Zaloguj się do konta

Jak zamontować taki zestaw?

utworzono: 2009/07/21 13:02

Sprężyna, koszyczek rurka czy boczny trok są tak samo dobre na rzekę. Kwestią jest tylko w długości rurki antysplontaniowej, wypełnienia sprężyny uciśniętą zanętą, aby nie wystawały druty sprężyny i długością przyponu. Jak będzie dłuższy niż rurka to ma prawo się zplątać. Sprężyna czy koszyczek lepiej sprawdza się w rzecze, bo nurt wody wymywa składniki zanęty ze sprężyny czy koszyka ,a co za tym idzie nęci ryby! Stosując boczy trok z koszyczkiem i ciężarkiem pozwala na użycie długiego przyponu. Ja używam krętlika trój ramiennego. I zestaw się nie plącze! Łowię na Dunajcu, Nidzie, Wiśle i innych rzekach południa Polski. [2009-07-23 13:51]

Czy to przy łowieniu na spreżynę czy to na koszyk musimy byc przygotowani że niestety czy to na stawie czy na rzece zestaw czasami się plącze i nic na to nie poradzimy . Nie ma idealnego zestawu i musimy się z tym pogodzic ale zawsze warto eksperymentowac i próbowac który na danej wodzie jest najkorzystniejszy . Osobiście ja preferuję zawsze koszyk nawet na jeziorach . Jedno jest pewne jeżeli dłuższy czas nie ma brań warto sprawdzic czy zestaw nie jest poplątany , przy okazji po zarzuceniu powtórnie zanęcimy , pozdro . [2009-07-23 17:50]

spines21

bartłomieju jeżeli ktoś wkleja linki i adresy stron to myślę,że chce pomóc pytającym. najczęściej są tam krótkie,rzeczowe opisy i foty-łatwiej istotę rzeczy można poznać.bo czasami trudno się dowiedzieć o co biega autorom postów z poradami. więc tymże są te linki i adresy pozd [2009-07-23 18:22]

Longinie - odnoszę wrażenie że te 40 lat praktyki wędkarskiej jednak nie poszło na marne a wręcz przeciwnie - predysponuje Ciebie do udzielania rad początkującym wędkarzom . Jeśli zaś chodzi o łowienie na sprężynę - to byłbym ostrożny w formułowaniu stwierdzeń jakoby element ten odznaczał się szczególną skutecznością podczas łowienia w wodach płynących .Pozdrawiam . [2009-07-23 22:46]

ale o jaka spręzyne chodzi bo jest przelotowa i na kretliku

na krętliku mocujemy ją jak koszyczek??? a przelotową wzdłuz przypon 12 18 cm i pinka z kukurydzą mój sposób na leszczyka
[2010-01-29 15:49]

gusto

Moze ich zestawy zbudowane byly na zasadze zestawow karpiowych(zestaw chelikopterowy)
























0
[2010-01-30 15:38]

korzun04

Ja sprężynę używam tylko na wdach stojących.Nie stosuję rurek ansplątaniowych.Miedzy sprężynę a przypon zakładam tylko 3-4cm. kawałek sztywnego igielitu, podpartego dużm koralikiem lub śruciny ołowianej. Przypon pętelkowy 10-15cm z krętlikiem. Taki zestaw rzadko się plącze-stosuję go wiele lat. [2010-01-30 20:37]

A ja uważam, że trzeba znać łowisko, by móc opowiadać o danym sposobie zbrojenia zestawu. Tak się składa, że znam odcinek odry, na którym wędkuje adler i Ci Panowie, co twierdzą, że sprężyna na rzece to "nieporozumienie", nie mają racji. Odra na tym odcinku, potrafi "stać", a ryby pobierają często pokarm metr nad dnem. Koszyczek na rurce (zaczep ruchomy), jest uzbrojeniem bardziej plątającym się aniżeli sprężyna sztywno usadzona na rurce. Cała sztuka polega na wyhamowaniu wyrzuconego zestawu. Zestaw w rzece się nie toczy, bo jak wspominałem wcześniej, są miejsca, gdzie woda stoi. [2010-01-30 21:43]

