szupak i troche suma. Wędka jaka kupiłem do spinningu to Cormoran black star cm dł.2.10m,   CW 5-20g , kołowrotek okuma zeon ZN40 z przednim hamulcem, plecionka 0,17-9,3kg Berkley. (2011/09/13 14:51)

Iras1975


Jak będziesz miał branie z opadu to zapewniam że je wyczujesz:) jeśli nie czujesz to znaczy że go nie było, no z małym wyjątkiem kiedy ryba podniesie przynętę z dna to trudno coś takiego zarejestrować. Musisz sie maksymalnie skoncentrować i panować nad zestawem zwłaszcza po podbiciu ale to chyba oczywiste;) (2011/09/13 20:47)

skunio87


No jasne że oczywiste :) (2011/09/14 08:28)

Zibi60


Do łowienia z brzegu łatwiejsze w operowaniu jest dłuższe wędzisko, tym bardziej, że musisz obłowić okolice zaczepowe, bo tam najczęściej bytuje sandacz. Myślę, że powinieneś sobie sprawić wędzisko 2,70 m o szczytowej akcji z CW podobnym lub trochę wyższym od tego co masz. Poza tym pozmieniaj trochę przynęty i główki (od 5 do 15 gram), zmieniaj szybkość prowadzenia i wysokość podbicia - szukaj najefektywniejszego sposobu - a jak znajdziesz to Twoja wielka satysfakcja (sandacza to trochę mniej cieszy). (2011/09/16 07:13)

skunio87


Dzięki Zibi60 za info. Ja dotychczasłowiłem 3gr główkami i z reguły na białego twistera, czasem zapinam blache lub woblera płytkoschodzącego. Dokupie większych główek a z wędziskiem muszę trochę poczekać bo budżet cienki narazie. (2011/09/16 09:45)

ZanderHunter


Dzięki Zibi60 za info. Ja dotychczasłowiłem 3gr główkami i z reguły na białego twistera, czasem zapinam blache lub woblera płytkoschodzącego. Dokupie większych główek a z wędziskiem muszę trochę poczekać bo budżet cienki narazie.



Proponuję Ci jeszcze wypróbować gumy Dragona z serii Lunatic główki 10g możesz zastosować jak napisałeś że gł.2.5m i uciąg wody nie duży to myślę że będą OK (jest post na forum Grupy dotyczący tych przynęt pt. Dragon Lunatic czy to dobra przynęta na sandacze?).

Ps. Przypominam tak dla uwagi że post dotyczy zbrojenia żywca np.ukleja a nie przynęt sztucznych.

Pozdrawiam serdecznie. (2011/09/16 13:55)