Waldi Fish

Z reguły uważa się że na wodach płynących stosujemy koszyczek z zatyczką w jego dolnej części mającą na celu zmniejszenie tempa wypłukiwania zanęty, zaś na wodach stojących koszyczek z otwartym dnem lub sprężynę. Jednak każda reguła ma swoje odstępstwa i dlatego widuje się czasem wędkarzy stosujących sprężynę na wodach płynących, zwłaszcza jeśli prędkość pływu jest bardzo mała. W czasie wędkowania czasem stosuję sprężynę przelotową z rurką igelitową w jej wnętrzu. Zakładam sprężynę zawsze rurką igelitową w kierunku szczytówki zaś sprężyną z ciężarkiem w jego dolnej części w stronę przyponu. Gdybym założył odwrotnie to w czasie rzutu sprężyna i tak obróciłaby się stroną cięższą w kierunku rzutu, co spowodowałoby przegięcie żyłki i ewentualne splątanie zestawu. Przy wyrzucie zestawu z przelotową sprężyną dobrze jest wgnieść haczyk z przynętą w zanętę tkwiącą w sprężynie, co pozwala z regułu uniknąć splątania zestawu. Jeśli tego nie stosujemy, należy koniecznie w końcowej fazie wyrzutu przyhamować żyłkę lub plecionkę w zależności co stosujemy, co pozwoli na uniknięcie splątania zestawu. Częściej niż sprężynę stosuję koszyczek zanętowy, który mocuję do krętlika rurki antysplątaniowej. W taki zestawie możliwość splątania jest większa, gdyż środek ciężkości zestawu znajduje się w koszyczku, a więc bocznie w stosunku do żyłki. Dlatego dobrze jest wgnieść haczyk z przynętą w zanętę, którą jest oblepiony koszyczek i wyhamować zestaw w końcowej fazie wyrzutu. Inną modyfikacją tego zestawu jest umieszczenie koszyczka na bocznym troku, co okazuje się w praktyce często bardziej skuteczne jeśli chodzi o uniknięcie splątania zestawu. Pozdrawiam!
[2010-01-31 15:56]

wedkarz

Sprerzyne sotosuje sie w wolno płynachych wodach a koszyczek do szybkich wod, rurka jest dobra do 20 cm w moich łowiskach biara przynajmniej na takie , POZDRAWIAM [2010-02-01 19:56]

wrobelek76-76

jeżeli łowisz na dnie twardym czyli mała ilość krzaków lub trawy sprężyna może być bez rurki i przypon jak najkrótszy jeżeli w dnie mulistym przypon dłuższy ponieważ sprężyna zaklejona ma swoją wagę i wciągnie w muł krótki przypon .A im bardziej dłuższy przypon zakładaj sprężynę z rurką wtedy się nie plącze o żyłkę główną ,dłuższy koniec rurki do szczytówki bo haczyk bliżej zanęty?ja tak łowie natomiast sprężynę bez rurki z obciążeniem zakładam ciężarem do szczytówki wtedy ładnie podnosi przypon do góry sprawdż na sucho .
[2010-12-20 20:53]

Immortallord

troszke odswieze bo dzis w wedkarskim byłem i dosiwadczony wedkarz co po zxawodach jezdzi ogolnie zdobyw2a tytuły mi powiedzial ze to jest najwiueksza głupota sprezyne miec przy przyponbie bo to sie tylko plata najlepiej rurka do przyponu a sprezyna od strony szczytówki nie bedzi esie platac nic tylko przypon na dlugosc tej rurki i po klopocie a tak jak macie sprezyne przy przyponie to nie dosc ze sie plonta to jeszcze ten caly ciezar idzie w mój na dnie [2013-03-26 18:15]